Autor Wątek: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny  (Przeczytany 18549 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Listopad 2017, 22:30:23 »
koniecznie mieszanka z robustą i to z zauważalnym udziałem, moim zdaniem 1/3 do może i 1/2 sprawi, ze większość znajdzie w niej smak który zna, bo robusta posiada swój specyficzny posmaczek, choćby nie wiem co ;)
z moich obserwacji wynika, że największy szpan robią dwie rzeczy:
- "pianka" na czarnej i tu więcej robusty ułatwi
-  mleko z wzorkiem i tu znany posmak również ułatwi odbiór

czyli kupienie poprawnej mieszanki z zauważalną robustą, ciemniej palonej, ale nie na popiół, powinno pozwolić ci uszczęśliwić jak największą grupę a jednocześnie zachować czyste sumienie, że jednak oferujesz coś co ma smak.

nooo i nieprzeźroczysty kubek, (bo bawienie się w warstwy i tak się nie uda) i mleko z serduszkiem czy listkiem to jest to, hit i założył bym się, że jak umiesz coś namalować i zaczniesz, to rano będziesz nienawidził mleko :] a gdybym był szowinistą to śmiał bym się że wszystkie mamuśki twoje, ale oczywiści nie jestem, więc nie powiem :P

A co jak przyjdzie jakiś kawofan? po sobie patrząc to idąc na taką imprezę nie oczekuję dobrej kawy, jeżeli dostał bym poprawnie wykonane espresso o jakimś smaku, nie walące skarpetami żółtego chibo, ani nie przypominające smoły z popiołem, to byłbym zachwycony i wypił z nieskrywaną przyjemnością

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Listopad 2017, 22:39:40 »
Dzieci piją soczki a nie czekoladę. Czekolada to lans w kubku z automatu.
 :lol2:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Listopad 2017, 01:43:29 »
Gramatura 20? 15-17 powinno być wystarczająco.

Za duże menu, za dużo rozmiarów. Espresso (doppio w domyśle), czarna (americano), z mlekiem (cappu). Kubki wziął bym tylko ~200ml. Możesz słabsze latte robić na pojedynczym (drugi shot czeka na kolejnego amatora latte), mocniejsze cappu na podwójnym -- to zależy od intensywności kawy, jeśli pojedyncze wystarczy na intensywność cappu, to możesz różniciwać intensywność dolaniem na max lub 2cm poniżej.

Dzbanków nie myjesz :ups: ileż tam będziesz (?), używasz tyle mleka ile trzeba, a jeśli bardzo potrzebujesz umyć dzbanek, to masz przecież kran z wrzątkiem w ekspresie.

Zlewki i kosz na śmieci,  i ściereczki, i ręczniki papierowe -- to najważniejsze.

A, jeśli masz możliwość, to zaprogramuj przyciski w ekspresie.
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2017, 01:50:04 wysłana przez donkiszot »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Listopad 2017, 09:35:41 »


Gramatura 20? 15-17 powinno być wystarczająco.

Za duże menu, za dużo rozmiarów. Espresso (doppio w domyśle), czarna (americano), z mlekiem (cappu). Kubki wziął bym tylko ~200ml. Możesz słabsze latte robić na pojedynczym (drugi shot czeka na kolejnego amatora latte), mocniejsze cappu na podwójnym -- to zależy od intensywności kawy, jeśli pojedyncze wystarczy na intensywność cappu, to możesz różniciwać intensywność dolaniem na max lub 2cm poniżej.

Masz rację, dodatkowo mniej mleka pójdzie do latte :-)

Cytuj (zaznaczone)
Dzbanków nie myjesz :ups: ileż tam będziesz (?), używasz tyle mleka ile trzeba, a jeśli bardzo potrzebujesz umyć dzbanek, to masz przecież kran z wrzątkiem w ekspresie.

Po cichu o tym myślałem, zastanawiałem się, czy ktoś to zaproponuje :-)

Cytuj (zaznaczone)
Zlewki i kosz na śmieci,  i ściereczki, i ręczniki papierowe -- to najważniejsze.

Tak, już mam zrobioną listę takiego dodatkowego niezbędnego asortymentu, żeby przed wyjściem sobie poodchaczać, głupio było by nie zabrać np tampera :-)

Cytuj (zaznaczone)
A, jeśli masz możliwość, to zaprogramuj przyciski w ekspresie.
Tak, mam i na pewno skorzystam.

Dzięki za porady.


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Grudzień 2017, 20:12:49 »
Sprawa się posuwa na przód. No i zdążyłem sobie narobić wrogów  :Bicz: [emoji38]

Jestem w trójce klasowej z dwiema mamami. Okazuje się, że ta mama, z którą rozmawiałem o moim pomyśle wyraziła przedwczesny entuzjazm. Po konsultacji z drugą mamą okazało się, że mój pomysł jest beznadziejny, po co sobie zawracać głowę z takim sprzętem, tych kaw to może z 15 się sprzedało rozpuszczalnych. Wyczułem, że komuś robię pod górkę. Może ta druga mama ma jakąś ambicję sprzedawać te kawy, może to jakaś tradycja, nie wiem. powiedziałem, że skoro tak, to się jeszcze zastanowię. Miałem już odpuścić, po co kogoś na siłę uszczęśliwiać. Przed szereg jednak wyszła moja córka i pochwaliła się pomysłem wychowawczyni. Ta podchwyciła pomysł. Bez mojej wcześniejszej wiedzy na zebraniu wywołała mnie do tablicy i z entuzjazmem poprosiła, żebym pokrótce przedstawił swoją propozycję. Po zebraniu powiedziała, żebym skontaktował się z Panią dyrektor, której już wspomniała o tym w celu ustalenia szczegółów. Dyrektorka również zachwycona, dowiedziałem się sporo rzeczy, między innymi, że w ubiegłym roku sprzedano około 100 cegiełek na kawę rozpuszczalną. Mleko się rozlało. Trudno ;). Mamy z trojki klasowej w szatni udają, że mnie nie widzą  :lol2:

Do rzeczy. Wszyscy wiemy, że na forum mamy wspaniałych ludzi. Tym razem też się nie zawiodłem i udzielili mi wsparcia, ale po kolei.

Decyzja co do serwowanej kawy zapadła w wyniku ślepej próby na moich rodzicach oraz bratu i bratowej. Akurat miałem dwie kawy palone do espresso od Gorana Guatemalę Coban Rainforest oraz chwalony tu blend z niewielkim dodatkiem robusty Mujeres. Próbę przeprowadziłem następująco, dla każdego przygotowałem po dwie kawy z różnych ziaren wg osobistych preferencji. Dla kobiet cappuccino, dla taty americano dla brata espresso. Okazało się, że wynikiem był remis, mianowicie Mamie smakowało cappuccino na mujeres, bratowej na Guatemali, tacie americano na Mujeres, bratu espresso na Guatemali. Wynik 2:2. Tak więc zamówiłem na wszelki wypadek, żeby nie zabrakło, najwyżej odkupię, 3 kilogramy kawy, po trzy paczki Mujeres i Guatemali.

I tu miejsce na podziękowania. Serdecznie dziękuję Goranowi za to, że dorzucił cegiełkę od siebie i za połowę mojego zamówienia nie policzył opłaty, ponadto dorzucił paczuchę kawy ekstra (jeszcze nie wiem jakiej) na zorganizowanie konkursu, o którym za chwilę. Kolejnym darczyńcą jest Andrzej i Ela, którzy przysłali mi dwie paczki singli, Kenię i Kostarykę, które też wykorzystam jako nagroda w konkursie. @Elka, @Antonio, @ranGo bardzo Wam dziękuję, to wspaniałe, że są tu z nami takie życzliwe osoby, na które można liczyć.

Pomysł z konkursem podsunął mi Goran. Ja widzę to tak, że zorganizuję jakiś duży słoik, do którego osoby, które zakupią kawę będą mogły wrzucić karteczkę z numerem telefonu, a o jakiejś określonej godzinie zorganizuję losowanie. Maszyną losującą będzie pewnie moja córka Basia.

Jeszcze raz dziękuję sponsorom, jesteście wspaniali :)

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Grudzień 2017, 22:26:15 »
 :brawa:

i tak pójdzie sypana i rozpuszczalnik.
Uwierz.

BTW, jeżeli w szkole sa automaty do ciastek, napojów to koniecznie załatw ich wyłączenie z gniazdek.

Przerabiałem to ze dwa miesiące temu.


Po to jest impreza szkolna aby zebrać kasę, choc nie wiem, na co.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Grudzień 2017, 22:46:03 »
Błąd...... takie imprezy w założeniu są po to by zebrać kasę ale w założeniu dyrekcji:) 
Efektem ubocznym jest kasa, efektem najważniejszym w łbach co niektórych jest LANS.....
A jak sie można LANSOWAC? no jak. no jasne że z miną godną klasy wyższej nakładasz komuś znajomemu większy kawałek ciasta- za które kosisz kasę a ty go nie piekłeś:)
Inna wersja...: prawie koniec imprezy , i machając ręką  łaskawie mówisz do kogoś "weź weź za darmo połowę tego ciasta- czytaj blachy- i tak u sie kończy impreza..... kiedy spokojnie można spylić tą "resztke"  a połowę ceny wyjściowej, kasa na przedszkole,szkołe jest ale no psiaiapsiólki są zawiedzione bo liczyły na ciasto za free..
 I takiego lansu pełno:) a jak wlazłeś komuś w drogę no to chłopie strzeż sie...... uważaj w szatni bo dzieciakowi kalosze ukradną:)
powodzenia :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Grudzień 2017, 22:54:42 »
Nie chce się tym martwić. Mając takich wspaniałych sponsorów, na starcie mam do przodu. Nadwyżkę kawy, która zostanie niezużyta odkupię po cenie sklepowej, resztę surowców jak mleko i cukier również, bo to u mnie i tak pójdzie, więc tak czy inaczej coś tam się uzbiera nawet nie sprzedając jednej kawy. Ja wszystko przygotuję najlepiej jak to możliwe, reszta zależy od rodziców. Nie da się zrobić więcej niż można. Zobaczymy jak to wyjdzie w tym roku, najwyżej nie będzie kolejnego razu.

Automatów nie ma w szkole.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Grudzień 2017, 23:03:37 »
Nie ma co się spinać, ważne żeby wszyscy, na ile to możliwe, dobrze się bawili, szczególnie dzieciaki. Do tych skwaszonych trzeba się uśmiechać równie serdecznie jak do tych radosnych. Albo nie wytrzymają i zejdą Ci z horyzontu, albo sami odpuszczą fochy ;) Pomysł z konkursem fajny i ukłony dla fundatorów ziarenek :) Powodzenia i udanej imprezy.

Offline dilbi Kobieta

  • Wiadomości: 167
  • Ekspres: French Press, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Wilfa cgws-130b, ręczny
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Grudzień 2017, 08:04:28 »
Na początek - wielkie gratulacje dla fundatorów - za pomysł i chęci  :brawa:

Teraz ode mnie - u nas w szkole co roku organizowany jest świąteczny festyn. Mamy pieką ciasta, ktoś ostatnio zorganizował stoisko z grillem. Brakowało mi bardzo mocno fajnego miejsca z kawą. Ale ja z tych co rozpuszczalskiej nie tkną nawet drągiem, a sypane z paczki.. no coż. Wolę zostać o przysłowiowym "suchym pysku". Ale do czego dążę - zeszło wszystko co bylo do sprzedania. Odniosłam wrażenie, że w pewnym momencie, to chyba nawet ciasta zabrakło - a było go naprawdę sporo. Zebrano całkiem przyzwoita kwotę - bo coś ponad 2 tyś (jak na 400 uczniów w szkole, to wg mnie całkiem przyzwoicie). Kasa poszła na książki do biblioteki - ale to było wiadomo przez rozpoczęciem festynu.

A w temacie robienia pod górkę - mój współspacz jest też w Radzie Rodziców (pomijam, że klasowej, to jeszcze w szkolnej  :doh: ). Na kolejnym zebraniu miał omawiać jakieś super ważne rzeczy. Ile osób przyszło??? Razem z nim 5. Słownie: pięć z dwudziestu dwóch. Fakt - jego wina, że nie zaprosił całego towarzystwa. Na całe szczęście na kolejne wychowawczyni wysłała zaproszenie i łaskawie pojawiło się 18 sztuk.
Szkoła to tylko szkoła. Rodzice są naprawdę różni. Fajnie jak sie trafi na grupę zgranych ludzi próbujących grać do jednej bramki. Ale niestety zawsze trafi się jakaś mamusia (to jest właśnie ciekawe, że z reguły to są mamusie, które mają strasznie dużo wolnego czasu), której nigdy się nic nie podoba, zawsze ma jakieś "ale", najgłośniej krzyczy ze wszystkich. Tylko jak przychodzi co do czego, to umywa od wszystkiego ręce, nie bierze za nic odpowiedzialności. Jak rozmawiam ze znajomymi, to u każdego dziecka w klasie zawsze taki egzemplarz się trafi.
Więc mamuśkami z rady się nie przejmuj. Rób to co lubisz, baw się dobrze i niech dzieciaki też się dobrze bawią. A może "nawrócisz" parę osób na baaaaardzo złą drogę picia dobrej kawy ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Grudzień 2017, 08:53:37 »
Dzięki za wsparcie . Na szczęście nie jestem osobą, która przejmuje się takimi rzeczami. Sytuację przestawiłem tutaj, bo wydała mi się zabawna .

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Grudzień 2017, 10:11:22 »
Jest bardzo zabawna ;) I chyba pasuje tu komentarz inspektora Ryby - "co za naród :doh:" :D

Chciej dobrze, zrób coś nieszablonowego to Cię zjedzą. Pomimo tego, że im to nie robi absolutnie żadnej różnicy... To taka chamska strona tej całej sytuacji.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #27 dnia: 12 Grudzień 2017, 23:17:55 »
Pytanie w kwestii technicznej. Jak przetransportować ekspres? Myślałem, żeby włożyć go do solidnej torby typu Ikea i w niej go przenieść, tylko pasowało by mi położyć go na plecach, bo plecy są obłe i torba nie porwie się. Jeśli postawię na nóżkach to na pewno porwę torbę.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #28 dnia: 12 Grudzień 2017, 23:21:13 »
Europaleta (albo połówka) i folia. Ktoś tylko musi pomóc przenieść.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jednorazowy występ - Kiermasz szkolny
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Grudzień 2017, 23:25:45 »
Chciałem uniknąć palety. Chyba wykombinuję sobie jakąś platformę ze sklejki. Mam akurat taki odpowiedni fragment 18 tki. Ekspres przytwierdzę taśmą i dorobię do tego jakieś uchwyty.

Rozumiem, że na plecach w torbie to zły pomysł?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi