Autor Wątek: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500  (Przeczytany 5133 razy)

Offline Miłek

  • Wiadomości: 24
Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« dnia: 31 Styczeń 2018, 12:34:01 »
Cześć!
Przeglądam forum od paru dni w poszukiwaniu informacji i dzisiaj postanowiłem się zarejestrować.
Moja przygoda z kawą zaczęła się może z 6-7 lat temu. Pierwsza czarna zalewajka w życiu była okropna (to tak jak z whisky). Z każdą następną coraz bardziej smakowała, chociaż mocno zaprawiałem ją mlekiem. Później zacząłem pijać latte w kawiarniach, następnie 'kapuczino' (teraz to chyba jedyna  mleczna kawa jaką pijam), aż doszedłem do espresso bez dodatków.
Z przyzwyczajenia z picia kawy z ekspresu w pracy (okropnego) nie potrafię teraz pić zwykłej zalewajki. Z rok temu kupiłem młynek (BOSCH MKM6000, aż wstyd pisać  :-( ) i malutką kawiarkę w sklepie typu RTV AGD. Z lenistwa kawy kupuje w markecie (Dallmayer niebieski). Kawa wychodzi cierpka i paskudna, że znów muszę zalewać pół kubka mlekiem aby dało się to wypić.
W końcu powiedziałem sobie dość i zacząłem szukać sposobu na dobrą kawę. Pomimo tylu lat picia kawy to czuje, że to mój początek i dlatego stawiam na kawiarkę, aeropress i jako namiastkę espresso fellow prismo do AP. Jeśli spodoba mi się ta droga i będę wiedział czego oczekuje od kawy to zacznę zastanawiać się nad ekspresem kolbowym.
Wracając do tematu - jako, że w dobrej kawie podstawą jest młynek to szukam dobrego młynka na początek. Na początku myślałem o czymś niedrogim typu Nivona Cafe Grano 130.
Jednak z racji mobilności AP mocno myślę o czymś nieelektrycznym (mógłbym zabrać zestaw do pracy, w podróż, wakacje, wszędzie i zrobić sobie świetną kawę).
Na młynek chciałbym przeznaczyć od 300-500 zł +- jeśli warto. Może to być coś używanego jak i nowego (bardziej skłaniam się ku nowym rzeczom, mam mało szczęścia do używanych).
Na Comandante trochę mi szkoda wydawać mi pieniędzy, jeśli się wkręcę i kupie jakąś kolbę to i pewnie pomyślę o kolejnym młynku tylko pod espresso.
Myślałem o Timemore - Nano albo Timemore Chestnut. Co możecie mi powiedzieć o tych młynkach? Może nie warto iść w ręczne i kupić jakiegoś elektryka?
Czy w tym budżecie znajdzie się coś dobrego, czy 'dozbierać' na coś droższego/lepszego?

TL DR
Szukam na dobry początek przygody z kawą młynka pod AP i kawiarkę
300-500 zł. (nowy, ostatecznie używany)
Preferowany ręczny z racji mobliności, (chyba, że elektryzny w tej cenie będzie mocno lepszy).
Myślałem nad Timemore - Nano albo Timemore Chestnut.

Z góry dziękuję za pomoc.
M


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Styczeń 2018, 12:41:22 »
Jak chcesz przenośne to ręczny tylko, Timemore, Aergrind, jakiś wybór jest...

Offline Miłek

  • Wiadomości: 24
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Styczeń 2018, 12:53:46 »
Czy przeskok pomiędzy takim Timemore a Comandante to niebo a ziemia? Czy warto dopłacać drugie tyle za ten młynek? Czy może nie zawracać sobie tym głowy na początek?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Styczeń 2018, 13:57:41 »
Nie. Przeskok z ostrzy na timemore/aergrind to będzie niebo a ziemia. Potem na comandanre to już różnica jak z drapacza chmur do nieba. Każdy następny krok jest dwa razy drożdży i dwa razy krótszy.

Offline Miłek

  • Wiadomości: 24
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Styczeń 2018, 14:08:29 »
Tak właśnie myślałem  ;)
Zdecyduję się raczej na Timemore Chestnut (zastanawiam się też nad Nano, z racji przeczytania recenzji jedno z forumowiczów) Chestnut bardziej mi się podoba jeśli chodzi o design. Nie wiem tylko czy powinienem tym się kierować ;)
Aergrind też wydaje się dobra opcją, jednak z tego co poczytałem trochę trzeba na niego poczekać, a producent nie słynie z dobrego kontaktu z klientami.

To jeszcze pozostało wybrać dobrą palarnie i szukać odpowiedniej kawy.
Dzięki za pomoc.



Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Styczeń 2018, 14:39:32 »
Powiem ci, że od listopada użytkuję Timemore Chestnut i mogę polecić. Przemiał równy, dobra jakość wykonania, mieli się bardzo szybko. Też się zastanawiałem nad Comandante, ale jak w Coffedesku pojawiły się Timemore za połowę jego ceny to się przekonałem. Tym bardziej jak teraz czytam o pękającym plastikowym dekielku w Comandante u niektórych użytkowników. W Timemore masz wszystko metalowe, zero plastików ( za wyjątkiem pojemnika oczywiście). Można nim dosłownie rzucać po ścianach i nic mu nie będzie  ;)
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2018, 14:44:10 wysłana przez Pawcio »

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Styczeń 2018, 15:58:19 »
Tak właśnie myślałem  ;)
Zdecyduję się raczej na Timemore Chestnut (zastanawiam się też nad Nano, z racji przeczytania recenzji jedno z forumowiczów) Chestnut bardziej mi się podoba jeśli chodzi o design. Nie wiem tylko czy powinienem tym się kierować ;)
Aergrind też wydaje się dobra opcją, jednak z tego co poczytałem trochę trzeba na niego poczekać, a producent nie słynie z dobrego kontaktu z klientami.

To jeszcze pozostało wybrać dobrą palarnie i szukać odpowiedniej kawy.
Dzięki za pomoc.

Możesz się jeszcze zastanowić nad Panamą, a dokładniej Zassenhaus Panamą. Użytkuję prywatnie od 3 lat i nic, a nic się nie dzieje, a mieli dziennie minimum 100g kawy, czyli przemieliłem nim już ponad 100kg :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Miłek

  • Wiadomości: 24
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Styczeń 2018, 16:04:34 »
Bardzo ciekawy młynek, jak znajdę czas to poczytam o nim więcej.
No i cena lepsza.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Styczeń 2018, 16:36:57 »
Wolałbym chyba Timemore.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Styczeń 2018, 17:26:32 »
Ja też :taktak:
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5055.0

Jeśli chodzi o osiowość to w moim egzemplarzu Timemore już na 3 kliku od całkowitego zablokowania śruby, śmigło kręci się zupełnie swobodnie, bez najmniejszego tarcia. Stabilizacja żarna jest więc bardzo dobra.
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2018, 17:29:07 wysłana przez Pawcio »

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Styczeń 2018, 18:45:35 »
Możesz się jeszcze zastanowić nad Panamą, a dokładniej Zassenhaus Panamą. Użytkuję prywatnie od 3 lat i nic, a nic się nie dzieje, a mieli dziennie minimum 100g kawy, czyli przemieliłem nim już ponad 100kg

A jak sobie radzisz z wypadającym pojemnikiem na zmieloną kawę? Bo Panama źle nie mieli, wybaczyłbym nieosiowość, ale w moim egzemplarzu dolny pojemnik trzeba cały czas podtrzymywać ręką/nogą/stołem/podłogą, w przeciwnym wypadku wyląduje na ziemi. Strasznie to irytujące.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Styczeń 2018, 22:07:20 »
Możesz się jeszcze zastanowić nad Panamą, a dokładniej Zassenhaus Panamą. Użytkuję prywatnie od 3 lat i nic, a nic się nie dzieje, a mieli dziennie minimum 100g kawy, czyli przemieliłem nim już ponad 100kg

A jak sobie radzisz z wypadającym pojemnikiem na zmieloną kawę? Bo Panama źle nie mieli, wybaczyłbym nieosiowość, ale w moim egzemplarzu dolny pojemnik trzeba cały czas podtrzymywać ręką/nogą/stołem/podłogą, w przeciwnym wypadku wyląduje na ziemi. Strasznie to irytujące.


Może mam dużą łapę:) ale trzymam młynek zawsze w dolnej części. Jak dla mnie młynek świetny no ale co kto woli :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Miłek

  • Wiadomości: 24
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Luty 2018, 11:52:22 »
Czy różni się (oprócz ceny) Myy47 z aliexpress a Timemore Chestnut?
@edit
Chyba niczym, bo to ten sam młynek. Czyli bez sensu w PL go kupować za 500. Jak jest za US $112.50.
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2018, 11:54:57 wysłana przez Miłek »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Luty 2018, 16:12:19 »
Realizacją gwarancji ;) Do tego czas realizacji zamówienia i ryzyko dopłacenia cła przy wysyłce z Chin.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek na początek przygody (AP, kawiarka) 300-500
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Luty 2018, 16:16:51 »
Otóż to. Do tego w Coffedesku jak trafisz na promocję i jeszcze dołożysz kod rabatowy to możesz go mieć za fajną cenę, bez bujania się po Chinach ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi