Autor Wątek: Nivona CafeGrano 130  (Przeczytany 51969 razy)

Offline kszychooo

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Graef CM800
Nivona CafeGrano 130
« dnia: 02 Marzec 2014, 09:55:06 »
Witajcie,

Znalazłem młynek firmy Nivona model CafeGrano 130. Niestety forum o nim milczy.

Udało mi się znaleźć na jego temat takie informacje:
- cena ~350zł
- żarna stożkowe

Opis na stronie producenta:
nivona.com/pl/apparate/zubehoer-kleingeraete/cafegrano-130
 
Tutaj jest filmik (holenderski, którego nie rozumiem) poazujący go i jego działanei (jest przemiał):
youtube.com/watch?v=bR49__bpdiA

Jedyna opinia, którą udało mi się znaleźć jest taka:
Cytuj (zaznaczone)
Wygląd młynka oceniam najniżej. Cały jest wykonany z tworzyw sztucznych, a ocenę urody pozostawiam gustom ewentualnych nabywców. Pozostałe elementy zdecydowanie duży plus. Mieli w pełnym zakresie od pyłu, przez który ledwie cokolwiek przeciśnie wysokociśnieniowy ekspres do ziaren piasku. Używam go głównie do ciśnieniowego, kolbowego ekspresu i nigdy nie miałem problemu z uzyskaniem 30 sec. Czyścić można cały pędzelkiem. Rozkłada się bardzo łatwo i nie potrzebne są do tego narzędzia. Nie mam też problemu z przylepianiem się zmielonej kawy do ścianek pojemnika. W poprzednim moim młynku kawa elektryzowała. Używam go już 2 lata bez zastrzeżeń do jakości wykonania.

Źródło: euro.com.pl/mlynki-do-kawy/nivona-cafe-grano-130.bhtml#ixzz2unGJhKvU

Może ktoś ma w/w młynek i jest w stanie coś o nim powiedzieć więcej. Albo po samym filmiku/opisie :)
Najbardziej interesuje mnie jak wypada do Severina KM 3873 czy Graefa :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Marzec 2014, 10:10:35 »
Na obrazkach i filmach mnie się ten młynek widzi. Raz już nawet nieomal przewinął się przez moje ręce, ale skończyło się na Graefie 702 (że niby ładniejszy -- nie wnikam ;)).


O porównania bez doświadczeń jednak trudno.

Offline mariuszdbki Mężczyzna

  • Wiadomości: 64
  • Ekspres: alternatywy4+, Nivona 790, maszynka do popcornu + artisan
  • Młynek: Nivona CG 130
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Wrzesień 2014, 16:44:22 »
Używam tego młynka już jakiś czas i jak na razie jestem zadowolony :) Co prawda to mój pierwszy młynek żarnowy ale co tam...
Przemielił już kilka kg kawy (mielę max na 2 kawy dziennie) i jeszcze działa  ;-)

Moje spostrzeżenia "na plus":
- całkiem niezły zakres regulacji grubości mielenia (pod espresso ustawiam średnio na 3 klik od najdrobniejszego)
- rozsądna cena ;)
- mimo plastikowej obudowy nie elektryzuje się tak strasznie (zauważalne dopiero przy większej dozie i grubszym przemiale)
- zadowalająca jakość przemiału (oczywiście jak dla mnie i jak na tą półkę cenową)

i kilka uwag "na minus":
- niestety trochę kawy zostaje we wnętrznościach (tak na oko przynajmniej z 1g, najlepiej kilka razy klepnąć w obudowę po zmieleniu porcji)
- do prawdziwej zabawy z espresso jednak przydała by się regulacja bezstopniowa

Żarna stożkowe. Zewnętrzne ma średnicę wewnętrzną około 32mm, a wysokość 23mm. Jak by ktoś chciał zobaczyć zdjęcia (były takie głosy na forum) to konstrukcja tego młynka jest dokładnie taka sama jak capresso infinity (jest dużo materiałów w sieci).

Dorzucam też kilka fotek z przemiału (min, max i środek skali). Starałem się oddać wielkość cząstek kawy wysypując ją na papier milimetrowy. Niestety przy drobnym przemiale problemem jest fakt "sklejania" się kawy w grupki - lekko ją rozciągnąłem nożem ;)

Ps. Jako, że to mój pierwszy post na forum - witam serdecznie! :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Wrzesień 2014, 16:58:41 »
Fajnie mieli. Super fotki.
Do minusów - pod FP za drobno chyba. A grubiej się nie da.
LMWDP #469

Offline mariuszdbki Mężczyzna

  • Wiadomości: 64
  • Ekspres: alternatywy4+, Nivona 790, maszynka do popcornu + artisan
  • Młynek: Nivona CG 130
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Wrzesień 2014, 17:04:03 »
Im grubiej tym jednak coraz większy "rozrzut" wielkości cząstek.
Dlatego do FP mielę trochę drobniej niż na max - po prostu krócej zaparzam (mniej niż słownikowe 4min)  i to co wychodzi jest jak najbardziej pitne :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Wrzesień 2014, 17:50:50 »
Bardzo dobrze pomyślałeś z tym przywitaniem i do tego bardzo dobra recenzja młynka. Licząc zdjęcia, będzie ponad 4000 słów :))

Do minusów, jeśli dobrze widzę, zaliczyłbym włączanie timerem.

Jednak te wszystkie minusy, przy cenie i jakości przemiału są zwyczajnym czepialstwem. A skoro już o minusach mowa, to elektryzowanie niekoniecznie musi być minusem. Fruwająca kawa po kuchni, to nic miłego, ale przyklejony do ścianek pojemnika pył jest niewątpliwym plusem.

Offline mariuszdbki Mężczyzna

  • Wiadomości: 64
  • Ekspres: alternatywy4+, Nivona 790, maszynka do popcornu + artisan
  • Młynek: Nivona CG 130
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Wrzesień 2014, 19:02:19 »
Do minusów, jeśli dobrze widzę, zaliczyłbym włączanie timerem.

Też tak myślałem na początku. Ale okazuje się, że to w zasadzie wygodne rozwiązanie. Tylko jeden ruch żeby włączyć młynek/ustawić czas namielania.
Jeśli ktoś trzyma kawę w hopperze to i tak dozę reguluje ustawiając czas (i tak nie ma mielenia bezpośrednio do PF-a).
Jeśli - tak jak ja - wsypuje tylko tyle ile chce zmielić wówczas timer działa jako auto-wyłącznik. Odkręcamy timer "na oko", kawa się mieli, człowiek sobie przygotowuje ekspres, młynek się w międzyczasie wyłącza i możemy działać dalej.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Wrzesień 2014, 19:11:14 »
Sam timer to nic złego, też mam, tylko jako włącznik w jednym, hm... nie tyle źle, co wolałbym inaczej. No, ale tak jak pisałem, to drobiazgi są.

maciora

  • Gość
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Październik 2014, 13:11:47 »
Witam,
Zastanawiam się nad tym młynkiem. Czy na początek do Gaggia Classic na espresso myślicie ,że będzie dobry ?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Październik 2014, 13:28:24 »
Niestety nie - to nie jest młynek z przeznaczeniem do espresso - można go niby przerobić aby żarna były bliżej i aby mieć więcej stopni typowo espressowego przemiału - ale to nie tędy droga
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Październik 2014, 13:33:01 »
Może jednak nie:
[...]
- całkiem niezły zakres regulacji grubości mielenia (pod espresso ustawiam średnio na 3 klik od najdrobniejszego)[...]

Sam nie wiem, trudno powiedzieć zaocznie. Też bym go z myślą o espresso nie kupował*, ale może do prawie espresso się nada?

*Moje zdanie na temat espresso w domu jest bezkompromisowe, ale to inny temat.

maciora

  • Gość
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Październik 2014, 13:45:38 »
Może jednak nie:
[...]
- całkiem niezły zakres regulacji grubości mielenia (pod espresso ustawiam średnio na 3 klik od najdrobniejszego)[...]

Sam nie wiem, trudno powiedzieć zaocznie. Też bym go z myślą o espresso nie kupował*, ale może do prawie espresso się nada?

*Moje zdanie na temat espresso w domu jest bezkompromisowe, ale to inny temat.

Ja dopiero chcę zacząć przygodę z lepszą kawą bo domowo moje jedyne doświadczenie to nespresso z płaskich kapsułek, więc smakoszem nie jestem na razie...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Październik 2014, 13:55:52 »
To akurat gorzej niż lepiej. Taki paradoks początkującego, im lepszy sprzęt na początek tym lepiej, bo potem jak się już ma doświadczenie i wiedzę od razu wiadomo czy winą jest sprzęt, kawa, czy proces. Espresso zaś jest najbardziej wymagającym kawowym naparem -- pod względem wiedzy i sprzętu.

Może (jeśli tej Gaggi jeszcze nie ma) lepiej zacząć od innych metod w domu, a espresso doświadczać w sprawdzonych lokalach?

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Październik 2014, 21:33:02 »
Z home espresso jest tak - go big or go out (to cafe). ;)

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Październik 2014, 23:38:56 »
DrUsagi, musisz mnie odwiedzić ;) zobaczysz że da się zrobic espresso ;)  :jezyk:
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi