Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063461 razy)

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1605 dnia: 23 Styczeń 2017, 23:58:57 »
Matko kochana, to ja mam chyba jakiś patologicznie zepsute kubki smakowe... Tak jak mówiłem - według mnie herbata na RO jest świetna, jest smak prawdziwej herbaty i nic więcej. Jak ktoś jest z Poznania, to zapraszam do mnie, bo naprawdę aż zgłupiałem, czytając te opinie o naparach z wody RO... Chyba że o czymś nie wiem i moja woda nie jest całkowicie demineralizowana.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1606 dnia: 24 Styczeń 2017, 00:17:43 »
Nie pamiętam już jak smakowała kawa na RO, ale pamiętam, że równie podłe co na wysokiej mineralizacji. Z herbatą pewnie jest podobnie.

Nie jest to kwestia temperatury, raczej braku potrzebnego smaku minerałów.
To rozumiem i się zgadzam. Kolega twierdzi, że się nie zaparzy a nie że będzie niesmaczna.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1607 dnia: 24 Styczeń 2017, 08:11:51 »
A. Ok :)

Chyba że o czymś nie wiem i moja woda nie jest całkowicie demineralizowana.
Może tak być, a może Ci po prostu taka smakuje, a może to kwestia przyzwyczajenia.

Jeśli się uda, to sprawdzę na herbacie jak to smakuje.


Offline jacek1708

  • Wiadomości: 60
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1608 dnia: 24 Styczeń 2017, 09:28:41 »
To rozumiem i się zgadzam. Kolega twierdzi, że się nie zaparzy a nie że będzie niesmaczna.
Z mojego doświadczenia porównując parzenie herbaty to ze zwykłej kranówy herbata bardziej naciąga niż z wody po RO (ja mam dodatkowo re-mineralizowaną). Taka torebka Liptona zalana zwykłą wodą i pozostawiona w kubeczku na noc powoduje osadzenia się na ściankach ciemnego nalotu, a na powierzchni pojawia się kożuszek. Natomiast z wody po RO napar jest klarowny i mniej intensywny. Na pewno wolny od aromatu chloru i innych minerałów dostarczanych przez sieć miejskich wodociągów i wypłukiwanych z instalacji. Czy wpływa to na walory smakowe - myślę że tak i teraz zależy co komy smakuje. Czytałem gdzieś że we Wrocławiu jeszcze niedawno instalacja wodna zawierała azbest.
W przypadku kawy nie mam porównania ponieważ parzą jedynie z RO i taka np Americana jest klarowna czysta i czarna. Na pewno woda po RO nawet re-mineralizowana oszczędza sprzęt. Czajnik po 5 latach wygląda jak dopiero co wyjęty z pudełka.
Ja już tak przywykłem do mojej osmozy, że inna woda mi po prostu nie smakuje.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1609 dnia: 24 Styczeń 2017, 09:29:11 »
Moim zdaniem różnica jest nieznaczna i chyba bardziej wyczuwalna przechodząc z wody mineralizowanej na RO. Inaczej jest przechodząc z kranowej 300 ppm b. twardej na RO, tu różnica jest zdecydowanie wyczuwalna na korzyść RO.

@Jacek1708 ten kożuszek na herbacie to nie większa ekstrakcja, tylko wytrącające się minerały, najprawdopodobniej kamień. W czystej wodzie z kranu pozostawionej do odstania też się wytrącą. Logika mówi, że w nienasyconej minerałami wodzie RO kawa czy herbata będzie miała większą ekstrakcję.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2017, 10:21:13 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1610 dnia: 24 Styczeń 2017, 09:47:52 »
podpowiem jedno kawa do herbaty jest inna niż do kawy.
Ale ogólnie zalecenia to twardość 60-90.

A co do herbaty to jak mówimy o niej to używajmy prawdziwej, torebka liptona ma tyle wspólnego z dobrą herbatą co
kawa rozpuszczalna z kawą (i wciąż ta kawa ma przewagę).

P.S> Woda po gotowaniu pozbywa się kamienia i ma twardośc około 90-100, pod warunkiem neutralnego ph.
Naprawdę czyście czajnik i pozbywajcie się starej wody. Kamień ma minimalny
wpływ na zły smak (jak wygotujemy) jak już to żelazo itp. (nie robiące kamienia)
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2017, 09:50:27 wysłana przez lucasd »

Offline jacek1708

  • Wiadomości: 60
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1611 dnia: 24 Styczeń 2017, 10:05:19 »
torebka liptona ma tyle wspólnego z dobrą herbatą co
kawa rozpuszczalna z kawą
Ta torebka to może niezbyt udany przykład, ale tak czy inaczej nawet dobra herbata zalana przegotowaną kranówą pozostawia w naczyniu brązowy osad i jest mętna. Moim zdaniem to wina wody nie herbaty.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1612 dnia: 24 Styczeń 2017, 13:59:32 »
i wciąż ta kawa ma przewagę
Chyba trochę przesadziłeś. Masz do porównania: niewiadomego pochodzenia wysuszony napar (miejmy nadzieję) kawowy z (mimo wszystko) herbacianym pyłem. Raczej Liptona porównał bym do mielonki, a i to nie najniższych lotów.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1613 dnia: 24 Styczeń 2017, 16:02:21 »
To rozumiem i się zgadzam. Kolega twierdzi, że się nie zaparzy a nie że będzie niesmaczna.
Z mojego doświadczenia porównując parzenie herbaty to ze zwykłej kranówy herbata bardziej naciąga niż z wody po RO (ja mam dodatkowo re-mineralizowaną). Taka torebka Liptona zalana zwykłą wodą i pozostawiona w kubeczku na noc powoduje osadzenia się na ściankach ciemnego nalotu, a na powierzchni pojawia się kożuszek. Natomiast z wody po RO napar jest klarowny i mniej intensywny. Na pewno wolny od aromatu chloru i innych minerałów dostarczanych przez sieć miejskich wodociągów i wypłukiwanych z instalacji. Czy wpływa to na walory smakowe - myślę że tak i teraz zależy co komy smakuje. Czytałem gdzieś że we Wrocławiu jeszcze niedawno instalacja wodna zawierała azbest.
W przypadku kawy nie mam porównania ponieważ parzą jedynie z RO i taka np Americana jest klarowna czysta i czarna. Na pewno woda po RO nawet re-mineralizowana oszczędza sprzęt. Czajnik po 5 latach wygląda jak dopiero co wyjęty z pudełka.
Ja już tak przywykłem do mojej osmozy, że inna woda mi po prostu nie smakuje.
Wszystko co napisałes to prawda.( nalot w wodzie z kranu, zależy oczywiście od twardosci wody , mniej intensywny napar przy zaparzaniu( woda po RO która wtórnie nie jest mineralizowana)tez się zgadza .
W Twoim przypadku RO ma sens bo wtórnie wodę mineralizujesz.
Problem ze zdrowiem bedą mieć Ci ,którzy piją wode demineralizowaną( czyli praktycznie czysta chemicznie wodę ).
Problem jest złożony, i ciężko tłumaczyć zaburzenia elektrolitowe, zaburzenia pracy kanałów jonowych itd na forum .

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1614 dnia: 24 Styczeń 2017, 17:00:26 »
A ja nadal czekam na jakieś źródła tych rewelacji, tylko inne niż newsy w tabloidach, że amerykańscy naukowcy coś tam odkryli.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline maciekz

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1615 dnia: 31 Styczeń 2017, 01:04:24 »
Proszę.

Health risks from drinking demineralised water, Frantisek Kozisek, National Institute of Public Health, Czech Republic
www. who. int/water_sanitation_health/dwq/nutrientschap12.pdf

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1616 dnia: 11 Luty 2017, 22:37:12 »
takie pytanie, czy komuś udało się opanować zrobienie prawidłowego espresso na pojedynczym sitku w ascaso ?
męczę ostatnio temat i w różnych wariantach porażka:
- większa doza (8g, 9g) - zatyka się i nie leci (kapie)
- mniejsza doza (7g) - gorzka lura
- drobniejszy przemiał - trudno z dozą ale też lura po 10 sek
- grubszy przemiał, duży ucisk - j.w

w każdym przypadku ciastko albo się przylepia, albo jak wypadnie ładne i suche to widać na obrzeżach że ekstrakcja niepełna, ciastko na obrzeżu dużo ciemniejsze znaczy woda źle spenetrowała przemiał. no i crema ledwo ledwo...

jakieś tajemne wskazówki jak to ogarnąć ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1617 dnia: 11 Luty 2017, 22:47:28 »
Jeśli "zatyka się i nie leci", to grubiej trzeba kawę zmielić. Zrób parę prób pod rząd, zmieniając jeden parametr: stopień zmielenia. Objętość kawy w sitku trzymaj stałą, na razie nie myśl o wadze ;). Daj sobie spokój z pojedynczym sitkiem...  :evil:

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1618 dnia: 12 Luty 2017, 10:34:59 »
Antonio, podwójne sitko mam opanowane, przesiadłem się teraz na pojedyncze - w końcu jest w zestawie... no i lipa. Czy to da się w ogóle doprowadzić do właściwego użytkowania ? Sitko ma budowę stożkową tzn. dolna powierzchnia sitka (dziurkowanie) jest mniejsza nić średnica całego sitka, stąd mam obawy czy da się przeprowadzić prawidłową ekstrakcję całej nasypanej kawy.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #1619 dnia: 12 Luty 2017, 12:05:51 »
Ale z pojedynczym sitkiem postępujesz tak samo jak z podwójnym. Ustalasz dozę, grubość przemiału zależy od czasu ekstrakcji, i to wszystko. 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi