Autor Wątek: Flush  (Przeczytany 3310 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Flush
« dnia: 28 Luty 2018, 10:34:11 »
Zastanawiam się, w jakich ekspresach flush przed ekstrakcją jest potrzebny. Na pewno w niektórych HX-ach. Czy dobrze wyregulowany kryzą HX też wymaga flusha? A co z ekspresami 2B, albo nawet 1B?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Flush
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Luty 2018, 10:58:11 »
To zależy od czasu ile stoi i się wygrzewa, jak trafimy że akurat na wylewce będzie ok. 90 stopni, to nie jest potrzebny. Dłużej grzany nawet Basic (termoblok) potrzebuje żeby spuścić trochę zbyt gorącej wody i wyrównać temperaturę.  Gaggia Classic (1B) po ok 15 min nic nie trzeba spuszczać, jak dłużej - trochę wody zlać wypada :), HX ok 20min też można robić bez flusha, bo na grupie jest ok 90 stopni, po 20 min mamy powyżej 90.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Flush
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Luty 2018, 16:09:57 »
Ja czasem w 2B robie flush zeby szybciej zagrzac kolbe/grupe (choc ta jest tez grzana elektrycznie) po wlaczeniu ekspresu. Ale w normalnym dzialaniu raczej nie.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Flush
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Luty 2018, 16:20:43 »
Ale w normalnym dzialaniu raczej nie.
Tak mi się właśnie wydawało, że w bojlerowcu nie trzeba robić flusha. Pytanie, czy HXa da się tak wyregulować kryzą, żeby też nie trzeba było? Coś na ten temat zdajcie wie Jeżyk.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Flush
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Luty 2018, 16:43:52 »
To zależy od czasu ile stoi i się wygrzewa, jak trafimy że akurat na wylewce będzie ok. 90 stopni, to nie jest potrzebny. Dłużej grzany nawet Basic (termoblok) potrzebuje żeby spuścić trochę zbyt gorącej wody i wyrównać temperaturę.  Gaggia Classic (1B) po ok 15 min nic nie trzeba spuszczać, jak dłużej - trochę wody zlać wypada , HX ok 20min też można robić bez flusha, bo na grupie jest ok 90 stopni, po 20 min mamy powyżej 90.

W swoich ekspresach spuszczam wodę tylko po to, żeby umyć kolbę.   :taktak:  To czy będzie on stał 5 min. czy 2 godziny nie ma żadnego wpływu na zmianę temperatury wody. Tylko w 2 GR w porywach +/- 1 C.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Flush
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Luty 2018, 17:59:19 »
Pytanie, czy HXa da się tak wyregulować kryzą, żeby też nie trzeba było?

Hx, Hxowi nie równy. Są takie z grzaną elektrycznie grupą i tam pewnie nie trzeba, jak się dobrze ustawi. A w zwykłych to może zależeć też od zewnętrznej temperatury (ciepłe lato, kontra zima).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Flush
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Luty 2018, 19:41:26 »
Pytanie, czy HXa da się tak wyregulować kryzą, żeby też nie trzeba było? Coś na ten temat zdajcie wie Jeżyk.
Pewny nie jestem, ale wydaje mi się, że to pytanie nie może się obyć bez oczekiwań eksploatacji. Jedna czy 50 kaw na godzinę?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Flush
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Luty 2018, 20:33:50 »
To jest pytanie trochę egzystencjonalne, czyli czy można tak wyregulować HXa, bez względu na ilość kaw na godzinę. O ile wiem, normalnie ekspres jak stoi, to się przegrzewa, chyba że jest dobrze wyregulowany kryzą (coś na ten temat pisał Jeżyk).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Flush
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Luty 2018, 20:46:51 »
To już zależy od wnętrza samego ekspresu. O ile się nie mylę, to HX regulujesz przez ciśnienie w bojlerze pary -- niższa temperatura na wstępie, niższe ciśnienie spieniania, prędzej zbyt zimna woda do parzenia kawy.

Takie T3 może stać, lub pracować cały dzień, a temperatura nie powinna mieć większych wahań niż dziesiąte części stopnia.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Flush
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Luty 2018, 23:18:26 »
HX regulujesz przez ciśnienie w bojlerze pary
Zmianą ciśnienia zmieniasz temperaturę zaparzania. Kryzą zmieniasz prędkość obiegu wody w trybie standy, czyli temperaturę grupy na początku zaparzania. Zwykle trzeba robić flush, żeby grupę ochłodzić. Mam wrażenie (HXa nigdy nie miałem, więc nie wiem), że odpowiednio dobierając kryzę można tak dobrać temperaturę grupy, żeby flush nie był potrzebny.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Flush
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Marzec 2018, 08:48:56 »
żeby flush nie był potrzebny
Da się, pod warunkiem, że ekspres stoi w stabilnych warunkach (już otwarcie okna nieco zmienia temperaturę grupy) i robi kawę w niezmiennych odstępach czasu. Flush to część magii, robiłbym nawet gdyby nie był konieczny.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Flush
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Marzec 2018, 09:37:58 »
Też mi się zawsze podobało jak w kawiarniach idzie najpierw flush, szczególnie na dźwigni

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Flush
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Marzec 2018, 10:27:28 »
Flush to część magii

idzie najpierw flush
A ja tak nie chcę. Ekspres (w warunkach domowo - biurowych, nie kawiarnianych) będzie obsługiwać moja Pani, a jej najbardziej podoba się automat - naciskasz guzik i masz kawę. Dlatego szukam najmniej skomplikowanej wersji i skłaniam się ku jednobojlerowcowi (2B to jednak zbyt poważna machina).

PS. Nie mogę cały czas robić za baristę, bo nie mam zdecydowanie co innego do roboty ;-)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Flush
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Marzec 2018, 10:41:50 »
To jak 1B to musisz wybrać coś z PID lub inną elektroniczną regulacją temperatury. Bo jak na termostatach to nie tylko flushe ale i obserwowanie lampek i mierzenie czasu od lub do ich zgaśnięcia.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Flush
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Marzec 2018, 11:08:21 »
Jak koniecznie bez flusha, to najlepiej grupobojler z Pid-em.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi