Autor Wątek: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia  (Przeczytany 32674 razy)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #45 dnia: 14 Lipiec 2020, 18:38:46 »
Oj, ta moneta chyba miała być 20/50gr? Są jednak trochę grubsze. Test monety pokazuje Ci max poziom, możesz sypać mniej (i mieć błotko), to naprawdę nie oznacza nic złego. Natomiast, jak poprzednicy mówili, NPF ostatecznie zweryfikuje kwestię kanałów. OCD jeszcze może się przydać, a jak nie - można wystawić na forum na sprzedaż.

@Valerii, szacunek za dzielenie się wiedzą. Zakupiłem proponowane przez Ciebie igły, na razie testuje te 0,5mm - najpierw mieszanie trzema, później jedną, rewelacja. Oczywiście wymaga to pewnej wprawy i dokładności, ale warto. Spróbuję jeszcze te grubsze.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #46 dnia: 14 Lipiec 2020, 18:59:57 »


OCD jeszcze może się przydać, a jak nie - można wystawić na forum na sprzedaż.

Moje OCD (chińska kopia) bardzo się przydaje - trzymam je w pustym zbiorniku na wodę redukując wibracje ekspresu podczas ekstrakcji ;).


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #47 dnia: 14 Lipiec 2020, 19:28:22 »
Moneta 5-groszowa zaczęła zostawiać ślad przy dozie na poziomie 21g
To może kup sobie mniejsze sitko? Na pewno dobrym uniwersalnym wyborem będzie VST 18. Są niestety dość drogie. Ale może jakiś mniejszy IMS ( https://www.manufakturakawy.com/sklep/ims-filtr-grupy-kalibrowany-b70-2tc-h24-e/ )?

I tak, test monety pokazuje maks kawy, mniej też może być, ale czym mniej, tym lepsza musi być dystrybucja, etc.

« Ostatnia zmiana: 14 Lipiec 2020, 20:16:08 wysłana przez pj.w »

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #48 dnia: 14 Lipiec 2020, 20:51:02 »
Dziękuje za kolejną porcję wiedzy. Fajnie, że można mniej niż do śladu monety.
Potrenuję na 20g - grabki wtedy będą przydatne.

Oczywiście kupię sitko mniejsze, chciałbym operować na poziomie 16g. Sprawdzę te VST.

Jeszcze raz dziękuje.


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #49 dnia: 14 Lipiec 2020, 20:54:19 »
Oczywiście kupię sitko mniejsze, chciałbym operować na poziomie 16g. Sprawdzę te VST.

VST ma pojemności 15g i 18g. Zalecają tolerancję +-1 gram. Więc jeżeli chcesz mieć dozę na poziomie 16 gram, to lepsze będzie VST 15, i dozy w okolicach 15,5g. Ale jest to dość trudne sitko, raczej nie na początek.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #50 dnia: 28 Sierpień 2020, 21:23:30 »
WDT Porady od kolegi z Rosji.
Igła powinna mieć średnicę 0,6 mm, odciąć końcówkę i zaokrąglić. Trzymaj pionowo, aby końcówka stale dotykała dna. Prędkość ruchu igły jest taka aby kawa powoli się poruszała, ale widoczne bruzdy za igłą nie pozostały. Ruchy będą wystarczająco powolne, wolniejsze niż mieszanie cukru w szklance herbaty. Przy odpowiednim rytmie i trajektorii powierzchnia kawy nie tylko wyrównuje się, ale zwiększy objętość zakładki. Wynik w filiżance prawdopodobnie cię zaskoczy.

Trajektoria igły przez link https://drive.google.com/file/d/0B0ApTMq_kVg-aGJYQjVZOWVwM1k/view
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

3DSK

  • Gość
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #51 dnia: 28 Sierpień 2020, 22:03:25 »
https://all4gastro.pl/pl/p/Mieszadlo-do-napojow-kawowych-/74
Wystarczy zamieszać w sitku jakbyś mieszał kawę, dotykając dna, proste, tanie,szybkie, skuteczne. Kasuje wszystkie drogie,i fikuśne cuda do dystrybucji i nie trzeba wykonywać żadnych tajemniczych ruchów.
Kiedyś ktoś na home barista polecił.

tylko musi być mniejsze, około 10cm, to z linku tylko poglądowo.
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2020, 22:08:54 wysłana przez 3DSK »

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #52 dnia: 28 Sierpień 2020, 22:42:54 »
@3DSK
1. używasz tego narzędzia?
2. masz NPF?
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #53 dnia: 28 Sierpień 2020, 22:52:27 »
@3DSK - ja wiem, że Ty "masz pojęcie", bo miałeś kilka młynków i ekspresów itp. itd. ale akurat Valerii na narzędziach do WDT zna się chyba jak nikt inny. Więc dla własnego dobra - najpierw posłuchaj co on ma w tej kwestii do powiedzenia, a swoje home-baristyczne newsy zachowaj dla siebie - bo i tak nikomu nimi tutaj nie pomożesz.

3DSK

  • Gość
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #54 dnia: 28 Sierpień 2020, 23:19:59 »
@3DSK
1. używasz tego narzędzia?
2. masz NPF?

1.Tak, głównie do bardzo jasnopalonych kaw, albo jakichś „trudnych”.  Kiedyś używałem systematycznie, obecnie używam rzadziej, ale mam młynek który ma bardzo dobra dystrybucję. Jasnopalonej kawie nie pomoże nawet najlepszy młynek, taka kawa jest przeważnie bardzo droga, wtedy używam tej rózgi, nie chce mi się marnować kawy, a użycie tej rózgi powoduje, że 10 na 10 shotów jest idealnych, no może 9 na 10 :) Generalnie nie jestem zwolennikiem wdt.
2. Mam, od bardzo dawna. Też mam momenty, że bardzo długo używam, później mam przerwę. Teraz np używam wylewek, ale ostatni rok jechałem na npf. Npf zawsze pryska, nawet jak jest idealna dystrybucja, coś tam przyśnie, nie w każdym shotcie, ale jak się pije dużo kawy to jednak ekspres się brudzi. Lubię npf za to, że czyścić trzeba tylko sitko, higieniczne rozwiązanie, no i jest lekki. Teraz zmieniam ekspres i mam zamiar znowu wrócić do npf. :)

Kasper, zbastuj.
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2020, 23:22:07 wysłana przez 3DSK »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #55 dnia: 28 Sierpień 2020, 23:42:57 »
Npf zawsze pryska, nawet jak jest idealna dystrybucja, coś tam przyśnie, nie w każdym shotcie,

No to zawsze czy nie w każdym shocie?
Muszę Cie zmartwic. Zrobiłem dziś 120 kaw na npf i żadna, absolutnie żadna, nie prysnęła. Coś musisz nad tym popracować
WITAM I POZDRAWIAM :)

3DSK

  • Gość
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #56 dnia: 28 Sierpień 2020, 23:45:02 »
Zrobiłem dziś 120 kaw na npf i żadna, absolutnie żadna, nie prysnęła.
Brawo Ty.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #57 dnia: 29 Sierpień 2020, 02:51:58 »
A ja dzisiaj zrobiłem trzy i żadna niepryskała, pewnie dlatego, że były to dwa dripy i tygielek [emoji14]

Serio panowie nie kłućcie się, gdy nie ma o co :) a podyskutujmy o kierunkach nakreślonych przez Valeriego, bo o puck-prepie to wiele można mówić, ale zawsze zdążamy do tego, że warto coś zrobić

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #58 dnia: 29 Sierpień 2020, 11:43:28 »
ale akurat Valerii na narzędziach do WDT zna się chyba jak nikt inny
Chyba co najwyżej na robieniu swoich.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #59 dnia: 29 Sierpień 2020, 12:02:42 »
ale akurat Valerii na narzędziach do WDT zna się chyba jak nikt inny
Chyba co najwyżej na robieniu swoich.

Bez przesady, widać że próbuje różnych rzeczy i udoskonala pomysły: "grabki", trzy igły, jedna igła, różne grubości igły - wg mnie jest osobą kompetentną żeby coś na temat narzędzi WDT powiedzieć.

Nie zgadzam się jedynie z tym, że dystrybutor jest niepotrzebny - bo u mnie daje pozytywny efekt - mimo używania WDT i palm tampera.

Co inni proponują z kwestii narzędzi do WDT? Patyk szaszłykowy vel wykałaczkę, rozgięty spinacz czy mini trzepaczkę do jajek? Barista Hustle miało projekt jeża do dystrybucji, który chyba umarł śmiercią naturalną. Widziałeś na rynku jakieś inne narzędzia do WDT mające sens?

Wszystkie te sprzęty się nie sprawdzają - dopiero urządzenie od Valerego zdało egzamin. Urządzenie za 5 zł - to jest "sprzedaż" swoich produktów? Nie ukrywam - jak Valerii pokazał barista pen za 200 zł to myślę sobie - no chyba kogoś tu pogrzało. Ale jednocześnie napisał na forum jakiej igły użyć żeby zrobić sobie swoje urządzenie (łącznie z podaniem linka do allegro). Bardzo zyskał tym w moich oczach. Chcesz mieć drewniany gadget wykonany ręcznie - musisz za niego trochę zapłacić, ale jeśli nie chcesz wydać kasy to nie ma problemu - kup to i to i będziesz miał to samo. Szacunek.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi