Autor Wątek: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )  (Przeczytany 10684 razy)

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« dnia: 28 Grudzień 2016, 03:51:02 »
Cześć,
Planuję zakup kawiarki, ponieważ w tej cenie nie widzę lepszego rozwiązania dla innego rodzaju "zaparzacza". Chyba, że ekspres przelewowy waszym zdaniem będzie lepszym rozwiązaniem np Bosch TKA8631.Poszukuję kawiarki która będzie miała pojemność do 10tc. Z tego co czytałem kawiarka robi espresso, czyli jest to dosyć intensywny napar ? Zatem jeśli chcę przygotować dwa kubki kawy ( mniej więcej takiej jaką dostajemy w ekspresu automatycznego średniej klasy), nie za mocna, ale też nie na tyle słaba, żeby nie nazwać jej wodą o smaku kawy. Ile wtedy sypiecie kawy na ilu ml wody do kawy "średniej mocy" ? Ile kawy na ile ml wody na espresso ? Zastanawiam się nad stalową konstrukcją, ponieważ zauważyłem, że aluminiowe na forum odradzacie. Nie mam jeszcze konkretnego upatrzonego. Zaś młynek planuje wybrać: Severin KM3873. Co sądzicie jednak o wyborze eskpresu przelewowego ? Filtr w środku może być papierowy lub metalowy. Nie ma to dla mnie większego znaczenia. Kawa z niego jest "gorsza" niż z kawiarki ? W którym kawa robi się dłużej ? Raczej planuję kubki z duża ilośc kawy, dlatego też zastanawiałem się nad zestawem kawiarka/przelewowy + mlynek. Co proponujecie ? . Jak najmocniej można zmielić ziarno w takim młynku, żeby kawiarka nie miała "problemów" przy zaparzaniu? Dziękuje za pomoc i propozycje odnośnie sprzętów.
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień 2016, 04:05:23 wysłana przez Salvien »

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
.
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Grudzień 2016, 04:44:06 »
Zastanawiam się również nad modelem severin 4141 lub Russell Hobbs Retro
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2016, 15:47:25 wysłana przez fux »

Offline byrzydal Mężczyzna

  • Wiadomości: 163
Odp: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Grudzień 2016, 06:39:59 »
Młynek wybrałeś dobry :) Najlepiej kup go zanim kupisz kawiarkę czy ekspres, bo niezależnie od metody, podstawą jest dobra kawa odpowiednio zmielona, najlepiej przed samym zaparzeniem.
Kawiarka służy do przygotowywania kawy w stylu espresso i zawsze sypie się kawy "do pełna". Jeśli nie nasypiesz po rant, kawa nie zaparzy się poprawnie. Jeśli chcesz dwa duże kubki kawy z kawiarki to kupujesz wielkość 3tz, zaparzasz, rozlewasz na 2 kubki i  uzupełniasz wodą, uzyskując coś na kształt americano. Jeśli chcesz pójść tą drogą to przejrzyj wątek o kawiarkach, znajdziesz tam dużo informacji.
Z ekspresu przelewowego dostaniesz łagodniejszą kawę, która od razu nadaje się do picia na kubki.  Moim zdaniem to lepsza opcja dla Ciebie. Nie znam żadnego z wymienionych przez Ciebie modeli. Przejrzyj wątek o przelewowcach. Jest tam kilka polecanych modeli.
Zanim wydasz kilka stówek na ekspres, kup młynek, i ręczny dripper. Za kilkadziesiąt złotych kupisz dripper i filtry, kawa wyjdzie nie gorsza niż z przelewowca (mi wychodzi lepsza). Poza tym masz całkowitą kontrolę nad procesem i możesz przygotować tyle kawy ile akurat potrzebujesz. No i jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Moim zdaniem to najlepsza opcja dla Ciebie :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Grudzień 2016, 11:20:09 »
Po pierwsze młynek, to już wiesz, potrzebny przy każdej opcji. Po drugie dobrze dobierz kawę do własnych preferencji, nie zrażaj się jeśli pierwsza nie będzie Ci smakować.

Jeśli ma być prosto i tanio to Clever, wtedy zmieścisz się w budżecie. Jeśli przelewowy, może być ciasno z młynkiem w tych pieniądzach, ale coś się znajdzie. Kawiarka wymaga nieco uwagi, nie możesz jej zostawić i wrócić jak będzie gotowe. Na jeden kubek (zależy jak duży) rozcieńczałbym ~3tz, czyli na ~6tz. Ale jeśli raz ma być jeden, raz dwa, to potrzebujesz dwie kawiarki.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Grudzień 2016, 13:04:38 »
Trochę nie ten budżet, ale przez kilka ostatnich dni pijałem kawę z takiego sprzętu.
http://www.coffeedesk.pl/product/2218/Moccamaster-Kbg-741-Ao-Matt-Silver-Ekspres-Przelewowy
Zdecydowanie  :taniec:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Grudzień 2016, 14:17:42 »
Zaraz będę przeglądał forum o przelewowcach. Myślę, że jak znajdę coś godnego uwagi, to 100 zł w jedną lub w drugą nie zrobi różnicy. Chciałbym coś małego na początek. Myślę, ze w tej cenie 300-350 zł znajdę coś ciekawego. Jaką stronę polecacie do kupna kaw ? Ponieważ jedyną jaką znalazłem (polecaną) to : singleorigin. Czy do przelewowca mogę kupić kasę espresso ? Jakich lepiej unikać do takiego sprzętu ? Czy w sklepie coffeedesk można wziąć przedmioty na raty ? Bo widzę, że jest to profesjonalna firma, która ma w swoich asortymencie kilka przelewowców dobrej klasy i zastanawiam się czy nie kupić takiego własnie jak wysłal kolega wyzej :)

P.S Jak to dokładnie jest z przelewowym, każdy ma funkcje ile filiżanke chcemy dokladnie zaparzyć ? Fajnie by było taką opcję mięć, żeby cały czas nie koczować przy ekspresie.
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień 2016, 14:35:59 wysłana przez Salvien »

Offline Wojciech Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Gabi, Aeropress, Phin, Melitta CI Touch, ex. Ascaso Dream
  • Młynek: Rhinowares, ex. Ascaso i2
Odp: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Grudzień 2016, 15:05:36 »
Jaką stronę polecacie do kupna kaw ? Ponieważ jedyną jaką znalazłem

Przejrzyj jeszcze raz dział supermarket http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?board=16.0

Pozdr,
Pozdr., W.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Grudzień 2016, 15:15:36 »
P.S Jak to dokładnie jest z przelewowym, każdy ma funkcje ile filiżanke chcemy dokladnie zaparzyć ? Fajnie by było taką opcję mięć, żeby cały czas nie koczować przy ekspresie.
Wlewasz do zbiornika tyle wody ile chcesz żeby się przelało przez kawę. Trzeba pamiętać że część wchłonie kawa.  Będzie to około dwukrotność masy zmielonej kawa, czyli jeśli chcesz zaparzyć 2 pełne kubki o pojemności 250 ml (w przybliżeniu 250g wody), to przy standardowej  proporcji 6g kawy / 100g wody potrzebujesz wlać ok. 570 g wody do zbiornika i wsypać 34g kawy

Czy do przelewowca mogę kupić kasę espresso ? Jakich lepiej unikać do takiego sprzętu ?
Możesz używać kawy takiej jaką lubisz, nikt nie jest w stanie powiedzieć co będzie Ci smakować. Jednak kawy pod typowo włoskie espresso mogą być zbyt gorzkie w przelewie, lepiej coś średnio lub jasno palonego. Co konkretnie, to musisz dobrać do własnych preferencji, najlepiej rozmawiając z kimś z palarni bądź sklepu, z którego będziesz kupować.


Jaką stronę polecacie do kupna kaw ?
Sklepów z kawą i palarnii na samym forum możesz znaleźć sporo. Na żadnym się nie zawiodłem więc mogę spokojnie każdy sklep, występujący oficjalnie na forum polecić.
Oprócz wymienionego przez Ciebie Coffeedesk masz chociażby :
Akcesoria Baristy
Cafe Silesia
CoffeeDrinkers
Coffesite
Czarny Deszcz
Euro Cafe
Gregorio
Konesso
Mastro Antonio
Świeżo Palona
Xcafe
« Ostatnia zmiana: 28 Grudzień 2016, 15:23:14 wysłana przez krystians »

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Grudzień 2016, 15:26:29 »
Dziękuje za pomoc :)
Zastanawiam się jescze między przelewowcami, ponieważ czytałem recenzje popularcoffee.pl/moccamaster-ekspres-przelewowy-test/
I zauważyłem, żę tutaj mieszają całą zawartośc kawy w czasie przelewania. Mowią, żę niby jest 9 dysz z których leci woda, a jedank widzimy jeden strumień podczas lania się wody. Czy taki ekspres, który ma certyfikat, aż tak bardzo odbiega smakiem od przelewowca za np 300-400 zł?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Grudzień 2016, 15:49:03 »
Certyfikat wystawiają Norwedzy i warto poczytać na jakiej podstawie. :)

Przy ekspresach bez nalepki może się okazać (nie musi), że woda będzie dość zimna i kawa nie będzie dobrze zaparzona, w zasadzie tyle. Konstrukcja i ogólna zasada działania w 90% przypadków są takie same. Polewanie w punkt nie jest super, ale nie jest też czymś co z góry skazuje ekspres na totalną porażkę.

Co do kawy, to spektrum jest szerokie. Możesz gustować w owocowych doznaniach np. z Kenii, możesz szukać czekolady z owocem w tle np. w Brazylii, a może się okazać, że łagodniejsze blendy do espresso będą tym, czego potrzebujesz do przelewu (również z mlekiem).

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Grudzień 2016, 03:37:40 »
Czyli nawet jak się uprę w to w cenie 800 zł nie dostanę nic lepszego niż przelewowca ? Może jakieś propozycje używanych, chętnie poczekam na okazje i skonsultuje się z kimś kto może mi doradzic :) Z drugiej strony jest duża różnica między dripem a przelewem ? Rozumiem, że Moccamaster ma porządny ekspres, ale czy 800 zł za przelewowy, który tam samo jak kilka innych ma temperature wody puszczaną do kawy w graniacach 90 stopni to nie przesada ? Az taka roznica jest miedzy moccamaster a przelewem za 500 zł ? Może i jestem ignorantem, a może mam mały budżet ( pracujący student ), ale 800 zł za podgrzewacz do wody o okreslonej temperaturze to troche sporo :D. Czy kawa z przelewowca jest dużo słabsza od takiej z kawiarki ? Spotkałem się z opiniami Pana ze sklepu, że jemu z kawiarki nie smakuje, bo smakuje jakby woda przeszła przez kawe i nie oddala prawie smaku i uważa, że kawiarka jest lepsza, ale raczej tego nie będe chciał. I wtedy zaczął mi polecać sprzęty poza mój budżet. Co sądzicie o KITCHENAID ARTISAN ( 800 zl allegro ) , saeco incanto, delonghi ex1. Czy sprzęty, które wystawiają sprzedawcy i mają więcej niż 5 lat, pare tysięcy zrobionych kaw, nadają się jeszcze do uzytku ? Jaka jest wasza opinia ?
P.S jak to jest z aromatem kawy z przelewowego? Niby kawa powinna się zaparzania pierwsze 30 s w małej ilości wody a potem do 4 minut cały proces. Więc jeśli przelewowy robi 250ml w 1-2 min jak moccamaster to czy ekstrakt z tego to nie woda o smaki kawy? Teraz już się kompletnie pogubiłem.
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2016, 05:21:09 wysłana przez Salvien »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Grudzień 2016, 06:49:40 »
Na logikę, nigdy nie miałem ekspresu przelewowego. Ja V60 polewam około 1'30", a ekstrakcja trwa około 3'. Zależy to od grubości i jakości przemiału. Jeśli ten ekspres polewa przez 2' to chyba całkiem nieźle, wystarczy dostosować przemiał.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Grudzień 2016, 10:57:39 »
Czyli nawet jak się uprę w to w cenie 800 zł nie dostanę nic lepszego niż przelewowca ?
Pierwsze pytanie brzmi: jakiej postaci kawę chcesz pić? Twoja odpowiedź to: dwa duże kubki.

Do picia kawy na kubki nie ma nic lepszego* niż metody przelewowe i nie ważne czy wydasz 20zł, 300zł czy 4000zł. Ważna jest kawa, młynek i wiedza, reszta to podawanie wody na miał kawowy.

Inna sprawa jest gdy chcemy pić espresso, wtedy sprzęt ma większe znaczenie, a obejście go wiąże się z kompromisami.


*Ogólnie przyjmując i patrząc na komercyjny rynek. Może się okazać, że preferujesz kawę z syfonu czy z french pressu, albo -- mimo wszystko -- rozcieńczone espresso, ale to już kwestia indywidualnych oczekiwań.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Grudzień 2016, 12:52:11 »
Salvien, tak jak pisze Donkiszot - musisz wybrać czego oczekujesz. Każda metoda da trochę inny napar. Kafetierka lub przelewowy ekspres są metodami prostymi i w miarę bezobsługowymi. Oczywiście do wszystkiego potrzebna jest dobra kawa i odpowiedni jej przemiał oraz pewne minimum wiedzy. Możesz kupić bialetti brikka 4tz jeśli chcesz coś zbliżonego do espresso i potem rozwadniać.  Możesz kupić ekspres przelewowy lub jeśli nie chcesz wydawać tyle pieniędzy, to możesz prosty i skuteczny zaparzacz typu clever dripper czy french press, w których zalejesz kawę gorącą wodą, a potem możesz przelać bezpośrednio do kubka. Zawsze technika manualna da Ci większą kontrolę, a więc szansę na uzyskanie lepszego naparu, ale wymaga czasu, uwagi i doświadczenia. Im bardziej skomplikowana metoda tym trudniej będzie z powtarzalnością. Najprostszą metodą będzie ekspres przelewowy który od razu da Ci dużą ilość naparu. Po wypróbowaniu kilku kaw i różnych przemiałów powinieneś osiągnąć zadowalające i powtarzalne rezultaty. Możesz wlać wodę wsypać kawę i iść robić inne rzeczy i wrócić po kawę. Kawiarkę trzeba jednak zdjąć z ognia tak samo z cleverem czy french pressem trzeba w odpowiednim momencie przelać zawartość.

Z bardziej budżetowych przelewowców ktoś polecał na forum ekspresy Philips z regulacją aroma intense np. taki:  http://www.ceneo.pl/37502094#mh=u6n2vYYj99007philipsyPExh1JBeS4VcxHfIdT21iEkyhOQpTqyTP5iW8DQre345WLxZbrW3YaydvS2ZtyJufbYlSj8q_VqvLCedGUz4DLa9SIslbAFeBjCcMsmYMfMb-0NBhTRITNFKpzzsnWvv73Tp9TJ9rU7e4rBV6cRuX_MN8R8lRv0QwMAWjOsNrjXm58O6Y6NOJB2KHXARn9H0

Na tym forum nie oczekiwałbym, że ktoś Ci poleci tani ekspres kolbowy, bo to jest rozwiązanie które da Ci najgorszej jakości kawę za wydane pieniądze.
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2016, 14:33:13 wysłana przez krystians »

Offline Salvien

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Melitta Look DeLuxe
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Kawiarka lub przelewowy dla 2 osób + młynek ( 500 zł )
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Grudzień 2016, 14:28:17 »
Czyli ekspres przelewowy będzie działał na zasadzie, że najpierw puszcza wodę, kawa się `zaparza`a następnie po paru chwilach jest puszczaną zawór gdzie kawa wpływa do dzbanki czy kawa obrazu po puszczanie wody przelatuje do dzbanka*? Ciągle mam dylemat. Na tą chwilę udało mi die załatwić kawiarka od rodziny. Więc kupię tylko młynek.  Może FP do tego i jak uzbierać zawodalajaca kwotę to kupię dobrego przelewowca :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi