Autor Wątek: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł  (Przeczytany 8097 razy)

Offline Ness

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Comandante MK3 nitro
Odp: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Marzec 2018, 21:32:08 »
Plotka niesie, że będzie ośka z mniejszym skokiem na gwincie -- czyli kompatybilność wsteczna też będzie. Czy to porażka? dla mnie nie, częściej aergrinda skręcam do zera aby się zorientować który to obrót, niż oznaczonego markerem Komesia.

Przemiał pod dripa dopiero od 40,  chemex powyżej 60 także można sobie wyobrazić jaki zakres jest na espresso 😊
Warto poczekać na premierę

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Marzec 2018, 21:43:46 »
Teraz są 3 kliki w okolicach espresso, czyli będzie 6(?) do tego połówki, dla mnie spoko. :)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Marzec 2018, 22:52:26 »
Spokojnie. Ja również uważam, że MK3 na ten moment jest po prostu niewygodny do espresso. Natomiast do alternatyw nie miałem na razie lepszego ;)
Ja również obecnie Komendanta używam wyłącznie do przelewów i w tej roli sprawdza się znakomicie:-)  Do espresso, pomimo, że posiadam Eurekę Mignon, używam obecnie wyłącznie Aergrinda (dzisiaj ze stoperem w ręku zmieliłem 18g kawy w 35 sek.mieląc spokojnym tempem). Przemiał z Aergrinda daje wyraźnie smaczniejsze espresso niż z Eureki Mignon :-)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Marzec 2018, 23:35:19 »
@andrzejmakal dwie kwestie:

Comandante da Ci przemiał jak mlynki za 8000zl wzwyż. To fakt, potwierdzony przez baristów i innych kawowych specjalistów z polski czy świata. Nie ma tu mowy o niewiedzy.
Jesli masz swoje dowody, ze to bujda - chetnie poczytam.

Porlexem szybciej niz comesiem do aeropressa? Mam oba i nigdy w to nie uwierzę.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Marzec 2018, 02:09:51 »
@andrzejmakal dwie kwestie:

Comandante da Ci przemiał jak mlynki za 8000zl wzwyż. To fakt, potwierdzony przez baristów i innych kawowych specjalistów z polski czy świata. Nie ma tu mowy o niewiedzy.
Jesli masz swoje dowody, ze to bujda - chetnie poczytam.

Porlexem szybciej niz comesiem do aeropressa? Mam oba i nigdy w to nie uwierzę.

Pewnie za 50000 wzwyż...jeszcze żeby ten przemiał chciał z tego słoika układać się w sitku i dawać powtarzalna ekstrakcję. Nie musisz nic czytać, zmiel Baratzą i C40. Pogadamy. Komesiem ważenie dozy + 1.20 - 1.40 kręcenia + ceremoniał wytrząsania i wyrównywania, Baratzą w 4-5s pięknie usypany wymierzony przemiał w PFie. Klepnięcie tamperem i ciśniesz.
Doprawdy stałe polecanie ręcznych młynków do espresso kiedy pojawiają się lepsze automatyczne rozwiązania w porównywalnych cenach robi się niezdrowe.

Że C40 jest wolny jak ślimak wierzyć nie musisz, tez mam oba i umiem liczyć.

Dobra, cześć.
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2018, 02:35:50 wysłana przez andrzejmakal »

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Marzec 2018, 05:26:30 »
Nie rozumiesz jednej rzeczy. Tutaj rozbija się o jakość przemiału, a nie o wygodę użytkowania.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Marzec 2018, 06:41:51 »
Dalej nie dostałem ani jednego dowodu. Sam używam Comandante i mlynki droższe niz 10 tysiecy. Jesli chodzi o jakość przemiału - sa podobne.
1.20 kręcenia? 40 gramów mielonych pod tygielek? W to uwierze. Zobacz sobie filmiki w sieci ile ludzie kręcą. Pogadaj z innymi użytkownikami tego młynka, ale nie pisz jako fakt, ze c40 JEST wolny, bo to NIEPRAWDA. Moze to Ty nie umiesz kręcić.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Marzec 2018, 07:37:38 »
Potwierdzam oczywistość. MK3,  20g mieszanki pod espresso, 7(11) klik - 40-60s kręcenia. M47 zrobi to nawet szybciej. Co nie zmienia faktu, że nijak to się równa do elektryka - jest szybszy. To logiczne. Chcesz mieć jakość/dokładność/szybkość? Wykładaj $$$. Coś za coś.
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2018, 07:39:41 wysłana przez GrizzzLee »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Marzec 2018, 07:51:07 »
Niezdrowe jest podważać czyjś pogląd poparty doświadczeniem swoim i wielu innych użytkowników, podkreślam POGLĄD. Nikt nie jest alfą i omegą I nie korzystał ze wszystkich młynków na świecie w każdej możliwej sytuacji. Jeśli młynki ręczne są często polecane to znaczy, że tym ludziom wychodzi smaczna kawa, jeśli polecasz swój młynek to pewnie tobie też. Każdy zainteresowany zbierze sobie opinie i rozważy w odniesieniu do własnych warunków. Rozumiem wyrażenie swojej opinii, tym bardziej, że jesteś użytkownikiem obu młynków, ale takie deprecjonowanie cudzego zdania "niezdrowe jest polecanie" a nie młynka jest niezdrowe.

Bardzo ważna przewaga jaką zauważyłem przy młynkach ręcznych vs elektryczne to utrzymanie w czystości. Jak miałem rozebrać młynek elektryczny to mi się odechciewało na samą myśl. To spora praca pod kątem logistycznym, trzeba wygospodarować sobie trochę miejsca, przygotować śrubokręt, czasem imbus, przetransportować ten młynek w przygotowane miejsce, odłączyć zasilanie, wyciągnąć przewód, często biegnący pod ciężkim ekspresem albo za jakąś szafką, zabrać się za rozkręcenie. O zapomniałem o jakimś pojemniku na śrubki, żeby się nie pogubiły, lecę po filiżankę. Można rozkręcać. Zapomniałem szczotki do gwintu, lecę po szczotkę. Skręcam młynek, odnoszę na miejsce, przeciągam przewody, odnoszę wszystkie narzędzia na miejsce. Godzina nie twoja, jak jesteś w miarę ogarnięty to pół godziny, jak robisz na czas to pięć minut.

Młynek ręczny rozkręcasz w pięć sekund, bez narzędzi. Szczoteczką, którą i tak trzymasz zawsze przy ekspresie przelecisz żarna w 10 sekund i pięć sekund skręcasz ponownie. Jak robisz na czas, bo jak się nie spieszysz ogarniasz wszystko w minutę.

To jak ktoś ma młynek pod szafką.

Nie mniej, nie ma co się o to spinać, może ktoś ma specjalny blat na kącik kawowy, młynek dostępny jest z każdej strony, nie trzeba go wyciągać. Domowy warsztacik ze śrubokrętami ma na odległość ręki od kącika kawowego i ogarnia temat w dwie minuty.

Każdy ma warunki takie, do których dobiera sprzęt, czasem chciałby jeszcze ten młynek zabrać na wakacje. Nie ma co się spinać na czyjeś poglądy, skupmy się na młynkach.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2018, 08:00:00 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Marzec 2018, 08:33:26 »
Odbiegając trochę od dyskusji ręczny vs automatyczny, a wracając do pytania z wątku chciałbym zaproponować kandydaturę Ascaso i1  :ok:
W moim odczuciu w porównaniu z Baratza to dużo lepsze rozwiązanie jeżeli chodzi o espresso, przede wszystkim ze względu na możliwość dość drobnego ustawienia. W Baratzy niestety brakowało mi skali.
Jeżeli masz czas i ochotę kręcić to Komendant będzie jak najbardziej okej
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Marzec 2018, 10:17:37 »
Bardzo ważna przewaga jaką zauważyłem przy młynkach ręcznych vs elektryczne to utrzymanie w czystości. Jak miałem rozebrać młynek elektryczny to mi się odechciewało na samą myśl. To spora praca pod kątem logistycznym, trzeba wygospodarować sobie trochę miejsca, przygotować śrubokręt, czasem imbus, przetransportować ten młynek w przygotowane miejsce, odłączyć zasilanie, wyciągnąć przewód, często biegnący pod ciężkim ekspresem albo za jakąś szafką, zabrać się za rozkręcenie. O zapomniałem o jakimś pojemniku na śrubki, żeby się nie pogubiły, lecę po filiżankę. Można rozkręcać. Zapomniałem szczotki do gwintu, lecę po szczotkę. Skręcam młynek, odnoszę na miejsce, przeciągam przewody, odnoszę wszystkie narzędzia na miejsce. Godzina nie twoja, jak jesteś w miarę ogarnięty to pół godziny, jak robisz na czas to pięć minut.

Jeśli chodzi o Baratza Sette 30 AP to kabel jest odpinany z tyłu, więc nic nie musisz podnosić :) żarna odkręca się dosłownie w 1 sekundę. Jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację, to o ten młynek dba się równie łatwo jak o ręczny. Łatwość używania też jest na plus dla Baratzy. Przemiał tutaj trzeba by bezpośredniego porównania na kilku różnych kawach i kilku różnych ekspresach.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Marzec 2018, 10:51:11 »
Jeśli chodzi o Baratza Sette 30 AP to kabel jest odpinany z tyłu, więc nic nie musisz podnosić  żarna odkręca się dosłownie w 1 sekundę. Jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację, to o ten młynek dba się równie łatwo jak o ręczny. Łatwość używania też jest na plus dla Baratzy. Przemiał tutaj trzeba by bezpośredniego porównania na kilku różnych kawach i kilku różnych ekspresach.

To świetna sprawa, fajnie, że to wyszło, w moich oczach urósł ten młynek, co nie znaczy, że od razu polecę kupić ;)
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Marzec 2018, 11:58:33 »
To świetna sprawa, fajnie, że to wyszło, w moich oczach urósł ten młynek, co nie znaczy, że od razu polecę kupić ;)

;)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Jaki młynek wybrać do espresso do 1000zł
« Odpowiedź #28 dnia: 22 Marzec 2018, 12:36:05 »
Aby nie słodzić za bardzo - Sette 30AP nieco rozsypuje drobinki kawy. Może gdyby widełki były nieco wyżej i portafilter bliżej wylotu to byłoby to lepsze rozwiązanie. Poza tym jest OK a wyjmowanie żaren jest super rozwiązaniem. Fakt - młynek i-1 mini daje dokładniejszą regulację i przy niektórych kawach będzie się lepiej sprawdzał.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi