Autor Wątek: KazaCoffee.  (Przeczytany 151500 razy)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #525 dnia: 07 Maj 2021, 12:00:25 »
Workflow od koleżanki z Tajlandii.  :)

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #526 dnia: 07 Maj 2021, 12:55:40 »
Super, Valerii, Kozak podbija świat  :brawa:

A tak na marginesie, nie wiem, czy dobrze widzę kolor, ale na Dalekim Wschodzie to lubią ziarno palone w stylu siekierezady :ogien:

Słabo tampowane wg mnie - może dlatego potem musi tak szybko kręcić cały czas, żeby utrzymać ciśnienie? Ale może ja za mocno tampuję...

Przepis na ten drink pomarańczowo-kawowy wypróbuję  :taktak:

PS. Nie mogę się powstrzymać i powtórzę, co już było kilka razy mówione - oby rychło Rota nie przywędrowała do nas z powrotem z Azji z napisem Made in China...
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2021, 13:02:59 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #527 dnia: 07 Maj 2021, 13:40:38 »
Cytat: Miro Miro link=topic=5935.msg231373#msg231373 date=162ni0384940
Słabo tampowane wg mnie - może dlatego potem musi tak szybko kręcić cały czas, żeby utrzymać ciśnienie? Ale może ja za mocno tampuję...
"Tampowanie" jest przereklamowane i bywa obsesją początkujących baristów. Nie chcesz kręcić szybko, by szybko osiągnąć duże ciśnienie? Drobniej zmiel kawę. W przypadku Rota, bez trudu możemy sprawić, by woda bardzo delikatnie rozpoczęła nawilżanie kawy w sitku. Tej możliwości najczęściej nie ma w większości rasowych ekspresów. Po cóż więc zwracać uwagę na zabawy z tamperem, gdy profil ciśnienia jest dla kawy łaskawy? ;)

Co innego, gdy podchodzisz do jakiejś starej Linei, która "wali" wodą od razu z dużym impetem. Gdy tutaj się nie postrasz z tamperem, to ciastko się rozleci i powstanie w nim sporo kanałów ;).
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2021, 13:52:09 wysłana przez Antonio »

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #528 dnia: 07 Maj 2021, 13:52:00 »
Workflow od koleżanki z Tajlandii.  :)
bardzo estetyczny kanał :)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #529 dnia: 07 Maj 2021, 14:23:27 »
Zgadzam się, Antonio, od dłuższego czasu już to wiem. Na samym początku to tampowałem do bólu - dosłownie - jak poczułem ostre ukłucie u nasady dłoni, to znaczyło, że jest dobrze :smiech: Na desce kuchennej nawet odcisk się zrobił :ups: No cóż, ja nie miałem najmniejszego pojęcia o robieniu espresso, poza tym pierwsze próby - dla oszczędności - były na Tchibo rok starej - przez którą woda leciała jak przez wiadro bez dna - nie wiedziałem, że stara kawa jest jak dziurawa gąbka.

Teraz tampuję coraz słabiej, ale młynek i rozsądek [?] wyznacza mi pewne granice schodzenia z mieleniem. Ale ok - będę tampował jeszcze słabiej - bo czuję i widzę, że jeszcze mogę trochę osłabić nacisk bez schodzenia z mieleniem. Przy tym zauważyłem, że mocne tampowanie raczej nie służy jakości espresso. Mylę się? Parę dni temu usłyszałem też o tym na YT od Hoffmanna, nie będę tu pisał, jak on to tłumaczył, że mocny tamping, szczególnie z dużą dozą na danym sitku nie jest ok.

@Valerii i użytkownicy - powiedźcie, czy tamper ze stali nierdzewnej ma przewagę w praktyce nad tamperem aluminiowym? Bo widzę na twojej stronie, że sprzedajesz teraz stalowe, które są kilka razy cięższe od aluminiowych. Ja mam aluminiowy, jest bardzo ok, ale pytam z czystej ciekawości.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #530 dnia: 07 Maj 2021, 16:44:41 »
Ja mam aluminiowy, choć wolałbym mieć stalowy, ale tylko ze względu na osobiste preferencje, nie sądzę aby materiał z jakiego wykonany jest tamper przekładał się na wynik w filiżance.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #531 dnia: 07 Maj 2021, 16:54:22 »
Materiał na pewno nie, ale ogromna różnica w wadze może mieć znaczenie. Z pewnością jest też mniej podatny na zarysowania - choć mój aluminiowy po roku ma tylko trochę prawie niewidocznych rysek - to dobre twarde aluminium, sądzę, że to stop.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #532 dnia: 07 Maj 2021, 17:10:34 »
Ani nie mów. Jak jest tytanowy, to biere zara :mrgreen: Najlepiej, jakby wykuty od ręki w ciekłym azocie w Japonii, zara inszy smak kawy :poklon:

A tak jeszcze odnośnie filmiku: Valerii, dobrze jest  przyjmowana Rota w dalekich krajach?
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #533 dnia: 07 Maj 2021, 17:29:57 »
Jak jest tytanowy

Mnie tytan najbardziej przypasował, ale z uchwytem niedrewnianym, za lekki, zaś do Elektry mam z aluminium i już nie mogę się doczekać, kiedy "normalny" przyjedzie z TorrToys-a. Mają zrobić 10szt. o średnicy  jak @Valerii  49,7mm

« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2021, 17:32:37 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #534 dnia: 07 Maj 2021, 18:22:22 »
Myślałem, że z tym tytanem to żart ::) Ktoś trzy posty wcześniej wrzucił info o tytanie - ale już znikł ten wpis.

Hmm... pewnie jest mega trwały. Mam dwa turystyczne ::) łyżkowidelce z tytanu - rzeczywiście ekstremalna żywotność - ale faktycznie lekkie.

Pewnie tamper tytanowy drogi.

GostRado - "normalny" - to znaczy stalowy?
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #535 dnia: 07 Maj 2021, 18:24:52 »
GostRado - "normalny" - to znaczy stalowy?

Tak
》tertium non datur《

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #536 dnia: 07 Maj 2021, 18:27:21 »
@Valerii i użytkownicy - powiedźcie, czy tamper ze stali nierdzewnej ma przewagę w praktyce nad tamperem aluminiowym?

Dla mnie z nierdzewki jest lepszy niż aluminium. Ciężki i śliski. Jest przyjemniejszy w dotyku.


A tak jeszcze odnośnie filmiku: Valerii, dobrze jest  przyjmowana Rota w dalekich krajach?
Jak się okazało, na Dalekim Wschodzie kultura kawy jest bardzo silnie rozwinięta. Bardzo lubią urządzenia, które sugerują maksymalny udział osoby w przygotowaniu napoju. My, Europejczycy, chcemy więcej elektroniki, na wschodzie - ceremonia gotowania jest ważna.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #537 dnia: 07 Maj 2021, 18:28:07 »
Czyli ciężar robi pozytywną różnicę wobec aluminiowego?

Kurcze, lepiej nie potwierdzaj, bo jeszcze najdzie mnie chęć wymiany... :sciana:

Valerii - Ty potwierdziłeś, że stalowy lepszy - makabra - muszę iść się przewietrzyć, bo jeszcze kupię...  :pycha:

To ciekawe, co piszesz o przygotowywaniu kawy na D. Wschodzie. Ja od kilku lat piję dobre herbaty, od pewnego czasu piekę też chleb - i bardzo mi pasuje np. japońska pieczołowitość, cyzelowanie każdego szczegółu, by dojść do perfekcji w rzemiośle ręcznym, nawet takim kuchennym. Nie chodzi mi o ceremonie, rytuały, tego absolutnie nie robię - ale o cyzelowanie smaku, proporcji, koloru, faktur naczyń, naparów, ciasta chlebowego, form itd. Jednocześnie to rodzaj medytacji i zaangażowania, a przy okazji herbat, kaw i chlebów, zdobyłem masę wiedzy o  kulturze danych krajów, o przyrodzie, chemii, nawet właściwości metali, ceramik, klimacie itd.

Samo picie kawy dla smaku czy pobudzenia mnie by nigdy nie interesowało, dlatego Rota, a nie ekspres elektryczny. Na wypasiony elektryczny bym nie dał nawet 100 zł, tak samo chleby robię całkowicie ręcznie.
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2021, 18:41:29 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #538 dnia: 07 Maj 2021, 18:30:17 »
No pomyśl sam. Nie czujesz różnicy między aluminium a stalą nierdzewną?

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #539 dnia: 07 Maj 2021, 18:31:32 »
Kurcze, lepiej nie potwierdzaj

Nie, nie. Aluminiowy jest lepszy.... Napewno lepszy....
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi