Autor Wątek: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)  (Przeczytany 38171 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #180 dnia: 11 Kwiecień 2018, 09:30:19 »
na 9,1bar, czas uzyskania tych 9 bar to 3s.
czas osiągnięcia 9bar - 1s
No i rewelacja. Przy pompie wibracyjnej zajmuje to około 4 - 5 sekund.

Jaki masz przepływ przy flushu? Masz może wykres przepływu w funkcji czasu przy ekstrakcji?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #181 dnia: 12 Kwiecień 2018, 11:00:31 »
Jaki masz przepływ przy flushu?
Wstępnie miałem ustawione na 8ml/s. Tu należy się zastanowić jakie powinno być, skoro u mnie od włączenia pompy do pierwszej kropli przepływa  około 30ml? :) Wcześniej robiłem testy zaworu iglicowego i mogę ustawić płynnie dowolną wartość przepływu, od 0ml do max. Nie mam wykresu o jaki pytasz.

Po wymianie pompy jedne problemy znikły inne się ujawniły. Arduino nie radzi sobie z szybkim liczeniem impulsów z przepływomierza w momencie kiedy przepływ nie jest ograniczony przepływem przez ciastko. Jest to kolejny dowód na potwierdzenie znacznie większej wydajności pompy. Z ustawionych 75ml, przepływa 150-170ml. Nie wiem czy jest sens tym się zajmować, bo nie wiem jak arduino radzi sobie z szybkimi licznikami. Zobaczymy.

Zastanawiałem się również jak regulować czasem pre-infuzji. Wcześniej pokazywałem rozwiązanie z "odwróconym siłownikiem" stosowanym w Speedster. Chyba nie będę mógł go zastosować, przynajmniej w tym zakresie jakim chciałem z uwagi za brak konstrukcyjnych możliwości przerobienia grupy. Chodzi o to, że "odwrócony siłownik" ma za zadanie opóźnienie rozpoczęcia procesu parzenia i przedłużenie pre-infuzji. Natomiast po zakończeniu procesu, siłownik musi się samodzielnie opróżnić przez zawór trójdrożny i to w taki sposób aby nie zamaczać ciastka. Myślałem o zrobieniu "przedłużki" pod zaworem trójdrożnym i podłączenie tam całego ustrojstwa. Ale raczej się nie da.... Nie ma miejsca, budowa grupy itp, itd...

Więc w między czasie będę testował bypass na pompie. Czyli elektrozawór pomiędzy wejściem a wyjściem z pompy. Po nasączeniu ciastka będzie on opóźniał o 1-3s rozpoczęcie procesu.     

Na jakiś czas zawieszam testy. Po pierwsze muszę trochę popracować ;), po drugie demontuję grupę do przeróbek, rama również zostanie pocięta i powyginana...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #182 dnia: 12 Kwiecień 2018, 11:19:58 »
Możesz wypróbować sugestię Pergera.

"I find anything between 200 and 280ml/30sec to be optimal. "

https://baristahustle.com/blogs/barista-hustle/espresso-recipes-time

Preinfuza powinna się kończyć w momencie kiedy cale ciastko kawowe jest zwilżone woda i zaczynają pojawiać się pierwsze krople na sitku. Nie wiem czy da się to jakoś zmierzyć i zautomatyzować (pewnie tak?), ale w tą stronę możesz iść.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #183 dnia: 12 Kwiecień 2018, 12:48:56 »
Arduino nie radzi sobie z szybkim liczeniem impulsów z przepływomierza
Radzi sobie, radzi, tylko zrób to w przerwaniu od przepływomierza, a nie w pętli głównej :-).
Możesz natomiast mieć inny problem - przekraczasz górną granicę przepływu dopuszczalną dla przepływomierza - i zaczyna Ci wariować.

Nie wiem czy da się to jakoś zmierzyć i zautomatyzować
Bardzo prosto - kończysz preinfuzję po przepuszczeniu zdefiniowanej ilości wody przez ciastko (u mnie 17g kawy w sitku IMS B702TCH24E wymaga 23ml wody).

Możesz sobie wtedy robić jaką chcesz preinfuzję (przynajmniej przy pompie wibracyjnej):
- Obniżone, stałe ciśnienie preinfuzji (HX w którym uchylisz dźwignię),
- Narastające powoli ciśnienie z ograniczonym przepływem (Slayer, hi_aro),
- Napełnienie ciastka wodą z pełną wydajnością pompy i odczekanie pewnego czasu przed włączeniem infuzji z wyłączoną pompą (automaty typu Krupps czy Jura, Ascaso Steel Prof w najnowszych wersjach).

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #184 dnia: 14 Kwiecień 2018, 23:04:30 »
Lub wyjście z OPV na wejście pompy, ale w takim przypadku trzeba by dać zawór zwrotny.
Niestety, miałeś rację. Pompa z OPV wywołują takie wibracje ciśnienia, że woda pulsacyjnie cofa się przez przepływomierz, czego ten oczywiście zliczać nie umie. Na ślepym sitku mam przepływ 0,4 ml/s :-(

Albo jakiś zawór zwrotny za przepływomierzem (tylko skąd taki wziąć?), albo wywalić OPV i zamiast tego modulować pompę zgodnie ze wskazaniami ciśnieniomierza.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #185 dnia: 15 Kwiecień 2018, 08:38:10 »
Albo jakiś zawór zwrotny za przepływomierzem
Poszukaj zawór zwrotny do RO:
https://allegro.pl/listing?string=zawór%20zwrotny%20ro&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-wp-hou-1-2-0328
lub kraj środka, np Aliexpress fraza"Stainless Steel One way Check Valve"
lub ATP
https://www.atp-czesci.pl/szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=zawór+zwrotny&submit_search=
albo po prostu przepływomierz po stronie wysokiego ciśnienienria za OPV + zawór zwrotny za OPV.   

To modulowanie, które kiedyś Topie podesłałem wygląda sensownie. Co prawda nie ma szczegółowych informacji, ale może warto skontaktować się z autorem filmu ;).

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #186 dnia: 16 Kwiecień 2018, 18:19:18 »
Przeglądając YT odnalazłem filmik o Rocket Espresso R60V. Kolejny ekspres z profilowaniem ciśnienia. Zastosowano w nim "Stepper valve" cokolwiek to znaczy. Myslę, że jest to rozwiązanie podobne jakie stosuje LaCimbali, czyli zawór proporcjonalny.

W 8:51 min, krótko opisują jego działanie. Jest to pewnie znacznie tańsza alternatywa do pompy zębatej za 700E ;)

Wklejam jako ciekawostkę, jednak jak obejrzycie inne filmy z tym ekspresem, zauważycie że również ten zawór ma swoje ograniczenia...
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2018, 18:46:02 wysłana przez hi_aro »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #187 dnia: 16 Kwiecień 2018, 18:47:27 »
Zawór krokowy, hmm... zwykły zawór kulowy sterowany silnikiem krokowym? :D

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #188 dnia: 16 Kwiecień 2018, 19:40:11 »
Hmm, bardziej "zawór liniowy". Tzn zamiast uzwojeń na statorze (w kształcie okręgu), są uzwojenia wzdłuż elektrozaworu. Zawór wykonuje ruch posuwisto-zwrotny. Wysuwa i chowa ale w sposób płynny, na filmie właśnie to widać. Sterownie pewnie jest podobne do silnika krokowego DC, A sterowany jest zawór iglicowy.

Przynajmniej tak mi się wydaje.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #189 dnia: 09 Maj 2018, 16:27:04 »
Dzisiaj miałem trochę czasu i ponownie pobawiłem się.....

Zmiany mechaniczno-elektryczne
- podfrezowanie i instalacja portu pomiaru ciśnienia na bloku grupy
- pomiar temperatury wody wprost nad grupą (MAX6675 + termopara K)
- zawór bypass pompy
- trwały montaż podzespołów
- pomiar ciśnienia w bojlerze
- czujnik poziomu wody
Softwerowo
- PID bojlera
- pomiar ciśnienia w bojlerze
- poziom wody

Jednak najważniejsze rzeczy zawiodły. Otóż zrobiłem pomiar poziomu wody na dwóch tranzystorkach, ładnie działały na stole. Po zamontowaniu zonk, ekspres podpięty jest do osmozy więc woda nie przewodzi prądu... Jak narazie jestem w kropce, muszę przewertować internety, ale może być problem.

Druga porażka to nie działające nowe SSR  :-(




 

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #190 dnia: 09 Maj 2018, 16:45:28 »
Chcesz robić kawę z wody w pełni demineralizowanej? To chyba kiepski pomysł. Dorzuć sobie mineralizator albo ustaw bypass na osmozie, żeby mieć wodę przystosowaną do picia i parzenia kawy.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #191 dnia: 09 Maj 2018, 16:54:31 »
Napisałem nie precyzyjnie. Mam zrobione tak jak sugerujesz, woda jest mineralizowana za osmozą i ją pobieram do ekspresu.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #192 dnia: 09 Maj 2018, 17:08:40 »
Hhmmm ciekawe. Ale ile Ci pokazuje ppm? Ja mam nano-filtrację, zostaje mi jakieś 40-80 ppm (zleży skąd mi puszczą do rury) i czujnik w LR działa i odłącza pompę jak za niski poziom wody przerywa obwód.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #193 dnia: 09 Maj 2018, 17:11:54 »
Miałem ze 3 różne ekspresy (i kilka egzemplarzy cke) podłączone pod osmozę z mineralizacją i nigdy nie było takiego problemu...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #194 dnia: 09 Maj 2018, 17:15:20 »
MAX6675
Nie masz problemów ze stabilnością pomiaru temperatury? U mnie z termopary oscyluje +/- 0,5*C

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi