Autor Wątek: działanie HX  (Przeczytany 10523 razy)

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #30 dnia: 06 Marzec 2018, 13:17:56 »
W innych wypadkach przy zmianie kawy, dozy czy stopnia mielenia, większe lub mniejsze różnice w ilości naparu zawsze będą się pojawiać.

To fakt, bo bo nawet przy tej metodzie dozowania wody, która wydaje się skuteczna, przy espresso może powstawać błąd w ilości wody wynikający (jak na moje) z:
- różnego zatrzymania wody w fusach (zależnie od ich ilości ubicia i wilgotności)
- część wody w grupie może zamienić się w parę (i to zależy od nagrzania grupy) i cofnąć się przez zawór ovp do pojemniczka z sondami (co obserwuję) tylko że ni wróci w postaci wody tylko w postaci pary i jest to objętość utracona.

Pomysł z pomiarem wagi bardzo ciekawy. Mógłbym w sumie coś takiego zbudować.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #31 dnia: 06 Marzec 2018, 13:21:02 »
Mam wrażenie, że nie czytałeś tego wątku:

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=844.0

Moim zdaniem lektura obowiązkowa jeśli chcesz podejść do tematu espresso.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #32 dnia: 07 Marzec 2018, 21:34:43 »
zachować przepływ wody w okolicach 1 ml na sekundę
To jest chyba najważniejsze w tak prowadzonym pomiarze.


Dlaczego trzeba zachować przepływ wody w ilości ok. 1 ml / s ?

Jak wspominałem, w ten sposób można zachować wymagany przepływ wody by urealnić pomiar. Na koniec trzeba założyć sitko, żeby kolba dobrze się blokowała w grupie.
A miernik przyda się na przyszłość

Kekacz, przy zastosowaniu gumki między wew. wylew kolby a dno sitka, przepływu nie wyrównasz nigdy.  :mhh:



Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #33 dnia: 08 Marzec 2018, 11:18:23 »
Dlaczego trzeba zachować przepływ wody w ilości ok. 1 ml / s ?
Ooo - widzę, że wracamy do naszego ulubionego wątku ;-)

Temperatura wody płynącej przez wymiennik zależy od prędkości przepływu. Jak puścisz flush z pełną wydajnością pompy, to temperatura wody spadnie poniżej oczekiwanej.

A czemu 1 ml/s? Bo to daje 25ml w 25 sekund, czyli (przynajmniej średnio biorąc) czas i objętość braną z normy INEI.
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2018, 11:37:41 wysłana przez Krakus »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #34 dnia: 08 Marzec 2018, 17:22:59 »
Ooo - widzę, że wracamy do naszego ulubionego wątku

Zawór bezpieczeństwa potocznie zwanym OPV, masz na myśli?  ;)  :lol2:


Temperatura wody płynącej przez wymiennik zależy od prędkości przepływu. Jak puścisz flush z pełną wydajnością pompy, to temperatura wody spadnie poniżej oczekiwanej.

Dlatego Faema z swoją E61 obieg ma, dzięki zastosowaniu i opatentowaniu komory wewnątrz grupy.
A inni producenci podrabiając grupę mają klientów głęboko w nosie. A wystarczy, tam myślę, dokooptować obieg stosując dodatkową płytę która będzie dokręcona do grupy.
Problemu nie rozwiazali, ale za to dali tabelki ekstrakcyjne, żeby klient wiedział jak ma wpłynąć na zachowanie temperatury.   :wow2: Wstyd.

A czemu 1 ml/s? Bo to daje 25ml w 25 sekund, czyli (przynajmniej średnio biorąc) czas i objętość braną z normy INEI.

Jakbyś nie patrzył to ta wartość do niczego nie pasuje. Do INEI również przy pojedynczym espresso. Jest cześć wody którą wchłania zmielona kawa. Procentowo udział będzie spory.
Porównując to do doppio, pomiar tak małej ilości wody jest całkowicie bez sensu. Min. 60 ml.
Lepiej jest zrobić doppio i zmierzyć temperaturę wody w kolbie tuż pod sitkiem z kawą.


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Marzec 2018, 12:23:57 »
Cześć,
Minęło trochę czasu od remontu i regulacji. Ogólnie jestem zadowolony, ale jednak nie wszystko działa dobrze. Powiedzieliśmy sobie powyżej, że ten ekspres pobonie jak wiele innych, głównie kontroluje ilość wody, która zostanie przetłoczona przez grupę. Ilość naparu w filiżance może jednak się różnić w zależności od "ręki baristy" bo przecież kawa w kolbie  absorbuje jakąś część wody, co przy espresso może być szczególnie odczuwalne.

Widzę jednak jakiś problem w samym ekspresie, że wciąż ilość wody bywa czasem niedopuszczalnie nieodpowiednia :) Ma to związek z czasem pomiędzy poszczególnymi kawami. PRzykład: gdy ekspres się grzej 3h i robię espresso po tych 3h to z kolby wyleci kilka kropel kawy! Ok, nauczyłem się, że trzeba zrobić pustą ekstrakcję bez kawy. Ale wtedy bywa że espresso jest za duże. Nie bardzo rozumiem dlaczego tak się dzieje? Przecież wcześniej opisany sposób dozowania wody przez ekspres powinien gwarantować stałą ilość wody. Jedyne co mi przychodzi do głowy to niepoprawnie działający zawór OVP.

No i zmierzam do zasadniczego pytania: jak ten zawór wyregulować? Może powinienem kupić nowy?

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Marzec 2018, 12:45:39 »
A możesz zrobić zdjęcie tego zaworu?
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Marzec 2018, 13:39:25 »
Jeżeli masz taki model o jakim myślę (regulacja "dozy" pokrętłem na przednim dolnym panelu i pompka wibracyjna), to zapomnij o powtarzalności - tam nie ma przepływomierza tylko pośredni zbiornik z kilkoma sondami poziomu wody.
Ja używam 2 położeń pokrętłą - jedno ustawione na pusto (bez kolby) na ~20ml, drugie na ~200ml. Zaczynam ekstrakcję na pozycji "200ml", a po osiągnięciu odpowiedniej ilości w filiżance przełączam na "20ml" co natychmiast kończy ekstrakcję.

gdy ekspres się grzej 3h i robię espresso po tych 3h to z kolby wyleci kilka kropel kawy!
To zupełnie normalne w przypadku gostro xh, a już cymbałka w szczególności. To jest maszyna zaprojektowana do pracy ciągłej, postój jej nie służy ;) Po tych 3 godzinach grupa ma dużo powyżej 100 stopni i zamiast wody na ciastko leci para.
Zanim podepniesz kolbę spuść tyle wody z grupy, aż przestanie wrzeć wypływając z prysznica, potem podpiąć kolbę i od razu ekstrakcja.
Możesz też trochę ograniczyć przegrzewanie zmniejszając ciśnienie w bojlerze.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #38 dnia: 10 Czerwiec 2019, 11:15:16 »
Odświeżam wątek, kontynuacja tematu.
Po regulacjach opisanych wyżej mających miejsce ponad rok temu, a raczej z 1.5 roku muszę powiedzieć, że mogę polecić domorosłym baristom la cimbali. Wszystko chodzi tak jak chodziło, nic się nie rozregulowało. Nastawy ilości naparu i ich niestabilność nie wynikają z metody dozowania wody (sondy w wydzielonym pojemniczku). BTW to bardzo pomysłowy sposób moim zdaniem. Mankamentem jest mocowanie tych sond, one na skutek drgań od pracującej pompy zmianiają swoje położenie. Dlatego należy ich mocowanie usztywnić. Ja to zrobiłem taśmą klejącą techniczną i wszystko jest ok. Czasem przy espresso coś się wypulta, ale tylko czasem.

Generalnie chciałbym wejść na kolejny etap. Kawa wychodzi zacna, ale w najlepszych kawiarniach espresso jest bardziej oleiste, głębsze, boskie. U mnie trochę tego brakuje. Nie grzebałem w ekspresie pod tym kątem, bo myślałem, że to młynek winien. Wymieniłem żarna w młynku na nowe (cimabli cadet) i efekt jest ten sam. Smak się nie zmienił jak na moje. Więc wracam do tematu ekspresu.

W moim odczuciu winna jest za niska temperatura. Wczoraj grzebłem w ekspresie i jak jest regulator pracy grzałki to go podkręciłem, żeby ciśnienie w bojlerze podnieść do górnej granicy pola zielonego. Na początku było dobrze, tzn nic nie wybuchło. Kawa istotnie gorętsza wyszła i chyba lepsza, ale trudno ocenić, bo właśnie tylko licha kawa mi została. Problem jednak nastąpił inny. Po jakimś czasie podkusiło mnie i ruszyłem zawór bezpieczeństwa. No i zaczęły się kłopoty. Mimo iż skręciłem trochę temp. zawór bezpieczeństwa nadal się uruchamia. Nie wiem czy tak powinno być, czy może ten zawór jest walnięty. Generalnie wskazówka nigdy nie wychodzi na czerwone pole.

Co o tym sądzicie? Czy zawór może być niesprawny? Czy może obniżać temp. do skutku?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #39 dnia: 10 Czerwiec 2019, 11:29:02 »
Co do awarii to się nie wypowiem ale co do oleistości to pewnie powodów może być więcej niż tylko temperatura. Doza, ratio, stopień przemiału, na początek tu robił bym eksperymenty no i nie z każdych ziaren będzie oleiście. Jak w jakiejś kawiarni pasuje Ci to co pijesz to na test kup od nich trochę tych samych ziarenek. Co do młynka możesz sprawdzić/zrobić kalibrację równoległości żaren, bo to może potencjalnie też psuć przemiał.

A kręcenie na pałę gałkami coś daje (oprócz awarii oczywiście) ale lepiej gdyby tą temperaturę dodatkowo dało się zmierzyć w kolbie, żeby mieć jakiś punkt odniesienia. Ale nawet jak to problem niskiej temp nie musi wynikać jedynie z niskiej temp w bojlerze.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10571
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #40 dnia: 10 Czerwiec 2019, 12:05:38 »
Zawór bezpieczeństwa lepiej wymienić na nowy, skoro coś tam w nim kręciłeś i zmieniłeś próg jego otwarcia. Możesz sobie wyregulować ciśnienie kotła, ale jeśli HX jest zakamieniony, to temperatura zaparzania będzie niewłaściwa. HX w La Cimbali to zbiorniczek o niewielkiej objętości. Te maszyny słyną z gorącej wody -- po chwili postoju w pracy z grupy buchają kłęby pary -- niezależnie od ciśnienia. Nie należy z grupy wylewać zbyt dużo tejże gorącej wody, by zmniejszyć temperaturę zaparzania, bo łatwo można za bardzo ją zmniejszyć. Jeśli wydaje Ci się, że maszyna jest raczej za chłodna, to sprawdź stan HX.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #41 dnia: 10 Czerwiec 2019, 12:35:48 »
Co do eksperymentów z parametrami ekstrakcji: różnych rzeczy próbowałem, również kawę kupuję z kawiarni, w której mi smakuje - nigdy jednak nie prosiłem ich o zmielenie ich młynkiem. Po prostu pogodziłem się z tym co mam, bo to i tak już jest lepsze od większości kaw, które pijam po za domem. Teraz jednak przyszedł czas na "top poziom" :)

Ekspres jest w 100% odkamieniony. Ponad rok temu remontowałęm go poprzez rozbiórkę na czynniki pierwsze. Od tej pory zasilam go wodą filtrowaną osmozą, filtrami węglowymi itd. Więc raczej nie jest zakamieniony.

Zawór bezpieczeństwa zdecydowanie jest niestabilny i działa w obszarze zbyt dużej pętli histerezy. Dziś go naoliwię. Jeśli czyszczenie nie pomoże, wezmę drugi od drugiego takiego ekspresu, który mam jako dawcę.

Zadaję sobie jednak inne pytanie. Czy aby klasa tego ekspresu do moich wymagań nie jest za niska. Powiem szczerze. odległość grupy od bojlerka + efekt przegrzewania + efekt studzenia po kilku po sobie parzonych kawach - jak patrzę na to wszystko to wydaje mi się, że utrzymanie stablinej temperatury +-2C w docelowym miejscu to naprawdę jest niełątwe zadanie. I jeśli taki ekspres to umie, to ja chylę czoła przed takimi fabrykami jak cimbali.  Nie znam innych urządzeń. Ale coś mi mówi, że może są inne produkty tego typu, które też mają tę klasyczną siermiążność, są proste jak cep, ale dadzą się tak ustawić, że osiągnie się top espresso. Czy się mylę? Czy nie będzie to coś z gatunku faema z tych klsasycznych starszych? Chodzi mi o to, że może już czas na coś innego? A może powiecie, że nie ma powodu do wymiany cimbali na coś innego?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #42 dnia: 10 Czerwiec 2019, 12:53:26 »
Może w innych ekspresach łatwiej osiągniesz pożądany efekt ale w tym nie ma nic co mogło by Ciebie powstrzymać od osiągnięcia tego samego efektu, przynajmniej na w miarę 'standardowych' ziarnach. Trzeba po prostu opanować specyfikę maszyny (i pewnie tyczy się to większości Hx). Do jaśniejszych ziaren mogło by się przydać profilowanie ciśnienia ale przy odrobinie DIY i do tego ekspresu można próbować coś takiego dodać, ot jeden zawór igłowy w odpowiednim miejscu toru.
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec 2019, 12:55:42 wysłana przez Bacek »

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #43 dnia: 10 Czerwiec 2019, 23:56:55 »
Całe popołudnie bawiłem się maszyną. Z bólem wykręciłem zawór. Istotnym jego elementem jest elastyczna membrana z nieznanego mi materiału, która sparciała. W ekspresie-dawcy tego problemu nie było, więc zawór przełożyłem.
Ten zadziałał inaczej ale niezgodnie z oczekiwaniami - wypuszczał nadmiar pary dużo szybciej i z impetem, tyle, że w powtarzalnych sytuacjach.
Zacząłem skręcać temperaturę na regulatorze. Jeden obrót, drugi, trzeci. Cały czas za wysokie ciśnienie. To ciekawe, bo jak podnosiłem ostatnio temp. to chyba tyle obrotów nie było. Może być tak że ten regulator obarczony jest sporą pętlą histerezy. Innymi słowy trzeba z nastawem ostro zejść w dół i potem dopiero zwiększać temperaturę.

Teraz to działa chyba tak jak oczekiwał producent. Temperatura jest jakby maksymalnie wysoka. Tzn. jeśli podniosę na kręcidełku o 1/4 obrotu to zawór bezpieczeństwa się uruchomi zalewając ekspres wodą (wczoraj miałem zwarcie w domu, bo woda poleciała na wtyczki od grzałki). Mam więc jakby maksa ustawionego. Fluktuacja załączeń grzałki oraz lekkiego spuszczania pary przez zawór bezpieczeństwa odbywa się w cyklu może 30sek. Manometr w trakcie takiego cyklu oscyluje między 1.15bara - 1.225bara.
Nie wiem jak smakuje kawa, bo mam słabe ziarno i strułem się próbami. Nie mniej, widzę coś takiego, że nie można sobie ot tak podnieść temperatury nastawu na tym ekspresie. Trzeba byłoby podnieś ciśnienie. Jak wyżej napisałem, nie ma takiej opcji bo zawór bezpieczeństwa jest na te 1.2bara fabrycznie ustawiony.

Jutro kupię normalną kawę i zrobię próbę przy tym 1.2bara i potem zjadę na np. 1bar. Zobaczymy.
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2019, 00:01:45 wysłana przez lian »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10571
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Czerwiec 2019, 05:33:09 »
Zawory bezpieczeństwa zwykle otwierają się przy ciśnieniu 2 bar.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi