Autor Wątek: Jaka kawa dla początkującego ?  (Przeczytany 59013 razy)

Offline kulfon23

  • Wiadomości: 10
Jaka kawa dla początkującego ?
« dnia: 14 Styczeń 2017, 22:25:26 »
Witam, zakupiłem żonie na urodziny automat do kawy (na razie idzie kurierem, ale ma dojść na urodziny ;) ) Jest to pierwszy ekspres w domu więc doświadczenia nie mam żadnego.

Trochę poczytałem o ziarnach kaw i dowiedziałem się że dobrze jak by były świeżo palone nie z makretu itp. itd. Żona lubi kawy Latte smakują jej Nescafé Sensazione Créme + mleko(niewielka ilość), oraz kawa Orange Mocha z McDonald's.

Wiem, wiem, że popełniłem błąd kupując automat a nie kolbę, że pieniądze wyrzucone w błoto, że serwis,  że kawa 2D ;) itp, itd.
Wiem, wiem, że kawa Nescafé Sensazione Créme, a tym bardziej Orange Mocha z McDonald's to super szczoch z chemia szkłem wymieszanym itp itd.

Dlatego proszę nie komentować powyższych kaw czy tego że kupiłem automat bo automat już kupiony, a kawy pisze jakie pija.

Teraz mogę dojść do meritum jakie kawy kupić do Latte Machiato, kawy z mlekiem, Cappuccino, espresso ?
Czy do każdego rodzaju kawy ziarna muszą być inne znaczy inna kawa wsypana do młynka ?
Czy do ekspresu lepiej lać wodę mineralną czy z kranu ?

Wiem, że każdy lubi inną kawę i ma różne gusta jednak jak widzicie po wymienionych kawach jakie pija żona wybredna nie jest i nie chciał bym wchodzić w jakieś kawy których smaku nie zrozumie :p

Z tego co wyczytałem dobra kawa na start dla amatora to:

Honduras Cafe Organico Marcala - chyba do picia z mlekiem czyli : latte machiato, kawa z mlekiem - jeśli się mylę to mnie poprawcie
Chocolate Wave - cappuccino, może espresso ? - jeśli się mylę to mnie poprawcie

Espresso w domu nikt nie pija i chciałbym trafić w jakąś kawę którą uda się kogoś w domu  przekonać do espresso czy ta Chocolate Wave będzie dobra ?

Modelu ekspresu nie chce podawać bo może mieć wpływ na fale krytyki za drogi, za tani, plastik. metal itp itd.

Oczywiści z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź związaną z moim pytaniem oczywiście.
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2017, 22:28:46 wysłana przez kulfon23 »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Styczeń 2017, 22:45:24 »
Spróbuj tych co wymieniłeś. Ja piłem z automatu z mlekiem i wtedy mi smakowało. O espresso z takiego automatu zapomnij, wtedy dla mnie było to niepijalne, myślałem, że po prostu taki mam gust,a teraz z kolby piję tylko espresso. Niemniej kawy z mlekiem w erze przed kolbą z automatu były ok.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline kulfon23

  • Wiadomości: 10
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Styczeń 2017, 22:49:07 »
Szczerze mówiąc to wyczytałem je z Twojego wątku :p

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Styczeń 2017, 22:55:45 »
Trochę dziwne masz podejście, bo tak piszesz, jakbyś w ogóle nie przyjmował krytyki... Ale z tych kaw które wybrałeś, po rozpuszczalnej i mcdonaldzie, to i tak będzie przeskok jakościowy jak z poloneza do mercedesa s-klasy. ;)

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Styczeń 2017, 22:58:46 »
W dziale supermarket znajdziesz polecane na forum palarnie. Każda z tych palarni ma mieszanki do espresso i każda z tych kaw powinna być ok do latte i espresso.

Weź też coś z singli - ja zacząłbym od czegoś bardziej klasycznego - szukałbym wśród kaw z Ameryki Południowej (przepraszam Forumowiczów, że szufladkuję kawy z tego rejonu jako klasyczne), albo Indie Malabar.
Ciekawsza opcja - na stronach palarni znajdziesz opisy kaw i nuty smakowe, jakich możesz się spodziewać. Bierz, co Cię zainteresuje :)
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline kulfon23

  • Wiadomości: 10
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Styczeń 2017, 23:07:24 »
Ale za co mam przyjmować krytykę za to że żona pije kawę jaką pije ? Czy za to że nie chce kolby która jest lepsza ? Bo zwyczajnie nie ma na nią czasu i jest leniwa a ekspresem i tak ja będę musiał się zajmować jeśli chodzi o konserwację :p a mówiąc o czasie na dzień dzisiejszy wygląda to tak wlewa wodę do czajnika elektrycznego 2-3 sek. , idzie robić coś innego jak woda się zagotuje co słyszy z innego pokoju wraca wsypać szybko kawę do kubka i cukier i zalewa woda i mlekiem ok. 5 sek. I kawa zrobiona w 8 sek. no powiedzmy 10 sek. ;)
Natomiast jeśli chodzi o przeskok to mam nadzieję, że będzie duży natomiast chcę trafić w jak najlepszą kawę żeby przeskok był jak największy ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Styczeń 2017, 23:29:07 »
Tyle że w takim ekspresie za dużej różnicy nie będzie ;) Na pewno nie będą one takie jak w kolbie, a że innej opcji nie było - no cóż... Najlepiej kup jej kilka różnych, niech sama wybierze to co jej najbardziej odpowiada - a można kupić w paczkach 250 gram.

Offline MichaelloEs

    • ...
  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Esam 2600
  • Młynek: Esam 2600
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Styczeń 2017, 09:45:34 »
Tez borykam sie z podobnym tematem jak osoba zakladajaca ten watek. Chcialbym dopytac: rzeczywiscie pomiędzy automatem a kolbą jest duzy przeskok?
Prosiłbym o polecenie zamiast automatu któreś kolby w dobrej cenie lub podania kwoty jaka trzeba bylo by miec... ktos kiedys pisal o ok. 1300 zlotych...

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2017, 10:50:27 wysłana przez fux »

Offline kulfon23

  • Wiadomości: 10
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Styczeń 2017, 10:42:26 »
Dobra kawy kupie jakie wymieniłem mam nadzieje że będą dobre :p
Odpowie mi ktoś jeszcze na pytanie czy do ekspresu lać wodę z kranu, przegotowaną czy mineralną np. z takiej bańki 6L z Lidla ?

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Styczeń 2017, 10:49:03 »
Tez borykam sie z podobnym tematem jak osoba zakladajaca ten watek. Chcialbym dopytac: rzeczywiscie pomiedzy automatem a kolbą jest duzy przeskok?
Prosiłbym o polecenie zamiast automatu któreś kolby w dobrej cenie lub podania kwoty jaka trzeba bylo by miec... ktos kiedys pisal o ok. 1300 zlotych...




To są dwa różne światy.

Dobra kawy kupie jakie wymieniłem mam nadzieje że będą dobre :p
Odpowie mi ktoś jeszcze na pytanie czy do ekspresu lać wodę z kranu, przegotowaną czy mineralną np. z takiej bańki 6L z Lidla ?

Szukaj takiej wody, która ma jak najmniej manganu i żelaza.
O filtrowaniu wody jest postów sporo.
Ideałem stacja uzdatniania wody.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline MichaelloEs

    • ...
  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Esam 2600
  • Młynek: Esam 2600
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Styczeń 2017, 11:45:21 »
Dwa różne światy.. hmm. Pomimo ze po przesiadce z fusiatej na automat jest roznica to moze byc jeszcze lepiej?:-P
Greaf widzialem ktos polecal i cena z mlynkiem dobra. Nie chce wydawac duzo, az tak wykwintny nie jestem/narazie:-D

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Styczeń 2017, 13:07:07 »
i za pół roku będziesz niezadowolony i sprzedasz go za pół ceny. Po co masz tracić pieniądze?

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Styczeń 2017, 13:10:41 »
po przesiadce z fusiatej na automat jest roznica to moze byc jeszcze lepiej?:-P
Po prawdzie to właśnie ta fusiasta jest najlepsza gdy ziarno jest dobre ;)
Automat to trochę marnotrawstwo dobrego ziarna, a espresso jest specyficznym i wyrafinowanym jego "wypaczeniem". Fusiasta natomiast mówi jak jest, bez udziwnień i wypaczeń. Alternatywy - dripy itp. można traktować jako "czystsze" wersje metody fusiastej, dlatego też są takie fajne :)

Offline MichaelloEs

    • ...
  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Esam 2600
  • Młynek: Esam 2600
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Styczeń 2017, 13:33:36 »
Niewiem... moze ja mam slaby smak;-)
Ale jak dla mnie ta z auto jest ok, moze byc lepiej na pewno ale jak na moje zastosowanie to chyba lux. Kupie kolbe jak bede chcial juz na prawde kombinowac ze smakiem choc juz mnie korci;-)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Offline kulfon23

  • Wiadomości: 10
Odp: Jaka kawa dla początkującego ?
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Styczeń 2017, 14:23:32 »
Ja kupiłem automat. Żona piła u koleżanki latte z saeco grandbarista i zachwycona wiec jej zakupiłem trochę lepszy  bo ten saeco gdzie sie nie nacisnęlo to wszędzie trzeszczał jak go oglądałem w media :p i myśle ze będzie ok wydaje mi się ze przepaść to jest między parzeniem kawy z marketu bez żadnego ekspresu a używaniem dobrego automatu z dobrymi ziarnami, natomiast jeszcz wyżej jest kolba ale u mnie wszyscy piją kawy mleczne, byłem w dobrej kawiarni i tam Pani z obsługi stwierdziła ze dużej różnicy nie ma oczywiście pytałem o mleczne kawy podejdę jeszcze tam się napić tej kawy espresso z kolby i zobaczę czy mi odpowiada. Jak przyjdzie ekspres zrobię w nim espresso i napisze czy czuje różnice ogólnie espresso nie lubię ale zdaje sobie sprawę ze pilem je z nienajlepszych automatów. NAtomiast ekspres jak pisałem jest głównie kupiony do kawy z mlekiem, latte machiatio i cappuccino wiec mając to za naciśnięciem jednego guzika to będzie ok :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi