Autor Wątek: Młynek uniwersalny do ~1500 zł  (Przeczytany 15487 razy)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #30 dnia: 22 Marzec 2018, 05:21:33 »
Po paru dniach od kupienia komesia wilfa zmieniła właściciela. Po co ma się kurzyć ;D Mimo, że już wcześniej miałem okazję pokręcić MK3 to dopiero bezpośrednia konfrontacja z Wilfą była decydująca. Do alternatyw NitroB jest aż nadto wystarczający. Na upartego można zrobić espresso. Tyle. Co tu więcej pisać.
Skok z hario slima na wilfę był zdecydowanie wyczuwalny. Skok z wilfy na Mk3 już nie był tak spektakularny. Z upływem czasu zaczynamy dostrzegać różnicę hehe.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Marzec 2018, 08:33:04 »
Dobra, gdy nadejdzie odpowiedni czas, dam szansę Comandante, przekonaliście mnie :) W najgorszym razie dokupię drugi młynek.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #32 dnia: 22 Marzec 2018, 09:11:36 »
Na upartego to ja też z Graefa CM 800 espresso zrobię. Tylko jakie będzie ono w smaku.  :mhh:
Średnio i ciemno palone  ziarno we Włoszech czy też polecane od forumowych palarni, efekt będzie ten sam.
Pójdzie się w jaśniejsze palenie to i tak kwas przebije się i będzie wyczuwalny w pierwszym planie plus goryczka w dużym stopniu.

Teraz wystarczy tylko zrobić espresso i porównać smak kawy z wymienionego małego stożka względem  młynka gastro.
Można pójść znacznie dalej i odczytać ekstrakcję a konkretnie zachowanie temperatury ziarna na wskutek przepływu wody umieszczając sondę w samym środku przemielonego i ubitego ziarna. 

Wygląd sitka.




Najważniejsze. Jak jest dobry/drożny przemiał to zobaczymy to bez problemu po zachowaniu temperatury. Trzy pomiary wystarczą by stwierdzić czy dany młynek dobrze mieli ziarno, czy jest typowym zapylaczem.
Bym zapomniał. W sitku wystarczy zrobić mały otwór o średnicy kabla pomiarowego który uszczelnimy np. klejem epoksydowym distal.
Koszt: klej 10 zł, sonda K 12 zł, sitko 15 zł.

EDIT:

@Evanduril. Co by nie było, że moja propozycja kupna młynka jest powiedzmy "taka sobie"

Fiorek F5D jest na liście. A to jest w pewnym sensie gwarancja poprawnego przemiału.

http://www.espressoitaliano.org/it/Aziende-associate.html?socio=26

« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2018, 09:24:23 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #33 dnia: 22 Marzec 2018, 09:37:16 »
Tedi czytaj ze zrozumieniem. Głównie alternatywa a może z czasem espresso

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #34 dnia: 22 Marzec 2018, 09:39:31 »
Dobra, gdy nadejdzie odpowiedni czas, dam szansę Comandante, przekonaliście mnie :) W najgorszym razie dokupię drugi młynek.

Będziesz zadowolony. Jest tu dużo użytkowników Comendante i jednak dobre opinie świadczą na jego korzyść.
Sam mam od kilku tygodni i jestem bardzo zadowolony.
Kręcenie idzie szybko, retencja prawie 0, jakość przemiału bardzo dobra.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #35 dnia: 22 Marzec 2018, 09:41:56 »
powiedzmy, że komesia zjadł pies lub go po prostu zgubiłeś
Nagły wypadek to potrzeba zmielenia komuś paczki kawy itp. Gdyby się coś Komesiowi stało to jest jeszcze Aergrind, Santos, Turek, Panama itd. ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #36 dnia: 22 Marzec 2018, 09:48:22 »
Na upartego to ja też z Graefa CM 800 espresso zrobię. Tylko jakie będzie ono w smaku.  :mhh:

Ale rozważania są o ręcznym młynku, więc najlepiej nie bierz się za dyskusję, jeżeli nie masz do niej żadnych podstaw.

Off-Topic:
A przy okazji, to nazwa Comandante powinna być w RP zabroniona, zgodnie z ustawą dekomunizacyjną. Wszak kojarzy się z Guevarą  :).

Offline mateusz.gor

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Aeropress, frenchpress, v60, kawiarka
  • Młynek: Porlex Tall z modyfikacjami
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #37 dnia: 22 Marzec 2018, 10:03:07 »
W temacie mielenia pod espresso za pomocą kinuM47. Raz zdarzyło mi się zapomnieć i źle ustawić poziom mielenia. Było to ustawione na czymś w zakresie 0.5 ~ 1  i mieliłem, uwaga, około 10 MINUT !!!

Nigdy więcej :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #38 dnia: 22 Marzec 2018, 10:08:33 »
W temacie mielenia pod espresso za pomocą kinuM47. Raz zdarzyło mi się zapomnieć i źle ustawić poziom mielenia. Było to ustawione na czymś w zakresie 0.5 ~ 1  i mieliłem, uwaga, około 10 MINUT !!!

Nigdy więcej :)

W sam raz do tygielka :)
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #39 dnia: 22 Marzec 2018, 10:10:11 »
 :szampan: A serio, ile gramów mieliłeś, jakiej kawy? 1.0 to @Miklas ustawia pod tygielek. Mam M38, do espresso użyłem raz testowo, 18g na ustawieniu 1.3-1.5 i zajęło mi to około 30s.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #40 dnia: 22 Marzec 2018, 10:12:43 »
Wczoraj zrobiłem tygielkowy test i ustawiłem na 0,7, chciałem sprawdzić czy drobniejszy pył coś zmienia, mieliłem 8 minut. Jednak 1,0 to całkiem rozsądna grubość i chyba nie widziałem różnicy, a znacznie szybciej idzie.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #41 dnia: 22 Marzec 2018, 10:17:20 »
Z ciekawości - ile g kawy i ile na 1,0 Ci to zajmuje?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #42 dnia: 22 Marzec 2018, 10:23:45 »
Na 1,0 mieliłem już jakiś czas temu, nie pamiętam, musiałbym sprawdzić, ale nie sądzę, że dłużej niż trochę ponad minutę, bo bym to zapamiętał. Teraz było 18g kawy - palonej pod przelewy Papua Nowa Gwinea od Gorana.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #43 dnia: 22 Marzec 2018, 12:52:10 »
Ascaso i-1 Mini   1250 zł
Ascaso i-2 Mini   1250 zł

Zajrzałem przypadkiem i się przeraziłem. Skądżeś wziął takie ceny na te dwa młynki ? Młynek i-1 mini lakierowany kosztuje oficjalnie 999 zł a i-2 mini 799 zł !
Sorry, ale musiałem to sprostować.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Młynek uniwersalny do ~1500 zł
« Odpowiedź #44 dnia: 22 Marzec 2018, 14:04:50 »
Ascaso i-1 Mini   1250 zł
Ascaso i-2 Mini   1250 zł

Zajrzałem przypadkiem i się przeraziłem. Skądżeś wziął takie ceny na te dwa młynki ? Młynek i-1 mini lakierowany kosztuje oficjalnie 999 zł a i-2 mini 799 zł !
Sorry, ale musiałem to sprostować.


Internety :) Ale tak po prawdzie to już nie pamiętam skąd, tym bardziej, że jak teraz próbowałem to znaleźć, to nie mogę :)
Edit, już wiem: https://swiezopalona.pl/produkt/2828/Mlynek-zarnowy-Ascaso-I-1-Mini

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi