Autor Wątek: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...  (Przeczytany 13927 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #30 dnia: 11 Marzec 2018, 15:16:45 »
A ja się tak zastanawiam... Po co w ogóle przestawiacie temperaturę i ciśnienie?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #31 dnia: 11 Marzec 2018, 16:04:10 »
A ja się tak zastanawiam... Po co w ogóle przestawiacie temperaturę i ciśnienie?

Jak podłączasz do sieci wody, to trzeba wyregulować ciśnienie pompy - bo ono zależy od ciśnienia wejściowego. Nie ma jednego słusznego ustawienia producenta. Seria V Rocketa rzeczywiście nie ma możliwości zmiany ciśnienia - co uzasadni twoje pytanie.
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2018, 16:20:56 wysłana przez rubin »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Marzec 2018, 16:32:29 »
Właśnie nie do końca. Pomijając ekstrema (typu temperatura równa 88 albo 98 stopn), to wpływ temperatury na smak kawy nie jest jakiś wielki - dużo większe znaczenie mają inne parametry.

Jak temperaturę 88 stopni nazywasz temperaturą wody ekstremalną na potrzeby ekstrakcji... wybacz, ta temperatura jest zalecana przez INEI.
Możesz mi wierzyć lub nie, te wytyczne INEI to nie jest pic na wodę.

Polemizowałbym. Różnica 2°C jest wyczuwalna bez problemu.

Zgadzam się z Tobą.  Dla kaw którym poświeciło się trochę czasu by smak odpowiednio ekstrakcją wydobyć i "zakodować" go w swoim umyśle , 2 stopnie różnicy może skutkować inną w smaku kawą.
Dla przykładu, dobrze jak pójdzie tylko w różnicę w intensywności, a bardzo źle jak przyczyni się do podbicia w górę np. goryczki co owocuje brakiem zrównoważenia.
Do tego wiadomo, dobry przemiał ziarna musi być.
Bez przemiału odpowiedniego to sobie możemy gadać całymi godzinami o wpływie na zmienną smaku wynikającą z temperatury wody.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #33 dnia: 11 Marzec 2018, 17:08:32 »
A ja się tak zastanawiam... Po co w ogóle przestawiacie temperaturę i ciśnienie?

Jak podłączasz do sieci wody, to trzeba wyregulować ciśnienie pompy - bo ono zależy od ciśnienia wejściowego. Nie ma jednego słusznego ustawienia producenta. Seria V Rocketa rzeczywiście nie ma możliwości zmiany ciśnienia - co uzasadni twoje pytanie.
Nie do końca o to chodzi. Zauważyłem po prostu, że jest tendencja zmiany temperatury i ciśnienia po kupnie ekspresu w celu znalezienia idealnego połączenia - i jak coś nie wyjdzie to wina jest wszystkiego innego, tylko nie tego, że ciągle jest coś zmieniane. A że trzeba wyregulować... No niestety, trudno się mówi.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #34 dnia: 11 Marzec 2018, 20:10:00 »
Nie do końca o to chodzi. Zauważyłem po prostu, że jest tendencja zmiany temperatury i ciśnienia po kupnie ekspresu w celu znalezienia idealnego połączenia - i jak coś nie wyjdzie to wina jest wszystkiego innego, tylko nie tego, że ciągle jest coś zmieniane. A że trzeba wyregulować... No niestety, trudno się mówi.

W tym sensie w kwestii ciśnienia się zgadzam. Z drugiej strony jak kupiłem Gaggie Classic to jej fabryczne ciśnienie było bliżej 15 bar niż 9. Zapewne dlatego, żeby pociągnąć ese pods czy sitka super crema. I jak tu go nie wyregulować po kupnie? Niemniej, na stan mojej wiedzy ciśnienie ekstrakcji było dla mnie zawsze pewna stałą. Choć pewnie można mówić o kolejnym etapie pogoni za króliczkiem, bo przecież mamy maszyny z profilowanym ciśnienia.

W kwestii temperatury - na Gaggii temat dla mnie nie istniał albo był swego rodzaju czynnikiem losowym, teraz zaczynam się tym interesować, szczególnie, że kupując kawę często dostajemy przepis na espresso uwzględniający temperaturę wody (np. u Antonia są podawane takie przepisy). Jestem po lekturze wątku o termometrze do grupy e61 - już widzę, że moja przygoda z temperaturą dopiero się zaczyna :).

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #35 dnia: 11 Marzec 2018, 20:20:04 »
Różnica 2°C jest wyczuwalna bez problemu.
Jak dla kogo. Przypominam Ci, jak u Gorana jego barista zrobił mnie i Spinaczowi dwie kawy (z Goranowych Mujeres) z dwu grup ekspresu, gdzie temperatura bodaj różniła się o 1, jak nie 2 stopnie i różnicy w smaku prawie nie było.

wybacz, ta temperatura jest zalecana przez INEI.
Fakt, masz rację. Tylko czemu wszyscy na tym forum mówią o temperaturze ekstrakcji 92 - 94 stopnie?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #36 dnia: 11 Marzec 2018, 20:42:58 »
różnicy w smaku prawie nie było.
Prawie czyli sam przyznajesz, że jednak była, a to dopiero 1-2°C. Do tego jeszcze kawa, są bardziej i mniej wrażliwe.

Tylko czemu wszyscy na tym forum mówią o temperaturze ekstrakcji 92 - 94 stopnie?
Bo większość spija jasne single, a one lubią wyżej.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #37 dnia: 11 Marzec 2018, 21:08:18 »
Na youtube Bezzera fajnie wyjaśnia jakie powinno być ciśnienie. Dla dużych pomp (rotacyjne) zmniejszamy do ok 9, dla małych wibracyjnych zwiększamy do ok 13.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #38 dnia: 11 Marzec 2018, 21:12:15 »
Z drugiej strony jak kupiłem Gaggie Classic to jej fabryczne ciśnienie było bliżej 15 bar niż 9. Zapewne dlatego, żeby pociągnąć ese pods czy sitka super crema.
A może to kwestia pompy? Ustawiając ciśnienie na ślepym sitku dobijasz je do granicy pompy albo opv, więc jak nie masz tego drugiego to pompa pociśnie ile wlezie. A że Ulka bije te właśnie +/- 15 bar... Może to tylko o to chodziło?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #39 dnia: 11 Marzec 2018, 21:21:59 »
Na youtube Bezzera fajnie wyjaśnia jakie powinno być ciśnienie. Dla dużych pomp (rotacyjne) zmniejszamy do ok 9, dla małych wibracyjnych zwiększamy do ok 13.
O ile wnioski są prawidłowe (choć to 13 barów to lekka przesada - wystarczy 11), to argumentacja jest typowym przykładem, jak facet gada, co mu ślina na język przyniesie. Powód jest nieco inny, tylko tego Pan Bezzera jakby nie wie.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #40 dnia: 11 Marzec 2018, 21:46:10 »
Fakt, masz rację. Tylko czemu wszyscy na tym forum mówią o temperaturze ekstrakcji 92 - 94 stopnie?

Mogę tylko domyślić się, że podyktowane jest to przemiałem z ręcznych młynków i przy zastosowaniu wysokiej temperatury "niwelacja" kwasów przez dostarczanie goryczki. Do tego przegrzana woda też wiele do smaku wnosi.
Ile w tym prawdy.  :mhh:  Nie wiem i wolę nie wiedzieć za cenę kupna do testów młynka ręcznego za 1000 zł.

Ja kawę testuję w tem. 94 stopnie też, lecz to jest górna wartość. Mówię o temperaturze ekstrakcyjnej, to znaczy którą można tylko odczytać umieszczając sondę w kawie.
Wynika z tego dokonując pomiarów, że temperatura ekstrakcyjna bez ziarna w sitku wynosi o 2 stopnie więcej niż z ziarnem. Temperatura grupy 85 C. Zatem z 94 robi się już 96 stopni.
Jak pójdziemy dalej tym tropem, to przy wsypaniu np. 18 g w sitko i ratio 2:1 plus otwarta kolba, specyficzna kawa może być nawet świeżo palona która wolno nabiera temperaturę na skutek przepływu wody, niedogrzana grupa, zimna kolba, okazać się może, że temperatura wody nie dobije do zadanej wartości.
Tak wiec czytając o kawie i nie robiąc espresso na różne sposoby tak naprawdę nie jesteśmy w stanie poznać możliwości sprzętu ani wycisnąć z kawy smak dla nas najlepszy.

Na youtube Bezzera fajnie wyjaśnia jakie powinno być ciśnienie. Dla dużych pomp (rotacyjne) zmniejszamy do ok 9, dla małych wibracyjnych zwiększamy do ok 13.

Dziwne są te zalecenia. Miałem termoblok Graef bez OPV, espresso robiło się łatwo i zawsze powtarzalnie, byle tylko przemiał był dobrej jakości.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #41 dnia: 11 Marzec 2018, 21:58:31 »
jak facet gada, co mu ślina na język przyniesie
To już przesada. Pan Bezzera wie co mówi. Ich rodzinna firma robi wszystkie typy ekspresów i nie ma potrzeby preferowania któregokolwiek. Zresztą, gdyby gadał bzdury naraziłby się na śmieszność. Bardziej jemu wierzę.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Marzec 2018, 22:13:17 »
Ich rodzinna firma robi wszystkie typy ekspresów
Widzisz, ekspresy to robił jego pradziadek. On tylko przejął schedę po nim. A opinię o jego wypowiedzi (z którą to opinią się zgadzam) ty wyczytałem na Home Barista.
Co nie umniejsza faktu, że ekspresy robią jako firma, zacne.

Pan Luca Bezzera mówi w tym filmie, że pompy rotacyjne są duże, to ustawiamy na nich 9 barów, a wibracyje są małe, to ustawiamy na nich 13 barów. A problem polega nie na wielkości pompy, tylko na jej wydajności w porównaniu do zapotrzebowania na wodę w trakcie ekstrakcji połączonej z charakterystyką zaworu OPV.

Off-Topic:
Jest w Krakowie szacowna i znana pracownia krawiecka. Jej założyciel był zwany pierwszym krawcem Rzeczypospolitej (choć niektórzy krawcy z  Warszawy na takie dictum by się obrazili). O jego synu, noszącym to samo nazwisko i będącym również krawcem mówi się, że jest najlepszym architektem wśród krawców i najlepszym krawcem wśród architektów. W Warszawie też masz przykład znakomitej cukierni, która pod rządami syna założyciela przędzie (jako korporacja) chyba nie najlepiej.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Marzec 2018, 23:45:43 »
Jeśli chodzi o to:



To się słabo robi.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Marzec 2018, 23:52:35 »
Z drugiej strony jak kupiłem Gaggie Classic to jej fabryczne ciśnienie było bliżej 15 bar niż 9. Zapewne dlatego, żeby pociągnąć ese pods czy sitka super crema.
A może to kwestia pompy? Ustawiając ciśnienie na ślepym sitku dobijasz je do granicy pompy albo opv, więc jak nie masz tego drugiego to pompa pociśnie ile wlezie. A że Ulka bije te właśnie +/- 15 bar... Może to tylko o to chodziło?

Ale w Gaggii jest OPV i właśnie na ślepym ustawiałem 10 bar, a właściwie nie na ślepym tylko z manometrem zapiętym na kolbie, co daje podobny efekt. Zresztą czytałem kiedyś, że te 15 bar jest robione pod ESE i super crema, poza tym marketingowo lepiej wygląda niż 9 ;).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi