Autor Wątek: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)  (Przeczytany 38191 razy)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #165 dnia: 08 Kwiecień 2018, 11:42:33 »
"...it's a live..."

Wczoraj dokonałem przeszczepu, całe poprzednie sterowanie Astorii usunięte i zastąpione nowym. Pacjent żyje w 90%. Nie działa uzupełnianie wody w bojlerze, ponieważ muszę zrobić jakąś separację galwaniczną do arduino.

Ekran dotykowy działa zgodnie z założeniami. Posiad jak na razie dwa okno, główne i ustawienia. W głównym oknie od lewej są:
- ciśnienie HX, parzenie - bar
- czas parzenia - s
- objętość dozy - ml
- prędkość przepływu - ml/s, dopiero piszę i sprawdzam procedurę.
- przyciski to wiadomo.
- wykres zmiany ciśnienia - dużo pisania o tym jak działa ta funkcja. Napiszę tylko, posiada kilka wad.....
Drugi ekran to typowe ustawienia.

Było kilka małych małych problemów. Otóż spore fluktuacje sygnału analogowego z czujnika ciśnienia. Wyświetlacz wariował, najpierw zrobiłem programowy myk. Zrobiło się lepiej, jednak powodowało to rozwiązanie chwilowe obciążenie procesora i podczas pomiaru objętości wody pojawiały się zwisy i błędne pomiary. Docelowo usnąłem programowe rozwiązanie i zastosowałem filtr dolnoprzepustowy RC (R-10k, C-100nf) na wyjściu z czujnika. Działa b.dobrze.

Mam kilka wniosków. Są to również wnioski dotyczący sposobu korzystania z ekspresów z pompą rotacyjną podłączoną tylko do zbiornika. Muszę to jeszcze zweryfikować, lecz jest to znacząca uwaga.

Jednak całym założeniem tego projektu, było "wyciśnięcie" wszystkich treści z kawy. Od 2-3 tygodni korzystałem ze starego sterowania bez preinfuzji. Czyli poznałem smak kawy standardowej. Teraz ustawiłem sobie preinfuzję i smak jest znacząco inny. Jest bardziej esencjonalny.....

Dalsze prace to głównie poprawianie algorytmu, usunięcie zbędnych informacji, poprawienie wykresu, zainstalowanie czujnika temperatury w grupie i automatyczne flash do zadanej temperatury. Zmiana punku pomiary ciśnienia zaparzania, aby uniezależnić od HX.


« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień 2018, 11:44:44 wysłana przez hi_aro »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #166 dnia: 08 Kwiecień 2018, 12:00:54 »
 :poklon:
Trochę skomplikowanie wygląda :)
Masz możliwość sterowaniem ciśnieniem preinfuzji też?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #167 dnia: 08 Kwiecień 2018, 12:09:58 »
...e tam skomplikowane. Nie jest to oczywiście funkcjonalność dźwigni. Założeniem jest aby móc właśnie symulować ciśnienie i przepływ jak w dźwigni.

Ciśnieniem preinfuzji można poprzez czas oraz przepływ w zaworze iglicowym. Jak skończę pomiar przepływu można będzie precyzyjnie sobie ustawić. Nie będzie to w 100% automatyczna zmiana. 

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #168 dnia: 08 Kwiecień 2018, 12:41:34 »
Pieknia sprawa :) Trzymam kciuki :)  :pycha:  teraz jeszcze do Mazzera timer mod :)   

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #169 dnia: 08 Kwiecień 2018, 14:38:36 »
Do Mazzer-a miałem zrobić sterowanie wagę, ale szlak mnie trafia jak mam wiecznie go czyścić, odkurzać i trzymać tego klocka na blacie. Idzie do ludzi.....

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #170 dnia: 09 Kwiecień 2018, 22:18:40 »
Wklejam filmik z pracy ekspresu. Jak widać wszystkie parametry są złe, nijak się mają do teorii. Po prawej stronie ekranu, drugi od góry to przepływ ml/s.

Generalnie problemem jest pompa. Nowa w drodze. Po pierwsze długo dobija do ciśnienia, po drugie ma za niskie ciśnienie.

Wspominałem wcześniej o istotnej informacji dotyczącej użytkowania pomp rotacyjnych. Jeszcze nie jest to informacja na 100% lecz....
W momencie odłączenia pompy od wody, czy to bieżącej czy to od zbiornika, do pompy dostaje się pęcherz powietrza, który zalega w którejś z części pompy i w jakiś sposób ogranicza ciśnienie na wyjściu. Ten problem znika a ciśnienie jest prawidłowe po "przelaniu" jakiejś (jeszcze nie wiem jakiej) ilości wody przez pompę. 

https://www.youtube.com/watch?v=2UwmA5YswKs&feature=youtu.be
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień 2018, 22:55:17 wysłana przez hi_aro »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #171 dnia: 10 Kwiecień 2018, 09:36:04 »
wszystkie parametry są złe
Czemu tak twierdzisz? Zbyt wolno Ci narasta ciśnienie?
Przy okazji - nie wiem, jaki masz przepływomierz, ale ja ze swiom najtańszym przepływomierze Digimesy od ekspresu Krupsa mam ten problem, że dwukrotnie zawyża odczyt w stosunku do danych katalogowych.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #172 dnia: 10 Kwiecień 2018, 10:00:45 »
byt wolno Ci narasta ciśnienie?
Tak, to jest główny zarzut. Pompa teoretycznie ma 50l/h wydajności, czyli blisko 14ml/s. Z filmu wynika że po czasie preinfuzji (w tym przypadku 5s) osiągnięcie ciśnienia 7bar zajmuje 3s, a przepływ jest 5ml/s.... Druga sprawa to ciśnienie. Kilku krotnie zmieniałem ustawienia pompy. Teraz jest max 7bar, a wcześniej miała 10,5bar. Tak jak wspominałem, chwilowe odłączenie od wody powoduje uwięzienie powietrza w pompie i jej fiksacje. Może dzisiaj będę miał nową pompę, to wszystko się wyjaśni.

Ja mam oryginalny przepływomierz z Astorii, To jest Gicar (wysokociśnieniowy do 15bar) ze zwężką 1,2mm. Nie ma precyzyjnych informacji o objętości dla jednego impulsu. Coś około 0.5ml. Ja mam ustawione 0.4ml. Jak robiłem testy, to właśnie dla tej wartości zgadzała mi się ze "naczyniem wzorcowym" - kieliszek do shot-ów z kreską ;)...

Nie wiem jak zrealizowałeś pomiar przepływu. Rozumiem że masz pompę wibracyjną z OPV. Z tego co czytałem to w takim przypadku najlepiej jest dokonywanie pomiaru różnicowego. Przepływ na wejściu do pompy i za OPV. Lub wyjście z OPV na wejście pompy, ale w takim przypadku trzeba by dać zawór zwrotny. 

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #173 dnia: 10 Kwiecień 2018, 10:11:40 »
Może się mylę (pewnie tak) ale czy standardowo dla pomp rotacyjnych nie powinno się podawać wody pod ciśnieniem? Są oczywiście ekspresy z rotą pompą które to jakoś obchodzą, ale trzeba by sprawdzić jak , bo standardowo zawsze mi się wydawało, że rota wymaga podłączenia do sieci wodnej.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #174 dnia: 10 Kwiecień 2018, 11:03:29 »
czy standardowo dla pomp rotacyjnych nie powinno się podawać wody pod ciśnieniem?
Zdaje się, że pompa rota ekspresu to standardowa pompa łopatkowa. Taka pompa najczęściej sama zassać się nie da rady, ale wstępnego ciśnienia nie wymaga.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #175 dnia: 10 Kwiecień 2018, 13:33:53 »
Naczynie wzorcowe kup sobie takie

https://ecospa.pl/produkt/cylinder-miarowy-z-tworzywa-pp-10-ml

albo chociaż strzykawkę z apteki. Kieliszek to akurat może być wyskalowany w dzisiejszej partii tak, a w jutrzejszej inaczej ;)

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #176 dnia: 10 Kwiecień 2018, 15:07:04 »
a przepływ jest 5ml/s...
Czekaj, czekaj. Ty zdaje się mylisz pojęcia. O parze przepływ / ciśnienie decyduje ciastko kawowe (czyli dla danego ciśnienia ile ml/s popłynie). Reszta przepływu z pompy wraca przez OPV wbudowany w pompę. Przepływ 5ml/s to i tak jest bardzo dużo - u mnie w trakcie ekstrakcji jest nieco powyżej 1ml/s.

Preinfuzja, czyli namoczenie ciastka i napełnienie przestrzeni nad ciastkiem to u mnie 23ml. Reszta idzie do filiżanki - 34 ml w 25 sekund, czyli masz przepływu raptem 1,4ml/s

Z tego co czytałem to w takim przypadku najlepiej jest dokonywanie pomiaru różnicowego.
Bez szans. :( Drugi przepływomierz mi się nie zmieści (w końcu Arc to mały, kompaktowy ekspres i nikt nie przewidywał tam napakowanie takiej ilości elektroniki, jak ja to robię) - zrobiłem to inaczej. Wyjście z OPV jest podłączone między przepływomierz, a wejście pompy - przepływomierz zlicza tylko to, co jest pobierane ze zbiornika.

w takim przypadku trzeba by dać zawór zwrotny. 
Po co? przecież z OPV nie wypłynie więcej, niż pobiera pompa (źródło masz przed pompą, a nie za pompą).

Przy okazji - łapiesz oba zbocza przepływomierza, czy tylko jedno (narastające albo opadające)?  Jak zaobserwowałem na oscyloskopie, przebieg nie ma wypełnienia 50%,

PS. Tu masz katalog Gicara. Ja używam plastikowego przepływomierza Digimesa (też teoretycznie ma około 2000 impulsów na litr - ponieważ ja zliczam oba zbocza, powinno dać to 4000 imp/l, a mam prawie 8000).

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #177 dnia: 10 Kwiecień 2018, 15:55:37 »
Tak jak wspominałem, chwilowe odłączenie od wody powoduje uwięzienie powietrza w pompie i jej fiksacje.
Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem, a miałem CKE z wężem w butelce przez ok. 1,5 roku. "butelka" nawet nie stała wyżej, więc chyba pompa potrafi jakieś podciśnienie wytworzyć. Jedyne, czego pilnowałem, to żeby nie zassała powietrza.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #178 dnia: 10 Kwiecień 2018, 16:12:48 »
raptem 1,4ml/s
Hmm nie zastanawiałem się. Pomiar jaki mam na wyświetlaczu po pomiar przepływu chwilowy liczony co 1s. Myślałem, że zalecany przepływ 1ml/s to przepływ właśnie chwilowy a nie sumaryczny?

 
Po co?
Tak wyczytałem gdzieś. Teraz teoretyzuje. Pompa wibracyjna pracuję z częstotliwością sieci, 50Hz. Więc może zdarzyć się tak, że woda za OPV może być przesunięta o 180st w stosunku do pobieranej...

łapiesz oba zbocza przepływomierza, czy tylko jedno
stary oscyloskop się "usmażył" znaczy ja go potraktowałem, a nowy już planowałem kupić jakiś lepszy i odkładam zakup w nieznane. Jednak wygląda mi na to, że liczę tylko jedno zpocze, to narastające. Dane, które podesłałeś o przepływomierzach już mam i przeskalowałem wg właśnie tej tabeli. A wyniki raczej pokrywały się. 


Cholera, jak mam jakąś zagwozdkę, to nie daje mi ona spokoju na maxa. Właśnie skończyłem test mojej starej pompy, która pobierała wodę ze zlewu. Na małych odcinkach, pompa wirnikowa (łopatkowa) pociągnie wodę. Wyniki w 100% potwierdziły moje spostrzeżenia.
Tak więc:
- zapowietrzona pompa dawała max 7bar a czas osiągnięcia tego ciśnienia był 6-7s. Zdjęcie na 1
- przepuściłem przez pompę około 800ml wody, przez dyszę do dolewek
- po tym zabiegu pompa generowała 12bar...... Zdjęcie 2.
- wyregulowałem zawór przelewowy wyregulowałem na 9,1bar, czas uzyskania tych 9 bar to 3s. 
Wartość 3s na osiągnięcie zakładanych 9bar uważam za prawidłową.

Nie wiem czy ta informacja była gdzieś umieszczana. Jakiekolwiek odłączenie pompy rotacyjnej od wody i spowodowanie zapowietrzenia, skutkuje jej nieprawidłową wydajnością. Należy odpowietrzyć pompę poprzez przepuszczenie przez nią jakiejś objętości wody. Sprawdzić samemu jakiej.



P.S.
Przyszła nowa pompa i co mam z nią teraz zrobić..... Tak to jest jak człowiek jest w gorącej wodzie kompany ;)

EDIT.
Właśnie obejrzałem filmik o działaniu pompy rotacyjnej. Wynika z niego że czas po jakim ciśnienie powinno osiągnąć zadaną wartość 9bar, to około 1s., chyba jednak to sprawdzę ;)
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2018, 17:33:11 wysłana przez hi_aro »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #179 dnia: 10 Kwiecień 2018, 22:00:33 »
Podłączyłem zupełnie nową pompę. Wyniki poniżej:
- pompa zapowietrzona, pobór wody ze zlewu poniżej poziomu ekspresu, czas osiągnięcia 9bar - 4s
- pompa odpowietrzona, jakieś 400ml przelanie, pobór wody ze zlewu, czas osiągnięcia 9bar - 2s
- pompa odpowietrzona, podłączona do bieżącej wody (RO, koło 1 bar), czas osiągnięcia 9bar - 1s, tak wskazywał licznik. Myślę że 1 i coś ;)
Zdjęcie z ostatniego etapu poniżej.
Dodatkowo zauważyłem inne objawy podwyższonej wydajności, nowej do starej. Otóż przy robieniu flash-a (bez sitka, niczego na grupie) ciśnienie jakie mi wskazywało było 2,2bar. Po wymianie na nową, wskazuje 4,5bar. Spowodowane to jest oporem jakie stawia zwężka 0,7mm w grupie.

Należy zadać sobie pytanie, czy 1,2 sekundy poprawy na wydajności pompy to wartość, o którą warto kruszyć kopię?. Skoro montuję coraz bardziej wysublimowane rozwiązania, sterowanie komputerowe, zawory, czujniki to wg mnie wszystko ma znaczenie. Trochę poczułem się pewniej z programowaniem, odrdzewiłem umysł i mam coraz to nowe plany na zmiany w algorytmie. Np. zmiana załączania i wyłączania zaworów, pompy itp wg z góry określonej krzywej i zadanych proporcji. Zamiast jak teraz zmiany na podstawie li tylko czasu.

Ten etap oceniam za zakończony małym sukcesikiem.

Kolejnym ograniczeniem, które przekłamuje pomiary i wykresy, to miejsce dokonywania pomiaru ciśnienia. Jest ono przed zwężką w grupie i tak naprawdę niewiele ono wnosi.
Co w planach:
- przerobienie głowicy grupy aby móc zrobić pomiar temperatury wody tuż na wejściu na sitko 
- takie przerobienie grupy aby mierzyć ciśnienie tuż nad sitkiem
- nowy algorytm sterowania
- nowa obudowa, przypominająca najnowsze ekspresy, bardziej zwarta i wizualnie lżejsza.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi