Autor Wątek: Kto posiada Rocket Fausto ?  (Przeczytany 9944 razy)

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Kto posiada Rocket Fausto ?
« dnia: 14 Luty 2018, 15:54:10 »
Mam kilka pytań... i problemów. W sieci niestety niewiele opinii ani doświadczeń.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Luty 2018, 16:07:42 »
Cześć,

Ja od niedawna posiadam. Chętnie wymienię się doświadczeniami.
Nie miałem jeszcze za dużo czasu na eksperymenty - raczej przy codziennej kawie to ogarniam.

Offline RafalM

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Rocket Mazzafiato Evoluzione R. Waga. Acaia Lunar
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Luty 2018, 21:14:22 »
Tez dopisze sie do listy.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Luty 2018, 16:29:39 »
To moze ja zacznę. To moja pierwsza opinia o sprzęcie więc proszę nie bijcie od razu :).

Mój poprzedni młynek to Demoka M203 i do niego mam porównanie. Kawę robię na Gaggii Classic V1.

Od strony samej kawy - surowca, który wychodzi z młynka:
- smakuje jak na starym młynku, ale byłem z poprzedniego smaku też zadowolony - Ew. nie wyłapuje różnic
- to co wpada do PFa dużo czyściej się ubija, w poprzednim mimo dopasowanego tampera zostawało mi trochę na ściankach tampera
- clumping znacznie mniejszy, ale dla mnie to nie był problem
- kalibracja do nowych ziaren - to 2 góra 3 strzały w filiżance - za wyjątkiem pierwszego ustawienia, gdzie poszło mi z pół kilo kawy - zwalam to na szok związany z nową zabawką. Niemniej regulacja młynka bardzo wygodna.
- regulacja dozy co 0,1s dziecinnie prosta, ale warto mieć wagę z podziałka co 0,1g wystarczająco dużą, żeby zmieścić cały pf - ja przesypywałem z kubeczka
- młynek bardzo mało brudzi - na boki prawie nie rozsypuje, do kanału wylotowego prawie nic się nie przykleja
- czas mielenia 18g z mieszanek forumowych pod espresso to ok 10s
- jest zdecydowanie cichszy od Demoki, jak miałbym ocenić, to jest to niższy dźwięk, wiec pewnie mniej drażniący

Wady, które do tej pory zauważyłem:
- widelec do położenia pfa - jest cały chromowany i kilka zmieleń wystarczy, żeby go widocznie poobijać, widziałbym tu coś w całości powleczonego gumą np.
- podstawka na okruchy jest ostro zakończona od spodu (metalowa) - częste wysuwanie skutkuje porysowaniem blatu, a niełatwo ją unieść - ja traktuje ją jako element stały i zmiatam to co na niej zostaje

Jeszcze go nie czyściłem dogłębnie i nie mierzyłem mu retencji. Wiec o tym się nie wypowiadam.

Ogólnie: Dla mnie bardzo fajny młynek. Dozowanie przyciskiem - super sprawa. Myśle, że jeszcze nie potrafię docenić jego możliwości. Kilka elementów bym poprawił od strony ergonomii, jakości wykonania.

W.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2018, 16:35:38 wysłana przez rubin »

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Luty 2018, 18:19:29 »
W aktualnie sprzedawanych Fausto widelec jest w większości powleczony gumopodobną emalią (tzn. czarna wersja tak ma), jeśli chcesz mieć podobnie kup sobie w sprayu "płynną gumę" (plastidip, folia w sprayu, k2 ma colorflex) czy jakoś tak, stosowana w tuningu motoryzacyjnym, oklej taśmą maskującą część która jest przykręcana (która ma pozostać bez emalii) a resztę w kilku warstwach możesz pokryć taką gumą. Na YT możesz wyszukać jak to działa.

A teraz skupię się na potencjalnych wadach (tak mi się wydaje) młynka:
- zbyt mała rozdzielczość i elastyczność regulacji - już jedna kreska podziałki (czyli pół numerka) istotnie zmienia grubość przemiału, powinna być większa precyzja, bo młynki które mają regulację ślimakową (przekładnia) na zębatce regulatora wysokości żarna, są chyba dokładniejsze (tzn trzeba więcej pokręcić, ale to może i dla niektórych jest zaleta...)
- taki drobiazg - ząbek wskaźnika podziałki na czarnym Fausto jest niewidoczny (w zagłębieniu nakleiłem paseczek kolorowej taśmy samoprzylepnej, można ew srebrnym czy białym markerem wypełnić to zagłębienie)
- w innym wątku napisałem już, brak jest powtarzalności dla tego samego ziarna i zadanego czasu - rozstrzał czasem powyżej 0,5gr ma dozie ~17 gram
- podstawa... mam takie samo spostrzeżenie, czeka mnie pociągnięcie rantu jakąś gumą... bardzo ostra, może zarysować blat (a wystarczyło oszlifować i wypolerować).
- 17 gram mieli u mnie 9,6 sek dla portafiltra od Rocketa, kawa forumowa (czyli widzę, że podobnie jak u kolegi powyżej)

Reszta to póki co same pozytywy.

p/s też poszło pół kilo marketowej kawy na ustawienie wyjściowego punktu kalibracji ;)

Offline RafalM

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Rocket Mazzafiato Evoluzione R. Waga. Acaia Lunar
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Luty 2018, 18:48:38 »
Ja widzę ogromna różnica bo wcześniej mieliłem zwykłym młynkiem z marketu za 80 pln.
:-) wiec to sie nie liczy.

Tez poszło 300-400 gram kawy przy pierwszej regulacji ale pózniej już bez żadnych problemów przy zmianie kaw. Regulacja czasu mielenia dla mnie bardzo ok.

Jeśli chodziło wady zgadzam sie ze podstawka na okruchy jest ostro zakończona od spodu (metalowa) - u mnie łatwo sie przesuwa bo mam kamienny blat ale w innym przypadku słuszna uwaga z tym rysowaniem blatu.
Faktycznie widelec natychmiast sie rysuje... rozważę sugestie kolegi z ta guma w sprayu choć nie wiem czy nie wole poprostu „porysowania” traktować jak naturalnego postarzenia tego elementu.
Na chwile obecna i tak zdjąłem bo kompletnie nie pomagał przy moim obecnym pfa.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Luty 2018, 20:11:05 »
zbyt mała rozdzielczość i elastyczność regulacji
Przecież tam jest regulacja bezstopniowa, podziałka jest tylko dla orientacji, nie trzeba przekręcać o 1, można o 0,00001. ;)

brak jest powtarzalności
Jeśli hopper jest wyraźnie napełniony powtarzalność powinna być na poziomie 0,2-0,5g, odchyły z zakresu 0,5-1g mogą występować z częstotliwością 1/20. Oczywiście zakładamy, że wszystkie inne parametry są niezmienne, przede wszystkim zmiana grubości mielenia ma na to wpływ kolosalny. Zatem najpierw z wagą ustawiasz grubość mielenia, a potem dopiero timer.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Luty 2018, 21:02:26 »
W aktualnie sprzedawanych Fausto widelec jest w większości powleczony gumopodobną emalią (tzn. czarna wersja tak ma), jeśli chcesz mieć podobnie kup sobie w sprayu "płynną gumę" (plastidip, folia w sprayu, k2 ma colorflex) czy jakoś tak, stosowana w tuningu motoryzacyjnym, oklej taśmą maskującą część która jest przykręcana (która ma pozostać bez emalii) a resztę w kilku warstwach możesz pokryć taką gumą. Na YT możesz wyszukać jak to działa.

Ja mam wersje metallic i nawet się spodziewałem tej gumy. Ale i tak nie załatwiłaby problemu, bo na zdjęciach widać, ze guma jest tylko tam gdzie kładzie się rączkę pfa. A mi się obija tam gdzie łyżka (npf).
Wiedziałem, ze coś takiego jak ta guma musi być, tylko nie wiedziałem o co spytać google’a. Sprawdzę to - dzięki. Wciąż w tej cenie spodziewałbym się, że nie muszę stosować takich hacków.

Cytuj (zaznaczone)
A teraz skupię się na potencjalnych wadach (tak mi się wydaje) młynka:
- zbyt mała rozdzielczość i elastyczność regulacji - już jedna kreska podziałki (czyli pół numerka) istotnie zmienia grubość przemiału, powinna być większa precyzja, bo młynki które mają regulację ślimakową (przekładnia) na zębatce regulatora wysokości żarna, są chyba dokładniejsze (tzn trzeba więcej pokręcić, ale to może i dla niektórych jest zaleta...)
Wiem o co chodzi - być może to przyczyna mojego zużycia pół kilo kawy na początku (ja nieszczęsny poświęciłem Ariadnę). W Democe zmiany między poszczególnymi ziarnami pod espresso (o podobnym profilu palenia) to kwestia 1-3 pełnych obrotów. Tutaj muszę robić ruchy rzędu pół do jednego ząbka. Według mnie to kwestia przyzwyczajenia i wyrobienia sobie subtelniejszych ruchów ręką. Wciąż jest to regulacja bezstopniowa.

Cytuj (zaznaczone)
- taki drobiazg - ząbek wskaźnika podziałki na czarnym Fausto jest niewidoczny (w zagłębieniu nakleiłem paseczek kolorowej taśmy samoprzylepnej, można ew srebrnym czy białym markerem wypełnić to zagłębienie)
W mojej wersji widać to wyraźnie.

Cytuj (zaznaczone)
- w innym wątku napisałem już, brak jest powtarzalności dla tego samego ziarna i zadanego czasu - rozstrzał czasem powyżej 0,5gr ma dozie ~17 gram
Nie zaobserwowałem aż tak dużego. Ale ja po skalibrowaniu już nie sprawdzam. Obserwuję kopkę wizualnie co najwyżej.


Cytuj (zaznaczone)
- podstawa... mam takie samo spostrzeżenie, czeka mnie pociągnięcie rantu jakąś gumą... bardzo ostra, może zarysować blat (a wystarczyło oszlifować i wypolerować).
Ale czy guma umożliwi ci wysunięcie tego po blacie? Wciąż tarcie będzie duże. A tego się łatwo podnieść nie da ze względu na kształt - wysuwanie wydaje się naturalnym ruchem. Jak coś wykombinujesz to się pochwal.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2018, 21:05:04 wysłana przez rubin »

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Luty 2018, 00:43:12 »
Co do ostatniego, to myślałem raczej o jakiejś folii PFTE takiej 0,5mm, zrobić wykrojnik i podkleić (właściwie to na odwrót, podkleić i wykroić obrys)... albo jak wspominałem wcześniej, można spróbować to wypolerować na spodzie i tej ostrej krawędzi.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Luty 2018, 10:35:53 »
Co do ostatniego, to myślałem raczej o jakiejś folii PFTE takiej 0,5mm, zrobić wykrojnik i podkleić (właściwie to na odwrót, podkleić i wykroić obrys)... albo jak wspominałem wcześniej, można spróbować to wypolerować na spodzie i tej ostrej krawędzi.

Czym to wypolerować? Czy drobny papier da radę? U mnie są już ślady na blacie :(.

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Luty 2018, 10:39:33 »
Myślę że trzeba zacząć drobnym papierem wodnym (na mokro) a skończyć jakąś obrotową końcówką z pastą polerską grubą. Posiedzę nad tym w weekend to dam znać.

Offline RafalM

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Rocket Mazzafiato Evoluzione R. Waga. Acaia Lunar
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Luty 2018, 10:17:27 »
Ja ze swojej strony tez nie zaobserwowałem problemów z powtarzalnością...
Dodam tez ze obawiałem sie „trudności” przy zmianach gatunków kaw ale tu bardzo łatwo sie dostroić do nowości.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Luty 2018, 15:44:30 »
Myślę że trzeba zacząć drobnym papierem wodnym (na mokro) a skończyć jakąś obrotową końcówką z pastą polerską grubą. Posiedzę nad tym w weekend to dam znać.

No i jak? Udało ci się powalczyć? Są jakieś efekty, które mogę zastosować u siebie?

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Luty 2018, 20:34:45 »
Tak, już jest OK
Papier wodny 800 lub 1000, na mokro, położyć papier na idealnie płaską powierzchnię, np. jakaś szyba albo płyta meblowa, tackę na papier i ruchem okrężno-posuwistym przez 5 minut raz w jedną raz w drugą (obracając też tackę). Jeśli nie masz już folii fabrycznej na tacce, to przyklej jakiś power-tape ze dwa paski z góry aby ew. drobinki z paluchów nie porysowały błyszczącej powierzchni. Ja robiłem w rękawiczce lateksowej bo lepsza przyczepność. Potem kawałek papieru na klocek i pod kątem 45 oszlifowałem ostrą krawędź (również w tych łukach) , bo palce można było sobie pociąć normalnie. Na koniec (choć niekoniecznie) użyłem wałka filcowego z brązową pastą polerską co była w zestawie Dremela i naokoło na wolnych obrotach przejechałem z dołu i z boku.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2018, 20:37:30 wysłana przez color1 »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kto posiada Rocket Fausto ?
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Luty 2018, 16:57:42 »
No to super. W chwili wolnej podziałam ze swoją tacką.
Ja ze swojej strony wypróbowałem tą gumę w sprayu. Zrobiłem to dość niechlujnie, ale cała zabawa polega na tym, ze mogę zdjąć i zrobić ponownie. Nałożyłem 5 warstw przezroczystych - nie widać, że cokolwiek jest. Natomiast zostają na gumie ślady kontaktu z PFem - odbicia. Być może nie zdażyło wyschnąć. Spróbuje jeszcze nałożyć czarny mat i zobaczę efekty wtedy. Ale najpierw poobserwuje trwałość tej gumy co mam.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi