Autor Wątek: Ekspres przelewowy Moccamaster  (Przeczytany 88404 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #105 dnia: 07 Styczeń 2018, 12:56:00 »
Skłaniam się w stronę doboru kawy. Grubość mielenia ustaw tak aby drobinki przypominały cukier -- taki zwykły. Sprawdź też bez mieszania.

A co do kaw, to powiedz coś więcej. Co tam masz. Czego oczekujesz w smaku. Jak z goryczą? I czy ta występujące smaki kwaśne są jak: ocet, kwaśne jabłka, aronia?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #106 dnia: 07 Styczeń 2018, 13:06:17 »
Podejrzewam że potrzeba trochę ciemniejszego palenia żeby było mniej kwaskowe może jakaś średnio palona Brazylia czy Salwador na początek. Możesz też spróbować trochę drobniej zmielić jeśli kawa zbyt kawaskowa, i/lub zmierzyć pH wody, której używasz do zaparzania. Neutralne jest pH 7 przy pH 6,5 kawa jest już wyraźnie kwaśniejsza.

W kwestii smaków, o których pisze donkiszot dobrze jest też spróbować zlokalizować, na której części języka najintensywniej dane doznanie czujesz i jakie jest to uczucie na języku np.ściągające, szczypiące, łaskoczące.

« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2018, 13:41:20 wysłana przez krystians »

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #107 dnia: 08 Styczeń 2018, 09:46:23 »
Ok to może po prostu Twoje indywidualne odczucie, że kawa jest kwaśna?:) Skoro dopiero raczkujesz to może tak być, że te jaśniej wypalone arabiki wydają się wszystkie kwaśne.
Na początek spróbuj zmielić kawę b.grubo - na najgrubszym przemiale i wybierz kawkę która z natury raczej nie jest kwaskowata. Celowałbym nawet w kawy wypalone do espresso, jaśniej wypalone ale do espresso lub omniroasty (kawki które nadają się zarówno do espresso jak i do przelewów).
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline jabol@

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: moccamaster cup one
  • Młynek: baratza virtuoso
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #108 dnia: 08 Styczeń 2018, 11:58:12 »
I tak właśnie zrobię, trochę ciemniejsze, grubszy przemiał. Dzięki za rady.

Jeżeli ktoś zastanawia się nad przelewówką dla jednej osoby, to cup one spełnia swoje zadania, a zawsze te 300 ml można rozlać na dwie filiżanki lub zalać kolejny kubek. Jakość wykonania bez zarzutu, niewielkie wymiary i łatwość utrzymania czystości.








Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #109 dnia: 08 Styczeń 2018, 12:05:55 »
I tak właśnie zrobię, trochę ciemniejsze, grubszy przemiał. Dzięki za rady.

Jeżeli ktoś zastanawia się nad przelewówką dla jednej osoby, to cup one spełnia swoje zadania, a zawsze te 300 ml można rozlać na dwie filiżanki lub zalać kolejny kubek. Jakość wykonania bez zarzutu, niewielkie wymiary i łatwość utrzymania czystości.

Okej, a jakiej wody używasz? Filtrowanej, butelkowanej, czy prosto z kranu? To chyba ostatnia rzecz którą możesz wyraźnie wpłynąć na smak kawy.
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline jabol@

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: moccamaster cup one
  • Młynek: baratza virtuoso
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #110 dnia: 08 Styczeń 2018, 13:59:31 »
filtrowana-brita.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2018, 14:01:50 wysłana przez jabol@ »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #111 dnia: 08 Styczeń 2018, 14:09:21 »
Z Brity może być zbyt kwaśny odczyn do kawy. Spróbuj chociażby na wodzie Żywiec zrobić kawę, albo wymieszać w czajniku 2/3 z Brity i 1/3 z kranu.

Offline antsaren Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Kawiarka, AP, APgo, FP, v60, Gabi, kbg741, MELITTA 1011-04
  • Młynek: C40, Bodum Bistro, Zassenhaus Quito, BCG152SK
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #112 dnia: 08 Styczeń 2018, 14:11:56 »
Ja również potwierdzam. Brita kosztowała mnie sporo zachodu a przejście na żywiecki kryształ rozwiązało wszystkie problemy kawowe.:)

Offline Bob

  • Wiadomości: 18
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #113 dnia: 15 Styczeń 2018, 11:47:11 »
Jak jest z ilością wlanej wody do ilości uzyskanego naparu?
Jeżeli np. chcę uzyskać 500 ml naparu to wsypuję 30 g kawy i wlewam ile wody do zbiornika? Do poziomu "1/2-4"?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #114 dnia: 15 Styczeń 2018, 20:30:04 »
Jeśli wsypiesz 30g kawy i nalejesz 500ml zimnej wody to otrzymasz 500-2×30= +/-440ml naparu.

Aby uzyskać 500ml, potrzebujesz 35g/580ml.

Offline Kuba

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60, Phin
  • Młynek: Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #115 dnia: 19 Styczeń 2018, 09:37:00 »
Od 2 tygodni posiadam cup one. Temperatura na wylewce ok 94 stopni więc faktycznie jest dobrze, mimo braku "prysznica" dawkowanie wody jest bardzo delikatne a i wysokość nie tak duza więc nie ma wiercenia przez przemiał. Oczywiście przy super świeżej kawie warto zamieszać w połowie. Kawa wychodzi bardzo fajna, powtarzalna. W "internetach" widziałem zdjęcia z podstawionymi dripami V60 plus dzbanek ale to po odkręceniu śrubek które trzymają ramie oryginalnego dripa. Ceramiczny czy z tworzywa nie wejdzie ale stalowy z silikonowym kołnierzem, który jest trochę wyżej spokojnie wejdzie w oryginalny uchwyt.

Edit: sprawdziłem teraz dokładnie, przy uniesionej na max wylewce da się włożyć V60.
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2018, 10:34:56 wysłana przez Kuba »

Offline Kuba

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60, Phin
  • Młynek: Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #116 dnia: 22 Luty 2018, 16:21:02 »
Czy ktoś spotkał się z różnicami w filtrach do moccamastera? Filtry dodane do zestawu cup one były bardziej porowate a teraz kupiłem w coffedesk 5 paczek i z faktury są bardziej gładkie a i przepuszczalność gorsza. Może napiszę do sklepu i porównają zawartość filtrów w zestawie i ogólnie dostępnych. Pozdrawiam Kuba.

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #117 dnia: 23 Luty 2018, 13:44:32 »
Czy ktoś spotkał się z różnicami w filtrach do moccamastera? Filtry dodane do zestawu cup one były bardziej porowate a teraz kupiłem w coffedesk 5 paczek i z faktury są bardziej gładkie a i przepuszczalność gorsza. Może napiszę do sklepu i porównają zawartość filtrów w zestawie i ogólnie dostępnych. Pozdrawiam Kuba.
W sumie jesteś pierwszą osobą która na to zwróciła uwagę, jest to możliwe. Choć wg mnie z filtrów które sprzedajemy w Coffeedesku to te Moccamasterowe są najlepsze (porównywałem Mellitę, różne wynalazki z marketów i Moccamaster).
Producent o niczym nie wspominał, więc widocznie tak to jest i te z zestawu są inne (może inny producent, zapas ze starej produkcji).
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline boru

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: w domu: moka 1, moca 4, marketowy lejek. W pracy: DeLonghi Magnifica S ECAM
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #118 dnia: 11 Marzec 2018, 10:51:23 »
od tygodnia używamy Cup One. Przyjemna maszynka. Jako, że jesteśmy początkującymi amatorami kawy to pewnie jeszcze dużo musimy się dowiedzieć. Ale póki co to na mój gust kawa wychodzi lekko za kwaśna (odczucie delikatnej limonki w drugiej tylnej części języka). Kawa to Guatamella Grande 4/6. mielona w Caffe Grano na ostatnim kliku dla fine (tu chyba widzę po forum, że powinniśmy spróbować na dużo wyższym kliku.. grubiej?). Wodę mamy ze studni ale po drodze jeszcze jest jeszcze zmiękczacz wody).
Co do Cup One, to jak pisałem wyżej podoba mi się ten ekspres aczkolwiek nie jest idealny (jako konstruktor zawsze mam jakieś uwagi;):
- ten dekiel na górze mogłby być "ładniejszy", wygląda jakby go zaprojektował student 1 roku w AutoCad; mógłby tez być otwierany na jakichś zawiasach lub przesuwany..  ale mocno nie przeszkadza, że nie jest zintegrowany z bazą.
 -co mnie najbardziej zastanawia to fakt, że przy każdym nalewaniu wody, w pierwszej chwili z wylewki wylatuje kilka kropel wody z poprzedniego zaparzania; z punktu widzenia higieny to jest na plus (pytanie czy to jest zamierzony efekt konstruktorów czy przypadkowy) na minus jednak fakt, że albo leca te stare krople do czystego kubka, na tackę lub trzeba podstawić jakiś inny pojemniczek - też tak macie?
- wydaje mi się, że krater po parzeniu jest zbyt duży - tu na tym się nie znam ale następnym razem spróbuje zrobić zdjęcie i wrzucić.

Jaką kawę i jaką grubość mielenia polecacie do tego ekspresu?

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #119 dnia: 11 Marzec 2018, 11:01:42 »
Mnie właśnie zastanawiał fakt braku prysznica. W pracy używamy KBG741 i tez te kratery są spore... Też będę wdzięczny za zdjęcia, bo zastanawiałem się nad One Cup. Pokaż jeszcze o co z tą wodą chodzi :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi