Autor Wątek: ekspres do bistro kawiarni  (Przeczytany 3572 razy)

Offline sylwiaS

  • Wiadomości: 3
ekspres do bistro kawiarni
« dnia: 24 Luty 2018, 14:34:14 »
Witajcie,
szukam porady w kwestii doboru ekspresu do kawy do lokalu, który otwieram za miesiąc.Bedzie to bistro z fajnym jedzeniem ale tez kawiarnia i mam nadzieje serwować dobrą kawę...
Niestety nie mam doświadczenia w ekspresach gastronomicznych i będę się uczyć wszystkiego do początku.Niestety mój budżet nie jest duży ale jeśli biznes wypali i będzie taka potrzeba na pewno zainwestuje w coś lepszego!!
Mam możliwość zakupu Faema Ambasador z 2005r z dwoma młynkami za 5200
lub Bezzere Ellise z 2003r za 4500 z młynkiem.Bezzera jest po kompletnym serwisie natomiast Faema przywieziona z Belgii i nie jest mi znany stan techniczny.
Co wybrać?
Może rozejrzeć się za czymś innym?
Co radzicie?
Bardzo proszę o pomoc bo sama nie ogarnę....
 

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Luty 2018, 16:38:38 »
Zaraz na pewno ktoś Ci coś doradzi. Ja tylko się zastanawiam, że niezależnie jaki sprzęt wybierzesz MUSISZ zainwestować w szkolenie barristy. Nawet najlepszy sprzęt nic nie da, gdy laik robi na nim kawę. Sprawdzone przeze mnie w wielu kawiarniach. Sprzęty mają super, ale kawa do d...y, bo nie ma fachowca.Szkolenie, szkolenie i doświadczenie. Barrista z każdego z tych sprzętów zrobi Ci dobrą kawę.
No i oczywiście wybierz palarnię dostarczającą Ci regularnie świeżutką kawę.
O młynkach nie wspomnę, bo to chyba zrozumiałe.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Luty 2018, 17:15:41 »
barristy
Barrista
Poważnie?


W temacie - szukaj przede wszystkim sprzętu z pewnego źródła. I licz się z tym, że przy takich cenach trzeba będzie ekspres oddać do remontu, mniejszego lub większego. Trzeba się liczyć z tym, że to jednak maszyny gastro i swoje przeszły - a niestety ale dużo ludzi nie dba o sprzęt. Ma robić kawę, ale po co komu serwis? Ja widząc ceny już bym odpuścił. A jak lekko nagniesz budżet to może się uda kupić coś mniejszego, ale nowego - szczerze mówiąc to wolałbym chyba taki zestaw https://ekspresdokawy.pl/pl/o/ekspres-do-kawy-cubic-bialy---mlynek-ascaso-i-bar-15-10071.html niż jakieś niesprawdzone, używane gastro, które będzie wymagać remontu.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Luty 2018, 22:12:27 »
Tak jak piszą poprzednicy.
Szkolenie, palarnia z dobrą kawą.......
Sprzęt...nie generalizował bym ze używka to szrot bo można trafić fajnie ale można i trafić fatalnie.
To raczej loteria.
Na pewno używka po "serwisie"  ma jeden plus, jak coś poleci to nie będzie wciskania tekstu -oj kto tak pani ekspres spieprzył:) ....no bo to... ten od którego kupowałam.
Może przyziemna sprawa ale jak masz możliwość to kombinuj tak by mieć serwis  sensowny, niekoniecznie firmowy itp. Ale sensowny, taki co przyjedzie jak się coś posypie ale przyjedzie szybko a nie za 8 dni.
       Inna sprawa że jak otwierasz za miesiąc to tak troche......uważaj na wilki bo jesteś głęboko w lesie.
Bistro bistrem....... ale jak nie masz ekspresu, nie masz szkolenia, nie pracowałas na takim sprzęcie to ja bym sobie na razie wybił z głowy kawiarnie i skupił sie na wyszynku a  robienia kawy to bym sie pouczył nim wyjdziesz do klienta, lepiej poczekać, dopracować sprawę kawy niż wystrzelić i uczyć się na klientach  bo wyjdzie że żarcie dobre ale kawa do dupy


Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Luty 2018, 00:52:00 »
robienia kawy to bym sie pouczył nim wyjdziesz do klienta, lepiej poczekać, dopracować sprawę kawy niż wystrzelić i uczyć się na klientach  bo wyjdzie że żarcie dobre ale kawa do dupy
to jest właściwe podejście. Jest wiele kawiarni mających super sprzęt, a kawę robią tragiczną.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Luty 2018, 06:41:25 »
Zanim się nauczysz klientela już wyda opinie. Sprawa przegrana już na starcie.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Luty 2018, 08:58:04 »
Zwłaszcza, że nie wiesz ile naprawdę klientów będzie na początek przychodziło do kawiarni. Ryzykowne przyjąć, że tłumy. Dobre jedzenie i ciasteczka na pewno zdobędą klientów. Więc na początek może być to : https://www.coffeesite.pl/bezzera/128-bezzera-mitica-top.html lub coś innego o podobnych parametrach.
Masz możliwość podpięcia pod sieć. Więc przygotowujesz stanowiska na większy ekspres, zakładasz filtry i podpinasz taki pierwszy ekspres. A jak interes się uda, to zamieniasz ten ekspres na lepszy, bo podpięcia pod sieci już masz. A ten ekspres trafia do domu zadowalając rodzinę. Dobry docelowy młynek musisz kupić już na samym początku. Ale w stosunku do ekspresu to kwota mniejsza.
Ja bym sobie opracował taki plan  [emoji106].
A tu masz zawodowy ekspres dwugrupowy od razu z filtrem zmiękczającym. Różnica niewielka do jednogrupowca (300 zł więcej).
https://www.coffeesite.pl/ekspresy-gastronomiczne/137-bezzera-c2013-pm-2gr-filtr-zmiekczajacy-wode-gratis.html
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2018, 09:03:42 wysłana przez hlary »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2988
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Luty 2018, 09:08:15 »
https://www.trzesniewski.at

Może się zainspirujesz. ;)
IMO jedzenie, potem kawa i ciasta.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline sylwiaS

  • Wiadomości: 3
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Luty 2018, 09:56:21 »
Bardzo Wam dziękuję za opinie i NIESTETY wszyscy macie racje...
Jeżeli zawalę na początku to jestem spalona....ok, zacznę od poszukania baristy na Pomorzu, który mnie przeszkoli. Później pomyśle o ekspresie.
Bardzo chętnie kupiłabym nowy ekspres ale niestety cyfry nie puszczają takiego wydatku. Jeżeli mój pomysł i smak zacznie przekładać się na dochody, wtedy nie będę oszczędzać na ekspresie. Niestety teraz muszę kupić używany po serwisie i czyszczeniu i modlić się codziennie rano żeby nie odmówił posłuszeństwa. Sama będę go obsługiwać wiec mam nadzieję, że uda mi się go nie zepsuć ;) 
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2018, 12:09:58 wysłana przez pafcio0 »

Offline sylwiaS

  • Wiadomości: 3
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Luty 2018, 10:20:16 »
Zapisałam się na dwudniowe szkolenie w Gdańsku  :taniec:
Zawsze to coś w głowie rozjaśni... ;)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Luty 2018, 10:26:53 »
Podejście godne naśladowania, większość osób kupuje automat i myśli że poda dobrą kawę ;-) Na jaką ilość osób ma być lokal, może dwie grupy nie są konieczne ? 

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Luty 2018, 10:53:00 »
Super. Może Ci już w tej cenie coś doradzą na szkoleniu w sprawie wyboru ekspresu. Na OLX jest w tej cenie dużo używanych profesjonalnych ekspresów. Trzeba poznać ich różnicę.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Luty 2018, 10:55:35 »
Kupiłem od tego ludzika młynek, miał przebieg trochę powyżej 1000 kaw, także ekspres Ascaso pewnie ma podobny, niecałe 2 lata a cena praktycznie 1/2 nowego https://m.olx.pl/oferta/ekspres-do-kawy-ascaso-barista-2gr-sprzet-do-gastronomii-CID619-IDoRyFY.html

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Luty 2018, 15:16:06 »
Jakbyś go wzięła to możemy pomóc w ocenie stanu technicznego, przeglądzie i szkoleniu. Wszak to z naszej dystrybucji. ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ekspres do bistro kawiarni
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Luty 2018, 16:49:51 »
Heh i rozwiązanie gotowe :D Do tego jakiś młynek(albo dwa, to już zależy jak bardzo w kierunku kawy chcesz iść) i masz temat ogarnięty z pomocą Janusza.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi