Autor Wątek: Kawa zmielona do dripa - pył  (Przeczytany 17844 razy)

Offline Bogdan Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Expobar Brewstus IV
  • Młynek: Eureka Zenith Club E
Kawa zmielona do dripa - pył
« dnia: 02 Kwiecień 2015, 15:27:21 »
Witam,

ostatnio dość często przygotowuję sobie dripa i tak sobie trochę pogrzebałem tutaj na forum i w sumie nie za bardzo znalazłem odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. PYŁ. Czy po zmieleniu odsiewacie pył z kawy zanim ją wsypiecie do dripa? A może macie na tyle doskonałe młynki, że pył który generują nie stwarza problemów podczas zaparzania ... U mnie ostatnio woda po prostu stoi w dripie  :sciana:

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Kwiecień 2015, 15:38:10 »
Nie ma chyba młynków idealnych, ktoś tu już pisał, że każdy generuje trochę pyłu.
Ja nie mam dripa, ale przesiewanie znacznie poprawiło smak kawy z aeropressu. Do phina i kawiarki też przesiewam.
Na poparcie moich słów:
Zauważalna, znacząca ZMIANA, wg mojego gustu na plus. Tylko trzeba okiełznać szybki przepływ w dripie ciut większą dozą. Przesiew sprawdza się w aero podciągając smaki w jasną stronę mocy :)
Przesiew odcina goryczke, podbija słodycz.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Kwiecień 2015, 15:40:58 »
Odsiewam - choć dużo go nie ma. Ale po odsianiu otrzymuję dużo lepszy i smaczniejszy napój. Znika goryczka, a słodkości i owoce zaczynają być na pierwszym planie.

A od strony technicznej - przepływ od początku do końca jest taki sam po odsianiu. Bez odsiania szybkość przepływu spadała wraz z czasem.
LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Kwiecień 2015, 15:47:19 »
Odsiewanie daje czystszy napar. Najczęściej jest to poprawa smaku, w paru przypadkach kawa zdecydowanie mniej mi smakowała po odsianiu. Ale można to uznać za wyjątek potwierdzający regułę.

Jak kolega przede mną wspomniał, każdy młynek pyli, ale jedne mniej, drugie więcej, poza tym, ważna jest też ogólna równość przemiału.

Warto zainwestować w odpowiednie sitko (szukaj z oznaczeniem 60 mesh), bo to nie jest duży koszt, a można sobie dość poważnie porównać kawy.

Swego czasu byłem na cuppingu - porównanie przesiewanych i nieprzesiewanych kaw. W ślepym teście wygrały zdecydowanie te przesiewane.

Ale trzeba się liczyć ze stratami. Im słabszy młynek, tym większe pylenie, a więc większe straty. Przy moim M2M, którego używam do alternatyw, odsiewam z reguły 5-7g (chcąc uzyskać moją standardową dozę ~20-22g, muszę zmielić z 26-28g). Mielę wtedy drobniej, niż bez odsiewania, bo na standardowym ustawieniu, nie ma szans, żeby przelać wodę w odpowiednim czasie, bo leci jak przez... sito ;)


Offline Bogdan Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Expobar Brewstus IV
  • Młynek: Eureka Zenith Club E
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Kwiecień 2015, 15:52:04 »
Gdzie polecacie nabyć te sitko mesh? Czy też może są inne popularne metody??


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Kwiecień 2015, 16:00:36 »
Czy po zmieleniu odsiewacie pył z kawy zanim ją wsypiecie do dripa?
Nie przesiewam.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Kwiecień 2015, 16:00:58 »
Ja nabyłem moje w sklepie z garnkami :) ale bez oznaczeń - zwykłe duże sitko z drucianą siatką za 5 PLN.
Pomiar oczka suwmiarką wykazał 0.4mm
LMWDP #469

Offline Jacek Mężczyzna

  • Wiadomości: 106
  • Ekspres: Profitec PRO 700, Kalita 185, V60, Acaia Pearl
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Kwiecień 2015, 16:06:00 »
Ja używam do przesiewania sitka które kupiłem w kauflandzie za cale 8 zeta bodajże. 
Metalowy pojemniczek z dekielkiem w którym zamontowane jest sito. Na dziale był gdzie te sprzęty kuchenne. Taka firma coś tam fackelman czy jakoś tak.
Nie wiem jaka była by różnica miedzy tym a sitkiem "dedykowanym do kawy". W każdym razie u mnie trochę mniej pyli. Z zasypu ziaren ok 22 gr pyłu mi średnio się zbiera 2,5-3,5 grama
If you think you can, you can. And if you think you can't, you're right.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Kwiecień 2015, 16:08:09 »
Ja kupiłem tam, gdzie jakiś czas temu zrobił to @pafcio, czyli na chińskim allegro, aliexpress. Z przesyłką całe 17zł. Ale trzeba czekać ze trzy tygodnie aż dojdzie.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Kwiecień 2015, 16:12:01 »
Czyli ja mam większe oczka - mesh 40 zapewne :P
LMWDP #469

Offline Jacek Mężczyzna

  • Wiadomości: 106
  • Ekspres: Profitec PRO 700, Kalita 185, V60, Acaia Pearl
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Kwiecień 2015, 16:25:46 »
Tak to to wygląda
Ten po prawej na focie

If you think you can, you can. And if you think you can't, you're right.

Offline Bogdan Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Expobar Brewstus IV
  • Młynek: Eureka Zenith Club E
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Kwiecień 2015, 23:43:27 »
Ja kupiłem tam, gdzie jakiś czas temu zrobił to @pafcio, czyli na chińskim allegro, aliexpress. Z przesyłką całe 17zł
jakiś link  można prosić ??


W sumie to odnoszę wrażenie, że każde sitko się w miarę sprawdzi, przy czym z jakichś powodów tym wzorcem powinien być rozmiar 60 mesh.
« Ostatnia zmiana: 02 Kwiecień 2015, 23:46:48 wysłana przez Bogdan »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4828
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Kwiecień 2015, 07:14:49 »
Nie wiem czy to jakiś wzorzec - rzadsze sitko odsieje Ci więcej frakcji (większa strata), gęstsze może zostawić pył. Najlepiej zrób tak jak doradzają powyżej - kup gęste sitko w sklepie gospodarczym i spróbuj. Spodoba się to poszukasz gdzieś wzorcowego a nie spodoba - i tak mała strata a sitko zawsze przyda się w domu.

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Kwiecień 2015, 11:06:36 »
No więc każdy młyn przy grubszym przemiale produkuje pył. Sporo pyłu. Nawet Ditting, Guatemala, Mazzery czy inne sklepowe/gastro - śmiało można z tego odsiewać 1/10 przemiału lub więcej. Wypalone ziarno nie jest tak samo twarde na zewnątrz jak i w środku i przez sposób, w który "rozpada" się przy mieleniu nie da się tego uniknąć (pylenia). Po angielsku jest o tym dosyć sporo w sieci.

Od kiedy zmieniłem młynek na Vario przestałem odsiewać. Wcześniej przy Democe M207 odsiewałem regularnie za pomocą metalowego filtra od karafki bodum (karafka się stłukła :<). Można zaobserwować wyraźną poprawę klarowności naparu i mniej goryczki, ale jestem na tyle zadowolony z tego co wypluwa z siebie mój obecny młynek, że zwyczajnie szkoda mi zachodu ;)


Kto chciałby taką maszynę jak w akapicie o grinding standards?  8)
http://www.coffeechemistry.com/grinding/grinding-fundamentals.html

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawa zmielona do dripa - pył
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Kwiecień 2015, 11:56:40 »
Ja i nawet mam o tym cały wątek ;D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi