Autor Wątek: Młynek "drugiego kroku"  (Przeczytany 5125 razy)

Offline Hutriel

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60-02, OXO Good Grips, Bialetti Venus 6 TZ, AP, FP
  • Młynek: Wilfa Uniform, Kazak Tura Alt.
Młynek "drugiego kroku"
« dnia: 22 Marzec 2018, 12:05:16 »
Z góry przepraszam, bo pewnie powielam często pojawiający się temat, ale niestety lektura starszych wątków jedynie zaciemniła mi obraz. Już ponad 4 lata temu zrobiłem pierwszy nieśmiały krok (kroczek) w kierunku świadomego przygotowywania kawy. Hario Slim + kawiarka czyli podstawy podstaw, no ale zawsze coś. Ostatnio spróbowałem i chyba zdecydowanie przerzuciłem się na przelewy i dripper od Hario. Jakość mielenia jaką zapewnia mój dotychczasowy młynek jest jaka jest (no ale hej, you get what you pay for ;)) nawet mojej totalnie amatorskiej ocenie, dodatkowo przemielenie 24g ziaren tym maleństwem zabiera strasznie dużo czasu. I tak oto myśląc o młynku "drugiego" kroku trafiłem tutaj. Kilka dni na przemian a to próbowałem się odnaleźć w temacie, a to przecierałem oczy ze zdziwienia ("jak to ceramiczne żarn,a to zło?", aż w końcu postanowiłem zadać to kluczowe pytanie. Jaki kolejny młynek byłby dobrym pomysłem (celowo nie używam określenia "najlepszy"). Myślę, że na chwilę obecną będę eksplorował raczej rejony przelewów. Budżet? Poziom Comandante póki co zdecydowanie odpada. Połowa tej kwoty? Byłoby ciężko, no ale kto zabrania robić gwiazdkowe prezenty na Wielkanoc ;).

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Marzec 2018, 12:11:02 »
Wilfa, Severin, Baratza Encore, Virtuoso, Aergrind, Timemore. Nic tu nie wymyślisz więcej. Nia ma strachu. Zawsze możesz sprzedać z niewielką stratą.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Marzec 2018, 12:18:10 »
Nic tu nie wymyślisz więcej
Jeszcze Nivona ;)

Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Marzec 2018, 12:28:55 »
Z tych wymienionych zdecydowanie polecam Aergrind (posiadam i używam) Timemore (nie używałem go, ale z testu Pafcia wynika, że jakość przemiału jest na poziomie Aergrinda). Jakość przemiału w.w. jest wyższa niż wymienionych elektryków i na poziomie jedynie minimalnie gorszym jak w Comandante :-). Dodatkowo, Aergrind znacznie szybciej i przyjemniej miele niż Hario Slim.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Marzec 2018, 12:50:29 »
Budżet? Poziom Comandante póki co zdecydowanie odpada. Połowa tej kwoty? Byłoby ciężko, no ale kto zabrania robić gwiazdkowe prezenty na Wielkanoc .

To i tak szczęściarz jesteś bo jeszcze rok temu nie było nic wartego uwagi za połowę ceny Comandante. A teraz są aż dwa młynki do wyboru. Jak to dobrze żyć w dzisiejszych czasach - jak to mawiali Amerykanie za Clintona ;) Ręczniaki oczywiście mam na myśli.

Offline Hutriel

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60-02, OXO Good Grips, Bialetti Venus 6 TZ, AP, FP
  • Młynek: Wilfa Uniform, Kazak Tura Alt.
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Marzec 2018, 12:54:35 »
Dobra, to kolejne pytanie laika. :) Zakładam, że pozostając w jednym przedziale cenowym to młynki ręczne zapewnią lepszej jakości przemiał? Oczywiście inną sprawą jest czy na tym etapie swojej kawowej drogi tej lepszej jakości potrzebuję (czy też, czy będę potrafił ją wykorzystać). I kolejne (głupie) pytanie - jak odmierzyć porcję kawy korzystając z młynka elektrycznego? Wsypać do hoppera odważoną porcję? Opierać się na czasie mielenia?
Tak jestem zagubiony, że nawet nie wiem czy iść w ręczny czy w elektryczny. Fakt faktem, że obecnie nie przygotowuję kaw często, bo zdarzają się tygodnie, w których tylko weekend mam możliwość podejść do tematu. 

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Marzec 2018, 12:58:04 »
Ad.2. Waga!

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Marzec 2018, 12:59:48 »
Generalnie jeśli szukasz młynka ręcznego, to tylko żarna stalowe. Do polecanych dodałbym jeszcze młynki Zassenhausa.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Marzec 2018, 13:01:04 »
Tak jestem zagubiony, że nawet nie wiem czy iść w ręczny czy w elektryczny.

Jak pomyślałem kiedyś, pierwszy raz o kupnie młynka do kawy, to od razu w głowie pojawił się ręczniak. Nawet przez myśl mi nie przeszedł bezduszny elektryk ;) Ty też zaufaj swojej intuicji. Jeśli na myśl o ręczniaku pojawia się w głowie wstręt do kręcenia to bierz elektryka :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Marzec 2018, 13:04:44 »
Do odmierzania pojedynczych porcji najwygodniejszy będzie ręczny. W elektrycznym będziesz musiał się bawić w pędzelkowanie i dmuchanie gruszką. Oczywiście w przypadku gdy będzie Ci zależeć, żeby całość przemiału zawsze była świeżo zmielona. Myślę że Aergrind z Niemiec jest chyba najlepszą opcją do 500 zł, jeśli są jeszcze dostępne. Timemore z żarnami Italmilla nie jest w Polsce niestety dostępny, natomiast ściąganie z Chin będzie trwało i mogą pojawić się dodatkowe koszty, bo rząd wzmaga kontrole celne.

@malkos Zassenhausy jednak poziom niżej niż wspomniane ręczne, raczej poziom co najwyżej tanich elektryków. Tylko ich cena nie bardzo jest wg mnie, w takich cenach jak bywają w outletach ok, a nie w oficjalnej cenie.
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2018, 13:11:09 wysłana przez krystians »

Offline Hutriel

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60-02, OXO Good Grips, Bialetti Venus 6 TZ, AP, FP
  • Młynek: Wilfa Uniform, Kazak Tura Alt.
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Marzec 2018, 13:43:38 »
Jeśli na myśl o ręczniaku pojawia się w głowie wstręt do kręcenia to bierz elektryka
Pojawia się. Ale czy ktoś kto zaczynał naukę jazdy na polonezie ma się zniechęcić do całej motoryzacji? ;) Kręcenie w Slimie mnie irytuje, ale z tego co zrozumiałem z dotychczasowej lektury to kręcenie ręczniakiem ze stalowymi żarnami to zupełnie inna bajka.

Do odmierzania pojedynczych porcji najwygodniejszy będzie ręczny. W elektrycznym będziesz musiał się bawić w pędzelkowanie i dmuchanie gruszką. Oczywiście w przypadku gdy będzie Ci zależeć, żeby całość przemiału zawsze była świeżo zmielona.
No a miało być szybko i wygodnie. To drążąc temat młynków elektrycznych. Z czasów kiedy kupowałem swojego Slima jak przez mgłę pamiętam uwagę, że ceramiczne żarna mogą się uszkodzić podczas pracy bez ziaren. Jak to jest w przypadku młynków elektrycznych? Chodzi mi o sytuację kiedy do hoppera wsypuję odmierzoną porcję. Czy może chodzi o to że mam ważyć zmieloną kawę.

Timemore z żarnami Italmilla nie jest w Polsce niestety dostępny
A myślełem, że już jest dostatecznie ciężko. Czyli taki Timemore dostępny w CoffeDesku to jaka wersja?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Marzec 2018, 14:07:51 »
Czyli taki Timemore dostępny w CoffeDesku to jaka wersja?
Chińskie ze stali nierdzewnej, wersja G1 - dla mnie to plus. Tutaj poczytaj:
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4891.msg118071#msg118071

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Marzec 2018, 14:49:56 »
Do odmierzania pojedynczych porcji najwygodniejszy będzie ręczny. W elektrycznym będziesz musiał się bawić w pędzelkowanie i dmuchanie gruszką.

Obawiam się, że w przypadku Wilfy nie jest to prawdą :) Po opukaniu młynka i stosowaniu patentu z łyżeczką, w środku zostaje max 0,1-0,2g

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Marzec 2018, 14:59:55 »
To dosyć dużo, w porównaniu do ręcznego oczywiście.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek "drugiego kroku"
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Marzec 2018, 15:04:13 »
Opukiwanie czy pędzelkowanie trzeba wykonać czynności dodatkowe, aby nie zostało do kilku gram w młynku. W ręcznym bez dodatkowych czynności zostanie podobna ilość jak w elektrycznym z dodatkowymi czynnościami.

ceramiczne żarna mogą się uszkodzić podczas pracy bez ziaren.
Przy ceramicznych często stosowana konstrukcja powoduje że górne żarno opada na dolne. Przy  stalowych żarnach taki problem nie występuje. Dopóki żarna o siebie nie ocierają (niemożliwe do wykonania mieląc do przelewu), to nic im się nie stanie przy działaniu na sucho.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi