Autor Wątek: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału  (Przeczytany 3220 razy)

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« dnia: 03 Styczeń 2018, 22:21:48 »
I stało się, zakupiony w zeszłym tygodniu Aergrind przyszedł. Przez ostatnie 2 godziny próbowałam dostosować grubość zmielenia kawy i KOMPLETNIE TEGO NIE ROZUMIEM- producent zaleca do espresso 0,9-0,1 , ale w tym przypadku kawa leciała, leciała i leciała z ekspresu, mimo ustawienia dozy 30 ml. Kombinowałam do przodu, ale za każdym razem albo kawa była gotowa po np. 5, albo 10 sekundach, albo z kolei fusy z kolby były błotkiem. W okolicach jednostki 1,63 kawa wyglądała chyba najrozsądniej, fusy przypominały to pożądane ciastko, ale z kolei czas ekstrakcji był za krótki, a na 1,60 już było błotko w kolbie. Pomocy, co robię nie tak? Zmarnowałam już tyle ziaren na te próby ustawienia, że wstyd mówić. Mam ekspres Zelmer ZCM2184X (13Z016), kawę christmas blend ze Starbucksa.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Styczeń 2018, 22:37:57 »


Mam ekspres Zelmer ZCM2184X (13Z016), kawę christmas blend ze Starbucksa.

To wiele tłumaczy. Zakładając, że kawa świeża, to ekspres pewnie z systemem supercrema. Taki system sztucznie buduje ciśnienie i na dobrą sprawę możesz mielić nieco grubiej. Prawidłowy przemiał do espresso zapcha twoje sitko. Błotko w takim ekspresów jest raczej nieuniknione.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Styczeń 2018, 22:45:07 »
To są tylko przykładowe grubości mielenia, każda kawa będzie potrzebowała innego przemiału. Poza tym Starbucks pali bardzo ciemno, czyli automatycznie grubiej trzeba mielić. Tak jak pisze Miklas Twój ekspres będzie zdecydowanie różnił się sposobem parzenia od tradycyjnych kolb bez sitka super crema. Spróbuj zmielić tak żeby mieć stosunek ilości kawy do naparu 1:3 / 1:3,5 w okolicach 25-28 sekund parzenia.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2018, 22:47:14 wysłana przez krystians »

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Styczeń 2018, 22:50:47 »
Szubiq, a przy jakiej liczbie masz calkowicie skręcone żarna? U mnie jest to wartość 1, ale przy innych egzemplarzach może być inna wartość:-) U mnie mielenie do espresso (ekspres Ascaso Dream) ustawiam na wartość 1.7 (1 pełny obrót i cyfra 7; wartość od momentu całkowitego zablokowania żaren). Podejrzewam, że nieprawidłowo wyznaczyłaś punkt blokady żaren, czyli punkt od którego zaczyna się ustawianie ;-)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Styczeń 2018, 01:20:28 »
Ja traktuję jako zero moment zablokowania pierścienia regulacji i mam zero w zerze, mimo kilkukrotnego rozbierania młynka :taniec:

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Styczeń 2018, 10:19:48 »
Szubiq, a przy jakiej liczbie masz calkowicie skręcone żarna? U mnie jest to wartość 1, ale przy innych egzemplarzach może być inna wartość:-) U mnie mielenie do espresso (ekspres Ascaso Dream) ustawiam na wartość 1.7 (1 pełny obrót i cyfra 7; wartość od momentu całkowitego zablokowania żaren). Podejrzewam, że nieprawidłowo wyznaczyłaś punkt blokady żaren, czyli punkt od którego zaczyna się ustawianie

Całkowicie skręcone żarna mam przy liczbie 12.

Właśnie zmieliłam kawę gdzieś w 1/3 odległości pomiędzy wartościami 1.6, a 1.7. Kawa zlatywała jakieś 6 sekund. Czyli za grubo?
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2018, 10:22:45 wysłana przez szubiq »

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Styczeń 2018, 10:41:03 »
Tak, to oznacza zdecydowanie za grubo. Jaką kawę używasz? Kiedy była wypalona?

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Styczeń 2018, 10:56:27 »
Christmas blend Starbucksowy, kiedy wypalony- nie mam pojęcia. Kupiony w grudniu

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Styczeń 2018, 11:03:15 »
Ale już powoli się kończy, dostałam dwie próbki z The Barn, jakąś kolumbijską i Etiopię. Na pewno będę eksperymentować z ziarnami, nie będę używac tylko jednego typu :)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Styczeń 2018, 11:55:34 »
Zapytałem się o rodzaj kawy i datę palenia, ponieważ tu upatruję przyczyny problemu. Im starsza kawa tym drobniej trzeba ją mielić. Jak do tej pory najdrobniejsze mielenie jakie musiałem wykonać do espresso to 1,5. Każdorazowo drobniejsze mielenie niż podane zapychało ekspres. Przy czym u mnie najstarsza testowana kawa miała 2 miesiące od wypalenia.

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Styczeń 2018, 13:21:23 »
No to ja już nie wiem. Z powodu jakiejśtam extra cremy w moim ekspresie mam mielić grubiej, z powodu dawnej daty palenia drobniej...zgubiłam się

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Styczeń 2018, 13:44:55 »
Grubiej niż do standardowego ekspresu, nie znaczy że grubiej niż dotychczas. Spróbuj tak jak Ci napisałem zmierzyć  ilość kawy jaką sypiesz i ilość naparu otrzymanego, najlepiej w trakcie parzenia żeby wiedzieć kiedy skończyć. Przemiałem wyregulować tak żeby w ciągu około 25 sekund  mieć około 3 razy tyle naparu co kawy.  Spróbuj jak smakuje. Czy jest gorzka, słodka, cierpka, kwaśna, gęsta/wodnista, smaczna/niesmaczna itd. Możesz spróbować też ratio 1:2 (z tym może być ciężko przy super cremie) i 1:4 żeby zobaczyć co Ci bardziej smakuje. No cóż, narzędzia trzeba opanować. Nawet z automatu bez regulacji kawa nie wyjdzie choćby przeciętna.

Tu masz kompas kawowy
https://baristahustle.com/blogs/barista-hustle/the-coffee-compass
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2018, 14:01:50 wysłana przez krystians »

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Styczeń 2018, 14:03:58 »
Please note, this compass doesn’t:
- work for espresso.

Tak jest napisane w tym kompasie...?

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Styczeń 2018, 14:05:05 »

W tym ekspresie mogę ustawić ilość ml: 30,40, albo 50, ewentualnie na dwie filiżanki, czyli podwójne ilości

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aergrind - problem z doborem grubości przemiału
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Styczeń 2018, 14:09:24 »
Traktuj to co podaje ekspres tylko jako jedną z danych. Ważny jest efekt w filiżance. Czy wiesz ile kawy teraz mielisz i ile wychodzi Ci naparu przy danym ustawieniu ekspresu i w jakim czasie? Czy wyrównujesz i ubijasz kawę? Czytałeś na tym forum wątek o espresso?

Przepraszam, tu masz do espresso https://baristahustle.com/blogs/barista-hustle/the-espresso-compass
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2018, 14:12:20 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi