Autor Wątek: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie  (Przeczytany 4292 razy)

Offline Sparhawk Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic
Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« dnia: 26 Styczeń 2018, 19:05:34 »
Hej,

w maju 2016 kupiłem ekspres Astoria CKE od Maćka z forum. Z ekspresem mam pewien problem, który występował w sumie od początku jednak wpierw znacznie rzadziej i słabiej, w tym momencie wyeliminował ekspres z użycia już na blisko miesiąc... Mianowicie pomimo właściwego ciśnienia w boilerze mam bardzo niskie i niestabilne ciśnienie na grupie (prysznicu) - po prostu woda prawie w ogóle nie leci. Para wodna oraz woda z dyszy obok "na herbatę" leci bez problemów tak jak powinna więc zakładam, że problem występuje na linii boiler -> grupa. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to jakiś paproch, który dostał się w któryś z kanalików.

Mam nawet filmik nagrany przeze mnie w czerwcu 2016 (~miesiąc po zakupie)! obrazujący ten problem. Nie mogę wkleić linka ale jest on dostępny na youtube pod końcówką:
watch?v=fdJNQCiSwwo

Niestety z przykrością stwierdzam, że Maciek olał mnie kompletnie, o problemie pisałem mu za każdym razem jak występował i pytałem co mogę zrobić jednak zazwyczaj sprawa po kilku dniach wracała do normy i nie ciągnąłem tematu. Teraz od drugiej połowy grudnia z ekspresu nie wyszła żadna kawa więc problem jest dość poważny. Rozkręciłem wszystkie elementy zewnętrzne więc bebechy mam na wierzchu jednak pomimo ogólnej sprawności technicznej nigdy wcześniej przy tego typu sprzęcie nie grzebałem i trochę boje się robić cokolwiek bez podstawowej wiedzy. Od początku stycznia próbuję doprosić się Maćka o jakiś schemat, informacje punkt podparcia, cokolwiek. 8 stycznia "miał wysłać wieczorem", przypominałem się trzykrotne i nadal cisza więc postanowiłem napisać ten wątek.

Jestem nawet w stanie oddać ekspres do naprawy w dobre ręce ale też nie mam pojęcia gdzie by się nim zajęto dobrze i nie za niewiadomo jak wysoką kwotę. Ale jeśli czujecie się na siłach i jesteście z Poznania albo znacie kogoś/serwis w Poznaniu godny polecenia to jestem otwarty na propozycje.

Z góry dzięki za pomoc!

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Styczeń 2018, 19:11:34 »
Filmik kolegi co by było nam łatwiej.  :)




EDIT:
Na filmiku nie ma odczytu z manometru. Szkoda.
Po osłuchaniu pompy, wydaje mi się, ze problem może być w dopływie wody do pompy. :mhh:
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2018, 19:18:40 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Styczeń 2018, 19:11:50 »
Maciek też człowiek, ma rodzinę, pracę i takie tam. Też czasem mi nie odpisywał na forum, bo nikt nie ma obowiązku siedzieć non stop na forum, to męczyłem telefonicznie [emoji12]. Zawsze dostałem wsparcie, nigdy nie oczekiwałem, że będzie partycypował w kosztach naprawy. Wziąłem używany i to moje ryzyko. Co do schematu, to zaraz Ci podeślę, jeśli jeszcze znajdę w mailu. Kiedyś dostałem od @siewcu.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Styczeń 2018, 19:39:33 »
Pompa wibracyjna czy rotacyjna? Schematy - https://mega.nz/#!UuRwnYiC choć powiem szczerze, że bez jakichś innych informacji ciężko cokolwiek powiedzieć... Jakiej wody używałeś? Układ był odkamieniany? Backflush robiony? Prysznic drożny?

Tedi, specjalisto mój kochany - ten ekspres ma tylko jeden manometr, ciśnienia bojlera.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Styczeń 2018, 20:12:03 »
Jednak to prawda, co ślepy niedowidzi to sobie wymyśli.  :redface:

Mam 1 GR z nową pompą rota  bez manometru ciśnienia wody. Trochę tej wskazówki brakuje mimo, że pomiar ciśnienia na ślepym sitku jest wystarczający.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Styczeń 2018, 20:29:53 »
sprawdź czy pompa podaje prawidłowo wodę, ja jestem z Okolic Poznania bym mógł pomóc jedyny problem to czas :(   

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Styczeń 2018, 21:11:10 »
Czy fakt, że leci woda wylewką wody nie oznacza, że pompa pracuje? Chyba, że leci ciśnieniem z sieci.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Sparhawk Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Styczeń 2018, 21:18:51 »
Dzięki chłopaki za tak szybką odpowiedź i zaangażowanie ;).

Woda leci z baniaka (nie z sieci), tak było zawsze i wydaje mi się, że dopływ jest ok. Do tej awarii ekspres 95% czasu działał właściwie jak się to działo to przez kilka dni i problem znikał... Woda do wylewki nie idzie obecnie wcale (chyba, że włożę sitko do backflusha, wtedy po zatrzymaniu wszystko prawidłowo zlatuje do tacki). Tak jak wspominałem para wodna i woda "obok" leci w 100% ok.

Filmik sprzed chwili ze wskazaniami manometru:
watch?v=bQWobMmESJQ

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Styczeń 2018, 21:25:19 »
Gdzie trzymasz baniak z wodą?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Styczeń 2018, 21:34:59 »


Zrób fotkę zbiornika na tle ekspresu.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Sparhawk Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Styczeń 2018, 21:53:22 »
Baniak jest na wysokości ekspresu. Ekspres obecnie bez obudowy.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Styczeń 2018, 22:01:16 »
Masz to źle zrobione. Kup baniak lub zrób go domowym sposobem z zaworem umieszczonym w dolnej cześci zbiornika. Przewód doprowadzający wodę do pompy powinien być poniżej górnego poziomu wody w zbiorniku.
Jest to minimum które odciąży pompę podczas zasysania wody. Możesz wymusić dodatkowo ciśnienie podnosząc zbiornik do góry.

EDIT.
Jeszcze jedno, ważne.  Przekrój przewodu doprowadzającego wodę od zbiornika do pompy im ma większy przekrój tym jest lepiej. Oczywiscie w granicach rozsądku. :taktak:
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2018, 22:10:33 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Styczeń 2018, 22:28:22 »
Ja bym postawił ten baniak na ekspresie, albo na jakiejś półce nad ekspresem i dał coś z kranikiem jak pisze Tedi.

Np coś takiego

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5543923830

Tylko, że moim zdaniem to nie jest przyczyną. Pompa powinna i tak zassać wodę. Położenie zbiornika może mieć wpływ na pompę w dłuższym okresie. Jeśli woda z wylewki wody idzie z dobrym ciśnieniem, to może wskazywać, że pompa jednak zasysa wodę. Szukałbym chyba przyczyny na drodzemiędzy pompą a grupą.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2018, 22:32:12 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Styczeń 2018, 23:14:57 »
Nagram jutro filmik jak to u mnie idzie z "baniaka". Przy takim ułożeniu jak zrobię cofa mi 300 ml(ale zimnej wody) jakoś ;) zobacz czy u Ciebie nie wraca, u mnie potem dłuższą chwilę zajmuje doprowadzenie wody do grupy - no ale tam już wrzątek się leje,

Offline montescudaio Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: La Pavoni Professional, Bezzera Strega R Al
  • Młynek: Fiorenzato F4e nano, ZF64W
Odp: Astoria CKE niskie ciśnienie na grupie
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Styczeń 2018, 14:21:00 »
Witłam!
Ja bym sprawdził zawór na tej rurce.astoria1.jpg

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi