Autor Wątek: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach  (Przeczytany 51972 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« dnia: 26 Kwiecień 2013, 07:46:48 »
Jeszcze pół roku temu byłem szczęścliwym posiadaczem AEG EA150, modelu już od jakiegoś czasu nie produkowanego. Jednak jak się ostatnio okazało EA150 ma młodszego brata rodzimej produkcji - Zelmer 13z013.



Ekspres jest zbudowany solidnie, na sucho waży około 9 kg. Solidny duży termoblock, stalowa obudowa, kratka ociekowa i podgrzewacz do filiżanek. Tylko plecki i spód jest plastikowy. Ekspres posiada możliwość podawania gorącej wody - jednak ja z tej funkcji nie korzystałem ani razu jeszcze.
Dane techniczne:
  • Ciśnienie pompy 15 bar
  • Pojemność zbiornika na wodę 2.1 l
  • Wyjmowany zbiornik na wodę
  • Moc ~1050 W/230V
W komplecie oprócz maszyny dostajemy trzy sitka: pojedyncze, podwójne, pad. Sitka niestety wyposażone w podwójne dno "super crema". Dostajemy też łyżko-tampero-klucz_do _dyszy.

Kawa przrządzana za pomocą sitek pozbawionych systemu super crema jest bardzo dobra. Ja zdecydowałem się usunąć podwójne dno. Z pomocą tokarki sąsiada akcja trawała 5 minmut.

Wszystkim posiadającym młynek mielący pod espresso polecam tą modyfikację. Kawa ma super cremę, a i walory smakowe zdecydowanie wyrażniejsze.

O dziwo podgrzewanie filiżanek nawet działa - powierzchnia tacki, przykryta ścierką frote nagrzewa się do 50 stopni C.

Spienianie mleka - robię to bez nakładki na dyszę. Latte art nie za bardzo mi wychodzi, tzn. mam dobrą konsystencję mleka, jest jogurcik, ale brak wprawy powoduje, że częściej wychodzi mi nerka, wątroba niż serce czy rozetka. Trochę do tego pewnie dokładają filiżanki, których używam - ścianka jest  niemalże prostopadła do dna. Sam kubek do spieniania też można by pewnie wymienić na lepszy z bardziej ukształtowanym dziobkiem.

Największy minus jaki zauważyłem w tym ekspresie to sposób dostarczania wody z ekspresu do kratki ociekowej. Niestety nie wszystko trafia w kratkę (działo się tak na dwóch EA150 które widziałem i na EA120) i trochę wody zbiera się pod pojemnikiem na ścieki :( Wymaga to wycierania za każdym razem gdy opróżniamy kratkę.

Na popularnym portalu aukcyjnym można go nabyć za około 100 PLN. Jest to bardzo dobra cena w stosunku do możliwości tej maszyny. To naprawdę maszyna o sporych możliwościach. Dla chętnych na aukcyjne zakupy dobra rada - na czas transportu poproście o wyjęcie i osobne zapakowanie pojemnika na wodę. Łatwo go uszkodzić, zwłaszcza zaworek podający wodę. Koszt nowego pojemnika w serwisie to ~100 PLN :(

Kilka planów ulepszeń modyfikacji do tego ekspresu:
  • Najprościej zrobić NPF. 
  • Następny plan, to o ile wystarczy zapału/czasu i funduszy, chcę do ekspresu dołożyć zawór OPV aby ograniczyć ciśnienie i ulżyć w pracy pompie. Może się to przełożyć na dłuższe życie pompy i na smak kawy, która będzie robiona przy 10 a nie 15 bar.
  • Jak już będzie zamontowany OPV to można dołożyć manometr na zewnątrz obudowy
Podsumowując - maszyna jest godna polecenia każdemu kto niewielkim kosztem chciałby zacząć przygodę z prawdziwą kawą. Wymaga niestety udrożnienia sitek, jednak dla tokarza to 5 minut pracy, więc gra warta jest zachodu.

Z powyższej listy udało mi się zrealizować tylko NPF. Musze przyznać, ze wygląda bardzo ładnie, dużo lepiej niż się spodziewałem.



A poniżej pierwszy strzał z NPFa z użyciem Antoniowej Top Carmen:

Kilka błędów w ekstrakcji, widać żę trochę za lekko ubiłem kawę i wyszło mi jakieś 70ml zamiast 50 ml :D
W tle słychać mojego najstarszego obawiającego się o przekroczenie limitu filiżanki :)  No i chyba lampa w telefonie strasznie zmieniła kolory :)

Wybitne osobistości są zdumione możliwościami tego ekspresu ;) W filiżance Antoniowa Etiopia Sidamo.
Cytat: Antonio
Hmmm, to naprawdę dało się osiągnąć za pomocą AEG EA150? Nie do wiary :). Zawsze byłem zdania, że nie warto takich super-arabik zaparzać na domowych maszynkach...

Ostatnia droga
Moja maszyna miałą już swoje lata, była użytkowana intensywnie i mimo tego przez większość czasu sprawowała się idealnie. Jednak w końcu  zaczęła strzelać kawą z pod uszczelki. Wymiana uszczelki nie pomogła :( wymiana uchwytu grupy nie pomogła, wymiana całego termobloku nie pomogła - miałem 2 takie maszyny, jedna jako dawca organów. Próbowałem różnych rzeczy, nawet kawę grubiej mieliłem i tamperem tylko wygładzałem, pod jego własnym ciężarem. Niestety kawa taka był niepijalna a i przy takim ustawieniu czasem z okolic uszczelki woda strzelała. Zauważyłem tylko, że częściej dzieje się to gdy ekspres stoi długo nagrzany ale nie używany. Jednak reguły w tym nie było.

Aby nie marnować więcej kawy spakowałem ustrojstwo :) - R.I.P.

Gdyby ktoś zapytał się mnie czy to dobra maszyna na początek kawowej drogi bez wachania odpowiem - Tak. Dzięki niej naprawdę dużo się nauczyłem.
« Ostatnia zmiana: 03 Luty 2017, 11:41:23 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Maj 2013, 20:26:13 »
Czyli jednak ekspres w cenie do 200zł można znaleźć i to całkiem całkiem jak widzę.
Muszę polować na taki :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Maj 2013, 09:17:06 »
 Gdybyś EA150 upolował to do ewentualnej wysyłki poproś o wyjęcie pojemnika na wodę i zapakowanie go oddzielnie gdzieś z boku ekspresu a nie w miejscu jego mocowania. On ma dzióbek podający wodę, który podczas transportu na bank się połamie - ot wada konstrukcyjna.

:D mam taki na części, a nawet dwa bo właśnie dzióbek się połamał i zamiast w serwisie płacić ponad 100 PLN za zbiornik wody kupiłem za 50 PLN drugi popsuty na części :)
LMWDP #469

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Maj 2013, 10:19:23 »
Raczej ciężko trafić taki ekspres będzie i pewnie mocno wyeksploatowane są. Wyczytałem w sieci, że są wybuchowe. Komuś po zrobieniu kawy i przy wyjmowaniu kolby wystrzelił bo ciśnienie było.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Maj 2013, 10:25:12 »
a nie po spienianiu mleka?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Maj 2013, 11:11:58 »
Raczej ciężko trafić taki ekspres będzie i pewnie mocno wyeksploatowane są. Wyczytałem w sieci, że są wybuchowe. Komuś po zrobieniu kawy i przy wyjmowaniu kolby wystrzelił bo ciśnienie było.

Wybuchł ;) Może bryznął kawą?

No niby jest to możliwe ale tylko w przypadku maszyny nigdy nie czyszczonej. Tam jest nazwijmy to "manualny zawór trójdrożny". Robisz kawę otwiera się połączenie między termoblokiem a prysznicem, kończysz robić otwiera się połączenie między prysznicem a rurką ściekową, termoblok się zamyka. Jak rurka odprowadzająca jest zatkana (swoją drogą ma chyba z 6mm średnicy) to ciśnienie na kolbie zostaje, i faktycznie może nieźle strzelić. Podobnie jest przy parze - po skończonej robocie para jest kierowana do kratki ściekowej.

Jest jeszcze szansa na niedokręconą kolbę - przy lekkim zapięciu może to i możliwe...

Trochę się śmieję bo miałem EA120 kilka lat potem EA150 i nic nigdy nie wybuchło, nie wystrzeliło. No ale trzeba maszynę odkamieniać, czyścić.
LMWDP #469

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Maj 2013, 11:53:09 »
Ja miałem eea 110, kupiłem używkę za 100 PLN z wysyłką z Allegro. Teraz ma go moja Druga Połówka razem używamy go około roku i nic nie wybuchało. Nigdy. Ekspres czyszczony jak należy po każdej ekstrakcji, odkamieniany co jakiś czas kwaskiem cytrynowym.




Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Maj 2013, 11:57:26 »
A tutaj jest nawet młodszy brat na gwarancji http://allegro.pl/cisnieniowy-ekspres-do-kawy-zelmer-supremo-13z013-i3261685474.html
I ma wolumetryczne przyciski do zaprogramowania ;)
LMWDP #469

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Maj 2013, 14:21:55 »
i ostatni post:

"miałam wielokrotnie takie problemy z de longhi i rozwiązaniem okazało się spuszczenie pracy dyszą po zrobieniu kawy"
 8)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Maj 2013, 14:39:05 »
A tutaj jest nawet młodszy brat na gwarancji http://allegro.pl/cisnieniowy-ekspres-do-kawy-zelmer-supremo-13z013-i3261685474.html
I ma wolumetryczne przyciski do zaprogramowania ;)

Właśnie go zakupiłem, pobawię się nim trochę, może zostawię u siebie, bo cosik zakup konkretnego ekspresu mi się przeciąga. Powiadasz, że da się na tym coś wyczarować, co będzie zbliżone do espresso? Czy będzie to lepsze niż z automatu?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Maj 2013, 15:13:04 »
Problem z tańszymi ekspresami nie jest taki że się nie da, ale raczej z tym że bardzo ciężko o powtarzalność i trudniej taką maszynę okiełznać. Dopiero inwestycja w PID daje jakieś pojęcie o tym, co się w nim dzieje w danej chwili.
Większość z nas zaczynała z takimi ekspresikami i pamiętam wiele naprawdę świetnych szotów, z których niestety znaczna część była efektem przypadku. Dopiero dobrze go poznawszy wypracujesz sobie swoją procedurę postępowania z nim i osiągania satysfakcjonujących efektów.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Maj 2013, 16:16:08 »
Jakoś tam będzie, jak na biorę wprawy to będę robił takie latte art jak słynna baristka pani Jagoda :smiech:

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Maj 2013, 17:21:28 »
 :wow2: No ładnie to teraz będzie na mnie ;) a ja tego Zelmera to pierwszego z brzegu złapałem.  :redface:

Pamiętaj, żeby ci wysłali pojemnik na wodę oddzielnie zapakowany a nie wpięty do ekspresu. Jak już sprzęt dotrze to prosimy o sesję zdjęciową i nowy wątek. Tam możemy pomagać okiełznać maszynę.

Generalnie nagrzewa się z 30 minut od włączenia. Sitka pewnie odblokować będzie trzeba (podwójne dno). A na dzień dobry odkamienić. Dobrze odkręcić jest prysznic do odkamieniania, bo tam sporo kamienia się na nim zbiera z wnętrza maszyny. Prysznic namoczysz w kwasku i też odzyska blask i otworki jeśli są pozatykane ;) No i na dzień dobry bym się jeszcze w uszczelkę grupy zaopatrzył (chyba 8 PLN) ot w razie jak by co.

Generalnie jak pisze Spinka - większość z nas od podobnej maszyny zaczynała. Jeśli masz smykałkę do zabawy z PIDem to w tej maszynie może on dać ciekawe i powtarzalne efekty. Gdybyś potrzebował to służę bebechami od tego sprzętu. W razie jak by co to i pojemnik na wodę mam ;)

Jagodowe latte wychodzi bez problemu  :smiech:, spieniaj tylko samą dyszą bez żadnych gumowych nakładek.
LMWDP #469

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: AEG EA150 - tani ekspres o sporych możliwościach
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Maj 2013, 17:56:00 »
Cena nie była wysoka(2kg kawy) więc wziąłem. Odkamienić to kwaskiem, czy lepiej chemią typu tabletki jak do automatu? Jak mógłbyś mi tą uszczelkę grupy zalinkować to będę wdzięczny, bo jeszcze nie w temacie jestem. A jakiego PID-a można włożyć do tego? Instalacja jest  trudna?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi