Autor Wątek: Poznań  (Przeczytany 68871 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Poznań
« Odpowiedź #105 dnia: 10 Listopad 2017, 15:07:40 »
albo ja się starzeję
Albo i Gaca się starzeje... ;)

Offline PanDemonium Mężczyzna

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: R58, Moccamaster, V60, Kalita, APress, Baletti
  • Młynek: Olympus 75E, Iron ❤, Svart, Skerton, Slim
Odp: Poznań
« Odpowiedź #106 dnia: 07 Grudzień 2017, 17:58:37 »
W ramach mojej poznańskiej eskapady odwiedziłem Piece of Cake, Cafe La Ruina i Raj, Brisman i Stragan. Była ze mną przyjaciółka nowicjuszka w świecie speciality - chciałem poznać jej spojrzenie na biznes kawowo-kawiarniany jako osoby "z zewnątrz światka".

W tym secie najgorzej wypadła La Ruina - zupełnie poza podium, głównie za sprawą jedzenia. Piłem tam phina na mleku skondensowanym - bardzo przeciętna kawa, mocno zamaskowana słodyczą mleka. Serniki z kąpieli wodnej dobre, jedzenie przeciętne - temperatura zupy była za niska by wołowina się w niej ugotowała. Ciasno, dużo ludzi.

Trzecie miejsce: Brisman. Żarty z klientów i do klientów. Na pytanie co serwują odpowiedzi na poziomie "wodę, kawę, parę". Piliśmy espresso o którym dowiedzieliśmy się tylko tyle, że ma smak śliwki w czekoladzie. I rzeczywiście miało, pomijając pierwsze uderzenie słonego smaku. Ruch niewielki, raczej znajomi królika. Obsługa wyglądała na strutą zieloną... kawą. Można kupić ziarna.

Drugie miejsce na podium: Piece of Cake jest klimatyczne za sprawą właścicieli. To jedno z tych miejsc, gdzie klimat i relacje są równie ważne co serwowana kawa. Espresso z domowym tonikiem dobre na upały - tonik trochę zdominował kawę.

Pierwsze miejsce: Stragan. In plus świetna atmosfera, życzliwi ludzie i super obsługa. Wiedza co robią, są rzeczowi i uprzejmi. V60 z Etiopii Amaro słodki i dobrze przygotowany. Miejsca mało, można kupić ziarna.

Reasumując - jeśli jedziesz do Poznania to Stragan i Piece od Cake są obowiązkowe :). Następnym razem odwiedzę pozostałe przybytki.



Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Poznań
« Odpowiedź #107 dnia: 07 Grudzień 2017, 18:06:33 »
A nie mówiłem [emoji39]
LMWDP #469

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Poznań
« Odpowiedź #108 dnia: 08 Grudzień 2017, 11:13:18 »
Trafny opis Brismana  :ok:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Poznań
« Odpowiedź #109 dnia: 08 Grudzień 2017, 12:18:53 »
Ale nietrafny Ruiny i Raju.

Offline PanDemonium Mężczyzna

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: R58, Moccamaster, V60, Kalita, APress, Baletti
  • Młynek: Olympus 75E, Iron ❤, Svart, Skerton, Slim
Odp: Poznań
« Odpowiedź #110 dnia: 09 Grudzień 2017, 11:27:32 »
Ale nietrafny Ruiny i Raju.
Widocznie mamy inne wspomnienia z tego miejsca. Dla mnie sytuacja, w której restauracja / kawiarnia przyjmuje więcej gości niż jest w stanie obsłużyć a całość odbija się na serwowanych posiłkach i napojach przygotowywanych na miejscu jest niewyobrażalna. Dlatego serniki były rajskie a reszta to ruina. :-)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Poznań
« Odpowiedź #111 dnia: 09 Grudzień 2017, 11:37:47 »
Ale masz świadomość, że zamówiłeś marketówkę z wietnamskiej półki, do tego w przepisie jest mleko skondensowane i ma to odzwierciedlać tamtejsze klimaty, a nie podbijać podniebienia kawowych świrów?

Byłeś w Raju? czy w La Ruinie?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Poznań
« Odpowiedź #112 dnia: 09 Grudzień 2017, 11:42:28 »
To jest po prostu "kultowe" miejsce, specyficzne, z ciekawą historią, żywe: trza to docenić i się z tym pogodzić. Nic dziwnego, że ludzie "walą" drzwiami i oknami. Klimat azjatyckich szlaków podróżniczych jest tu dość wiernie oddany, jedzenie też jest całkiem autentyczne. Dla mnie bomba ;). Kawa tylko po wietnamsku, bo ta z ekspresu wiadomo... ;)

Stragan przy Ruinie/Raju faktycznie jawi się niczym miejsce z bajki Disneya: słodko, kolorowo, ciepło, miło, nowocześnie ;). Piece of Cake pamiętam ze starego miejsca, ale w nowym pewnie też: klimat czynią tylko właściciele. Mam odrobinę mieszane odczucia, może różnicą pokoleń i perspektywą własnego spojrzenia na kawę spowodowane. Guru vs guru ;). Ale niewątpliwie jest przyjemnie i miło.
« Ostatnia zmiana: 09 Grudzień 2017, 11:46:51 wysłana przez Antonio »

Offline PanDemonium Mężczyzna

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: R58, Moccamaster, V60, Kalita, APress, Baletti
  • Młynek: Olympus 75E, Iron ❤, Svart, Skerton, Slim
Odp: Poznań
« Odpowiedź #113 dnia: 09 Grudzień 2017, 11:49:35 »
Ale masz świadomość, że zamówiłeś marketówkę z wietnamskiej półki, do tego w przepisie jest mleko skondensowane i ma to odzwierciedlać tamtejsze klimaty, a nie podbijać podniebienia kawowych świrów?

Byłeś w Raju? czy w La Ruinie?
Oczywiście. Nawet identyczną miałem kiedyś w domu - można ją dobrze zaparzyć (cieplejsza woda, więcej kawy, mniej mleka i nie ulać podając do stolika). Byliśmy w Raju ale po 45min oczekiwania i zbliżającym się terminie rezerwacji zostaliśmy poproszeni o przejście do La Ruiny. Chaos. Stąd takie a nie inne wrażenia.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Poznań
« Odpowiedź #114 dnia: 09 Grudzień 2017, 11:56:35 »
W takim razie rozumiem. Nazywa się to klęska urodzaju, czy ofiara własnego sukcesu -- wiele lokali ma z tym problem, ciężko zachować urok miejsca gdy skala rośnie, trzeba przemyśleć organizację i procedury -- myślę, że tego zabrakło.

Niemniej, im dłużej chodzę po lokalach, tym chętniej przesiaduję w tych, w których kawa jest, ale czuję się w nich po prostu dobrze i szczerze, mniej chętnie w tych, gdzie jest wszystko od linijki, może i kawa dobra (choć z tym też mam bardzo różne doświadczenia), ale mam wrażenie, że każdy mój ruch jest oceniany przez komisję siedzącą za fenickim lustrem.

Offline PanDemonium Mężczyzna

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: R58, Moccamaster, V60, Kalita, APress, Baletti
  • Młynek: Olympus 75E, Iron ❤, Svart, Skerton, Slim
Odp: Poznań
« Odpowiedź #115 dnia: 09 Grudzień 2017, 12:21:34 »
@donkiszot co nie zwalnia z odpowiedzialności za jakość - odwiedziliśmy to miejsce ze względu na posiłki, kawa była tylko dodatkiem. Tu nie zagrało. Wystarczyło powiedzieć, że "w trosce o jakość nie możemy Państwa obsłużyć w tej chwili". Moi klienci potrafią to zrozumieć. Szybko, tanio, dobrze - wybierz dwa.

Jako kontrprzykład mogę podać małą kawiarnię w Warszawie - Cafe Antykwariat na Żurawiej (W-wa). Tam wszystko, co serwowali, było co najwyżej średnie. Ale klimat i ludzie jakich można było spotkać wszystko rekompensowały. I każdy kto się tam wybierał wiedział czego się spodziewać.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 09 Grudzień 2017, 12:23:42 wysłana przez PanDemonium »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Poznań
« Odpowiedź #116 dnia: 09 Grudzień 2017, 12:35:24 »
Otóż to, komunikacja, szczerość, transparentność -- z tym jest problem w wielu miejscach, lepszych i gorszych, legendarnych i nieznanych.

Z doświadczenia jednak nie skreślam takich miejsc, daje im jeszcze ze dwie szanse. Każdy może mieć gorszy dzień.

JanuszuNieKrzywdz

  • Gość
Odp: Poznań
« Odpowiedź #117 dnia: 07 Styczeń 2018, 18:54:10 »
 :bry:

Polecam kawy z ekspresu w Czarnym Mleku (Dąbrowskiego, dwa przystanki dalej od Brismana)

Polecam gofry i przelewy z Szop Kawiarnii (23 Lutego przy Kramarskiej)

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Poznań
« Odpowiedź #118 dnia: 21 Styczeń 2018, 14:30:38 »
A podpowiedzcie mi, jak osobie chcacej rozpoczac przygode z dobra kawa, gdzie najlepiej w Poznaniu zarazic sie miloscia do espresso? Gdzie sprobuje najwyborniejszych ziaren i najlepiej przygotowanej kawy?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Poznań
« Odpowiedź #119 dnia: 21 Styczeń 2018, 14:38:16 »
Nie wiem gdzie będą najwyborniejsze. Najlepiej sprawdzać po kolei. Brisman, Uno, Straga, Piece of Cake, Pączuś i Kawusia itd.

U Brismanów np. możesz porównać trzy różne ziarna jednocześnie: robusta, klasyk i coś innego.
Jeśli chcesz pogadać, to znajdź chwilę żeby mieli chwilę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi