Autor Wątek: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach  (Przeczytany 51905 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #30 dnia: 29 Maj 2013, 12:48:59 »
Wymienione przez ciebie ekspresy mają bojlery, w których można podgrzać wodę do zadanej temperatury. Z termoblokiem, z technicznej strony, nie można ich porównywać. To jak rzeka i jezioro, w jednym przypadku woda płynie, a w drugim stoi.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #31 dnia: 31 Maj 2013, 17:02:08 »
No i dojechał Zelmer. Prezentuje się ładnie, stalowa obudowa. Nie mogłem niestety powstrzymać się i zamiast potraktować go od razu kwaskiem cytrynowym, którego zresztą nie miałem, czym prędzej przepłukałem wodą i zrobiłem pierwszy strzał.  Trochę się mocno zdziwiłem, bo pojedyncze espresso miało ok 150 ml ;D więc przywróciłem ustawienia fabryczne, widocznie poprzednia właścicielka tak lubiła i zaprogramowała. Teraz jest ok. Spróbowałem zrobić latte i niestety nie wyszło jagodowe latte art ;D mleko zagotowałem. Kawa wychodzi świetna, bardzo ładny aromat i zapach. To już insza klasa niż lidlowskie przeboje.
Doktorze ten dziubek w pojemniku na wodę to jest z dołu zbiornika? Niestety nie dane było mi go zobaczyć, bo już go nie było, pomimo że oddzielnie i solidnie był zapakowany, widocznie poprzednia właścicielka go już załatwiła, bo nie było nawet ułamanego kawałka.
Nie wiem skąd ci się wzięło, że nagrzewa się 30min, on po kilku min jest gotowy do pracy, dlatego że to termoblok, a nie bojler. Nie wiem czy warto go trzymać włączonego, bo podgrzewacz filiżanek cały czas grzeje więc i prąd  pobiera.
Sitka są z podwójnym dnem. W sumie jak twój sprzęt wyzionął już ducha to możesz mi je odstąpić, zaoszczędzę pracy tokarzowi.
Fotki później dorobię i pozamiatają do nowego wątku.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #32 dnia: 31 Maj 2013, 22:04:33 »
Gratulacje!!!!

A teraz po kolei:
1. spienianie - spieniasz bez gumy na dysze, samą rurką. Nie zanurzaj za głęboko, nie ma wyć jak zarzynana świnia. Jak zaczniesz spienianie to najpierw podstaw coś pod dyszę, żeby woda zeszła i zaczęła para lecieć. Potem szybkie wyłączenia pary, podmianka na dzbanek z mlekiem i jazda ze spienianiem. Jak by co wrzuć filmik to pomożemy naprawić błędy. Żeby nie marnować mleka najpierw spieniaj wodę z kropelką płynu do nauczyć - załapiesz co i jak :)

2. Dziubek jest dokładnie na dole - u ciebie wystaje tylko taki plastikowy cośiek co zwalnia uszczelkę w zbiorniku? Jutro idę na strych to wygrzebię mój pojemnik, fotkę zrobię. Jak się nada to jest Twój po kosztach poczty czy innego kuriera :)

3. Uwierz mi, że jest różnica w smaku kawy z ekspresu wygrzanego 5 min i 30 min. Kiedyś go mierzyłem ile prądu żre - wyszło że włączony przez 10-12 godzin dziennie, robiący 4-6 kaw, pożerał średnio 0.7 kWh na dzień - nie warto wyłączać :)

4. Sitka już chyba porozdawałem, ale poszukam co tam mam i dam znać

Udanych strzałów!
LMWDP #469

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Czerwiec 2013, 19:10:30 »
Parę dni użytkuję już tego Zelmera, ale jednak nie zostawię go sobie, będę zbierał na ekspres z wyższej półki, taki coby strzały miały powtarzalność. Nie mniej ten ekspres robi dobrą kawę, a jeśli jeszcze ktoś z mlekiem pije to i kwas przejdzie ;) Nasunęło mi się parę pytań.
1. Jeśli podczas robienia kawy kolba wylata, znaczy się za mocno ubiłem? Spróbowałem też drobniejszego zmielenia, ale wtedy sam się wyłączył.
2.Jak wygląda odkamienianie ekspresu. Kwasek lejemy do zbiornika z wodą ? Jakie proporcje i czas, proszę o instrukcję odkamieniania.
3. Do czego służy te trzecie sitko bez otworów?
4. Rozumiem, że półgodzinne rozgrzanie ekspresu służy temu by elementy się nagrzały?
5 Co to jest NPF i co to daje?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #34 dnia: 06 Czerwiec 2013, 19:23:29 »
3. Do czego służy te trzecie sitko bez otworów? - ślepe sitko - zobacz w FAQu
4. Rozumiem, że półgodzinne rozgrzanie ekspresu służy temu by elementy się nagrzały? - tak
5 Co to jest NPF i co to daje? - zobacz w FAQu. Pozwala zdiagnozować błędy.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #35 dnia: 06 Czerwiec 2013, 19:26:07 »
Ad 5 - było w słowniczku kawowym na FB  ;)
NPF to PF tylko bez dna (wylewek też nie ma). Po prostu sama rączka i obręcz na sitko. Służy do sprawdzenia ekstrakcji - widać częstotliwość, kolor ekstrakcji... i pięknie to wygląda.

Ad 4 - tak.

Ad 3 - chyba masz ślepe sitko. Ono służy do odkamienienia, ale dokładnie  nie wiem na czym to polega.




Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Czerwiec 2013, 19:26:54 »
 :smiech: a na 1 i 2 pytanie.... ni ma chętnych




Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #37 dnia: 06 Czerwiec 2013, 19:32:37 »
Ad 2 - prawdopodobnie tak. Nie pamiętam jak odkamieniałem jednobojlerowca. Roztwór o stężeniu ok 10%. Powinno wystarczyć 15 minut.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Czerwiec 2013, 19:39:37 »
Ad.1. A zapiąłeś go? Tak do końca?
Bo kiedyś na szajsiku firmy xxxxx trzymaliśmy z kumplem łyżkę (bo to akurat z PF ma mało wspólnego - podwójne denko, morze plastiku) bo sama wyjeżdżała - ale sypaliśmy na maksa aby ledwo ciurkało, w przeciwnym razie albo nic albo wiadro.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Czerwiec 2013, 22:38:24 »
Roztwór o stężeniu ok 10%.
Bezpieczniejsze, zwykle zalecane, jest nieco mniejsze stężenie 5 - 6 %.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #40 dnia: 07 Czerwiec 2013, 09:42:32 »
Ad1. mi kolba się odkręcała tylko jeśli zbyt lekko ją dokręciłem. Nie bój się nie musi być prostopadle, na godzinie 6. Jak zrobisz ją bardziej w prawo na 5 będzie lepiej siedzieć.

Ad2. Ja zawsze odkamieniałem na oko, tzn w szklance z ciepłą wodą rozpuszczałem łyżeczkę/dwie kawsku, potem to do zbiornika i zbiornik do 1/2 wodą. A potem uruchomić pompę na 30 sekund, zostawić ekspres na 10 minut, itd, itd aż się woda skończy. Gdzieś w tych cyklach uruchamiałem spienianie żeby tam też wyczyścić. Jak się woda skończy to wtedy zbiornik do pełna czystą wodą i płukanie.

Ad3. Slepe sitko - ja nie miałem. Wkładasz do kolby, zapinasz podczas jednek 10 min cyklu odkamieniania. Załączasz pompę aż nie się jej dźwięk zmieni - jak przy za drobno mielonej kawie. Wtedy wyłączasz i czekasz 10 min. Powinno rozpuścić wszystko pod prysznicem.

EDIT: Ad1. weź samą kolbę bez sitka i zapnij ją do ekspresu . Zobaczysz jak daleko można ją w prawo przekręcić. I w pobliże tego punktu powinieneś starać się zbliżyć Starać się - bo dojdzie sitko. Co do ilości kawy w sitku - jak będzie za dużo to też nie dokręcisz kolby.
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2013, 12:16:42 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #41 dnia: 13 Czerwiec 2013, 12:18:47 »
Ekspresu pozbyłem się , sobie będę szukał coś z bojlerem.
Za każdym razem gdy wyciągałem tackę, pod nią była woda, o co w tym chodzi?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #42 dnia: 13 Czerwiec 2013, 12:43:37 »
:) może ktoś się bawił w "naprawy"
Tam jest rurka, która powinna dotykać tacki. Jak nie ma rurki to woda nie trafi do tacki :(
LMWDP #469

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #43 dnia: 07 Październik 2013, 17:22:43 »
Doktorze jeszcze raz pytanko odnośnie tego Zelmera. Czy brak tego dziubka w pojemniku na wodę może powodować, że część wody nie trafia do tacki ociekowej, a zalewa blat?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #44 dnia: 07 Październik 2013, 22:14:09 »
Dokładnie tak tylko nie wiem czy rozmawiamy o podawaniu wody czy jej zrzucie po zrobieniu kawy.
1. Podawanie wody. Jak się przyjrzysz wlotowi wody w ekspresie to tam jest taka ładna uszczelka/o-ring - i tenże dzióbek w pojemniku na wodę ma tam w ten o-ring wejść i nic nie kapie.
2. Spust wody do tacki. W ekspresie brakuje rurki która by kierowała wodę z trójdrożnego zaworu prosto do kratki ociekowej. Technicznie jak byś ekspres rozkręcił, to wylot wody jest jakieś 3 cm nad otworem w tacce ociekowej. Ja to rozwiązałem montując tam rurkę silikonową, długą na tyle żeby się zaginała i trafiała prosto do tacki - wtedy było sucho pod tacką i nic nie kapało. Rurkę w środku ekspresu na trytkę/zipa przyczepiłem żeby nie wyrywała się.

p.s. o ile mnie pamięć nie myli to "zwłoki" EA150 mam na strychu, wiec gdybyś potrzebował co nieco złomu ;) to służę pomocą...
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi