Autor Wątek: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E  (Przeczytany 21750 razy)

essewissa

  • Gość
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #60 dnia: 26 Styczeń 2017, 13:19:28 »
To bym był Ci ogromnie wdzięczny za wklejenie linka do schematu młynka do mielania kawy firmy Eureka model 75e,bez dozownika. Jeżeli jest schemat Drogerii to też bym prosił o wklejenie, pomógłbyś koledze który o ten młynek pytał zamiast pisać bez sensu posty. Wszyscy piszą Olympus w skrócie, tak jak piszą Zenith gdzie pełna nazwa tego młynka to Zenith 65E :picardpalm:

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #61 dnia: 26 Styczeń 2017, 13:25:27 »
Ja znalazłem taki. Ale to wersja z dozownikiem jest.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #62 dnia: 26 Styczeń 2017, 13:37:45 »
Wszyscy piszą Olympus w skrócie, tak jak piszą Zenith gdzie pełna nazwa tego młynka to Zenith 65E

Akurat Zenithów było kilka wersji, może Pani tego nie wiedzieć, to zrozumiałe. A co do prośby o link do schematu Olympusa, byłbym skłonny się do niej przychylić, gdyby nie przytyk o pisaniu bez sensu postów. Uprzejmością za grubiaństwo nie odpłacam, więc mogę dać tylko link do napisu na cześć prezesa/posła wyświetlony na murach Wawelu.

essewissa

  • Gość
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #63 dnia: 26 Styczeń 2017, 13:48:36 »
WS,wrzuć ten link do schematu młynka do kawy marki Eureka, model 75e bez dozownika, tampera i bez żaren stożkowych, nie daj się prosić :) Naprawdę, z chęcią Cię przeproszę jak napiszesz coś z sensem :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #64 dnia: 26 Styczeń 2017, 16:45:58 »
Naprawdę, z chęcią Cię przeproszę jak napiszesz coś z sensem

Ano, jakoś mi na tym nie zależy. A takie teksty, to dzieciom pod blokiem wciskaj, może Cię nie pogonią. Tak, że na razie - "Lasciate ogni speranza".

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #65 dnia: 27 Styczeń 2017, 00:42:27 »
inna sprawa, że takie zapychanie się ekranów/antyzbrylaczy absolutnie nie powinno blokować żaren i doprowadzać do zatrzymania silnika. Takie zachowanie młynka byłoby dla mnie bardzo niepokojące.
Ale tak wynika z moich obserwacji. Przy clump crasherze nie mogłem zejść z ustawieniem młynka do niższych wartości. Kawa zatrzymywała się na antyzbrylaczu, a następne porcje nie mogły wylecieć z komory żaren. Wtedy stawały się za moment miałem i zatykały wyloty. Teraz jak nie ma antyzbrylacza kawa wylatuje z komory bez problemu. Fakt, że czyściłem komorę (z antyzbrylaczem) od zewnątrz patyczkiem do chińszczyzny i możliwe, że wygiąłem te plastiki do środka. Może były zbyt blisko komory żaren ? W każdym razie nie mogłem uzyskać drobnego mielenia jak na Macap M2D. Teraz bez problemu. Schodzę z mieleniem niżej niż poprzednio.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2017, 00:48:22 wysłana przez hlary »

essewissa

  • Gość
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #66 dnia: 27 Styczeń 2017, 12:55:03 »
Nuova Simonelli MDX i Eureka Zenith mają różne clump crushery, inne są też w MDJ i Olympus, MDJ to już w ogóle kompletnie inny młynek niż Olympus, chociaż z zewnątrz wyglądają na niemal identyczne. Dziwna ta polityka Eureki i Nuova Simonelli, niby to samo, a różnice duże.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #67 dnia: 27 Styczeń 2017, 16:53:54 »
Bo może "cała myśl techniczna" obu firm sprowadza się do wymyślenia wzoru clump crushera ? Ty masz fale, a my mamy "swastykę".

essewissa

  • Gość
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #68 dnia: 27 Styczeń 2017, 17:11:59 »
Są pioruny SS, swastyka, od Mythosa, ale jest jeszcze czwarty rodzaj clumb crushera, "języczek" w Eureka Zenith, cztery mlynki i cztery różne antyzbrylacze  :o O ile między Zenith, a Mdx nie ma wielkich różnic o tyle Olympus i MDJ różnią sie bardzo bardzo, w sumie dwa różne mlynki, zewnętrznie tylko podobne.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #69 dnia: 07 Luty 2017, 01:15:26 »
Po ponad miesiącu używania i przyglądania się różnym młynkom najbardziej podobają mi się w Nuova Simonelli MDX to, że stopień mielenia zmienia się kręcąc małym pokrętłem, co jest bardzo wygodne. Nie trzeba kręcić żarnami z jakimś wystającym prętem (jak w Macapie). Drugie to, że zmieniając ustawienia zmieniam położenie górnego żarna. Bez problemu łatwo rozkręcić młynek i wyczyścić komorę żaren i same żarna. O wiele łatwiej niż w moim Macapie M2d. Po skręceniu nie muszę już na nowo ustawiać stopnia zmielenia. A gdybym jeszcze miał kręcić tym prętem ... Szlag by mnie trafił. Dioda oświetlająca portafilter też jest super. Dzięki niej wyraźnie widać co i ile się sypie do PF. No i czwarta rzecz to mały hopper dokupiony w elektros.it.
Nie mam doświadczenia w innych młynkach, ale po zdjęciu antyzbrylacza rzeczywiście wysypują się większe grudki niż w Macapie M2D, ale w smaku tego nie czuć. Żadną wykałaczką nie zamierzam ich rozbijać. Bez przesady. Wg mnie nie mają praktycznie żadnego wpływu na ekstrakcję kawy. Przecież i tak kawę się ubija tamperem. Pod jego naciskiem żadne te grudki nie mają wpływu na gęstość ubitej kawy.
Teraz retencja jak na ten młynek to rząd ok. 5-7 gr. (po zważeniu przeze mnie). Nie wiem czy to dużo czy mało. Na pewno w Macapie M2D było mniej. Ale u mnie w domu pierwszą capu i tak pije żona z podwójnego espresso  :evil: Dla takiego capu nie ma znaczenia ta retencja z dnia wczorajszego. Już z samego rana wypijamy ok. 8 kaw :ogien:

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #70 dnia: 07 Luty 2017, 06:48:46 »
eraz retencja jak na ten młynek to rząd ok. 5-7 gr. (po zważeniu przeze mnie). Nie wiem czy to dużo czy mało. Na pewno w Macapie M2D było mniej. Ale u mnie w domu pierwszą capu i tak pije żona z podwójnego espresso   Dla takiego capu nie ma znaczenia ta retencja z dnia wczorajszego. Już z samego rana wypijamy ok.

Niby to tylko 5-7 gram ale przy mieleniu różnych ziarenek... W Ceado można spokojnie ograniczyć retencję do 1 g. i osobiście mi to bardzo pasuje bo zazwyczaj w ciągu dnia piję espresso i kawy mleczne, które robię z różnego surowca. 5-7 gram kawy dziennie i w skali miesiąca trochę tego wychodzi, a dobrej kawy zwyczajnie szkoda marnować :)

essewissa

  • Gość
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #71 dnia: 07 Luty 2017, 08:16:51 »
Retencja 1g w Caedo? Łał! Piszesz o retencji pustego, wyczyszczonego młynka po pierwszym strzale?
Po ponad miesiącu używania i przyglądania się różnym młynkom najbardziej podobają mi się w Nuova Simonelli MDX to, że stopień mielenia zmienia się kręcąc małym pokrętłem, co jest bardzo wygodne. Nie trzeba kręcić żarnami z jakimś wystającym prętem (jak w Macapie). Drugie to, że zmieniając ustawienia zmieniam położenie górnego żarna. Bez problemu łatwo rozkręcić młynek i wyczyścić komorę żaren i same żarna. O wiele łatwiej niż w moim Macapie M2d. Po skręceniu nie muszę już na nowo ustawiać stopnia zmielenia. A gdybym jeszcze miał kręcić tym prętem ... Szlag by mnie trafił. Dioda oświetlająca portafilter też jest super. Dzięki niej wyraźnie widać co i ile się sypie do PF. No i czwarta rzecz to mały hopper dokupiony w elektros.it.
Nie mam doświadczenia w innych młynkach, ale po zdjęciu antyzbrylacza rzeczywiście wysypują się większe grudki niż w Macapie M2D, ale w smaku tego nie czuć. Żadną wykałaczką nie zamierzam ich rozbijać. Bez przesady. Wg mnie nie mają praktycznie żadnego wpływu na ekstrakcję kawy. Przecież i tak kawę się ubija tamperem. Pod jego naciskiem żadne te grudki nie mają wpływu na gęstość ubitej kawy.
Teraz retencja jak na ten młynek to rząd ok. 5-7 gr. (po zważeniu przeze mnie). Nie wiem czy to dużo czy mało. Na pewno w Macapie M2D było mniej. Ale u mnie w domu pierwszą capu i tak pije żona z podwójnego espresso  :evil: Dla takiego capu nie ma znaczenia ta retencja z dnia wczorajszego. Już z samego rana wypijamy ok. 8 kaw :ogien:
Grudki nie są moim zdaniem przeszkodą jeżeli nie są zbyt wielkie i jeżeli równo leżą w sitku. Chodzi o to żeby nie było górek i dołków z kawy w sitku, po ubiciu tak nierównomiernie rozłożonej kawy jej gęstość bedzie rożna w ciastku, co może skutkować kanałami.
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2017, 09:16:41 wysłana przez essewissa »

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #72 dnia: 16 Luty 2017, 00:06:51 »
A tu retencja w moim NS MDX On Demand po zdjęciu antyzbrylacza. Z nim było jeszcze gorzej.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Nuova Simonelli MDX vel Eureka Zenith 65 E
« Odpowiedź #73 dnia: 21 Luty 2017, 23:47:50 »
Dzisiaj mierzyłem znowu retencję i wyniosła 3 gr. Ale to po mocnym wystukaniu młynka. To wszystko wylatuje z komory żaren.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi