Autor Wątek: Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID  (Przeczytany 5083 razy)

Offline Szaja666

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID MN
  • Młynek: Macap m4
Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID
« dnia: 20 Styczeń 2017, 00:08:17 »
Witajcie.

Stoję przed wyborem jednej, albo drugiej maszyny. Przeczytałem cały internet. Obie macałem, ale nie używałem nigdy dłużej niż 3 minuty w sklepie.
Stąd moje pytanie do użytkowników Bezzer i Rocketów - czy bylibyście tak mili i podzielili się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami z używania tych ekspresów ?
Może są jakieś istotne niuanse, których nie widać w statystykach i podczas krótkiego obcowania ?

Moje wątpliowści:

- Rocket ma kurki. Bezzera ma dźwignie. Co daje lepszą kontrolę ? Czy w Bezzerze to działa 0-1 ?
- Pid i HX... długi temat :). Jak sprawują się PIDy ?
- Wężyki w pojemniku na wodę Bezzery, vs podłączenie bezpośrednie w Rockecie - czytałem, że w Rockecie czasem trzeba doginać blaszki czujnika poziomu wody, bo robi się afera
- Powtarzalność kaw
- Realne czasy nagrzewania grupy, jak z flushowaniem (ile?)

Bardziej podoba mi się Bezzera, ale Rocket wygląda bardziej przemyślanie.
Będę wdzięczny za komentarze i shoot out :).









Offline pawelele

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket Cellini Plus V3 PID
  • Młynek: Fiorenzato F64 evo/macap m2m do alternatyw
Odp: Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Styczeń 2017, 09:16:28 »
jeszcze jest w podobnej cenie Profitec pro 500, który ma stalowe bojlery zamiast miedzianych (łatwiej odkamienić, mniej się kamień osadza, trochę gorsze przewodnictwo ciepła) i ma kurek, który dużo szybciej się odkręca niż w rockecie. Poza tym i drobnymi różnicami w pojemności bojlera i zbiornika wody wg mnie te ekspresy różnią się najbardziej pod względem wyglądu i najlepiej wziąć Profiteca ze względu na ten bojler stalowy albo ten, który się najbardziej podoba :) Mój rocket V3 PID nagrzewa się ok 20 minut,jak robisz jedną kawkę na parę min to nie zauważyłem niestabilności temperaturowej ale nie mam miernika temperatury na grupie, powtarzalność zależy w tym momencie od młynka i jego ustawienia a nie ekspresu, w Rocket jedynie mam problem z wyjęciem zbiornika wody bo ciężko siedzi i często minimalnie cieknie bo właśnie ten metalowy korek nie domyka się wtedy i trzeba manualnie to paznokciem poprawić (ale zbiornik wyjmuje się raz na miesiąc aby wyczyścić z osadu bakterii na dnie), ale z komunikatami o braku wody jak była to nigdy nie miałem. PID w HX to roznica tego czy zmieniasz ciśnienie w bojlerze za pomocą klucza gdzieś pod ekspresem czy za pomocą strzałek na wyświetlaczu (dla ułatwienia zmieniasz temperaturę w bojlerze zamiast w normalnym HX tylko ciśnienie), mi się podoba ale nie jest to niezbędne ani super potrzebne, zdecydowanie lepiej i tak dokupić miernik temperatury na grupę jak komuś bardzo zależy albo/i kupić dwubojlerowy ekspres. Kurek od spienienia czasem sie zablokuje i potrzeba więcej siły aby początkowo odkręcić (pewnie trzeba by nasmarować smarem dodatkowo ale aż tak im to nie robi), potem parę obrotów i jest maksymalnie odkręcony, spienia się ok chociaż wiadomo, że dużo wolniej niż na dwubojlerowych maszynach (chyba, że znacznie zmienisz temperaturę w bojlerze ale lepiej tego nie robić bez miernika temperatury na grupie). Ja jestem zadowolony i wątpię abym go wymienił dopóki będą dostępne do niego części. A wybrałem rocketa zamiast bezzery ze względu na wygląd.

Offline Gunio

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: Gaggia Classic, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Vario Home, Ceado E37J
Odp: Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Styczeń 2017, 11:31:12 »
+1 dla profiteca (choć nie posiadam)

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Styczeń 2017, 13:31:16 »
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=946.0 DrUsagi ma Rocketa z PID-em.
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=2919.0 wyszukiwarka, kłaniam się.



- Powtarzalność kaw
- Realne czasy nagrzewania grupy, jak z flushowaniem (ile?)


Co do powtarzalności, zależy od operatora.
Długość flusha, zależy od tego co chcesz uzyskać. Nawet te same ekspresy, będą się nieco różnić od siebie.



Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Styczeń 2017, 18:28:53 »
Mam tą Bezzerę. W niej też blaszki trzeba odginać. Ja wolę dżwignię niż pokrętła. Wg mnie lepsza kontrola i szybsza reakcja.
Wybrałem Bezzerę bo ma większą tackę ociekową. Szczegół, ale latać z małą tacką jak z pieprzem zniechęcało mnie. Jak się tak lata z tą tacką kilka razy dziennie to robi to różnicę. Bezzera ma też chyba większy zbiornika, bo to dla mnie też było ważne. Mniej otwierania i uzupełniania wody. Reszta podobna.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Styczeń 2017, 18:44:34 »
Moim zdaniem, to czy bojler jest stalowy czy miedziany nie ma żadnego wpływu na jakość kawy, ani na inne techniczne sprawy związane z odkamienianiem.

Profitec jest bardzo dobry, ma przynajmniej profesjonalny osprzęt, np. zawory pary, wody itp.

Profesjonalne kurki (np. takie jak w LaMa czy Orchestrale) są lepsze niż dźwigienki i joysticki. Kurek-pokrętło można zatrzymać w dowolnym położeniu i uwolnić dłoń. Dobre pokrętła otwierają się w "pół obrotu". Jest to jeden mały gest dłoni, tak samo jak z dźwigienką-joystickiem. Ale jakie pokrętła mają te małe ekspresy, nie wiem...


Offline ZaZ Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: ECM, La Pavoni
  • Młynek: A-i3....F4E
Odp: Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Styczeń 2017, 14:09:09 »
W moim ECM IV, bliźniaku BZ Magica nie mam żadnych problemów z blaszkami, rurkami  i zbiornikiem. Jest tylko zaworek, żadnych dodatków. Wyjmuje zbiornik regularnie i nawet kropli wody nie zostawia. Kurki od pary i wody chodzą tak jak powinny. Po prostu niemiecka technologia, a produkcja w Italii. [emoji106]

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Styczeń 2017, 23:06:13 »
Cytat: Szaja666
...czytałem, że w Rockecie czasem trzeba doginać blaszki czujnika poziomu wody, bo robi się afera
  :mhh: pierwsze słyszę ;)

Cytat: Antonio
...Dobre pokrętła otwierają się w "pół obrotu".
w RE też tak jest :)

Cytat: Antonio
...Moim zdaniem, to czy bojler jest stalowy czy miedziany nie ma żadnego wpływu na jakość kawy, ani na inne techniczne sprawy związane z odkamienianiem
  :brawa: :szampan:

www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Szaja666

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID MN
  • Młynek: Macap m4
Odp: Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Styczeń 2017, 10:35:57 »
Mea culpa. Pomyliłem te blaszki z Bezzerą. Bawiłem się Rocketem chwilę i jest zbudowany jak czołg. W sensie - super solidnie. Ale Bezzera - z całym szacunkiem dla Koleżanek i Kolegów posiadających Rockety - bardziej mnie pociąga jeśli chodzi o design. Tylko pytanie właśnie - jak jest z jakością tych Bezzer ? Czy to nie jest kolejna Alfa Romeo, której posiadacze wszyscy rano widzieli się w serwisie ? :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Styczeń 2017, 12:19:10 »
Mea culpa. Pomyliłem te blaszki z Bezzerą. Bawiłem się Rocketem chwilę i jest zbudowany jak czołg. W sensie - super solidnie. Ale Bezzera - z całym szacunkiem dla Koleżanek i Kolegów posiadających Rockety - bardziej mnie pociąga jeśli chodzi o design. Tylko pytanie właśnie - jak jest z jakością tych Bezzer ? Czy to nie jest kolejna Alfa Romeo, której posiadacze wszyscy rano widzieli się w serwisie ? :)
Jeden i drugi jest włoski, jeden i drugi dobry. Spróbuj  zaparzyć kawe na jednym i drugim ,zobaczysz który jest bardziej ergonomiczny.
Klasa ekspresów podobna, wizerunek producenta też. Bezzera ma sporo dłuższy staż w produkcji  ekspresów niż Rocket( jesli Cie to interesuje)
Wielu użytkowników Bezzer na tym forum jest zadowolonych, czyli raczej nie narzekają. Ale Rocketa też chwalą :)
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2017, 12:22:17 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Szaja666

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID MN
  • Młynek: Macap m4
Odp: Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Luty 2017, 23:31:42 »
 :bry:

BANG! Jednak skończyło się na Bezzerze Magica S PID.

Dziękuję Wszystkim za pomoc i postaram się opisać tutaj za jakiś czas swoje spostrzeżenia dotyczące użytkowania.
Na razie jestem na etapie walki o dobre espresso - chociaż jak zwykle to bywa - najlepsza kawa wyszła mi za pierwszym razem po podłączeniu przez przypadek, heh:). Odpalam też naked portafilter, żeby lepiej poprzyglądać się procesowi ekstrakcji.

P.S. Na razie walczę z temperaturą na grupie w okolicach 91. MAcie jakieś spostrzeżenia do jakiej kawy jaką temperaturę lepiej dobrać ?


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Luty 2017, 10:12:25 »
MAcie jakieś spostrzeżenia do jakiej kawy jaką temperaturę lepiej dobrać ?
Sam w tej chwili walczę z temperaturą i znalazłem na ten temat ciekawy artykuł. Spojrzyj.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Rocket Cellini v3 PID versus Bezzera Magica S PID
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Luty 2017, 22:15:50 »
@Szaja666

91 st C moze byc troche mało( kwaśne espresso) spróbowałbym z temp ok 93-95 st C wtedy powinno być kwaskowo-słodkie ale nie kwaśne ( czyli takie jak byc powinno )
Tak naprawdę nie sugeruj sie checią ustawienia na grupie konkretnej temp . Bardziej liczy sie smak espresso niż jakas docelowa temp na grupie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi