Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063611 razy)

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1620 dnia: 12 Luty 2017, 20:54:08 »
to wytłumacz zatem, czemu sypię ten sam przemiał do podwójnego sitka i kawa leci jak należy (podwójna wylewka, dwie szklaneczki), a jak nasypię połowę tego, do pojedynczego, to po 10 sek leci już lura ? o marnej cremie nie wspominając...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1621 dnia: 12 Luty 2017, 21:03:04 »
Bo sitko ma inną konstrukcję i musisz doświadczalnie dobrać dozę. Najpewniej nie będzie to połowa podwójnej dozy. Trochę więcej trzeba.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1622 dnia: 12 Luty 2017, 21:14:06 »
Nie ma reguły, która mówi, że do pojedynczego sitka wchodzi połowa gramatury podwójnego. Tak jak Ci wcześniej napisałem, najpierw musisz ustalić dozę, a później ewentualnie grubość przemiału.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1623 dnia: 13 Luty 2017, 10:10:27 »
to wytłumacz zatem, czemu sypię ten sam przemiał
Sypiesz ten sam przemiał ponieważ nie odrobiłeś pracy domowej. Poczytaj forum (a nawet tylko ten wątek, ale uważnie i ze zrozumieniem) to się dowiesz że pojedyncze sitko wymaga innego przemiału niż podwójne. Dlatego koledzy proponują żebyś zapomniał o pojedynczym i cieszył się kawą z podwójnego, za dużo zachodu z przestawianiem młynka przy zmianie sitka.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1624 dnia: 13 Luty 2017, 16:10:00 »
Poczytaj forum (a nawet tylko ten wątek, ale uważnie i ze zrozumieniem) to się dowiesz że pojedyncze sitko wymaga innego przemiału niż podwójne

A nie zawsze jest wymagana zmiana grubości przemiału. Przy takim samym przemiale można używać różnych sitek. Na przykład z podwójnym sitkiem NS:, pojedynczego sitka NS, pojedynczego LM i IMS The Single 7,5 g.
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2017, 16:30:57 wysłana przez WS »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1625 dnia: 15 Luty 2017, 12:25:45 »
Poproszę o diagnozę:

Temperatura na pid taka sama, na termometrze w grupie taka sama, ekspres dobrze wygrzany (ze 2-3h) - unica pid e61 jeden bojler bez hx.

Ekspres wyczyszczony proszkiem i ślepym sitkiem, po czym wymieniona cała woda w bojlerze i pojemniku na wodę. Solidnie przepłukany prawie litrem wody.

Doza ta sama 18g - czas ten sam 25s. - uzysk taki sam 36g. Dystrybucja taka sama, ekstrakcja na npf bez wyraźnych różnic.

Espresso przed wypiciem mieszane.

Tylko pierwszy shot dał napar w którym można było rozpoznać smaki, zgodne z profilem kawy. Np. Wyraźnie wyczuwalna skórka pomarańczy.
Był wyjątkowo smaczny!

Pozostałe - nic - aż do końca paczki kawy - nic. Żadnych smaków, jedynie zlana w całość masa kwaskowo słodkiego espresso, nic specjalnego.

Macie pojęcie co to może być?

PS. Próbowałem też nie mieszać - nic to nie zmieniało na plus.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2017, 12:28:17 wysłana przez dopeman »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1626 dnia: 15 Luty 2017, 12:59:34 »
Pierwsza kawa z nowo otwartej paczki może być inna niż następne. To się zdarza, ziarenka mogą z czasem/po dostępie powietrza, zmieniać profil smakowy. Najczęściej widzę to w dripach.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1627 dnia: 15 Luty 2017, 13:09:10 »
Trudno znaleźć się w Twojej skórze i przeżywać z Tobą takie problemy :). Za mało danych... Nie warto robić sobie problemów i szukać złotego Graala ;).

Dziwne, że poczułeś raz tylko aromat pomarańczy, a potem już nie. Może akurat wcześniej dotknąłeś pomarańczę? ;) Często, gdy przed zaparzeniem kawy dotykałem cytryn, wstrząsało mną wrażenie, że mam do czynienia z jakąś wybitną kawą, choć w rzeczywistości była to zwykła kawa ;).
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2017, 13:30:58 wysłana przez Antonio »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1628 dnia: 15 Luty 2017, 13:27:57 »
Poproszę o diagnozę:

Temperatura na pid taka sama, na termometrze w grupie taka sama, ekspres dobrze wygrzany (ze 2-3h) - unica pid e61 jeden bojler bez hx.

Ekspres wyczyszczony proszkiem i ślepym sitkiem, po czym wymieniona cała woda w bojlerze i pojemniku na wodę. Solidnie przepłukany prawie litrem wody.

Doza ta sama 18g - czas ten sam 25s. - uzysk taki sam 36g. Dystrybucja taka sama, ekstrakcja na npf bez wyraźnych różnic.

Espresso przed wypiciem mieszane.

Tylko pierwszy shot dał napar w którym można było rozpoznać smaki, zgodne z profilem kawy. Np. Wyraźnie wyczuwalna skórka pomarańczy.
Był wyjątkowo smaczny!

Pozostałe - nic - aż do końca paczki kawy - nic. Żadnych smaków, jedynie zlana w całość masa kwaskowo słodkiego espresso, nic specjalnego.

Macie pojęcie co to może być?

PS. Próbowałem też nie mieszać - nic to nie zmieniało na plus.

Zmysły smaku i powonienia (węchu) odbierają  smak czy zapach inaczej w godz rannych i inaczej w wieczornych. Jeszcze większe znaczenie ma to czy chwile wcześniej jadłes cos co intensywnie smakuje albo wąchałeś intensywne zapachy.
Dlatego  do espresso podaje się wodę  i nie zaleca się spożywania słodkości. Chyba że  po shocie :)
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2017, 13:30:57 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1629 dnia: 15 Luty 2017, 13:34:00 »
Wystarczy śladowa ilość, np. soku z cytryny gdzieś na rękawie, by totalnie przyćmiło to prawdę o danej kawie... ;)
Nawet, gdy masz do czynienia z goryczą, spalenizną, pomyślisz że to niesamowita kawa ;).
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2017, 13:39:18 wysłana przez Antonio »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1630 dnia: 15 Luty 2017, 23:01:30 »
Paczka kawy była już wcześniej otwarta, raczej nic niezwykłego nie jadłem ani nie macałem, słodyczy nie jem :)
Moje podejrzenia krążyły wokół wody, pomyślałem że może świeża dała lepszy efekt, a jak już poleżała w bojlerze i zdążyła się wielokrotnie podgrzać to efekt gorszy. Byłem ciekaw czy ktoś to potwierdzi.

Ale może faktycznie warunki otoczenia i psychofizyczne zaważyły :)

Offline Kontik Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO PROF EL., miniMoka M-781, French Press, DRIP, Phin
  • Młynek: Eureka Zenith 65E, Gaggia MDF
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1631 dnia: 16 Luty 2017, 22:26:11 »
Witam Wszystkich forumowiczów bo to mój pierwszy post na tym forum :)

Od ponad tygodnia walczę ze świeżo nabytym Ascaso Steel Uno Prof el. i zdecydowałem poprosić Was o pomoc.

Dla wyjaśnienia, jestem raczej amatorem choć kilka lat z młynkiem i kolbą coś dało, ale raczej nie przywiązywałem wagi do tylu aspektów co tutaj wyczytałem więc czasem się udało a czasem było słabiej :) Przeczytałem ten wątek (jednak przyznaję się nie wszystkie 109 str.), kilka innych, kilka na innym forum i trochę instruktarzu w sieci (youtube, home-barista, itd) i ........
Nie mogę zrobić kawy którą da się wypić, jakiś totalny koszmar!!!
Najpierw poszło 0,5 kg kawy z Lidla dla nauki (wiem błąd), później 0,5 kg CAFFE BARCA Guatemala Finca la Providencia, potem 0,3 kg z lokalnej palarni kawy Arabiki Kolumbijskiej i nic.
Ogólnie kwas nie do wypicia i walka z kanałowaniem.  Phina wychodzi 100x lepsza kawa choć tam używam Wietnamskiej Arabiki.
Moje wnioski po przestudiowaniu forum: za niska temperatura, dystrybucja, tamping,  kanałowanie więc po kolei
* za niska temperatura
To na razie wykluczam ponieważ pozostałe wydają się bardziej prawdopodobne. Ponieważ na dwóch ekspresach to samo kwas i walka z kanałowaniem więc że na dwóch jest zła temp. i to na nowym Ascaso? To byłby dziwny przypadek choć temperatura na wyświetlaczu tego ekspresu do niczego nie służy, takie wskazanie przy włączonym ekspresie po 30 minutach nagrzewania tylko przestawieniu włącznika na ON zresztą kilka minut po zaparzaniu też wraca do takiego wskazania. Wskazówka spada dopiero po przepuszczeniu wody inaczej utrzymuje się w takim położeniu i ani drgnie i grzałka podtrzymuje taką temp. (widać na filmie jak się załącza)   youtu.be/tVGTArhRQAQ   Zresztą jakby temp. była za wysoka to byłaby raczej gorzka niż kwaśna. Zresztą próbowałem też po przepuszczeniu wody (obniżeniu temp.) i zaraz po zgaśnięciu kontrolki grzałki załączyć ekstrakcję i żadnej poprawy.
Mam termometr w domu którym mogę zmierzyć temperaturę ale nie wiem jaka powinna być w filiżance wiadomo po drodze do filiżanki to schłodzi wiele elementów i dużo sama filiżanka choć to można sprawdzić bo można rozgrzać ją wrzątkiem i zmierzyć jaką miała temp w momencie włączania ekstrakcji ale co to da jak mówimy o różnicy kilku stopni w grupie.
* dystrybucja
Cały czas pracuję nad tym i próbowałem WDT, lekkiego potrząsania (Learn Coffee With Gwilym Davies), wyrównywani palcem i kciukiem "L" i nie jestem jakoś specjalnie zadowolony z tego co wychodzi ale niekiedy powinno wyjść zresztą jak widać na filmikach z youtuba to nie jest to zawsze idealna płaska powierzchnia. Niektórzy twierdzą że to tylko układanie górnej warstwy ważne jak ułożona jest w całym filtrze, więc WDT powinien dawać rezultaty, przynajmniej raz na jakiś czas a tu nic.
* tamping
Tu też kilka technik wypróbowanych żeby zastosować idealnie równy docisk w płaszczyźnie i tu ........ jedna uwaga używam oryginalnego 14g Ascaso i Motty Bubinga 58 mm i przy pokonywaniu tego wybrzuszenia napotykam na dość spory opór i przełamywanie go prowadzi często do tego, że jak ustąpi to tylko raczej z jednej strony i już zaczyna być nierówno. Staram się ten opór przełamywać bardzo delikatnie (jak z dziewicą :) - takie głupie skojarzenie) żeby tamper nie poleciał za głęboko w nierównej płaszczyźnie i zaraz wyrównać ale nie wiem jak duże ma to ostatecznie znaczenie. Po zmierzeniu suwmiarką tamper Motta - 57,9 mm, Filter 14g Ascaso na samej górze 59,15 mm a przy przewężeniu 58,10 mm więc rezerwy jest ok 0,2 mm
 *kanałowanie
To może nie powinno być kolejnym pkt ponieważ dwie powyższe również mają na to ogromny wpływ ale piszę go dlatego ponieważ mam pewne podejrzenia co do mojego młynka Gaggi MDF. Kanałowanie widoczne jest wyraźnie i na Steel'u przy NPF  i na minimoce M-781 na manometrze więc przy różnych sitkach, tamperach, itd też to zjawisko występuję a kiedyś kawa z M-781 wychodziła dobrze. Stąd moje pewne obawy co do młynka i dokładności mielenia. Dzisiaj spróbowałem kupić w lokalnej palarni kolumbijską arabikę i żeby zmielili jak pod ekspres żeby wyeliminować młynek, niestety zmielona jest za grubo i pomimo zwiększenia dozy nawet do 22g kawy i bardzo mocnym tampingu udało się zejść jedynie do 62g ekstraktu przez 20s. Oczywiście kanałowanie, ale przy takim gruzie to raczej nie zaskakuje. Trzymam się tej Arabiki choć to "jasna" kawa i jest trudniej ale pamiętam jej bardzo dobry smak kiedy wychodziło jeszcze dobrze więc wiem jak powinna smakować.
Tu też ciekawostka dla nowych wersji Steel Uno prof el. pomimo że 10gr odciśnięte prawidłowo to na kawie po ekstrakcji już jest sitko odciśnięte na ciastku, a właściwie "przedsitko" ponieważ tak to wygląda jakby było sitko właściwe schowane pod ochronną siatką, które też jest lekko wybrzuszone na środku takie leciutkie półkole i oczywiście śruby też nie może być w tym przypadku więc najniższym elementem jest centralny pkt. tej siatki. Być może sprawdzanie z monetą trzeba zmienić na coś grubszego w nowych Steel'ach :)

Jestem załamany i w kropce  :picardpalm: już nie mam pomysłów za dużo zmiennych: filtr z rantem, wprawa przy tampingu i dystrybycji, podejrzenia co do młynka i te wskazania temp w Ascaso. Jedynie co jest na plus po tych wielu testach to w domu roznosi się cudowny zapach kawy (szczególnie po tej Arabice z lokalnej palarni) tylko niestety w filiżance już jest coś zupełnie przeciwnego (lepszy w smaku jest ocet) :) I to że chodzę nakręcony przez cały dzień (nie piję próbek bo się nie da ale łyczek przy sprawdzeniu nie wypluwam :) )
Część z tych problemów nie wiem jak rozwiązać bo problem  z dystrybucją i tampingiem to można dalej ćwiczyć ale mielenie i temp to już na razie nie mam pomysłu. Mogę zamówić Goranową Mujeres czy Antoniową Ariadnę bo podobno niewiele tam jest kwasowości w odróżnieniu od mojej jasnej kolumbijskiej arabiki i ćwiczyć dystrybucję i tamping ale jak jest problem z temp. a co gorsza z młynkiem to zużyje cała kawę i żadnych wniosków nie wyciągnę bo nie będę widział wpływu dystrybucji i tampingu na końcowy efekt. Oczywiście dodam  że próbowałem cały zakres mielenia od zatkania filtra do przelewu, zmiany dozy, itp. oczywiście wszystkich kombinacji nie przeszedłem ale nie widziałam też że jestem gdzieś bliżej na którymkolwiek ustawieniu więc trudno było było podążyć w jakimś kierunku.
Sorki za tak długi post ale chciałem opisać wszystko jak najlepiej żeby ułatwić diagnozę i ograniczyć ilość pytań.
Jeśli ktoś ma jakiś pomysły to będę wdzięczny bo bardzo ich oczekuję. Pozdrawiam.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1632 dnia: 16 Luty 2017, 23:09:16 »
Cześć.
Po pierwsze nie zniechęcaj się . Masz nowy sprzęt,więc  potrzeba  troche czasu i cierpliwości zeby się z nim "zgrac".
Jak już zauważyłeś metodą alternatywną uzyskałeś ( póki co) smaczniejszą kawę. A wszystko dlatego, że poprawne espresso/ ristretto jest najtrudniejszym sposobem parzenia kawy (nie tylko dla początkujących ).

Tak jak pisałem w innym wątku, zeby powstało poprawne espresso musi być  "barista z głową"   oraz swieżo palona kawa, ktora jest swieżo i równo zmielona. Odpowiednia doza, rozłożenie , ubicie w sitku. Stabilny (cisnienie i temperatura ) ekspres i dobra/właściwa  woda.
Cokolwiek nawali jest klapa.
Z tego co piszesz, u Ciebie prawdopodobnie kanałowanie jest głowną przyczyną kwaśnego smaku.
Może wynikać z winy młynka( nierównomierne mielenie) lub Twojej ( zła dystrybucja,złe ubicie). Rzadziej (ale zdarza się) z winy ekspresu.
Pp pierwsze proponuje sprawdzić jak mieli Twoj młynek. Moze znajdzie sie ktos z Sosnowca kto zaprosi do siebie i porownasz bezposrednio swoj młynek z innym.
Ile ekstraktu uzyskujesz z ilu gramów kawy i w jakim czasie.  Jak ekstrakt leci z sitka/ portafiltra? To pomoże nam ocenić czy właściwie zmielona jest kawa.





« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2017, 23:34:26 wysłana przez PiotrekBM »

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1633 dnia: 17 Luty 2017, 23:49:05 »
Dlatego koledzy proponują żebyś zapomniał o pojedynczym i cieszył się kawą z podwójnego

czyli co, przy każdej ekstrakcji połowa ma lądować w zlewie ? super rada, nie ma co....

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1634 dnia: 17 Luty 2017, 23:52:33 »
Ale czemu w zlewie?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi