Autor Wątek: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa  (Przeczytany 11907 razy)

Offline stigman

  • Wiadomości: 8
Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« dnia: 23 Styczeń 2018, 21:27:49 »
Witajcie kawosze! 

Po dłuższym pobycie w Szwecji uzależniłem się od kawy. Nie sposób było odmówić codziennej ‘fika’, aż w końcu każdy poranek zaczynał się od kawy. Co prawda, była to głównie kawa z ekspresu przelewowego, ale miałem przyjemność również pić kawę szwedzka z ascaso i giaggia. Jestem w Polsce, sentyment został, a ja chcę kawy

Niestety, nie stać mnie na pierwszorazowy zakup ekspresu za ponad 1000 zł, ale chciałbym wydać na ekspres ciśnieniowy ok. 600 zł.

Poza tym, fajnie by było, żeby ten ekspres mógł robić kawy wielkości 200 ml. Czy jest taka maszyna na rynku? Ewentualnie który mógłby robić najwięcej za pierwszym razem?

 A jeśli nie, to czy jest coś godnego polecenia w ekspresach ciśnieniowo-przelewowych typu Krups (mam na myśli np. stare XP2000, XP2240) albo DeLonghi? To może brzmi tyle poważnie co czeski język, ale takie rozwiazania również by mi odpowiadały.



Sent from my iPhone using Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 23 Styczeń 2018, 21:30:35 wysłana przez stigman »

Offline mkb Mężczyzna

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: Ascaso Basic, Aeropress, V60, Largo
  • Młynek: Macap M2M, Aergrind
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Styczeń 2018, 21:42:20 »
a nie lepiej wydać te pieniądze i kupić aeropress (120 pln), do tego prosty młynek typu wilfa (ok. 400-500)?
obsługa nie jest trudna, a efekty znacznie lepsze niż z taniego ekspresu i mielonki. zwłaszcza, jeśli chcesz dużych objętości naparu.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline stigman

  • Wiadomości: 8
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Styczeń 2018, 22:31:05 »
a nie lepiej wydać te pieniądze i kupić aeropress (120 pln), do tego prosty młynek typu wilfa (ok. 400-500)?
obsługa nie jest trudna, a efekty znacznie lepsze niż z taniego ekspresu i mielonki. zwłaszcza, jeśli chcesz dużych objętości naparu.

Młynek mam i będę mielił ziarna, ale zastanwiam się czy z aeropressu ten smak kawy naprawdę będzie lepszy od średniego ekspresu ciśnieniowego?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Styczeń 2018, 22:38:12 »
Po pierwsze - czytaj co fux podlinkował.
Po drugie - ekspres ciśnieniowy nadaje się do nie więcej niż ~60 ml kawy, potem lecą popłuczyny. I nie ma tu znaczenia czy to kolba czy automat.
Po trzecie - jaki młynek masz? Kolba jest pod tym względem wymagająca, trzeba w młynek zainwestować.
Po czwarte - na duży kubek czarnej kawy tylko alternatywa.

A poza tym... Alternatywy dają dużo większe pole manewru. No i prostota - taki AP czy FP są bardzo proste, wsypać, zalać, poczekać i przecisnąć. I smakowo pobiją kolbę przy założeniu, że z obu zrobimy kubek kawy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Styczeń 2018, 00:56:36 »
Mówimy o kawie 200ml. Naprawdę uważasz, że kolba to dobry wybór? Tym bardziej po szwedzkich przyzwyczajeniach.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Styczeń 2018, 01:13:38 »
Moim zdaniem z ekspresu kolbowego można zrobić smaczne americano o objętości 200 ml. Można to zrobić nawet z moki. Do takiego założenia jednak moim zdaniem porywanie się na kolbę, tym bardziej w takim budżecie, jest dosyć karkołomne. Lepiej kupić młynek żarnowy ze stalowymi stożkami, dobrą kawę i proste urządzenie do zaparzania jak: clever dripper, gabi, oxo, aeropress lub french press.
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2018, 01:28:36 wysłana przez krystians »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Styczeń 2018, 05:59:03 »
A ja zdecydowanie polecam chociaż jedną godzinę przeznaczyć na przegląd forum.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Styczeń 2018, 08:18:10 »
Wygląda na dobrą metodę dla leniwców :) http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5385.0

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Styczeń 2018, 08:28:18 »
Jak dla mnie lipa.
Spytasz czemu?
Ano temu że nie ma polewania całości tylko jakieś siurki tak więc wydaje mi się że nie będzie jednorodności w zaparzaniu :-)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Styczeń 2018, 09:43:28 »
Moim zdaniem z ekspresu kolbowego można zrobić smaczne americano o objętości 200 ml.

Polemizowałbym.

Pijam 99% doppio. Czasami coś mnie oderwie od śledzenia ilości wypływającej kawy i zrobi się z tego doppio + espresso.
;-)
 To już nie jest pijalne.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Styczeń 2018, 10:18:17 »
Jak dla mnie lipa.
Spytasz czemu?
Ano temu że nie ma polewania całości tylko jakieś siurki tak więc wydaje mi się że nie będzie jednorodności w zaparzaniu :-)
W Gabi jest to samo. W połowie podnosiłem, mieszałem i efekty zupełnie inne ;)

Offline stigman

  • Wiadomości: 8
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Styczeń 2018, 11:32:26 »
Dzięki za wstępne sugestie. Nie wiem co będzie lepsze przy moich preferencjach. Stad też moje amatorskie zapytania i watpliwości.

Pytam o ekspresy, bo być może sa takie urzadzenia, które zrobia sporadycznie dobre espresso, ale rowniez posluza do przygotowania wczesniej wspomnianego americano.


 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Grappa Mężczyzna

  • Wiadomości: 210
  • Ekspres: Gaggia Espresso, moka, phin, v60-2, ice coffee maker, AP
  • Młynek: Aergrind, Brasilia BFD
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Styczeń 2018, 11:36:20 »
@stigman a czy wiesz jaka to jest kawa - americano?
Americano nie przygotowuje ekspres, tylko osoba która robi kawę, bo jest to w uproszczeniu mówiąc espresso z dodatkiem wody


Offline stigman

  • Wiadomości: 8
Odp: Ekspres kolbowy - najwieksza jednorazowa kawa
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Styczeń 2018, 11:48:28 »
@stigman a czy wiesz jaka to jest kawa - americano?
Americano nie przygotowuje ekspres, tylko osoba która robi kawę, bo jest to w uproszczeniu mówiąc espresso z dodatkiem wody

Przeczytaj to co napisałem dokładnie, ze zrozumieniem.

Moim celem jest uzyskanie informacji czy istnieja takie urzadzenia, które również moga zrobic wieksza kawe, typu americano. I nie twierdze, ze americano jest zlozone z wywaru szyszkowego i sproszkowanych odchodow dzikiej kozy.

Wobec tego, po co te przepytywanki, skoro obydwoje wiemy, ze americano to espresso z wieksza iloscia wody?

Znasz sie na urzadzeniach? To udziel przedmiotowej informacji.






Sent from my iPhone using Tapatalk

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi