Autor Wątek: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa  (Przeczytany 11833 razy)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Styczeń 2018, 11:51:44 »
Ekspres kolbowy z potrójnym sitkiem 21 g, w którym zmieści się w porywach 25 g kawy.
Z tego ratio 3 co da 75 g lungo, jeszcze pijalnej kawy z ekspresu ciśnieniowego.
75 g to mniej więcej 75 ml.
Chcesz 200 ml czyli dopełniasz 125 ml gorącej wody i w ten sposób masz czego chciałeś.

Zaznaczę tylko, że standardowo z nowym ekspresem otrzymuje się sitko podwójne, 14 gramowe. W większe trzeba dodatkowo zainwestować. A że potrójne jest większe więc pociąga to za sobą kupno nowej kolby.

Próby przelewania całych 200 ml wody przez sitko z kawą jest najgorszym możliwym rozwiązaniem.

Są jeszcze lepsze automaty, które dopełnianie gorącą wodą zrobią za Ciebie. Gorsze automaty będą płukać zmielona kawę az do uzyskania zaprogramowanej objętości, a to jak już wspomniałem jest złe.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Styczeń 2018, 11:58:30 »
Americano możesz zrobić korzystając z każdego kolbowego ekspresu jak i z każdego automatycznego.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Styczeń 2018, 12:09:21 »
Czasami coś mnie oderwie od śledzenia ilości wypływającej kawy i zrobi się z tego doppio + espresso.
;-)
 To już nie jest pijalne.

Z tym się zgadzam, ale chyba zaszło jakieś nieporozumienie.  Nie miałem na myśli takiego super długiego szota, tylko zrobienie poprawnego i dolanie odpowieniej ilości wody.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Styczeń 2018, 12:28:22 »
Za 600 zl nie kupisz ekspresu cisnieniowego i mlynka.
Najnizej cenowo to używana Gaggia Classic lub Ascaso Basic.
Do tego używany i-1/2 mini. Robisz 30 g espresso i dopełniasz wodą z czajnika do 200 ml. Tyle, cała filozofia.

W Twoim budżecie, Aeropress i młynek ręczny klasy Aergrind.  200 ml uzyskasz z jednego przeciśnięcia.

Offline stigman

  • Wiadomości: 8
Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Styczeń 2018, 13:28:07 »
Ekspres kolbowy z potrójnym sitkiem 21 g, w którym zmieści się w porywach 25 g kawy.
Z tego ratio 3 co da 75 g lungo, jeszcze pijalnej kawy z ekspresu ciśnieniowego.
75 g to mniej więcej 75 ml.
Chcesz 200 ml czyli dopełniasz 125 ml gorącej wody i w ten sposób masz czego chciałeś.

Zaznaczę tylko, że standardowo z nowym ekspresem otrzymuje się sitko podwójne, 14 gramowe. W większe trzeba dodatkowo zainwestować. A że potrójne jest większe więc pociąga to za sobą kupno nowej kolby.

Próby przelewania całych 200 ml wody przez sitko z kawą jest najgorszym możliwym rozwiązaniem.

Są jeszcze lepsze automaty, które dopełnianie gorącą wodą zrobią za Ciebie. Gorsze automaty będą płukać zmielona kawę az do uzyskania zaprogramowanej objętości, a to jak już wspomniałem jest złe.

Dzięki Kekacz. Teraz to wygląda bardziej przejrzyście.

Właściwie to nie musi być równe 8 oz/200 ml, ale chciałbym by przynajmniej kubek zawierał przynajmniej 150 ml pijalnej kawy.

Uparłem się na ekspres kolbowy, bo z chęcią czasem wypiję podwójne espreso, ale gdy wychodzę, to chciałbym uzupełnić kubek termiczny o wieksza ilość kawy przy czym kazdy poszczegolny proces parzenia kawy chciałbym zamknac w jednym urzadzeniu.

A czy smak tej kawy ktora bedzie zrobiona z ok. 200 ml przepuszczonej wody w tych proporcjach o ktorych wspomniales,  przez sitko, bedzie drastycznie gorszy od tego, co zaoferuje ekspress dodajac czysty wrzatek?




Sent from my iPhone using Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2018, 13:30:22 wysłana przez stigman »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Styczeń 2018, 13:41:09 »
Po pewnym czasie woda wylatująca z kolby przypomina brudną, paskudnie gorzką wodę, z rozpuszczonymi w niej najgorszymi, drażniącymi żołądek frakcjami. W americano poczujesz niuanse smakowe, słabsze z racji rozcieńczenia ale jednak będą. W pierwszym przypadku natomiast wszystko przykryje gorycz. Czarna ;)

Jeśli znajdziesz możliwość sprawdzenia u kogoś z ekspresem kolbowym jakie smaki wylatują z kolby w zależności od uzyskanej objętości to szybko zrezygnujesz z przeciągania ekstrakcji.
Wystarczy w trakcie ekstrakcji (bez wyłączania pompy) złapać do osobnych filiżanek pierwsze 50 ml (z podwójnego sitka), potem drugie, trzecie, czwarte. Na koniec pozostanie spróbować jak smakują napary z poszczególnych filiżanek.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Styczeń 2018, 15:02:47 »
Kekacz to nie jest prawda że poczuje się coś słabiej z powodu większego rozcieńczenia. Może być wprost przeciwnie. Nasze zmysły nie działaja liniowo. Aromaty są też inaczej odbierane przez nasz mózg przy różnych stężeniach.

Stigman  już kilka osób napisało o tym, że przepuszczenie 200ml przez kolbę z kawą będzie nieporozumieniem. Tak jak i to że w tym budżecie nie kupisz dobrej kolby i młynka. Owszem kupisz jakiś młynek i jakąś kolbę. Jednak nie zrobisz takim zestawem espresso.

Widać lubisz pływać wbrew mapom i latarniom, życzę szczęścia, ale nic dobrego z tego nie wróżę.
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2018, 15:23:42 wysłana przez krystians »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Styczeń 2018, 15:19:41 »
Upraszczam celowo to ogólnie znanych i łatwiej przyswajalnych podstaw. A kto wszedł w temat mocniej ten wie, że w przypadku kawy mało jest 100% pewników. Na to przyjdzie jednak czas.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Styczeń 2018, 15:24:44 »
W Twoim budżecie, Aeropress i młynek ręczny klasy Aergrind.  200 ml uzyskasz z jednego przeciśnięcia.

Ja również bym sugerował powyższe rozwiązanie.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #24 dnia: 24 Styczeń 2018, 15:43:16 »
Ale kolega chce uzyskać nie tylko 200 ml ale także espresso. I to z jednego urządzenia...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Styczeń 2018, 15:46:13 »
No ale w tej cenie? Nie wiemy jaki młynek, nawet jeśli odpowiedni, to za 600 złociszy MOŻE porządną używkę trafi.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Styczeń 2018, 15:50:42 »
Na to też jest wyjście - 600 zł zapłacić gotówką a resztę sfinansować kredytem 0%. No i w przypadku dużej kawy robić ją np. z sitek supercrema.  ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Styczeń 2018, 15:58:10 »
Jak ma jakiś sensowny młynek to można szukać czegoś taniego do naprawy. Ja swojego Basica kupiłem za 300 zł + stówka na naprawy...

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Styczeń 2018, 16:05:41 »
Ale kolega chce uzyskać nie tylko 200 ml ale także espresso. I to z jednego urządzenia...

W takiej sytuacji musi znacznie zwiększyć budżet.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Styczeń 2018, 18:23:46 »
Po pierwsze - czytaj co fux podlinkował.
Po drugie - ekspres ciśnieniowy nadaje się do nie więcej niż ~60 ml kawy, potem lecą popłuczyny. I nie ma tu znaczenia czy to kolba czy automat.
Po trzecie - jaki młynek masz? Kolba jest pod tym względem wymagająca, trzeba w młynek zainwestować.
Po czwarte - na duży kubek czarnej kawy tylko alternatywa.

Ciekawe rzeczy wypisujesz. :picardpalm: Szkoda, że nie w pozytywnym słowa znaczeniu.
Pytanie do Ciebie. W alternatywie nie lecą popłuczyny gdy zrobimy duży kubek czarnej kawy?  :hihihi:



Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi