Autor Wątek: Nivona CafeGrano 130  (Przeczytany 51970 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Październik 2014, 06:55:43 »
Pewnie ze sie da. Na recznym Tiamo też robiłem. Ale sporo od danej kawy i maszyny zależy
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Październik 2014, 09:19:28 »
Ale są takie, na których się faktycznie nie da, choćby mój severin (vel Tchibo), brakuje ze dwa trzy kliknięcia na skali -- stąd powszechny tuning opisany każdy wie gdzie.

Offline mariuszdbki Mężczyzna

  • Wiadomości: 64
  • Ekspres: alternatywy4+, Nivona 790, maszynka do popcornu + artisan
  • Młynek: Nivona CG 130
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Październik 2014, 08:53:34 »
Potwierdzam, że Nivona bez tuningu zmieli wystarczająco drobno. Ale także potwierdzam, że tych punktów na skali mielenia pod espresso jest malutko.

Po prostu trzeba zapomnieć o prawdziwej regulacji jakości espresso grubością przemiału (zostaje doza, może ubicie). A grubość wybieramy tą, która ani nie zatka ekspresu ani nie pozwoli wodzie przepłynąć w kilka sekund przez ciastko :)

Offline ggalkow

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: drip, AP, FP, mokka
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Listopad 2015, 12:44:56 »
Witam,
Młynek jak dla mnie (drip, FP, mokka) wydaje się być OK (biorąc pod uwagę niewielkie wymagania dla tego segmentu cenowego). Poza przyzwyczajeniem do opukiwania po mieleniu, na razie żadne inne negatywne cechy się nie ujawniły

Z plusów:
- Całkiem spory zakres grubości ziaren
- Nie jest przerażająco głośny
- timerek wydaje się w porządku, ale na ogół i tak mielę określoną ilość kawy (wcześniej odważony), więc mi więcej nie trzeba
- Prosty w obsłudze
- jak dla mnie - szybko i skutecznie;

Z minusów:
- trochę trzeba się napukać i natrząsać, żeby wydobyć resztki kawy (pewnie nawet z 1-2g);
- elektryzowanie się pudełka. Przy małej ilości kawy, 40-50g można nad tym zapanować (opukując lekko młynek), ale przy zmieleniu ok 70-80g kawy na raz (tak jestem jednym z tych co nie biorą ze sobą młynka jak wyjeżdżają na weekend, tylko mielą kawę na cały wyjazd), łupinki w niekontrolowany sposób (przynajmniej ja jeszcze nie znalazłem sposobu aby je kontrolować) rozbiegają się po całym blacie i jest trochę sprzątania

Co do jakości przemiału, równomierności, nie czuję się kompetentny (przynajmniej na razie) aby to oceniać.
Co do trwałości, to czas pokaże...

Offline Aleksaa

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Zelmer Maestro, Aeropress
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Styczeń 2016, 14:50:10 »
Cześć  :D
To mój pierwszy wpis na tym forum i muszę przyznać że o kawie, sposobach parzenia kawy i całej jej magii jeszcze niewiele wiem, ale małymi kroczkami do przodu :). Dojrzałam do kupna młynka i analizując niektóre wpisy na forum kilka razy natknęłam się na posty dotyczące Nivona CafeGarano 130. Sama posiadam ekspres Zelmera Maestro, niedawno nabyłam Aeropress i zastanawiam się czy ten młynek nadaje się do obydwóch metod parzenia. Wiem że z takim ekspresem nie ma co liczyć na espresso, ale chce cieszyć się świeżo zmieloną kawą w domu  kawka
Jakieś opinie, rady? Może inne propozycje?  :) :)

Offline mariuszdbki Mężczyzna

  • Wiadomości: 64
  • Ekspres: alternatywy4+, Nivona 790, maszynka do popcornu + artisan
  • Młynek: Nivona CG 130
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Styczeń 2016, 15:01:59 »
Nivona do aeropressu nada się jak najbardziej - zresztą pod przelew, do kawiarki czy phina również ;)
Co do zelmera - posiada on zapewne sitka super crema, stąd nie potrzebujesz przemiału jak pod prawdziwe espresso, a co za tym idzie ten młynek i tutaj sobie poradzi.

Oczywiście do takich zastosowań możesz też pomyśleć o troszkę tańszych alternatywach (np. Severin z 3-ką na końcu), bo to są podobnej klasy młynki. Chociaż ja nivoną mielę też do tygielka (pewnie nie ideał ale jest nieźle).

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Styczeń 2016, 19:06:13 »
Aleksaa młynek Nivona używam od długiego czasu, co prawda głównie pod przelewy, ale tak jak wspomniał @mariuszdbki pod Aeropress spokojnie daje radę, a co więcej kilkakrotnie musiałem go użyć pod espresso i też da się całkiem spoko kawę wyczarować :)
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Aleksaa

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Zelmer Maestro, Aeropress
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Styczeń 2016, 13:46:35 »
Dziękuję wam bardzo za odpowiedzi  :) Myślę, że decyzja została podjęta. Teraz tylko czekam na kuriera  :taniec:

Offline LukaszU

  • Wiadomości: 9
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Czerwiec 2016, 20:15:56 »
Cześć !
Mam pytanie odnośnie tego młynka. Kupiłem dziś Nivonę, zrobiłem przemiał pod dripa, ale wydaje mi się zbyt drobny choć na 300 ml wyciągnąłem czas 2:50. Ustawienie miałem na ostatnim ząbku trybu "medium". Czy możecie mi powiedzieć na jakich ustawieniach mielicie kawę pod drip ? Będę wdzięczny.

Ps - młynek póki co super, ale rzeczywiście trzeba go trochę postukać, bo gubi jakieś 1,5 grama kawy :)
Pozdrawiam,
Łukasz

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Czerwiec 2016, 08:46:55 »
Ja z reguły w przedziale medium/fine wszystko zależy od tego ile kawy i jaką kawę parze.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline xstormx

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: alternatywy
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Sierpień 2016, 20:02:42 »
Kupiłem ten młynek (wg porad z forum) już jakiś czas temu i myślę że już go dobrze poznałem. Jakość przemiału lepsza niż w przypadku ręcznego młynka hario i sporo mniej pyłu. Muszę jednak zauważyć że zakres mielenia jest zbyt wąski. Na grubym końcu skala kończy się zbyt wcześnie i do aeropressu bywa niekiedy zbyt drobno! Wg instrukcji mielenie grube w tym młynku jest przeznaczone do ręcznych metod przelewowych co daje dość wąski zakres.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Sierpień 2016, 10:00:46 »
xstormx najgrubszy przemiał w nivona jest dla Ciebie za drobny do aero?
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Sierpień 2016, 10:56:51 »
Jeśli już rozmawiamy o przemiale, to zwłaszcza w AeroPressie możemy przecież testować od bardzo drobnych do grubych.
U mnie Nivona, Concept, czy nawet Krups dawał radę. Według mnie AeroPress wiele wybacza.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Sierpień 2016, 11:34:27 »
Na grubym końcu skala kończy się zbyt wcześnie i do aeropressu bywa niekiedy zbyt drobno!
Możesz pokazać jak to wygląda na papierze w kratkę (milimetrowym jeśli się da)? Do tej pory zdjęcia które widziałem przedstawiały żwirek akwariowy na końcu skali Nivony.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Sierpień 2016, 11:55:29 »
W moim odczuciu ten młynek ma naprawdę spory przeskok od najdrobniejszego do najgrubszego przemiału i tak jak wspomniał malkos aero świetnie się nadaje do testowania różnych grubości.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi