Autor Wątek: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)  (Przeczytany 38167 razy)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #30 dnia: 29 Grudzień 2017, 21:53:31 »
Jeżeli nie ma silniku typowej przyłączeniowej puszki, to uzwojenia silnika są odpowiednio połączone wewnątrz silnika i nic nie ta się z tym zrobić.

Możesz podesłać zdjęcia, jednak raczej jest tak jak piszę i płynnie nie da się go sterować.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #31 dnia: 29 Grudzień 2017, 22:03:53 »
Ale on chyba nie ma regulacji obrotów...

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #32 dnia: 29 Grudzień 2017, 22:19:10 »
Jeżeli chodzi o model który podałem TMFR1 na ebay, ma in pełną płynną regulację od 1000-3000obr. Można ją regulować potencjometrem lub analogowo 0-5VDC.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #33 dnia: 29 Grudzień 2017, 23:48:54 »
Nie nie, chodziło mi o silnik pompy w CKE, ten fabryczny. 120 W ma...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #34 dnia: 02 Styczeń 2018, 19:58:10 »
Wysłałem fotki sterownika do Krakusa. Pompa jest sterowana... przekaźnikiem.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #35 dnia: 02 Styczeń 2018, 23:41:44 »
Moje trzy grosze:
1) Do pomiaru temperatury używam termistora 100k od RepRapa. Dalej mam ADS1110 (ktoś to ma w ciągłej sprzedaży na Allegro po kilka złotych) - 16 bitów, bodaj 16 sampli na sekundę. Czemu 16 bitów? Bo wtedy mogę bardzo agresywnie zestroić PIDa (o wiele bardziej agresywnie niż to wynika z metody Zieglera - Nicholsa).
2) Do pomiaru ciśnienia używam najtańszego, ale firmowego (Delphi) czujnika ciśnienia do klimatyzacji samochodowej. Napięcie mierzę (po prostym filtrze RC dla odfiltrowania tętnień 50 Hz) wejściem analogowym Arduino.
3) Przy preinfuzji pompę wibracyjną steruję grupowo (jeszcze nie próbowałem sterowania fazowego), co daje regulację przepływu, ale nie ciśnienia (coś na wzór zaworu iglicowego w Slayerze).
4) Używam małego wyświetlacza OLED (bez funkcji dotykowej) - niestety 32kB Arduino Nano jest zbyt małe.

PS. Mój pomysł na sterownik u Siewca był taki, żeby po naprawie sprzętu (swoją drogą masz rację, że elektrolity mogły wyschnąć) wywalić oryginalny procesor (jest w podstawce) i wsadzić tam Arduino Nano w adapterze
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2018, 23:45:56 wysłana przez Krakus »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #36 dnia: 03 Styczeń 2018, 00:57:20 »
Dzięki za 3 grosze, grosz do grosza.....

1) akurat nie upierał bym się przy 16bit, przy tak zawężonym zakresie temperatur i dość "wolnemu" procesowi, znacząco to nie poprawi PID, w szczególności jeżeli jest termistor. Jak by to była termopara, ooo,  to można by osiągnąć magiczne 0,01 st dokładność pomiaru. Jeżeli będę robił jakiś pomiar temperatury (dopiero po uruchomieniu i poznaniu ekspresu) wystarczy mi dokładność 0,1 st. :) w szczególności że sam HX ma wariackie siodło temperatury.   
2) z reguły robię zakupy na ebay lub aliex.... W cenie takiego Delphi, można spokojnie dostać przemysłowy czujnik w zakresie do 2bar i 0-5V na wyjściu.
3) absolutnie nie zastanawiałem się nad tym, w Astorii jest pompa rotacyjna... Tam mi przeszło przez myśl aby sprawdzić kaskadową regulację ciśnienia na 3 elektrozaworach i zaworach dławiących z różnymi ciśnieniami, jako bypass między wyjściem a wejściem, coś ala PVC - relay volume control. Jeżeli chodzi o rezystancję to da się policzyć, to podejrzewam że z wodą będzie b.trudno.     
4) właśnie wstępnie wybrałem ten dotykowy uLCD aby Arduino Nano był tylko wejściami analogowymi i kilkoma wyjściami.

Tak wymienna podstawka z Nano to dobry pomysł, proste rozwiązanie... ale aby było skuteczne, trzeba być na 100% pewnym reszty elektroniki. Nie znalazłem, jak wygląda moduł sterujący od KCE. Jak macie, to może wrzućcie tu. Góra i dół płytek. No chyba że są to prywatne pliki, to poproszę na Priw ;)

Mi tylko nie pasuje z tymi sterownikami @siewcu, że one raz działają kilka razy czy może dni, a potem nie. Albo jak się nagrzeje albo jak jest zimny. Albo jak programuje i nagle zonk....

Mój tok działania byłby taki:
- wymiana elektrolitów wszystkich w ciemno,
- przelutowanie wszystkich punktów lutowniczych, oczywiście przy zachowaniu szczególnej ostrożności z Eprom, delikatnie wyjąć z zachowaniem zasad, uziemione opaski itd.
- sprawdzić V/A na nóżkach Eprom podczas pracy
- ciągłość przewodów lub przegrzane zwierają się
- sprawdzić przepływomierz, może on wprowadza jakieś nieprecyzyjne impulsy, kurde nic więcej tam nie ma.
- jak by to nic nie dało to sterownik do śmietnika. 

Jak narazie to mogę sobie gdybać... Mój problem jest w drodze....



Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #37 dnia: 03 Styczeń 2018, 01:23:21 »
Teraz coś znalazłem na stronie home-barista.com

...."Check the 5V supply. All the dead Gicars I've seen have had a problem with that"....

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #38 dnia: 03 Styczeń 2018, 01:44:53 »
akurat nie upierał bym się przy 16bit, przy tak zawężonym zakresie temperatur i dość "wolnemu" procesowi, znacząco to nie poprawi PID, w szczególności jeżeli jest termistor.
Zdziwił byś się. Przy dużych wartościach Kd 16 bit jest nieocenione (piszę oczywiście o swoim Ascaso Arc z termoblokiem). Pomiar temperatury mam na poziomie 0,01*C, choć nastawa ma rozdzielczość 0,5*C.

2) z reguły robię zakupy na ebay lub aliex.... W cenie takiego Delphi, można spokojnie dostać przemysłowy czujnik w zakresie do 2bar i 0-5V na wyjściu.
Na to nie wpadłem - rzucił byś linkami?

dotykowy uLCD
Podpowiesz coś więcej? Np. jakieś linki?

Sterownik Astorii ma jeszcze wyjście RS232

Teraz coś znalazłem na stronie home-barista.com

...."Check the 5V supply. All the dead Gicars I've seen have had a problem with that"....
Sądząc ze zdjęć podrzuconych przez Siewca, na płytce jest tylko jeden elektrolit i stabilizator LM7805.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2018, 01:49:09 wysłana przez Krakus »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #39 dnia: 03 Styczeń 2018, 02:12:07 »
Pomiar temperatury mam na poziomie 0,01*C
... nie będę się jakoś mocno spierał, ale z termistora nie lepiej niż +-0,03..... z one wire podobnie....

Nie mogę wstawić linku, forum nie pozwala. Strona aliexpress.com, fraza: Factory wholesale 4-20mA diffused silicon pressure transmitter / Water Supply Pressure Sensor / 0-5V / 0-10V gas pressure sensor   Około 100PLN
Jest tego sporo, nieco droższe z "chłodnicą" do pracy do 120-130st. Około 120PLN.

Ulcd-43 dt - wyszukaj w Google, typowy dotykowy panel HMI z własną grafiką, pamięcią, prockiem, MicroSD :)

na płytce jest tylko jeden elektrolit i stabilizator LM7805
Muszą być conajmniej dwa elektrolity.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2018, 02:35:19 wysłana przez hi_aro »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #40 dnia: 03 Styczeń 2018, 09:39:08 »
https://m.imgur.com/gallery/lt4TD

Tak jak pisałem, jak chcesz to mogę Ci to jakoś wysłać, byle nie w celu popsucia. Sprawdzać się boję, bo tam jednak 230 V jest... nie mam weny co dalej robić, spróbuję sobie rozrysować schemat zwykłego sterowania - ciśnienie mam ustawione na pompie i nie chcę nic ruszać, bo to już niezła kombinacja z przeróbkami układu ciśnienia - a przy ciśnieniach rzędu 12 bar to już niebezpieczne zabawy...

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #41 dnia: 03 Styczeń 2018, 11:14:58 »
Nie dzięki, wstrzymam się w bulach do czasu jak dotrze mój.

Tak po zdjęciach widzę, że ktoś już grzebał. Właśnie tam gdzie podejrzewam problemy. Sam LM nie jest zaaplikowany zgodnie z notą katalogową, jednak to nie on jest problemem. Widać jakąś wstępną naprawę optoizolatorów. Te trzy moduły w poprzek. Widzę jakiś nalot czy bród. Umyć Izopropanolem lub Contact Cleaner. W tym układzie są ważne 3-4 elementy. Sprawdzić tą beżową kostkę po lewej (optoizolator) może uda ci się odczytać symbol oraz tranzystor po prawej stronie (trzy wyprowadzenia) jak możesz też odczytaj. Układ jest na tyle prosty, że gdybym miał wątpliwości zrobiłbym nowy układ na płytce uniwersalnej.

Teraz tym bardziej szedł bym w sprawdzenie tylko tej części, zasilanie i optoizolacja. Dodatkowo LM bo jest bez radiatora. Tak rozebrany sterownik wystarczy zasilić 230V, podpiąć przyciski sterownicze z frontu i pomierzyć w kilku miejscach, dotknąć palcem LM. 

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #42 dnia: 03 Styczeń 2018, 11:47:00 »
Sam LM nie jest zaaplikowany zgodnie z notą katalogową
A to ciekawe - w nocie od TI jest 300n na wejściu i 200n na wyjściu, żadnych elektrolitów. Oczywiście, za mostkiem prostowniczym musi być jeden - i jest.

Optotriak to TLP3042 (z detekcją zera), rzekomy tranzystor to Z0410MF (triak 4A 600V 25mA). Nie zidentyfikowałem tylko szpeja po prawej stronie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #43 dnia: 03 Styczeń 2018, 11:52:22 »
- na tej małej płytce z boku, od lewej są takie rzeczy:
1) TLP3042
2) kondensator ale opisy widać
3) Z0410MF
4) napisane jest to:
3325
K300
___
0436

Tyle wiem. Kolega to próbował naprawiać i czyścić, ale mówił, że ścieżki popalone...

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #44 dnia: 03 Styczeń 2018, 11:59:32 »
Nie zidentyfikowałem tylko szpeja po prawej stronie.
Warystor.

W nocie jaką ja mam są dwa elektrolity.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2018, 12:08:42 wysłana przez hi_aro »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi