Autor Wątek: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu  (Przeczytany 29228 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #165 dnia: 29 Wrzesień 2017, 14:20:01 »
I jak blisko byłeś ratio 1:2 w 25 s?

Offline wjp

  • Wiadomości: 188
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #166 dnia: 29 Wrzesień 2017, 14:31:34 »
@WS
Cytuj (zaznaczone)
Młynek On Demand nie ma dozownika, tylko dozowanie czasowe bezpośrednio do portafiltra. A dozownik faktycznie jest trochę upierdliwy, ale da się z nim żyć.

Właśnie o to mi chodziło. Że w tym budżecie nie ma praktycznie szans kupić młyn gastro z bezpośrednim namieleniem + nowy ekspres.

Cytuj (zaznaczone)
Wysłany przez: pj.walczak
« dnia: Dzisiaj o 11:28:28 » Umieść cytat
Cytat: wjp w Dzisiaj o 11:06:38
Większość z nich ma dozownik a to niezbyt dobre rozwiązanie do domu.
Dlaczego nie? :)

Ponieważ przyjmuję, że doza kawy będzie odmierzana i wsypywana do młynka. Dlatego dozownik to zły pomysł. Zbyt dużo kawy w nim zostaje no i nigdy nie wiadomo ile tej kawy nasypie się nam do portafiltra. Miałem taki młynek ale odsprzedałem go już po paru dniach.
Osobiście nie polecam.

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #167 dnia: 29 Wrzesień 2017, 15:01:50 »
pędzelek i wymiatamy:) upierdliwe ale jednak dziala.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #168 dnia: 29 Wrzesień 2017, 15:19:22 »
Ja jakoś nie miałem problemów z dozownikiem... Wymaga to ciut więcej czasu, ale i tak espresso wychodziło mi powtarzalne. Kwestia wypracowania odpowiedniej obsługi młynka, ja np wyciągałem kawę z wylotu między żarnami a dozownikiem.

Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #169 dnia: 29 Wrzesień 2017, 16:00:30 »
Ja też się dłuższy czas męczyłem z dozownikiem, po czym go wyrzuciłem, zastąpiłem dzióbkiem domowej roboty i odethcnąłem z ulgą ;) Dodatkowo był on 'otwierany' od góry, więc mogłem wygrzebać kawę z miejsca, o którym rzecze siewcu.

Offline wjp

  • Wiadomości: 188
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #170 dnia: 29 Wrzesień 2017, 22:01:42 »
Hehehe. Chłopaki, upraszczajmy sobie życie. Zwłaszcza nowemu amatorowi kawy. Po co ma przebywać drogę przez mękę skoro my już to przeszliśmy. A wracając do meritum. Nasz kolega ma około 2500 zł. na sprzęt. Forumowy Janusz za tę kwotę może zaproponować fajny zestaw. Na termoblokach się nie znam bo zaczynałem od Gaggi ale młyn i-1 mogę polecić jako pierwszy (może ostatni) do espresso.

Do tego dobierzmy ekspres i niech kolega zaczyna przygodę. Nie zabierajmy mu tych mniej lub bardziej przyjemnych chwil z zabawą w baristę :)

Offline malucry Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Bezzera Strega, Moccamaster Select, Bialetti, V60, AP, FP
  • Młynek: ZF64W, C40 Mk3 NB
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #171 dnia: 15 Październik 2017, 05:55:46 »
Woda w termobloku ogrzewa się w czasie przepływania, na dodatek "startuje" ze źródła/zbiornika o różnej temperaturze, zależnej od pory roku i warunków otoczenia.

Nie chciałem już kontynuować tej dyskusji ale ...
A woda do bojlera bez HXa to startuje z innego źródła ? Z tego samego ! I do tego wpada do bojlerka o małej pojemności w którym jest woda. Zimna do gorącej...

No nie do końca :) - w kranie to mi nie robi różnicy czy mam +/- 5 stopni. A ekstrakcji może zaszkodzić. Tam są 3 zwoje zatopione w aluminium więc podejrzewam że bezwładność to jakąś ma.
Pewnie że ma. Zwojów jest znacznie więcej - ok. 1 m rurki to nie są 3 zwoje. Publikowane w materiałach zdjęcie przekroju termobloku jest jedynie poglądowe. Tyle, że w tej spirali mieści się raptem 12 ml wody w rurce o średnicy 2 mm. Po króciutkim spuście wody dla opłukania prysznica i ustabilizowania temperatury kawa jest robiona ze świeżo napływającej wody. Inaczej niż w bojlerze w którym zawsze jakaś ilość wody jest. Jeśli dodać do tego elektroniczny termostat lub nowy PID to stabilność jest zapewniona. Czy lepsza czy gorsza niż w bojlerze nie będę w tej chwili dyskutował. Wiadomo, że producent przy elektronicznym termostacie podaje +/- 1,5 st. C. Podobnie lub lepiej powinno być w nowym ekspresie PID. Tym bardziej, że ma on izolację termiczną termobloku. Sądzę, że we wrześniu będziemy mogli opublikować wyniki pomiarów przeprowadzonych przez ASCASO w celu certyfikacji wg metod WBC. Wówczas wrócimy do tej dyskusji.



Jestem bardzo ciekawy dalszego toku tej dyskusji...

Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #172 dnia: 24 Styczeń 2018, 20:08:57 »
Cześć wszystkim,

po dłuższej nieobecności wracam, żeby się pochwalić i podziękować. Dziękuję, że pomogliście mi w wyborze. Dzięki Waszym opiniom łatwiej mi było podjąć decyzję i dziś pojawiły się u mnie dwa sprzęty: Rocket Appartamento wraz z Fiorenzato F4E Nano V2.
Kawy jeszcze nie robiłem, bo późno... ale myślę, że nadrobię w najbliższym czasie. Jednym słowem przede mną przygoda z kawą  [emoji38]

Pytanie mam na gorąco: czy da się wyzerować statystykę młynka?

Chciałem wrzucić fotkę rzeczonego zestawu albo załączyć ją wprost wprost, ale chyba jestem za młody na takie rzeczy.
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2018, 21:44:09 wysłana przez PawełM »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #173 dnia: 24 Styczeń 2018, 20:26:02 »
Jak zbyt późno toż to najlepsza pora na wieczorną kawę ;-)

Offline marsolcz

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4 e nano V2
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #174 dnia: 25 Styczeń 2018, 14:44:31 »
Cześć wszystkim,

po dłuższej nieobecności wracam, żeby się pochwalić i podziękować. Dziękuję, że pomogliście mi w wyborze. Dzięki Waszym opiniom łatwiej mi było podjąć decyzję i dziś pojawiły się u mnie dwa sprzęty: Rocket Appartamento wraz z Fiorenzato F4E Nano V2.
Kawy jeszcze nie robiłem, bo późno... ale myślę, że nadrobię w najbliższym czasie. Jednym słowem przede mną przygoda z kawą  [emoji38]

Pytanie mam na gorąco: czy da się wyzerować statystykę młynka?

Chciałem wrzucić fotkę rzeczonego zestawu albo załączyć ją wprost wprost, ale chyba jestem za młody na takie rzeczy.


Cześć,
Gratuluję zakupu, również posiadam ten zestaw. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że troszkę czasu zajęło mi "zaprzyjaźnienie się" ze sprzętami. Pomimo tego, że przed zakupem spędziłem  sporo czasu na forum by opanować teorię to wstrzelenie się w powtarzalność espresso zajęło mi więcej czasu  niż się tego spodziewałem. Jeśli mogę coś poradzić to w przypadku kiedy dużo spieniasz zadbaj o to, by regularnie także spuszczać wodę z dyszy gorącej wody co pozwoli na regularną wymianę wody w bojlerze. Ja tego nie robiłem przez około 2 tygodnie ćwicząc dużo latte arty w tym czasie i bardzo się zdziwiłem gdy po odkręceniu gorącej wody wyleciała bardzo mętna woda z wyraźnym wapiennym posmakiem. Szukając w necie przyczyn znalazłem takie wytłumaczenie:

Every time a barista steams milk, the steam is pure water vapor, free of minerals. Any minerals that had been dissolved in the vaporized water remain in the liquid in the boiler, increasing the water's mineral concentration.  After each steaming, the boiler refills with a bit of mineral-laden water, continuing the process of removing pure water (vapor) from the boiler and replacing it with mineralized water.

To, co mi trochę przeszkadza to niedopasowanie rocketowego portafiltra z podwójną wylewką do uchwytu młynka (poprzez to, że wylewka jest wysunięta za bardzo do przodu nie można jej podpiąć do uchwytu a mielone ziarno nie trafia w centralny punkt sitka w portafiltrze.
Oczywiście świeżo palona kawa ze sprawdzonego źródła to priorytet. Marketówki, nawet te droższe (miałem np Paranę) nie mogą konkurować w mojej ocenie z ziarenkami z dobrych naszych palarni.


Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Odp: Czy warto? Prośba o ocenę zestawu
« Odpowiedź #175 dnia: 25 Styczeń 2018, 19:19:04 »
Nie jest łatwo na początku. Dzisiaj byłem na etapie błotnistego ciastka. Zwiększam dozę, zmieniam stopień mielenia. Obserwuję co i jak wypływa. Generalnie jest zabawa. Chciałoby się od razu robić dobrze, no ale niestety. Podobno łatwiej jest się nauczyć na E61, w co chcę wierzyć :-)
Za mleko się nawet nie zabieram póki co...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi