Autor Wątek: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych  (Przeczytany 7316 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Grudzień 2017, 22:06:55 »
Mielenie, ilość kawy, temperaturę, tamping, preinfuzję, ilość wody -- świat automatów jest dość duży.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Grudzień 2017, 22:11:24 »
Mielenie, ilość kawy, temperaturę, tamping, preinfuzję, ilość wody -- świat automatów jest dość duży.
Naprawdę? To jeszcze napisz w jakich automatach te wszystkie cuda, bo ja czytając "automat" widzę plastikową zabawkę do Max 3000 zł. Nie zdziwiłbym się, gdyby większość zastanawiających się nad automatem też miało ten obraz w wyobraźni.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Grudzień 2017, 22:21:18 »
Miklas, jeśli ktoś zastanawia się nad automatem za 3k, to ma w głowie piękną maszynę robiącą super espresso, a nie plastikową zabawkę :P.

Aaa, i capu z superpyszną pianką :D!
« Ostatnia zmiana: 09 Grudzień 2017, 22:24:36 wysłana przez Cinello »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Grudzień 2017, 22:25:49 »
Semantyka? Relatywizm?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Grudzień 2017, 22:33:43 »
Nikt wcześniej nie mówił o 3000zł, niemniej przejrzałem instrukcję delongaprimadona36oznaczeńconiemiara i tak: 4 ustawienia temperatury, 4 ustawienia ilości wody, 13 ustawień młynka (pokrętło analogowe, najprawdopodobniej bezstopniowe), 5 ustawień ilości kawy, do mleka też kilka opcji. Pierwszy lepszy z brzegu ekspres.

Oczywiście, że powtarzalność może być taka sobie, oczywiście, że nie da się jednocześnie ustawić smacznego pojedynczego espresso i podwójnego, oczywiście, że ustawienia są w ograniczonym zakresie, ale są i jest ich całkiem sporo.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Grudzień 2017, 22:41:04 »
Ok, a ten tamping, to mnie zainteresowało, o co chodzi z tą regulacją tampingu i w jakiej maszynie?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Grudzień 2017, 22:57:45 »
W Egro jest na pewno, w Nuova Simonnelli chyba też. Czy w domowych konstrukcjach już gdzieś udostępnili -- tego nie wiem. Po raz kolejny powiem, że to baaaardzo duża gałąź rynku. Samo delongi ma ~40 modeli w ofercie.

Z tym tampingiem, to wcale nie jest takie trudne. Widziałeś kiedyś moduł zaparzający w automacie? Prysznic podający wodę jest od dołu, na to spada kawa z młynka, a potem jest dociskana od góry sitkiem. Nacisk tego sitka ktoś wylicza, zatem żaden problem dać kolejną opcję do ustawienia.  W sumie wszystko jak w normalnym ekspresie, tyle, że automatycznie i do góry nogami ;)

Offline Rusek Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: VBM Domobar Junior Super HX GR1
  • Młynek: Macap MC4T (R-C18
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Grudzień 2017, 23:02:11 »
W sumie wszystko jak w normalnym ekspresie, tyle, że automatycznie i do góry nogami ;)

I często dużo lepsze niż zaparzane w high endowym Marzocco przez kiepskiego "baristę" z niskobudżetowej kawy...
Pamiętajmy - świat nie może być złożony z samych fachowców. Świadomość ma rosnąć, ale niekoniecznie oczekiwania.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Grudzień 2017, 23:04:43 »
No niestety -- problemem wszystkich automatów jest właśnie to samo o czym piszesz: kiepski barista/kiepskie ustawienia. I tu i tu potrzeba wiedzy, różnica tylko taka, że w przypadku automatu ta wiedza może być zaoczna, okazjonalna.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #24 dnia: 09 Grudzień 2017, 23:36:04 »
Donkiszocie! Piłem już w życiu kawę z niejednego automatu i tylko raz w życiu (no, może dwa, a i to za każdym razem we Włoszech - choć może to zasługa kawy, nie maszyny) zdażyło mi się z automatu dostać kawę podobną do espresso.

Nie chcę wzbudzać flejma, ale domowe automaty mają opcje (IMHO, oczywiście) w celach marketingowych, a nie jakichś innych.

Wiesz, co się stanie, jak zwiększysz siłę tampingu w grupach zaparzających typu Nivona / Jura? A no ułamiesz mocowanie silnika - wiem, co piszę, bo mi się w Jurze samo tak zrobiło. A tak na marginesie - po kiego grzyba zmieniać siłę tampingu, jak o ekstrakcji i tak decyduje super zaworek?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Grudzień 2017, 23:43:14 »
A ile z tych automatów było dobrze ustawionych? Też piłem z różnych i piłem też trzy razy w życiu z takich ustawionych i było bardzo ok. Dwa to gastro sprzęty, a trzeci domowy, taki właśnie poniżej 3k.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Grudzień 2017, 23:46:37 »
A po czym poznać, że dobrze ustawiony? Jak po smaku, to ani jeden (wyłączając te dwa razy we Włoszech).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Grudzień 2017, 23:50:46 »
Ano właśnie, jeśli nie mamy żadnych danych na temat czy ktoś się danym sprzętem zajmuje, to dlaczego winą obarczać sprzęt?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Grudzień 2017, 23:54:22 »
Bo wykonałem prymitywnie prosty test - te same ziarna (z tej samej torebki) do automatu i do młynka. Z automatu (niezależnie od ustawień, choć w tym akurat modelu nie było ich za wiele) była zawsze miła, ale nijaka. Co innego z ekspresu.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Zmiana kawy za kazdym razem w ekspresach kolbowych lub automatycznych
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Grudzień 2017, 00:17:52 »
Najlepsze jakościowo i najbardziej zaawansowane technicznie automaty stoją prawdopodobnie w Starbucks i McCafe. Na pewno są też profesjonalnie serwisowane. W dużej mierze to pewnie kwestia kawy, ale śmiem twierdzić że porównywalną w smaku kawę piłem z Nespresso za 300 zł a dużo lepszą z kompletu Ascaso za 3k. Ekspres w McCaffe, 12 k USD. W pracy mam wyglądający drogo Dallmayr. W hotelach WMF, Jury. To juz w zasadzie niepijalne. Więc jak z tej klasy sprzętu da się wycisnąć tylko tyle, domowe plastiki też raczej szału nie robią. Moim zdaniem automat do domu to złe rozwiązanie. Drogo, słabo i dużo zachodu z utrzymaniem higieny. Wolałbym kapsułki, np te z systemu Illy robią pijalne tradycyjne espresso.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi