Autor Wątek: LELIT - BIANCA, Super Star :)  (Przeczytany 165905 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #255 dnia: 29 Wrzesień 2020, 11:35:53 »
W dobrej kawiarni zazwyczaj espresso robią z podwójnej, jak ma być jedno to drugie jest wylewane. Nie wszyscy wiedzą, że tak naprawdę powinni zamówić doppio :). Tylko jeśli zamawia się parzyście, to się nie marnuje. Sami tu często piszemy espresso, mając na myśli doppio. Nie miałbym nic przeciwko żeby uprościć nazewnictwo doppio stało się espresso, mniej kawy by się marnowało :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10607
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #256 dnia: 29 Wrzesień 2020, 11:38:08 »
Drobny przemiał robi swoje. Warto jeszcze odrobinę podbić temperaturę ekstrakcji względem 18 i wyniki są naprawdę znakomite.
To nie sprawka drobnego przemiału lecz dużej gęstości niektórych kaw, jasne że bardziej tych jasno palonych. Jeśli w sitku mieści się 15g ciemno palonej kawy, to zmieści się 18g kawy jaśniej palonej, 20g kawy bardzo jasno palonej.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #257 dnia: 29 Wrzesień 2020, 12:29:42 »
Chyba nie pracujesz u siebie na VST 15? Wrzucenie tam 20 gram nie ma sensu. Zresztą, sprawdź jak będziesz miał okazję, to dobre sitka są.

Ciekawa sprawa. Mając sitko 15 gram i kawę jasno palona oraz ciemno paloną, powinnyśmy obniżać dozę dla jasno palonej oraz podwyższać dla ciemno palonej. (oczywiście na tyle aby nie doprowadzić do kanałowania, i dać kawie przestrzeń pod prysznicem).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10607
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #258 dnia: 29 Wrzesień 2020, 12:57:38 »
To prawda, nie mam VST. Ale zasada jest chyba taka, że gęsta, ciężka kawa zajmuje mniejszą objętość...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #259 dnia: 29 Wrzesień 2020, 13:06:17 »
Taka jest zasada. Ale VST odrobinę ją łamie, sitko jest głębsze, nie popychamy kawy pod test monety.
Najlepiej sprawdzić samemu:) Działa naprawdę nieźle.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6282
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #260 dnia: 29 Wrzesień 2020, 14:12:20 »
Ja bym tutaj stawiał, że różnicę robi fizyka. Możliwe, że przy bardziej płaskim ciastku łatwiej jasne ziarna smacznie wyekstrachować.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1672
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #261 dnia: 29 Wrzesień 2020, 14:27:54 »
Ja robię z 17-18g ->30g Wtedy kawa jest smaczna 😉

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #262 dnia: 29 Wrzesień 2020, 16:29:41 »
dziękuję... to może chociaż bym kupił to 15g sitko VST do pojedynczych kaw? Marnotrawstwa nie zniose!

Po prostu powiedz, że swędzi cię kieszeń i wszystko będzie jasne :)
O co chodzi z tymi sitkami? Przecież to tylko kawalek metalu z dziurkami... Pomijając brak 15g sitka w wyposażeniu Bianca, czym np 18g sitko VST różni się od 18g sitka Lelit które przychodzi w zestawie fabrycznym?

Przy współczesnych, jaśniejszych paleniach, przy drobnych przemiałach etc. ma większe znaczenie to, jak zachowuje się woda w ciastku kawowym. Sitko ma ułatwiać równe rozłożenie m.in. ciśnień, przepływu. A to już jest kwestia liczby dziurek, ich rozkładu, średnicy, nachylenia ścianek etc. Różnica rzędu 0,05mm w średnicy powoduje, że wychodzi inna kawa.

Po wyjechaniu filtra zmiekczajacego, który był w zestawie - warto dokupić kolejny czy sobie darować?

Ten na razie wystarczy ci na 28 zalań pojemnika. Przy twoich potrzebach to są pewnie dobre 3 miesiące. Ja bym sobie darował kupno kolejnego, bo to nie jest żaden ważny filtr. Jego celem jest jakieś tam drobne zmiękczenie wody. Sensowniej znaleźć rozwiązanie systemowe do wody. Niektórzy zakładają w domu system filtracji, inni kupują i leją Kryształ Żywiecki (dobre parametry do kawy).

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #263 dnia: 29 Wrzesień 2020, 16:35:01 »
Generalnie im jaśniejsza kawa tym większe sitko.

Możesz kupić tylko 18g, ja mam jeszcze 15g bo czasem sobie włoskiego smolucha zapodam.

Nie mam na to źródła, ale podejrzewam, że to może być taka zwyczajowa zasada z dawniejszych czasów (poprzednia dekada), kiedy np. w kawiarniach były dwa rodzaje kawy i nie było młynków SD i kombinowanie z przemiałami było czasochłonne. łatwiej było używac dwóch sitek i dwóch rodzajów dozy dla jasnych albo ciemnych paleń.

Używam sitka 15g do wszystkiego i generalnie dozą (14-16g), przemiałem i procesem parzenia (preinfuzje, temperatura etc.) uzyskuję to, co chcę. No i uzyskiem - na Biance bardziej smakują mi kawy z uzyskiem poniżej 1:2. Ale nie mam wrażenia, że narzędzia nie pasują do zadania.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #264 dnia: 29 Wrzesień 2020, 16:38:16 »
Długo tak myślałem, bo tak głosi mądrość ludowa.
Sprawdź sobie, jasny singiel w 15 VST. Będzie Pan zadowolony.
Drobny przemiał robi swoje. Warto jeszcze odrobinę podbić temperaturę ekstrakcji względem 18 i wyniki są naprawdę znakomite.

Dokładnie tak. I chyba nie ma tutaj znaczenia kwestia dźwignia vs.kolba. W sitku 15g ciemniejsze kawy parzę zwykle przy 92-93C, do jasnych wchodzę np. na 95C i żagluję preinfuzjami.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #265 dnia: 29 Wrzesień 2020, 16:43:15 »
Ja robię z 17-18g ->30g Wtedy kawa jest smaczna 😉

Ale która? :)

Przed chwilą: Etiopia Diima Gedeb z Audun. 95C, 16g->28g w 32s z małą preinfuzją. Zero wrażenia, że sitko VST15g coś zepsuło.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #266 dnia: 29 Wrzesień 2020, 18:23:04 »
historia jest taka, że jak zaczęto jaśniej palić to trudniej było poprawnie  wyekstraktować, więc zwiększano dozę i sitka (co de facto pogorszało sytuację ;) ).
Dodatkowo dozowanie było wolumetryczne, czyli jasna kawa miała mniejszą objętość niż ciemna.

Teraz mając wagi, lepsze młynki i technikę się unormowało.

Sitko konkursowe to VST 20g.

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #267 dnia: 20 Październik 2020, 09:50:20 »
cześć, spotkał się ktoś może z porfatiltrem z POJEDYNCZĄ wylewką do Lelit Bianca (a więc rączka w kolorze brązowym) ?
Czesto jednak używam pojedynczego sitka, a z NPF potrafi czasem siknąć coś na bok, stąd pytanie o pojedyncza wylewkę...

skansen

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #268 dnia: 20 Październik 2020, 10:04:52 »
Z drewnianą rączką Lelit ma chyba tylko podwójną wylewkę. Bianca ma grupę E61, możesz więc kupić dowolny do grupy E61, wybór jest spory.

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #269 dnia: 20 Październik 2020, 10:13:47 »
no wlasnie wertowałem nawet strone producenta i troche mnie to zdziwiło, bo przydał by się pojedynczy PF z rączką pasującą do reszty.

Ja z podwójnego PF (po ew. przelożeniu sitka, co notabene jest strasznie upierdliwe) za cholerę nie mogę dobrze trafić do tego naparstka na espresso..
 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi