Autor Wątek: Dziesięć kawowych pytań - z przymrużeniem oka ;)  (Przeczytany 4083 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Dziesięć kawowych pytań - z przymrużeniem oka ;)
« dnia: 16 Wrzesień 2017, 20:23:30 »
Niejednokrotnie uczestnicy kawowych imprez mają odpowiedzieć na kilka pytań o sobie, kawowych, ale też tych luźnych. Myślę, że przez to też lepiej poznamy siebie nawzajem i swoje zainteresowania. Fajnie by było udzielać dłuższych, żartobliwych odpowiedzi  :taniec:
Jeśli niewłaściwy dział - proszę o przeniesienie :)

Jedziemy:

1. Kiedy i w jaki sposób zaczęła się Twoja przygoda z kawą? (kawiarnia, znajomy, internet...)
2. Ulubiona palarnia to...
3. Gdybyś musiał wybierać - alternatywa czy espresso - które mogłoby nie istnieć?
4. Kawy, które szczególnie zapadły Ci w pamięć
5. Jeśli miałbyś pracować z kawą, to w jakiej dziedzinie? (uprawa, roaster, barista, etc)
6. Opisz doskonałą kawiarnie
7. Który kraj/kraje w których hoduje się kawę, chciałbyś zwiedzić i dlaczego?
8. Ulubiony kraj kawowy
9. Gdybyś mógł mieć kawową supermoc, co by to było?
10. Kawowe marzenie (konkretny sprzęt, powtarzalność itp.)

Liczę na fajne odpowiedzi i ciekawe dyskusje  ;-)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Dziesięć kawowych pytań - z przymrużeniem oka ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Wrzesień 2017, 21:21:53 »


1. Kiedy i w jaki sposób zaczęła się Twoja przygoda z kawą? (kawiarnia, znajomy, internet...)
2. Ulubiona palarnia to...
3. Gdybyś musiał wybierać - alternatywa czy espresso - które mogłoby nie istnieć?
4. Kawy, które szczególnie zapadły Ci w pamięć
5. Jeśli miałbyś pracować z kawą, to w jakiej dziedzinie? (uprawa, roaster, barista, etc)
6. Opisz doskonałą kawiarnie
7. Który kraj/kraje w których hoduje się kawę, chciałbyś zwiedzić i dlaczego?
8. Ulubiony kraj kawowy
9. Gdybyś mógł mieć kawową supermoc, co by to było?
10. Kawowe marzenie (konkretny sprzęt, powtarzalność itp.)

Liczę na fajne odpowiedzi i ciekawe dyskusje  ;-)

1 Dawno temu gdy przestałem pić wódkę- żona
2. Alfabetycznie Goran Antonia Łukasz
3. espresso wysyłam w kosmos
4. Etiopie i Kenie
5. Fotograf który fotografuje kawę.
6. Nie ma takiej
7. Peru ze względu na góry
8. Nie czaje
9. Ukradł bym najlepszy jedno kolbowiec z pompą rotacyjną i wężem prosto do kanału.
10. Tak jak wcześniej napisałem ekspres ale w prezencie bo nigdy tyle kasy nie wydam.

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Dziesięć kawowych pytań - z przymrużeniem oka ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Wrzesień 2017, 09:41:23 »
1. Kiedy i w jaki sposób zaczęła się Twoja przygoda z kawą? (kawiarnia, znajomy, internet...)
Moja przygoda? Jeżeli liczymy kawę "O poranku" to bardzo dawno temu :D Jeżeli liczymy pierwsze poważniejsze próby to ok roku temu. Wtedy kupiłem dripa. Niestety było to na zasadzie otwórz paczkę kawy mielonej: wsyp mniej więcej na oko ile ma być, zalej do pełna tak aby nie przelać kubka i czekaj :D

2. Ulubiona palarnia to...
Zaczynam więc ciężko powiedzieć.

3. Gdybyś musiał wybierać - alternatywa czy espresso - które mogłoby nie istnieć?
Na tę chwilę espresso.

4. Kawy, które szczególnie zapadły Ci w pamięć

Dopiero zaczynam przygodę więc ciężko coś napisać.

5. Jeśli miałbyś pracować z kawą, to w jakiej dziedzinie? (uprawa, roaster, barista, etc)
Pewnie uprawa.

6. Opisz doskonałą kawiarnie
To taka po której przekroczeniu progu czuć że ludzie tutaj żyją kawą. Obsługa powinna być uśmiechnięta, na głupie pytania w stylu czy dostanę "ekspresso" odpowiadać tak mamy espresso :)
Przed zaparzeniem kawy powinien być szeroki wybór z jakiej kawy i jaką metodą chcemy napar a sam proces powinien być doskonale widoczny - od mielenia po zaparzanie.
Na stolikach powinny leżeć branżowe czasopisma z ciekawostkami i podstawowymi informacjami o kawie.



7. Który kraj/kraje w których hoduje się kawę, chciałbyś zwiedzić i dlaczego?

Kostaryka, Brazylia.


8. Ulubiony kraj kawowy
Jeszcze nie mam


9. Gdybyś mógł mieć kawową supermoc, co by to było?
Zamiana ludzi w fusy :D


10. Kawowe marzenie (konkretny sprzęt, powtarzalność itp.)
Kuchnia tylko pod kawę - czyli cały sprzęt w tej kuchni tylko pod kawę.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Dziesięć kawowych pytań - z przymrużeniem oka ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Wrzesień 2017, 10:28:21 »
hoduje się kawę...
...i uprawia krowy?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Dziesięć kawowych pytań - z przymrużeniem oka ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Wrzesień 2017, 12:11:10 »
Jedziemy:

1. Kiedy i w jaki sposób zaczęła się Twoja przygoda z kawą? (kawiarnia, znajomy, internet...)

Jeśli liczyć puszczalską, to chyba od studiów, jeśli liczyć przełom, który doprowadził mnie do tego co wiem teraz, to chyba zakup kapsułkowca przez rodziców ze trzy lata temu. Okazało się, że kawa może być smaczniejsza niż puszczalska. Zacząłem szukać czegoś jeszcze lepszego niż kapsułki, bo nie podobało mi się ograniczenie do jednego producenta kawy i po tych trzech latach jestem tutaj.

2. Ulubiona palarnia to...

Antonia i Gorana

3. Gdybyś musiał wybierać - alternatywa czy espresso - które mogłoby nie istnieć?

Nie wiem co to znaczy musiał, jakie były by konsekwencje braku wyboru. Najchętniej bym nie wybierał.

4. Kawy, które szczególnie zapadły Ci w pamięć

Ethiopia Rocko Mountain od Antonia i niezapomniane poziomki. Kawa pachniała jak jogurtowo truskawkowe cukierki. :-)

5. Jeśli miałbyś pracować z kawą, to w jakiej dziedzinie? (uprawa, roaster, barista, etc)

Barista, ale jako właściciel kawiarni.

6. Opisz doskonałą kawiarnie

Kilka młynków z różnymi kawami do ekspresu i kilka do przelewów, wiadomo, dobra atmosfera, fajnie jakby udało się stworzyć miejsce do codziennych spotkań znajomych, żeby klienci czuli się lepiej niż w domu. Oczywiście kiedy to opisuję to mam w głowie "central pork" z przyjaciół, tylko Rachel była fatalną kelnerką. ;-)

7. Który kraj/kraje w których hoduje się kawę, chciałbyś zwiedzić i dlaczego?

Chyba Ameryka środkowa, ale Kenia też kusi

8. Ulubiony kraj kawowy

Etiopia

9. Gdybyś mógł mieć kawową supermoc, co by to było?

Umiejętność odgadywania ulubionych profili smakowych swoich gości, tak, żeby ktoś mi nie powiedział, kiedy poczęstują go wyśmienitą Etiopią z V60, "jak ty możesz pić ten kwas" :-D

10. Kawowe marzenie (konkretny sprzęt, powtarzalność itp.)

Z przygotowaniem kawy nie mam już dużego problemu, sprzęt wiadomo zawsze mógłby być trochę lepszy. Moje kawowe marzenie jest takie, żeby mieć dużo pieniędzy, nie wiem, wygrać w totka, tak, żeby finanse, obroty nie były problemem i otworzyć sobie kawiarnię na plaży w jakimś kraju gdzie lato trwa cały rok i robić to dla przyjemności a nie dla obrotów. Wystarczyło by mi kilku klientów dziennie stałych bywalców, którzy z czasem stali by się przyjaciółmi. :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Ness

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Comandante MK3 nitro
Odp: Dziesięć kawowych pytań - z przymrużeniem oka ;)
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Wrzesień 2017, 12:37:04 »
1. Kiedy i w jaki sposób zaczęła się Twoja przygoda z kawą? (kawiarnia, znajomy, internet...)
W 2014 roku poznałem grupę znajomych, którzy jak się okazało mają pasję do kawy speciality. Po ponad roku sporadycznego popijania dripów, aeropressów i chemexów zostałem wciągnięty w sidła.

2. Ulubiona palarnia to...
Ciężko powiedzieć. Na obecną chwilę największą sympatię darzę Audun oraz Kaffe2009

3. Gdybyś musiał wybierać - alternatywa czy espresso - które mogłoby nie istnieć?
Szkoda tak wybierać, ale niestety espresso.

4. Kawy, które szczególnie zapadły Ci w pamięć
Panama geisha esmeralda - coś cudownego

5. Jeśli miałbyś pracować z kawą, to w jakiej dziedzinie? (uprawa, roaster, barista, etc)
Barista, ale w spokojnej kawiarni

6. Opisz doskonałą kawiarnie
Doskonała kawa, atmosfera, brak pośpiechu, wystrój, czystość, sympatyczni bariści

7. Który kraj/kraje w których hoduje się kawę, chciałbyś zwiedzić i dlaczego?
Nie potrafię odpowiedzieć

8. Ulubiony kraj kawowy
Etiopia

9. Gdybyś mógł mieć kawową supermoc, co by to było?
Brak kreatywnej odpowiedzi

10. Kawowe marzenie (konkretny sprzęt, powtarzalność itp.)
Idealna woda do kawy, która leci prosto z kranu
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2017, 12:51:50 wysłana przez ness »

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Dziesięć kawowych pytań - z przymrużeniem oka ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Styczeń 2019, 16:28:57 »
Intryguje mnie to pytanie:
3. Gdybyś musiał wybierać - alternatywa czy espresso - które mogłoby nie istnieć?
   Wybieram espresso.
 Czy taka odpowiedź znaczy, że espresso mogłoby nie istnieć?
 Czy wybór espresso znaczy, że alternatywa mogłaby nie istnieć?

 


BiF

  • Gość
Odp: Dziesięć kawowych pytań - z przymrużeniem oka ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Styczeń 2019, 16:43:24 »
8. Panama i Hawaje.
9. Wchodzę do kuchni i mówię: poproszę idealne podwójne espresso, biorę do ręki, wypijam, a sprzęt sam się czyści i czeka z utęsknieniem w pogotowiu na moje ponowne przyjście... Nie, żebym nie lubił sprzątać po sobie po zrobieniu kawy.
10. Wymarzony sprzęt jak zawsze ograniczają przyziemne finanse, ale uwielbiam czuć w dłoni słuszny ciężar fi58mm swojego tampera firmy Rocket: jest banalnie nieziemsko piękny :taniec:, więc mała rzecz związana z espresso a cieszy  [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2019, 17:36:26 wysłana przez BiF »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Dziesięć kawowych pytań - z przymrużeniem oka ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Styczeń 2019, 18:12:02 »
Intryguje mnie to pytanie:
3. Gdybyś musiał wybierać - alternatywa czy espresso - które mogłoby nie istnieć?
   Wybieram espresso.
 Czy taka odpowiedź znaczy, że espresso mogłoby nie istnieć?
 Czy wybór espresso znaczy, że alternatywa mogłaby nie istnieć?
To chyba oczywiste :) ?


1. 2005r, pierwsza praca, wspaniały szef (już w innej firmie) kupuje za swoje pieniądze wypasiony kolbowy ekspres i nie stawia go w swoim biurze tylko w kuchni, żeby szerzyć kawową kulturę. Moja pierwsza (literalnie) kawa w życiu, espresso, po nim jeszcze jedno. I jeszcze jedno. Później pikawa przez godzinę, ale już wiedziałem, że to jest ta droga.

2. MA - po pierwszych włoskich próbach na Ascaso Arc, i przeczytaniu iluś tam wpisów ze starego forum, wybór pada na tę. I zostało do dzisiaj.

3. Alternatywa

4. Cioccolato (MA), Kostaryka Finca Licho (MA), Magic Pussy (Rocket Bean), Uganda Mzungu (Gardelli), pierwsze espresso we Włoszech wypite na podrzędnej stacji kolejowej

5. barista

6. taka, w której sam mogę przyrządzić kawę :)

7. Kostaryka, Etiopia, Brazylia

8. Brazylia

9. Refraktometr w oczach

10. La Marzocco Linea Mini
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2019, 18:28:31 wysłana przez kulka »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dziesięć kawowych pytań - z przymrużeniem oka ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Styczeń 2019, 23:27:53 »
1. Gdy miałem pięć lat, w domu wszyscy pili kawę i palili papierosy. Dom tętnił życiem. Po imprezach gdy wstawałem rano robiłem różne mikstury. Kawa została ze mną do dzisiaj, jak i różne eksperymenty kulinarne.
2. Każda palarnia, której kawa mnie pozytywnie zachwyci i gdzieś przeniesie.
3. Przeżyję bez espresso.
4. W pamięć zapadają mi przeżycia, a nie nazwy.
5. Szalony naukowiec, zakręcony barista, pokorbiony roaster itd.
6. Taka, w której oszalałbym z radości i doznań.
7. Chętnie odwiedziłbym każdy kraj, w którym uprawia się kawowiec. Ponoć są tak podobne do siebie, że wystarczy zobaczyć jeden. Ja jednak uwielbiam poznawać i wolę przekonać się samemu.
8. Co raz to nowe kraje mnie zaskakują wspaniałą kawą. Jako introwertyk i indywidualista jestem wystarczająco zamknięty, aby nie pakować się w dodatkowe pudełka.
9. Móc poznać co czuje inna osoba próbując tego samego.
10. Robić taką kawę, aby była sztuką i radością dla pijącego.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi