Autor Wątek: Sitka pojedyncze  (Przeczytany 71965 razy)

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #75 dnia: 04 Wrzesień 2017, 09:46:06 »
Cytat: WS w 02 Wrzesień  2017, 23:51:56
Ale drobniejszy przemiał ma korzystny wpływ smak espresso, co jest zresztą logiczne.
Jak jest tak jak mówisz, to na podstawie Twoich słów można powiedzieć że, sitka im bardziej są dziurawe tym są lepsze. Nie jest to prawdą.
Może zostańmy przy tym co napisałem, bez popadania w skrajności i niepotrzebnego wysnuwania zbyt daleko idących wniosków. Czyli, że „drobniejszy przemiał ma korzystny wpływ na smak, co jest logiczne”. A jest logiczne, bo zgodne z chemią roztworów wodnych. Drobniejsze cząstki szybciej i łatwiej się rozpuszczają, przez co w jednostce czasu więcej składników przechodzi do roztworu, w tym przypadku do espresso. Dlatego espresso z drobnego przemiału powinno być bardziej intensywne, prawdopodobnie także lepsze, niż z grubszego. Przy kawie znaczenie może też mieć procentowy rozrzut frakcji, mikropyły, które przechodzą przez dziurki w sitku. Ale to już inny temat.
Hmmm, a u mnie tak jest do pewnego progu, potem po przekroczeniu pewnego punktu jest, gorzej. Kawa smakuje jak przegrzana, pewnie także cześć przelatuje przez sitko i psuje smak....

Czyli nie jest to uniwersalna zasada.... przynajmniej nie dla mnie...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #76 dnia: 04 Wrzesień 2017, 10:16:26 »
Popadać w skrajności na pewno nie warto. Ale warto przypomnieć od czego zaczął się ten dyskurs. Napisałem o konkretnym przypadku, korzystnym wpływie drobniejszego przemiału w przypadku pojedynczego sitka La Marzocco, w porównaniu do innych sitek. I tego chciałbym się trzymać. Nie sugeruję, że coraz drobniejszy przemiał będzie owocował lepszymi efektami, bo zależy to od wielu czynników. Ale myślę, że możliwość drobniejszego mielenia, w porównaniu do innych sitek, przyniosła sukces firmie VST.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #77 dnia: 04 Wrzesień 2017, 12:07:14 »
Nie wiem jak tam sprawa się ma do sitek VST, ale jak zrobili tą samą ilość dziur na dnie sitka i przypisali ją w różną pojemność, to ta lub inna firma strzeliła sobie samobója.
Sam poczułem się  frajerem kupując sitko IMS będące dziurawcem do tego stopnia, że przemiałem paliłem drobinki kawy by sprostać wymogom co do czasu ekstrakcji.
Na szczęście moje szybko wyłapałem to w smaku. Sitko IMS z 715 otworami wygląda u mnie prawie jak nowe.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #78 dnia: 04 Wrzesień 2017, 12:30:45 »
Nie wiem jak tam sprawa się ma do sitek VST, ale jak zrobili tą samą ilość dziur na dnie sitka i przypisali ją w różną pojemność, to ta lub inna firma strzeliła sobie samobója.
Różnią się wielkością otworów w zależności od pojemności. Raczej samobója sobie nie strzelili, bo sitka te są cały czas bardzo popularne, przynajmniej w kawiarniach. Tam koszt 30 USD nic nie znaczy.
VST wymagają drobniejszego przemiału niż sitka standardowe, a w ramach serii VST mniejsza pojemność sitka wymaga drobniejszego przemiału.
W temacie pojedynczych, też mają sitko przeznaczone do 7g. Ja mimo, że jestem bardzo zadowolony z VST 15g i 20g na pjedyńcze się nie zdecydowałem bo dochodzi jeszcze koszt dedykowanego tampera - 40,9 mm.
A VST 7g wygląda tak:
VST_7g-3_grande_09029bc6-9ce8-4220-b032-6e9cfcb94a72_1024x1024.jpeg
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2017, 12:39:52 wysłana przez pj.walczak »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #79 dnia: 04 Wrzesień 2017, 12:39:21 »
Daj spokój amigo, jakie fałszywe przesłanki.

Drobniejsze cząstki szybciej i łatwiej się rozpuszczają
Dobrze myślisz, ale opisujesz nie to zjawisko, co trzeba. Cukier puder rzeczywiście szybciej się rozpuszcza niż cukier w kostkach, ale cząsteczki zmielonej kawy się nie rozpuszczają, tylko są obmywane wodą, która głównie z ich powierzchni spłukuje to, o co nam chodzi w filiżance. :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #80 dnia: 04 Wrzesień 2017, 12:47:08 »
Off-Topic:
Akurat na czasie jest blog Scotta Rao o tym: https://www.scottrao.com/blog/2017/8/27/fines-fine-for-espresso-not-so-fine-for-filter
 
Parę zdań:
How coffee extraction occurs

There are two phases of coffee extraction: surface erosion and inner-particle diffusion.  When water contacts a large ground-coffee particle, it rapidly dissolves coffee solids from the exposed surfaces of the particle.  In perhaps a few seconds, such erosion is nearly complete.

Extraction from the intact cells within a ground occurs by diffusion, a process that takes minutes, and is never complete, at least under reasonable brewing circumstances.
Extraction from larger particles is slower  primarily because they have longer diffusion paths.

Espresso extraction times are too short for extraction to occur via diffusion.  Researchers have debated whether diffusion contributes at all to espresso extraction; if it does, its contribution is trivial.
The authors of Illy’s espresso book state that fines provide the necessary extraction surface, while larger particles are required to achieve adequate flow rate through the coffee bed of an espresso.  If there are too few fines, extraction is low; if there are too few large particles, flow chokes.  Given that espresso requires rapid extraction via erosion, some fines are likely to be required for a decent shot.
To complicate the matter, there seem to be two subsets of fines; let’s call them “larger fines” and “coffee dust.”  The presence of the tiniest fines, or coffee dust, probably damages espresso quality by disproportionately slowing flow rates relative to their extraction contribution, thus requiring a coarser grind setting, which in turn decreases extraction.
Chris Hendon noted on my Instagram recently that grinding frozen beans produces less coffee dust and more of the larger fines, and they are of more uniform size.



Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #81 dnia: 04 Wrzesień 2017, 12:58:07 »
@Pj.Walczak. Dzieki za fotkę sitka. Ja żeby nie strzelić sobie samobója  :lol2: mam pewien plan.  :mhh: W jedno z sitek od Rogera za 15zł/szt. wywiercę mały otwór w dnie sitka i za pomocą płaskiej podkładki o różnych średnicach przykręconej za pomocą śrubki zrobię ekstrakcję dla różnych pod względem grubości przemiałów. Zabawa z tego powinna być przednia, a i przy tym doświadczenia sporo. :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #82 dnia: 04 Wrzesień 2017, 12:58:57 »
Kiedy to wcale nie jest off-topic. Jest to jak najbardziej na temat, zresztą do tego wpisu się odnosiłem. Jest jeszcze drugi artykuł gdzieś w sieci, który całkowicie ignoruje dyfuzję - skupia się wyłącznie na obmywania.

Chris Hendon noted on my Instagram recently that grinding frozen beans produces less coffee dust and more of the larger fines, and they are of more uniform size.
I to jest ciekawa informacja.

Extraction from the intact cells within a ground occurs by diffusion, a process that takes minutes, and is never complete, at least under reasonable brewing circumstances.
A to prawdopodobnie wyjaśnia, czemu ta sama kawa parzona alternatywnie smakuje inaczej.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2017, 13:04:11 wysłana przez Krakus »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #83 dnia: 04 Wrzesień 2017, 14:26:48 »
Kiedy to wcale nie jest off-topic. Jest to jak najbardziej na temat, zresztą do tego wpisu się odnosiłem. Jest jeszcze drugi artykuł gdzieś w sieci, który całkowicie ignoruje dyfuzję - skupia się wyłącznie na obmywania.

Chris Hendon noted on my Instagram recently that grinding frozen beans produces less coffee dust and more of the larger fines, and they are of more uniform size.
I to jest ciekawa informacja.

Extraction from the intact cells within a ground occurs by diffusion, a process that takes minutes, and is never complete, at least under reasonable brewing circumstances.
A to prawdopodobnie wyjaśnia, czemu ta sama kawa parzona alternatywnie smakuje inaczej.

Od roku wiadomo z tym mrożeniem kawy, nawet artykuł w czasopiśmie (naukowym) był. Z moich testów na feldgrind nie widziałem dużej różnicy w smaku lub ekstrakcji, trzeba mielić grubiej.
Raczej dobre do espresso.

A single od VST nie warto, lepiej od IMS. Sitka double  IMS są lżejsze od VST o jakieś 50%

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #84 dnia: 04 Wrzesień 2017, 14:32:31 »
Sitka double  IMS są lżejsze od VST o jakieś 50%
A jakie to ma znaczenie? Transmisja ciepła?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #85 dnia: 04 Wrzesień 2017, 14:48:24 »
A przypomniał byś mi, z łaski swoje, gdzie się czepiam

Proszę bardzo, poniżej, jak złośliwy nietrzeźwy ogrodzenia.

Cytat: WS w 03 Wrzesień  2017, 20:34:22
Drobniejsze cząstki szybciej i łatwiej się rozpuszczają

Dobrze myślisz, ale opisujesz nie to zjawisko, co trzeba. Cukier puder rzeczywiście szybciej się rozpuszcza niż cukier w kostkach, ale cząsteczki zmielonej kawy się nie rozpuszczają, tylko są obmywane wodą, która głównie z ich powierzchni spłukuje to, o co nam chodzi w filiżance.

Cytat jest wyjęty z kontekstu, pisałem o rozpuszczaniu w odniesieniu do chemii roztworów wodnych. Poza tym stratę masy własnej cząstki w wodzie, można określić jako „rozpuszczanie”. Taką informację otrzymałem kiedyś od uniwersyteckiego chemika. No i kawa jednak rozpuszcza się w wodzie, wszak istnieje kawa rozpuszczalna :).




Offline wojty64

  • Wiadomości: 1
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #86 dnia: 08 Styczeń 2018, 18:08:33 »
Dzieki za watek :)
*Link Removed*

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #87 dnia: 08 Styczeń 2018, 20:21:46 »


za pomocą płaskiej podkładki o różnych średnicach [...] zrobię ekstrakcję

Wow!

Offline techmanski

  • Wiadomości: 15
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #88 dnia: 18 Marzec 2018, 17:48:00 »
Panowie odświeżam wątek po którego przeczytaniu kręci mi sie w głowie;)
Zaczynam swoją przygodę z poprawnym espresso w warunkach domowych.
Wczoraj odebrałem odblokowane sitka do Zelmer 13z013 które podczas robienia esprssso... eksplodowały tzn. sitka wypadły z hukiem :D szlifierz przesadził ;)
Myślałem o sitku pojedynczym choć wiem, że będziecie doradzać podwójne.
Mam młyn faema i wspomnianego zelmera i jak już wiadomo potrzebuję sensowne sitko/a.
Czy do takiego ekspresu lepiej kupić standardowe Zelmera czy coś innego.
Z góry dziękuję za pomoc.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Sitka pojedyncze
« Odpowiedź #89 dnia: 18 Marzec 2018, 19:10:10 »
Sitka Zelmera jaka mają średnice?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi