Autor Wątek: Pomoc w wyborze kawy.  (Przeczytany 40255 razy)

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #30 dnia: 21 Maj 2013, 19:54:52 »
W kawiarce nie jest ważne to ile kosztowała, ale to czy nie śmierdzi. Jeżeli nie to nie warto jej wymieniać.




Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #31 dnia: 21 Maj 2013, 19:55:40 »
I oba phiny na alle... od tego samego dostawcy i chyba prawie wszyscy mają od tego samego dostawcy*. :lol2: Mam ten mniejszy (140ml), bo i tak robię kawę z proporcji na doppio (14g/50ml). O większym niechaj się wypowie ktoś kto ma.

Aha, mogę być nieobiektywny, bo jak mówiłem, z kawiarką po prostu nie mam dobrych wspomnień, a przecież jest wielu jej zadowolonych użytkowników. (Żeby nie było na mnie.)


*Swoją drogą tak się zastanawiam czy on wie. Czy podgląda, poczytuje fora? Czy zastanawia się skąd wzrost popularności i czy rzeczywiście jakiś wzrost popularności tej blaszki jest?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #32 dnia: 21 Maj 2013, 19:59:40 »
Ja mam tego większego - i robię 16g na 150ml. Mielę ostatnio nieco grubiej niż do espresso - szybciej mi przecieka.

Phin w stosunku jakość kawy/cena raczej nie ma konkurencji.

Jedyny minus to czas trwania przecieku - przydają się szklanki o podwójnych szklankach. Bodum takie ma, a w Lidlu kiedyś też były spooooro tańsze.
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #33 dnia: 21 Maj 2013, 20:02:43 »
Poczytaj nasz dział o metodach alternatywnych. Phin jest chyba najtańszy (nie licząc żywieckiego dripa) ale są jeszcze dripy, syfony, aeropress...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #34 dnia: 21 Maj 2013, 20:15:14 »
Ze sprzętów wymienionych przez Spinkę2, najlepszym, choć nie najtańszym rozwiązaniem jest aeropress. Przede wszystkim trudno w nim popsuć kawę, raczej wychodzi dobra, więc nie zrazisz się na samym początku. Nie jest też zbyt wrażliwy na jakość przemiału, to kolejna zaleta. bo nie potrzebujesz drogiego młynka. A do tego masz ogromne możliwości kombinacji z dozą, temperaturą i czasem parzenia. Z jednej mieszanki możesz zrobić kilka, różnie smakujących wersji, a wszystkie dosyć dobre.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #35 dnia: 21 Maj 2013, 20:17:36 »
To prawda! Musisz jeszcze pamiętać, że każda metoda daje inne efekty. Nie wiem czy wolisz czarną kawę czy z dodatkiem mleka? Od tego też zależy wybór urządzenia :)

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Maj 2013, 20:36:27 »
Lubię kawę z mlekiem, ale jeśli bez mleka będzie smakowała wybornie to obędzie się bez niego ;) .

Kawiarka nie śmierdzi, parzę w niej od czasu do czasu kawę marketową. Ale jakoś wychodzi taka jakby właśnie przypalanka?

Radzicie więc zakup Phina?
Uogólniając. Co radzicie dla takiego żółtodzioba jak ja ;)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Maj 2013, 20:41:49 »
Zakładając ograniczony budżet:
- kawy czarne:
  - phin
  - aeropress
  - drip
- kawy mleczne
  - bialetti mukka lub Forever combi duo
  - którykolwiek z powyższych + jakiś spieniacz

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #38 dnia: 21 Maj 2013, 20:42:16 »
W kawiarce masz prawie 100 st C wody, natomiast np przy aeropressie ty decydujesz jakiej temp użyjesz - możesz ją dostosować do kawy. W kawiarce to kawę musisz dostosować pod temperaturę - chyba ciemno palone lepiej znoszą taki "upał". Taki jest moje zdanie, nie wiem czy ktoś to tu potwierdzi.

Wybierz między phinem a aero. I tak skończysz na całej szafce asortymentu kawowego  :mrgreen: .




Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #39 dnia: 21 Maj 2013, 20:49:10 »
Nie wspomniałem jeszcze o tygielku :)

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #40 dnia: 21 Maj 2013, 20:58:40 »
I tak skończysz na całej szafce asortymentu kawowego
A w drugiej kawa będzie sie wpychała między herbatę a ścianę.  :mrgreen:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #41 dnia: 21 Maj 2013, 21:14:40 »
Muszę kolejną szafkę znaleźć na akcesoria do kawy powiadacie? :D
Nazbierałem troszkę przyrządów do herbaty, teraz czas na kawę ;) .

Ciekawe te urządzenia do mlecznych. Szkoda, że żaden znajomy nie posiada, aby spróbować kawy z tego.

Aeropress jakoś do mnie nie przemawia, podobnie jak Teamaker w herbacianych tematach.

Postanowione! Zakupuję Phin! Tylko myślę nad pojemnością.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #42 dnia: 21 Maj 2013, 21:23:11 »
Moja rada - mniejszy :)
Aero to naprawdę świetne urządzenie, wygląda mało imponująco ale robi dobrą robotę.
Piłem kawę z mukki - to nie cappu ale i tak efekty są całkiem niezłe. Poza tym można w tym zaparzyć "klasycznie czarną".

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #43 dnia: 21 Maj 2013, 21:54:34 »
W takim razie zakupuję mniejszego phina. Kupuję od razu to może na weekend będę szczęśliwy :).
Dziękuję!

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Pomoc w wyborze kawy.
« Odpowiedź #44 dnia: 21 Maj 2013, 22:22:58 »
Ziomiwan, ja miałem oba rozmiary Phina (teraz mam tylko ten większy) i mam porównanie. Jak dla mnie z tego mniejszego wychodziło za mało kawy, a  z tego większego w sam raz ;) Bierz większego, jest nieznacznie droższy i znacznie praktyczniejszy (ostatecznie możesz użyć mniej kawy i wody, by uzyskać te same wyniki co z małego phina). Poza tym z phina też można uzyskać kawę mleczną- do uzyskanego kawowego naparu dodajesz skondensowane mleko lub takie zwykłe, ale podgrzane np. w mikrofali i wychodzi świetna kawa mleczna  :kwiat:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi