Autor Wątek: Zakup ekspresu  (Przeczytany 6693 razy)

Offline Jura2000 Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Jura Z10, Bialetti New Venus 4tz, AeroPress, Dripper Kalita
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Zakup ekspresu
« dnia: 03 Marzec 2021, 18:47:12 »
Dobry wieczór,
kiedyś od kogoś słyszałem, że nie powinno się kupować ekspresów kolbowych w marketach, Amazonie itp. ponieważ oni nie mają serwisu tylko je sprzedają a chcąc kupić dobry ekspres i być z niego zadowolonym powinno się kupować w sklepach specjalistycznych.
Kupiłem ekspres w sklepie specjalistycznym i nie jestem zadowolony. Uważam, że dobry sklep powinien przed wysyłką zrobić tzw. przegląd zerowy. Powinien przynajmniej włączyć, sprawdzić ciśnienie i sprawdzić - ewentualnie ustawić temperaturę w grupie zaparzającej bo wiadomo że jakość espresso w dużej mierze zależy od tych parametrów. Taki przegląd zerowy powinien być w cenie ekspresu a jeżeli nie, to porządna firma sprzedająca powinna taki przegląd zaproponować za jakąś małą odpłatnością.
Mieszkam w Darłowie i w pobliżu nie ma serwisów żeby sprawdzić te parametry a gdybym chciał to wysłać do Warszawy, to bym dużo zapłacił i jeszcze przez przynajmniej tydzień był bym bez ekspresu.
Jestem ciekawy jak by się czuł właściciel takiego sklepu specjalistycznego gdyby dostał nowy samochód prosto z fabryki bez przeglądu zerowego.
Niestety już tak jest, że wszyscy nastawieni są na jak największy zysk i mają gdzieś klienta.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Marzec 2021, 18:51:22 »
To teraz pomyśl, co byśmy zrobili, gdyby nie było WoK-a  :sciana:
》tertium non datur《

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Marzec 2021, 19:08:10 »
To nie jest tak do końca tak samo. Niejeden klient by psioczył, że mu "roztwarli" oryginalne opakowanie i grzebali, albo "se używali" i mu sprzedali model powystawowy.
Jak kupowałem Carolę, to było tu parę wątków o kupowaniu włoskich maszyn i niejeden z forumowiczów podkreślał kwestię ceny, choć za te oszczędność paru góra setek musiał się liczyć, że sklep, niejednokrotnie "specjalistyczny" (jak słynna caffeitalia), po prostu jest centrum dystrybucyjnym (przeładunkowym) maszyn branych ex works. A ja właśnie postąpiłem tak, jakbym kupował auto. Kupiłem wprawdzie drożej, ale odebrałem na miejscu (u nich), przy mnie otworzyli i sprawdzili, czy jest ok. Zresztą dobrze wyszło, bo okazało się, że wbrew specyfikacji QM daje nie (jak wcześniej) plastikowy, lecz metalowy tamper (b. ładny), dzięki czemu od razu anulowałem w tym sklepie odbiór tampera (bo u nich go dodatkowo zamawiałem - i nawet sami się ucieszyli, że jest taka sytuacja).

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Marzec 2021, 20:49:18 »
A czy jak kupujesz pralkę, lodówkę czy zmywarkę to sprawdzasz w sklepie czy działa?
Ja bym nie demonizował jeśli nawet zapakowany fabrycznie sprzęt odmawia posłuszeństwa.
W swoim długim już życiu sporo agd i innych gadżetów kupiłem i jakoś nie spotkała mnie przykra niespodzianka, a nawet jakby coś takiego się zdarzyło to trudno jest gwarancja.
Było też o autach: w przypadku 2 aut nowych kupionych w salonie miałem taką sytuację, że w dniu kupna po  nastąpiła awaria jakiegoś systemu czy czujnika,  ale nikogo za to nie winiłem znaczy nie miałem pretensji bo za każdym razem zdarzyło się to 13-go.
Aha: pierwsze moje auto, a był to maluch czyli Fiat 126p wersja FL export, kupiony w 1989 r za 1540 $$$ w Pewexie (młodym niech wujek Google pomoże ten zwrot rozkminić) zostało skradzione po paru m-cach w piątek 13-go

Offline Jura2000 Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Jura Z10, Bialetti New Venus 4tz, AeroPress, Dripper Kalita
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Marzec 2021, 11:07:52 »
A ja właśnie postąpiłem tak, jakbym kupował auto. Kupiłem wprawdzie drożej, ale odebrałem na miejscu (u nich), przy mnie otworzyli i sprawdzili, czy jest ok. Zresztą dobrze wyszło, bo okazało się, że wbrew specyfikacji QM daje nie (jak wcześniej) plastikowy, lecz metalowy tamper (b. ładny), dzięki czemu od razu anulowałem w tym sklepie odbiór tampera (bo u nich go dodatkowo zamawiałem - i nawet sami się ucieszyli, że jest taka sytuacja).
Też bym tak postąpił, gdybym mieszkał w pobliżu jakiejś aglomeracji.
Niestety mieszkam "na kresach północnych" i sprzedawcy to wykorzystują a ja muszę przez to cierpieć.

skansen

  • Gość
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Marzec 2021, 11:10:04 »
@Jura2000 masz regulację OPV na wierzchu, sam możesz ustawić ciśnienie korzystając z ślepego sitka...
Nie ma jednego idealnego ustawienia PID - na tym polega zaleta tego rozwiązania, że możesz ustawić odpowiednią dla Ciebie wartość.

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Marzec 2021, 12:11:15 »
Ja się trochę nawet zgadzam z założycielem wątku ale prawda jest taka, że to utopia.
Statystyczny polski konsument kieruje się ceną, a nie jakością obsługi. Zastanówmy się ilu jest klientów na to żeby kupić drożej ekspres (który już jest drogim urządzeniem) z przeglądem zerowym. Myślę, że jakby to był taki genialny pomysł to już ktoś by na niego wpadł. Zresztą przecież można porównać ekspresy do wielu innych urządzeń i chyba nigdzie nie robi się takiej usługi.

Co do usterek sprzętu wyjętego z pudełka - normalna rzecz i normalnie do tego trzeba podchodzić. W większości sprzedający nie mają interesu w tym żeby komuś sprzęt się zepsuł, a już przy uruchomieniu to nie wspomnę. No ale niestety za kontrolę jakości się płaci i kontrola jakości jest tak zaprojektowana żeby być jak najskuteczniejsza jak najmniejszym kosztem. Nie jest projektowana po to żeby wykryć 100% defektów tylko po to żeby być jak najbliżej tej wartości. Liczba defektów produkcyjnych to też jest względna sprawa. W branży ekspresów do kawy właśnie, a trochę w niej pracowałem, nie spotkałem się żeby producent zwracał uwagę na to czy usterka jest w fabrycznie nowej maszynie, czy może jednak trochę używanej. Najczęściej zbierają takie dane z kluczowych rynków czyli tylko z wycinku całości.

Offline Jura2000 Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Jura Z10, Bialetti New Venus 4tz, AeroPress, Dripper Kalita
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Marzec 2021, 13:48:36 »
Nie ma jednego idealnego ustawienia PID - na tym polega zaleta tego rozwiązania, że możesz ustawić odpowiednią dla Ciebie wartość.
Wiem, że przełącznikami mogę ustawić odpowiednią wartość temperatury w bojlerze a to znaczy, że zmienia się też temperatura w grupie zaparzeniowej.
Problem jest w tym, że na razie nie mam jak zmierzyć tej temperatury. Zamówiłem odpowiedni termometr, tylko czas oczekiwania wynosi do 4 tygodni.
W ekspresie DeLonghi Dedica po tuningach z NPF jak się wstrzeliłem w temperaturę, to espresso było wspaniałe. Przez 2 godziny nie brałem nic do ust żeby mi smak za szybko nie zniknął. W DeLonghi jest bardzo niestabilna temperatura i myślałem, że jak kupię ekspres E61 z bojlerem, to każde espresso będzie idealne. Tydzień trenuję i jeszcze ani razu nie udało mi się uzyskać takiego idealnego espresso.
Podejrzewam, że przyczyną jest za wysoka temperatura w grupie zaparzeniowej.
Jak dostanę termometr, to zmierzę i dam znać czy miałem rację.

« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2021, 13:57:40 wysłana przez Jura2000 »

skansen

  • Gość
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Marzec 2021, 14:12:20 »
Ale to nie jest wina serwisu. Musisz po prostu najpierw nauczyć się pracować z grupą E61 - rozpoznaj temat jej rozgrzewania i cooling flushy (byle nie za krótkich)...

Drugi aspekt to ciśnienie - jeśli jest za niskie to pewnie jest problem z kanałowaniem lub zbyt grubym mieleniem...
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2021, 14:23:52 wysłana przez skansen »

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Marzec 2021, 14:17:34 »
A nie możesz wysłać kurierem do serwisu?

Myślę, że zamiast doszukiwać się wad w ekspresie, możesz nagrać filmik z ekstrakcji i procesu dystrybucji kawy, najpierw trzeba szukać błędów w technice, na końcu stawiałbym na ekspres. :)
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Marzec 2021, 14:29:00 »
Myślę, że zamiast doszukiwać się wad w ekspresie, możesz nagrać filmik z ekstrakcji i procesu dystrybucji kawy, najpierw trzeba szukać błędów w technice, na końcu stawiałbym na ekspres.

Tak samo myślę.

@rapoh ma Carolę, nie może Ci pomóc?
》tertium non datur《

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Marzec 2021, 14:32:30 »
Podejrzewam, że przyczyną jest za wysoka temperatura w grupie zaparzeniowej.
Na innym wątku wskazywałeś na problem różnicy między temp. kotła a temp. na grupie, czyli że trzeba ustawić wysoką na PID, żeby docelowa w grupie była właściwa. Zawracaliśmy Ci uwagę, że sugestia, którą się kierowałeś, jest niepewna.
Teraz piszesz o zbyt wysokiej temp. na grupie. No może nie trzeba było ustawiać na ponad 100st.?

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Marzec 2021, 14:33:20 »
@rapoh ma Carolę, nie może Ci pomóc?

Staram się, choć tego może nie widać.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Marzec 2021, 14:37:29 »
Staram się, choć tego może nie widać.

To bardziej się postaraj, bo chłop jest sfrustrowany i zawiedziony.
》tertium non datur《

Offline Jura2000 Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Jura Z10, Bialetti New Venus 4tz, AeroPress, Dripper Kalita
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Zakup ekspresu
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Marzec 2021, 14:40:00 »
Dziękuję wszystkim za sugestie. Nie mam pretensji do serwisu tylko do sklepu, który sprzedał ekspres, wysłał na drugi koniec Polski i go nie przetestował.
Na razie robię espresso - nie idealne ale w miarę dobre i czekam na termometr.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi