Autor Wątek: Elektryczna kawiarka  (Przeczytany 10392 razy)

Offline prunt

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Ascaso Duo PID, V60-01/02, Chemex, Chemex by Duka, AeroPress
  • Młynek: Ceado e6p, Comandante MK3 NB, Aergrind
Elektryczna kawiarka
« dnia: 17 Listopad 2017, 15:36:39 »
Zbieram się do zakupu sprzętu do pracy. Nie bardzo mam dostęp do CZYSTEGO czajnika ;), więc zastanawiam się nad elektryczną kawiarką. Pytanie, czy są jakieś ciekawe modele do polecenia? Na co zwracać uwagę? I czy jest różnica w smaku kawy z elektrycznej kawiarki i gazowej?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Listopad 2017, 15:37:25 »
Moim zdaniem lepsza będzie na gaz i palnik na kartusze.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline prunt

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Ascaso Duo PID, V60-01/02, Chemex, Chemex by Duka, AeroPress
  • Młynek: Ceado e6p, Comandante MK3 NB, Aergrind
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Listopad 2017, 15:42:36 »
Dobra, ponieważ niechybnie zabiją mnie za otwarty ogień w biurze, zredaguję pytanie - czy kawa z elektrycznej kawiarki będzie nadal pijalna? ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Listopad 2017, 15:46:59 »
Jeśli tak, to się wycofuję. Nie parzyłem nigdy kawy na elektrycznej. Na gazie mam możliwość regulacji płomienia, w elektrycznej podejrzewam, że grzałka nie jest w żaden sposób regulowana. Jaki to ma wpływ na ekstrakcję, nie wiem. Ja zmniejszam do minimum płomień gdy kawa zaczyna sączyć się z wylewki, ale ponoć to nie jest potrzebne. Może się okazać, że będzie ok.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Listopad 2017, 00:21:21 »
ja czasami jak nie mam czasu robię bez zmniejszania gazu i wychodzi ok, ale nigdy nie porównywałem z elektryczną. Pijalną da się zrobić na pewno, bo piłem z elektrycznej. Czy będzie się różnić kawa z elektrycznej nie wiem, bo samemu nie mam. Może  dałoby się gdzieś w kącie wstawić ekspres przelewowy do kawy? przy okazji więcej osób mogłoby się napić. Ostatnio na allegro można nowe Melitty kupić w w cenie kawiarki.
« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2017, 00:24:07 wysłana przez krystians »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Listopad 2017, 14:14:09 »
Na gazie mam możliwość regulacji płomienia, w elektrycznej podejrzewam, że grzałka nie jest w żaden sposób regulowana.

Nie jest - ale możesz grzać pulsacyjnie, bezwładność grzałki wyrówna sinusoidę.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Listopad 2017, 14:52:27 »
Miałem elektryczną dopóki nie padła grzałka. Potem przerobiłem ją na gaz. Różnicy w smaku nie wyczułem, ale na prunt działała szybciej.

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Listopad 2017, 18:19:28 »
Miałem elektryczną dopóki nie padła grzałka. Potem przerobiłem ją na gaz. Różnicy w smaku nie wyczułem, ale na prunt działała szybciej.
I o tą szybkość chodzi - im szybciej się woda zagotuje tym lepiej. Warto wstępnie podgrzać wodę, by przyspieszyć proces ekstrakcji.
W chwili gdy napar zacznie zmieniać kolor na jasny warto wyłączyć taką kawiarkę i natychmiast ją schłodzić poprzez np. zanurzenie w naczyniu z zimną wodą - by nie dopuścić do przegrzania. Myślę, że po kilku próbach da się okiełznać taką kawiarkę.
Nie wyobrażam sobie rozpoczęcia pracy bez filiżanki dobrej kawy z kawiarki z odrobiną mleka.
Co do rozmiaru - ja preferuję w pracy rozmiar 2tz, w domu 3tz. W pracy pijam 2-3 filiżanki takiej kawy.
« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2017, 18:23:54 wysłana przez MisterTwister »

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Listopad 2017, 19:50:44 »
W chwili gdy napar zacznie zmieniać kolor na jasny warto wyłączyć taką kawiarkę i natychmiast ją schłodzić poprzez np. zanurzenie w naczyniu z zimną wodą
Elektryczną ? Wiesz co piszesz ?

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Listopad 2017, 20:36:52 »
No tak - nie pomyślałem :-[ Nie miałem takiej elektrycznej więc nie znam jej budowy. Myślałem, że grzałka i przewód są jakoś zabudowane i można ją bez problemu myć i zanurzać - oczywiście wyłączoną z prądu.
Może jest jakiś sposób żeby ją schłodzić...

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Listopad 2017, 09:06:06 »
Można kupić do biura małą zamrażarkę i przy końcu ekstrakcji obłożyć kawiarkę elektryczną mrożonkami [emoji14]

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Listopad 2017, 11:39:50 »
powietrze pod ciśnieniem w sprayu,  wcisnąć trzymając puszkę do góry nogami ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Listopad 2017, 12:11:25 »
Zanim wytoczycie działa fizyki kwantowej proponuję przelać napar najszybciej jak się da, niekoniecznie do końca.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Listopad 2017, 12:17:29 »
niee, to zbyt proste, poza tym tak bez przedstawienia?  ;)

Może jakiś mały suchy lód chociaż ? :)
« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2017, 12:33:57 wysłana przez krystians »

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Elektryczna kawiarka
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Listopad 2017, 16:20:16 »
Mam taka w biurze na 6 tz. Obsługa to żadna filozofia i nie trzeba robić tego co tu jest proponowane.  :) Po prostu, wlewa się wodę, wsypuje kawę, zakręca i stawia na podstawce jak czajnik elektryczny (jedyna różnica od kawiarki tradycyjnej). Po zakończeniu kawiarka się wyłącza (jak czajnik). Urządzenie ma 600W więc sporo mniej od czajnika i nie ma żadnego ryzyka przepalenia czy innych cudów. A kawa? Smakuje jak z kawiarki.  :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi