Autor Wątek: Przytuł tygielek  (Przeczytany 5759 razy)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Przytuł tygielek
« dnia: 20 Marzec 2017, 14:18:25 »
Z ostatniego wyjazdu do Serbii został mi jeden tygielek. Tygielek jest nowy, emaliowany, nie używany ;) Aby go wygrać wystarczy odpowiedzieć prawidłowo tylko na jedno pytanie. Liczy się pierwsza prawidłowa odpowiedź którą wpisujemy w tym wątku. Pytanie nie jest tak łatwe jak pytanie za milion w Milionerach ;) Można strzelać, można dzwonić do przyjaciela, można spoglądać jak głosuje publiczność...



Pytanie jest związane z historią a pomysł pad przy ujrzeniu Projektu wspólnego udostępnienia rzymskich zabytków opracowanego przez  Bułgarię, Chorwację, Rumunie i Serbie.

Realizacja projektu obliczona jest na kilka lat, ale dokonano już wyboru jego głównych obiektów. W Rumunii zlokalizowane są one na wybrzeżu czarnomorskim i w delcie Dunaju, gdzie jest najwięcej zabytków z epoki rzymskiej. Portowe miasto Konstanca, zwane w starożytności Tomis, było miejscem zesłania rzymskiego poety Owidiusza, który zmarł tam w 17 roku n.e.

Na terenie Bułgarii "Szlak Cesarzy Rzymskich" przebiega przez położone 18 kilometrów na północ od Wielkiego Tyrnowa ruiny rzymskiego i wczesnobizantyjskiego miasta Nicopolis ad Istrum oraz przez Swisztow nad Dunajem, gdzie w czasach starożytnych znajdowała się rzymska twierdza Novae. Stacjonował tam słynny pierwszy legion italski, którego zadaniem była obrona dunajskiej granicy cesarstwa.

W trakcie trwających od schyłku XIX wieku prac wykopaliskowych w Nicopolis ad Istrum odsłonięto tam między innymi miejskie umocnienia, agorę z posągami i kolumnadą, teatr oraz brukowaną sieć uliczną i system kanalizacyjny.

W Sofii, następnym przystanku na szlaku, będzie można oglądać odrestaurowane pomniki epoki rzymskiej umieszczone na nowych stacjach metra oraz odkrytą niedawno kamienną zachodnią bramę starożytnej Serdiki (jak nazywała się wówczas Sofia), przez którą do miasta wkraczali cesarze, a także odrestaurowany odcinek decumanus maximus (wiodącej ze wschodu na zachód głównej ulicy).

Władze Sofii zadbają o to, by tablice informacyjne przy rzymskich zabytkach poświęcały odpowiednio dużo miejsca ogłoszonemu w 311 roku w Serdice edyktowi tolerancyjnemu cesarza Galeriusza. Był to pierwszy w dziejach akt prawny ustanawiający wolność religijną dla chrześcijan na terenie Cesarstwa Rzymskiego.

"Niechże znowu będą chrześcijanami i niech budują swoje miejsca zebrań, pod tym wszakże warunkiem, że niczego nie uczynią przeciw porządkowi. (...) Tak więc, zgodnie z obecnym naszym zezwoleniem chrześcijanie winni modlić się do swego boga, prosząc o dobro dla nas, dla państwa i dla nich samych, aby państwo trwało niewzruszone, oni zaś żyli bezpiecznie w swych siedzibach" - głosił edykt.

Z cesarzem Galeriuszem związany jest serbski odcinek szlaku. Urodził się on w Felix Romuliana koło dzisiejszego Zajczaru na wschodzie kraju. Ruiny tego miasta są jednym z najważniejszych obiektów na 600-kilometrowym szlaku w Serbii. Przebiega on również przez Nisz (niegdyś Naissus) i Sremską Mitrovicę - dawne rzymskie Sirmium, gdzie znajduje się wielki nieodsłonięty rzymski hipodrom. Kryje go współczesna zabudowa miasta. W Sirmium urodzili się cesarze Trajan, Aurelian oraz Konstancjusz II.

W Chorwacji szlak przebiega wzdłuż wybrzeża dalmatyńskiego. Zbudowany na przełomie III i IV wieku pałac Dioklecjana w Spalatum (dzisiejszym Splicie), zaplanowany na wzór warownego obozu rzymskiego, jest jednym z najpiękniejszych obiektów na trasie. Obejmie ona także Pulę na półwyspie Istria ze słynnym bardzo dobrze zachowanym amfiteatrem.



---------------------------------------------------------------------------------------------

Jako że całe Bałkany były pod kontrolom Wiecznego Miasta, nie dziwi że i niektórzy cesarzy mogły być urodzony na terytorium Serbii.

Ile było cesarzów Rzymskiego Imperium, urodzonych na terytorium Serbii?

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Marzec 2017, 14:26:17 »
10 ?

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Marzec 2017, 14:26:43 »
17

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Marzec 2017, 14:40:17 »
Świetna historia, ale odpadam w tej epoce ;).

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Marzec 2017, 14:41:10 »
Strzelam... 11 z Sirmium i okolic :)
Ale ile ich łącznie dokładnie było to chyba nikt się nie doliczy,  bo który to wybrany, a który samozwańczy? :)
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2017, 14:43:12 wysłana przez flexooo »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Marzec 2017, 14:41:21 »
6.
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2017, 14:55:55 wysłana przez WS »

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Marzec 2017, 14:46:00 »
3.

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Marzec 2017, 14:47:33 »
13 😀

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Marzec 2017, 14:50:18 »

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Marzec 2017, 14:53:53 »
7.




Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Marzec 2017, 14:54:54 »
Dobra odpowiedź już padła, ale co mi tam, siedemnastu.

1. TRAJAN DECIJE (TRAJAN DECIUS) 249 – 251
2. HOSTILIJAN (GAIUS VALENS HOSTILIANUS MESSIUS QUINTUS AUGUSTUS) 251
3. KLAUDIJE II GOTSKI (CLAUDIUS II GOTHICUS) 268 – 270
4. AURELIJAN (LUCIUS DOMITIUS AURELIANUS AUGUSTUS) 270 – 275
5. PROB (MARCUS AURELIUS PROBUS AUGUSTUS) 276 – 282
6. MAKSIMIAN HERKULIJE (MARCUS AURELIUS VALERIUS MAXIMIANUS HERCULIUS AUGUSTUS) 285 – 305, 310
7. KONSTANCIJE HLOR (CONSTANTIUS CHLORUS) 293 – 306
8. GALERIJE (GAIUS GALERIUS VALERIUS MAXIMIANUS AUGUSTUS) 293 – 311
9. MAKSIMIN DAJA (GAIUS VALERIUS GALERIUS MAXIMINUS DAIA AUGUSTUS) 305 – 313
10. FLAVIJE SEVER (FLAVIUS SEVERUS) 305 – 307
11. KONSTANTIN VELIKI (FLAVIUS VALERIUS AURELIUS CONSTANTINUS AUGUSTUS) 306 – 337
12. LICINIJE (GAIUS VALERIUS LICINIANUS LICINIUS AUGUSTUS) 307 – 324
13. KONSTANCIJE II (FLAVIUS JULIUS CONSTANTIUS AUGUSTUS) 337 – 361
14. VETRANION (FLAVIUS VETRANIO AUGUSTUS) 350
15. JOVIJAN (FLAVIUS IOVIANUS AUGUSTUS) 363 -364
16. GRACIJAN (FLAVIUS GRATIANUS AUGUSTUS) 375 – 383
17. KONSTANCIJE III (FLAVIUS CONSTANTIUS AUGUSTUS) 421
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2017, 14:57:39 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Marzec 2017, 18:34:19 »
Miklas zdecydowanie potwierdził że @kulka prawidłowo odpowiedział na pytanie wiec tygielek jutro ruszy w drogę a ja czekam na adres do wysyłki.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Marzec 2017, 19:09:43 »
Gratuluję zwycięzcy, służbowy telefon oderwał mnie od zabawy i nie zdążyłem napisać :-)

google.rs Twoim przyjacielem ;-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Marzec 2017, 19:36:19 »
Miklas zdecydowanie potwierdził że @kulka prawidłowo odpowiedział na pytanie wiec tygielek jutro ruszy w drogę a ja czekam na adres do wysyłki.
Ja tylko dla sportu wziąłem udział w konkursie, także tygielek można słać do kolegi @miklas. Swoją drogą znalezienie odpowiedzi zajęło coś koło minuty :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przytuł tygielek
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Marzec 2017, 19:56:25 »
Nie nie, no bez przesady, zasady to zasady, nie chcę na nikim wywierać jakiej presji czy coś. Też udało mi się znaleźć więc się podzieliłem informacją, ale od razu widziałem, że Ty udzieliłeś poprawnej odpowiedzi pierwszy.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi