Autor Wątek: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu  (Przeczytany 29223 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #30 dnia: 26 Sierpień 2017, 10:05:33 »
Stabilność temperaturowa w termoblokach jest podobno na przyzwoitym poziomie.
Śmiem wątpić. Żeby było w miarę stabilnie, trzeba się sporo nagimnastykować, a najprostsze ekspresy z bimetalem nie są stabilne.

Nawet termobloki z cyfrowymi termostatami nie przekonują.
Jak wyżej. Jest lepiej - a jak, nie miałem okazji sam pomierzyć, ani zobaczyć wiarygodnych wyników.

Z czego to wynika? Dlaczego większość producentów produkuje boilery? I dlaczego cieszą się one taką popularnością?
Jak wyżej. Jeśli termoblok byłby tak dobrym rozwiązaniem, to wszyscy by go używali.



Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 440
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #31 dnia: 26 Sierpień 2017, 10:56:18 »
Czy ktoś robił pomiary jak grzeje termoblok z Basica, Arca? Wydaje się że zagrzanie 12ml w tym dużym, solidnym termobloku to nie problem więc może jednak jest stabilny? Tak sobie spekuluję bo sam nie mierzyłem.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #32 dnia: 26 Sierpień 2017, 10:59:47 »
Dla mnie to trochę tak jak ogrzewanie w domu wody przepływowy vs bojler 😀

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 440
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Sierpień 2017, 11:05:23 »
No nie do końca :) - w kranie to mi nie robi różnicy czy mam +/- 5 stopni. A ekstrakcji może zaszkodzić. Tam są 3 zwoje zatopione w aluminium więc podejrzewam że bezwładność to jakąś ma.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #34 dnia: 26 Sierpień 2017, 11:41:46 »
Woda w termobloku ogrzewa się w czasie przepływania, na dodatek "startuje" ze źródła/zbiornika o różnej temperaturze, zależnej od pory roku i warunków otoczenia.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #35 dnia: 26 Sierpień 2017, 12:20:44 »
Tak z praktyki widzę, że lepsze smakowo efekty mam po nagrzaniu pary i przestudzeniu wodą, chociaż nie zawsze chce się w to bawić 😀

Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #36 dnia: 26 Sierpień 2017, 16:15:39 »
Dziękuję za Wasze wszystkie komentarze. Krakus - przekonujesz mnie. WS - słuszna uwaga. Uman - Twoje spekulacje uzasadnione. Miałem przyjemność również poczytać argumenty Janusza, dystrybutora Ascaso, we wcześniejszych dyskusjach. Jego polemiki z Krakusem również - bardzo pouczające. Wniosek dla mnie jest jeden. Mając konkretny młynek (np. F4 Nano), stosunkowo tani  termoblok (np. Arc) oraz wiedzę i umiejętności, przygotuję poprawne i powtarzalne espresso. Może  po jakimś czasie będę mógł nawet odczytać poszczególne nuty smakowe danego singla, czy mieszanki.
W sumie, jak przy każdym hobby, chodzi też trochę o gonienie króliczka. Jeżeli słuchasz muzyki, fotografujesz, to wiesz o co mi chodzi. Chcę uniknąć sytuacji, kiedy po jakimś czasie dotrze do mnie, że termoblok trzeba wymienić na coś lepszego. Finansowo na tym stracę. Wiadomo, trzeba sprzedać taniej, kupić drożej. Dlatego myślę o zakupie zestawu, z którym będę miał spokój na parę dobrych lat.
Może zatem Bezzera BZ09 plus F4 Nano?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4841
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #37 dnia: 26 Sierpień 2017, 17:55:48 »
Woda w termobloku ogrzewa się w czasie przepływania, na dodatek "startuje" ze źródła/zbiornika o różnej temperaturze, zależnej od pory roku i warunków otoczenia.

Nie chciałem już kontynuować tej dyskusji ale ...
A woda do bojlera bez HXa to startuje z innego źródła ? Z tego samego ! I do tego wpada do bojlerka o małej pojemności w którym jest woda. Zimna do gorącej...

No nie do końca :) - w kranie to mi nie robi różnicy czy mam +/- 5 stopni. A ekstrakcji może zaszkodzić. Tam są 3 zwoje zatopione w aluminium więc podejrzewam że bezwładność to jakąś ma.
Pewnie że ma. Zwojów jest znacznie więcej - ok. 1 m rurki to nie są 3 zwoje. Publikowane w materiałach zdjęcie przekroju termobloku jest jedynie poglądowe. Tyle, że w tej spirali mieści się raptem 12 ml wody w rurce o średnicy 2 mm. Po króciutkim spuście wody dla opłukania prysznica i ustabilizowania temperatury kawa jest robiona ze świeżo napływającej wody. Inaczej niż w bojlerze w którym zawsze jakaś ilość wody jest. Jeśli dodać do tego elektroniczny termostat lub nowy PID to stabilność jest zapewniona. Czy lepsza czy gorsza niż w bojlerze nie będę w tej chwili dyskutował. Wiadomo, że producent przy elektronicznym termostacie podaje +/- 1,5 st. C. Podobnie lub lepiej powinno być w nowym ekspresie PID. Tym bardziej, że ma on izolację termiczną termobloku. Sądzę, że we wrześniu będziemy mogli opublikować wyniki pomiarów przeprowadzonych przez ASCASO w celu certyfikacji wg metod WBC. Wówczas wrócimy do tej dyskusji.
« Ostatnia zmiana: 26 Sierpień 2017, 18:30:44 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #38 dnia: 26 Sierpień 2017, 19:44:53 »
A woda do bojlera bez HXa to startuje z innego źródła ? Z tego samego ! I do tego wpada do bojlerka o małej pojemności w którym jest woda. Zimna do gorącej...

Wszystko fajnie, ale co z tego, skoro ekspres z Hx-em waży pewnie kilka razy więcej od takiego Basica. Więc i stabilność temperaturowa musi być większa. Zresztą nie chodziło mi o takie porównywania, bo nie mają one sensu, to maszyny z innych półek. Ale w niewielkim gabarytowo ekspresach, lepszym rozwiązaniem moim zdaniem jest bojler. Woda się w nim nagrzeje do określonej temperatury i będzie łatwiej o poprawną ekstrakcję.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #39 dnia: 26 Sierpień 2017, 19:55:15 »
W poruszonej sprawie dopływu zimnej wody do bojlera ma rację Janusz. Jest to problem nawet w przypadku dużych maszyn 2B, np. La Marzocco Linea. Dlatego producenci stosują różne rozwiązania niwelujące efekty niestabilności związanej z czerpaniem zimnej wody do bojlera. Zwykle chyba wstępnie podgrzewa się wodę do pewnej temperatury, np. przy użyciu bojlera parowego lub dodatkowego bojlera.

W przypadku HX mamy do czynienia z mieszaniem się wody wpływającej do układu hydraulicznego z wodą znajdującą się w HX. Niektórzy producenci maszyn HX zastosowali dodatkowy, mały bojler podgrzewający wodę dostarczaną do HX. Wszystko po to, by temperatura zaparzania była bardziej stabilna.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #40 dnia: 26 Sierpień 2017, 20:23:03 »
Bezzera 9 to trochę zabawy przy mlecznych, spuszczanie pary itp rzuć może okiem na Oscar II.

Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #41 dnia: 26 Sierpień 2017, 20:31:05 »
Tom, mleczne kawy dla mnie nie istnieją. Tylko espresso. Pomimo wszystko dzięki za Twój typ, sprawdzę na pewno.
Czytam Wasze wypowiedzi z dużym zaciekawieniem. Jak widać kwestia ekspresu nie jest taka oczywista, niestety...
Pojawienie się Antonia przypomniało mi o kończącej się Ariadnie  ;)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #42 dnia: 26 Sierpień 2017, 21:12:14 »
Może zatem Bezzera BZ09 plus F4 Nano?
Myślę, że Ascaso (Arc, bo najładniejszy ;-)) plus młynek 64mm będzie OK.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #43 dnia: 26 Sierpień 2017, 21:35:22 »
Pamiętaj, że nie ma idealnego ekspresu 😀
Kupisz coś będziesz śledził forum 😀 lub inaczej dalej interesował się kawą, będziesz miał ochotę po pewnym czasie coś zmienić, np Bezzera 09, po pół roku może pid by się przydał itp itd 😀. Zaleta np. takiego Arc nie wybacza błędów przy mieleniu i ubijaniu i przez to można się w sumie sporo nauczyć. 😀

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #44 dnia: 26 Sierpień 2017, 22:48:41 »
Pewnie że ma. Zwojów jest znacznie więcej - ok. 1 m rurki to nie są 3 zwoje. Publikowane w materiałach zdjęcie przekroju termobloku jest jedynie poglądowe. Tyle, że w tej spirali mieści się raptem 12 ml wody w rurce o średnicy 2 mm. Po króciutkim spuście wody dla opłukania prysznica i ustabilizowania temperatury kawa jest robiona ze świeżo napływającej wody. Inaczej niż w bojlerze w którym zawsze jakaś ilość wody jest. Jeśli dodać do tego elektroniczny termostat lub nowy PID to stabilność jest zapewniona. Czy lepsza czy gorsza niż w bojlerze nie będę w tej chwili dyskutował. Wiadomo, że producent przy elektronicznym termostacie podaje +/- 1,5 st. C.

Jak tak jest Januszu jak mówisz to łatwo będzie to sprawdzić. Nie będzie zgrzytów z tym tematem w przyszłości. :taktak:
Dwa ekspresy są potrzebne do tego celu. Jeden termoblok, drugi HX średnich rozmiarów. W obu ekspresach ustawiamy temperaturę 94 st. i robimy "doppio" 80 g.
Kolby zimne NPF wskazane, ta sama ilość kawy, te same sitka koniecznie, podobny czas ekstrakcji.
Filiżanka na wagę, uzysk 80 g. Termometr wskaże który z ekspresów ma większą stabilność temperaturową. Czyli temperaturę kawy w filiżance bliższą 94 st.
Ot taka mnie myśl naszła na odczyt temperatury kawy w szklance przypisaną ściśle oddziaływaniu cieplnym jakie ma miejsce podczas ekstrakcji. Wartość uzysku kawy 80 g wydaje się zasadna  bo przekracza skalę przypisaną doppio.

Edit.
Ekspres może być to nawet mały bojler 0,4-0,5 l np. ECM Casa.
Filiżanki pomiarowe muszą być o tej samej temperaturze.
« Ostatnia zmiana: 26 Sierpień 2017, 23:05:51 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi