Autor Wątek: Pompa wolumetryczna+filtr+zbiornik plastikowy  (Przeczytany 1798 razy)

Offline greniu90

  • Wiadomości: 5
Pompa wolumetryczna+filtr+zbiornik plastikowy
« dnia: 14 Grudzień 2017, 11:55:14 »
Witam,

Zamierzam kupić profesjonalny kolbowy ekspres 2gr z wbudowaną pompą wolumetryczną i chcę żeby woda pobierana była ze zbiornika pod ekspresem ale oczywiście musi też być podłączona do filtra. Wybaczcie za, możliwie w mniemaniu ekspertów, głupie pytania ale przerzucam forum i wciąż mam wątpliwości odnośnie kilku spraw.

1. Czy KAŻDA pompa wibracyjna od ekspresu będzie w stanie pobierać wodę ze zbiornika po drodze podpiętą do filtra? Np Brita PURITY Finest C
2. Czy jeśli pompa od ekspresu nie da rady to można dodać następną, zewnętrzną? Czy należałoby wymontować tą która jest w ekspresie i zastąpić ją silniejszą?
3. Czy ekspres (230V, 2700W ) i np młynek mogą być podpięte do tego samego przedłużacza? Bo słyszałem, do linii pod którą podpięty jest ekspres nie powinno się podłączać innych urządzeń.
4. Jaki filtr wody sprawdziłby się najlepiej w takiej instalacji? Brita PURITY Finest C ponoć jest ok, zgadzacie się? Ekspres ma teoretycznie robić jakieś 70 espresso dziennie.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, niestety żadna ze mnie złota rączka ale staram się poszerzyć swoją wiedzę :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pompa wolumetryczna+filtr+zbiornik plastikowy
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Grudzień 2017, 12:18:48 »
W takim sprzęcie raczej nie znajdziesz pompy wibracyjnej. Rotacyjna i podpięcie do sieci wodociągowej zostaje. Jeśli zbiornik, to raczej z pompą Flojet... Wymiana pompy IMO nie wchodzi w grę, takie kombinacje bez odpowiedniej wiedzy to proszenie się problemy. Co do podpięcia - można podpiąć, kwestia przedłużacza odpowiedniego ALE takie ekspresy często są zasilane trójfazowo, więc podłączyć młynek łatwo nie będzie ;) Filtr to niby najlepiej odwrócona osmoza, choć stosowane są różne rozwiązania.

A tak nawiązując do ostatniego zdania - najbezpieczniej będzie znaleźć firmę, która ten sprzęt sprzeda, podłączy tak jak powinno być i da na to papier, a Ty nie będziesz w tym grzebać. Najlepsza opcja dla Ciebie, bo pomimo wyższych kosztów nikt Ci nie powie, że uszkodziłeś sprzęt przez złe podłączenie czy w jakiś inny sposób...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pompa wolumetryczna+filtr+zbiornik plastikowy
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Grudzień 2017, 12:33:40 »
1. Czy KAŻDA pompa wibracyjna od ekspresu będzie w stanie pobierać wodę ze zbiornika po drodze podpiętą do filtra? Np Brita PURITY Finest C
Odp. Nie. Pompa wibracyjna nie da rady. Ekspres musi mieć pompę rotacyjną i najlepiej jeszcze przy zbiorniku dodatkową pompę.

2. Czy jeśli pompa od ekspresu nie da rady to można dodać następną, zewnętrzną? Czy należałoby wymontować tą która jest w ekspresie i zastąpić ją silniejszą?
Odp. Nic nie wymontowywać. Tylko rota plus dodatkowa pompa.

3. Czy ekspres (230V, 2700W ) i np młynek mogą być podpięte do tego samego przedłużacza? Bo słyszałem, do linii pod którą podpięty jest ekspres nie powinno się podłączać innych urządzeń.
Odp. Powinny być podpięte pod osobne gniazdka. Tym bardziej, że jak napisał Siewcu ekspres często jest na siłę. Dobrze byłoby to wykorzystać. Poza tym sam ekspres podczas grzania daje duże obciążenie na sieci.

4. Jaki filtr wody sprawdziłby się najlepiej w takiej instalacji? Brita PURITY Finest C ponoć jest ok, zgadzacie się? Ekspres ma teoretycznie robić jakieś 70 espresso dziennie.
Odp. Brita i Everpure Claris są dobrze oceniane. Ale odwrócona osmoza jest najlepsza.

Jeśli masz problem z podpięciem do wody to proponowałbym pomyśleć o ekspresie z własnym 10 litrowym zbiornikiem na wodę. Takim jest ASCASO BAR 2GR Compact. Możesz wówczas na wyjściu wody zainstalować filtr zmiękczający z głowicą zaopatrzony w kranik i z niego pobierać wodę do zbiornika ekspresu.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline greniu90

  • Wiadomości: 5
Odp: Pompa wolumetryczna+filtr+zbiornik plastikowy
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Grudzień 2017, 13:09:37 »
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Przepraszam, ale niestety pomyliłem się, ekspres który niebawem dostanę ma wbudowaną pompę WOLUMETRYCZNĄ czyli rotacyjną, a nie wibracyjną. Dokładnie jest to La Scala Eroica (230V, nie wymaga siły) boiler ma 9 litrowy, używany wcześniej z podpięciem do sieci wodnej. Ekspres będzie używany na kateringach, a więc za każdym razem będę musiał cały zestaw samodzielnie podłączać dlatego też nie wystarczy w moim przypadku wezwać specjalistów (choć możliwe, że udam się do jakiegoś serwisu aby pomogli mi z tym z czym sobie nie poradzę), chcę też sam zdobyć trochę wiedzy z zakresu budowy i działania ekspresów (potem sobie go rozkręcę i pozaglądam co ma w środku) :)

Czyli podsumowując jeśli chodzi o wodę to idąc kolejno powinien zdać egzamin zestaw: pompa rota ekspresu - filtr - pompa zewnętrzna - zbiornik poniżej ekspresu.

Zastanawia mnie jeszcze czy pompa zewnątrzna np Flojet o której wspomniał siewcu będzie "widziała" kiedy przestać pompować? Mają one jakąś regulacje na automatyczne pompowanie do pewnego poziomu? Czy trzeba jeszcze instalować jakieś dodatkowe urządzenie?

Jeszcze raz bardzo dziękuję za treściwe odpowiedzi :)


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Pompa wolumetryczna+filtr+zbiornik plastikowy
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Grudzień 2017, 13:39:11 »
pompę WOLUMETRYCZNĄ czyli rotacyjną,
Nie jestem pewien, czy pompa rotacyjna w ekspresie, to pompa wolumetryczna. Pompy wolumetryczne mają z reguły inną konstrukcję - np. są to pompy tłokowe. Tak na szybko (i z nie za wielką dokładnością) każdą pompę można przerobić na wolumetryczną dodając do niej przepływomierz.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Pompa wolumetryczna+filtr+zbiornik plastikowy
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Grudzień 2017, 13:44:01 »
Jak podłączysz hydrofor to będziesz mógł wodę ze studni ciągnąć i przy tym jeszcze regulować sobie ciśnienie.  ;)
Dla pomp które mają problem z zaciągnięciem wody stosuje się zawór zwrotny który gwarantuje, że na łopatkach pompy jest cały czas woda.
Co do prądu, 2700 W to nie jest dużo. Mam 3000 W grzałkę, wystarczy kabel 3x1,5.  W sprawach obciążenia, bardzo ważna jest grubość żyły i dł. odcinka.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi