Autor Wątek: E61 - profilowanie ciśnienia.  (Przeczytany 4984 razy)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
E61 - profilowanie ciśnienia.
« dnia: 05 Listopad 2019, 15:51:31 »
Cześć, z racji że nie znalazłem dedykowanego tematu to zakładam.

Pytanie do użytkowników i osób mających do czynienia z konstrukcjami z regulacją przepływu w grzybku takich jak Lelit Bianka czy Profitec z profilowaniem.

Czy ktoś wykręcał tę konstrukcję z grupy? Ciekawi mnie jak to jest zrobione wewnątrz i czy można to zastąpić jakimś rozwiązaniem DIY. Z tego co wyczytałem opiera się to na zaworze iglicowym, więc nie wydaje się że będzie to kosmiczne skomplikowana konstrukcja. Cena profilującego grzybka od Profitec'a rzędu 180 funtów wydaje się nie adekwatna i zachęca do konstruktorskiej pomysłowości.

Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2019, 16:17:20 wysłana przez Kasper »

_Marago_

  • Gość
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Listopad 2019, 17:21:50 »
Trzeba by założyć kryzę w obwodzie termosyfonu, ale wewnątrz ekspresu. Są takie z kilkoma różnej wielkości otworami. Przestawia się to w zasadzie raz. Nie jest to tak regulowane łatwo jak ten zawór iglicowy. Ale też nie kosztuje 1000zł.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Listopad 2019, 19:59:38 »
@_Marago_ , to nie to, co piszesz. "Kryza" w termosyfonie ma wpływ na temperaturę, a ogranicznik przepływu w "grzybku" reguluje szybkość dostarczania wody do prysznica i ma wpływ na ciśnienie zaparzania. To dwie różne sprawy.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Listopad 2019, 20:33:20 »
Używając gotowych rozwiązań, to jest zaworów i złączek, nie byłoby to ani zgrabne, ani ładne, ale jak najbardziej możliwe do zrobienia. Myślę, że cena jest adekwatna, bo estetyka E61 ma dla kupującego niemałą wartość.

_Marago_

  • Gość
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Listopad 2019, 20:34:51 »
to nie to, co piszesz
Chylę czoła  :redface:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Listopad 2019, 20:36:21 »
Pewnie gdzieś takie zawody iglicowe ktoś produkuje? Chyba, że jest na to jakiś restrykcyjny patent?

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Listopad 2019, 21:02:32 »
Jakie zawory masz na myśli? Te Lelita lub Profiteca/ECM? Na to na pewno są patenty... Natomiast zawory iglicowe precyzyjne są powszechnie dostępne, ale nijak nie pasują do E61.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Listopad 2019, 21:18:41 »
Mam na myśli zawory Profitec'a Lelit'a. Przypuszczam, że skoro wykorzystuje je więcej niż jedna firma, to nie jest to szczególnie skomplikowana konstrukcja. Czytałem, że zasada działania opiera się na zaworze iglicowym, dlatego zastanawiam się czy można to odtworzyć innym sposobem.

BTW, mam takie przemyślenie na temat profilowanie ekstrakcji, może ktoś rozwieje moje wątpliwości. Jeśli główny sens jest taki, że ktoś zauważył korzyść polegającąna tym, iż ciśnienie 9 bar jest najbardziej korzystne w środkowej fazie ekstrakcji, a na początku i końcu lepiej działa niższe to jak najbardziej to kupuję. Ale spotkałem się też ze stwierdzeniami, że dzięki profilowaniu możemy prawie z każdego przemiału uzyskać espresso. Taka argumentacja zupełnie do mnie nie trafia. Bo czy to nadal będzie espresso? Chyba w jakimś celu ktoś kiedyś spostrzegł, że jednak ciśnienie 9 bar nadaje się najlepiej (to że może nie przez cały czas ekstrakcji jest dla mnie zrozumiałe) a nie np 2 czy 3 bary. Idąc tym tropem - czy w V60 możemy przygotować espresso? Chyba nie. Ciekawym doświadczeniem jest spróbowanie co wychodzi z Fellow Prismo, bo to było dla mnie pierwsze zagięcie paradygmatu espresso = ekspres. Czy dzięki profilowaniu w ekspresie możemy przygotować V60 - nie wiem.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Listopad 2019, 21:55:02 »
Pytanie o zawory było skierowane do Antonia. I nie, nie jest to skomplikowana konstrukcja, ale na pewno wymyślona tylko i wyłącznie na potrzeby tych dwóch producentów (niezależnie), a co za tym idzie opatentowana. Musiałbyś mieć naprawdę precyzyjne narzędzia żeby coś takiego odtworzyć.

Natomiast jeżeli chodzi o drugą część Twojej wypowiedzi to warto sobie przypomnieć historię espresso od momentu jego narodzin w takiej formie w jakiej pijemy je do dzisiaj. Chodzi mi dokładnie o końcówkę lat 40-ch i ekspresy dźwigniowe - w żadnej z tych maszyn nie uświadczysz płaskiego profilu ciśnienia i w żadnej nie osiąga ono 9 barów (zazwyczaj max 7). Mało tego, nawet grupa E61, z której powstaniem wiąże się też użycie pompy produkującej stałe ciśnienie na poziomie 9 barów właśnie, nie ma płaskiego profilu ciśnienia, bo grupa jest tak zaprojektowana żeby w jakimś stopniu imitować dźwignię (pasywna preinfuzja, narastające ciśnienie na początku). Pytanie zatem brzmi, czym właściwie jest espresso?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Listopad 2019, 23:35:01 »
@Biff dźwignie dają większe niż 7bar ciśnienie. Nawet 12 bar. Zależy to od sprężyny. Sprężyna jest też odpowiedzialna za zmienny profil.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Listopad 2019, 23:53:59 »
Tak, ale to trend, który pojawił się stosunkowo niedawno. Zwykle było to maksymalnie 7 barów. Te 9 barów na ekspresach z pompą wzięło się z tego, że na grupie (za kryzą) ciśnienie jest mniejsze i trzeba było je skompensować wyższym ciśnieniem na wejściu. W dźwigni nie ma kryzy, a ciśnienie wytwarzane przez sprężynę na słup wody, działa bezpośrednio na kawę. Astoria zastapiła swoją klasyczną grupę rossi właśnie taką, która wytwarza 12 barów (mocniejsza sprężyna) i stwierdzam, że to mało udana konstrukcja.
Wiem, co jest przyczyną takiego a nie innego profilu ciśnienia w dźwigni ;).
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2019, 00:01:25 wysłana przez Biff »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Listopad 2019, 07:14:43 »
"Pytanie zatem brzmi, czym właściwie jest espresso"

Mamy jedne czy drugie standardy odpowiadającego na to pytanie i chyba tego należałoby się trzymać. Z tym że standardy podają również ciśnienie ekstrakcji.
Wobec tego czy 'espresso' przygotowywane na profilowaniu ciśnienia nadal powinno się tak nazywać? Może odpowiedź brzmi 'nie'?
I to wcale nie muszą być dywagacje utrudniające życie.
Bo ktoś parę lat temu mógłby zapytać czym właściwie jest kawa? I w ten sposób powstał segment speciality odróżniający kawę najwyższej jakości od wszystkiego innego. I to ułatwia konsumentom wybór.
Więc może w przypadku nazywy typu 'espresso profilowne' również moglibyśmy bardziej świadomie wybierać za co płacimy. I może byłby to jakiś odsiew 'pseudo speciality'. Chciałbym już w momencie wejścia do kawiarni wiedzieć czy podają standardowe 1:2 czy może 1:1,5 - bo różnica w doznaniach smakowych jest ogromna.
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2019, 07:19:13 wysłana przez Kasper »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Listopad 2019, 07:22:43 »
Pisząc: "zwykle", co masz konkretnego na myśli? Że wszyscy takie słabe sprężyny stosowali? To ciekawe co piszesz o Rossi i Astorii. Mam zupełnie inne informacje. W Rossi jeszcze niedawno opracowano maszynę emulującą włoskie dźwignie -- Sublima. W tych maszynach ważne były dwie sprawy: preinfuzja pod ciśnieniem pary i duże ciśnienie 12bar. Zatem jeśli Rossi, to na pewno nie 7bar -- skąd to wziąłeś? ;) Sam o tym rozmawiałem z technikiem z Rossi... Wg niego 12bar to jest włoska tradycja ;).

Czemu tak rozprawiamy nad technicznym aspektem urządzeń do espresso? Espresso to nie ekspres ani młynek tylko to, co za pomocą tych urządzeń zrobimy. Espresso powinno spełniać pewne kryteria sensoryczne... Te zaś bywają różne w zależności od kraju, regionu, grupy wiekowej, zawodowej itp.

@Kasper ja zaś nie chcę nikogo dyskryminować/gloryfikować za względu na sprzęty i paradygmaty... Różnice bywają ogromne i to jest fajne ;).
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2019, 08:19:00 wysłana przez Antonio »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Listopad 2019, 08:27:59 »
Wobec tego czy 'espresso' przygotowywane na profilowaniu ciśnienia nadal powinno się tak nazywać?
Powiem więcej, espresso zrobione w ekspresie o stałym ciśnieniu nie jest espresso...

Espresso powinno spełniać pewne kryteria sensoryczne...
Strasznie "mglista" informacja.

A odpowiedź na pytanie dlaczego akurat stale ciśnienie zostało "wypromowane", nie było stosunkowo taniego i nie zawodnego rozwiązania aby to wdrożyć w przeszłości. Włosi to pragmatycy, zaprojektować coś z niczego, najlepiej z gwoździa bo tani, zapakować w puzderko i się pozbyć. 

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: E61 - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Listopad 2019, 08:48:57 »
Co jest mglistego? ;) Ty lubisz takie, ja owakie... Nie lubię gorzkiego, więc ustalam taką normę. Ty nie lubisz kwaśnego, więc masz inną normę. Możemy to sobie uśrednić i uzyskać mglisty standard. Znasz jakiś lepszy sposób?

Dźwignia i jej sprężyna zapewnia profilowanie ciśnienia. W sumie o to chodzi. Łagodny start i łagodny koniec. Maszyny z pompami też chyba naśladowanie tegoż profilu miały na celu?
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2019, 09:41:39 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi