Autor Wątek: Rhinowares - młynek ręczny  (Przeczytany 23371 razy)

Offline delfin00 Mężczyzna

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Aeropress, drip Melitta, kawiarka
  • Młynek: Delonghi K79, ręczny Rhinowares
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Czerwiec 2015, 14:03:56 »
Witam Wszystkich Smakoszy Kawy :)

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem młynka ręcznego i już miałem kupić Porlex'a mini ale trafiłem na ten wpis :D

Maro, czy ten młynek, który testowałeś jest w wersji 1 czy 2 (chodzi mi o różnice opisane pod tym linkiem)??

www.coffeehit.co.uk/news/rhino-hand-grinder-v2
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2015, 15:16:44 wysłana przez fux »

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Czerwiec 2015, 15:35:33 »
Mój młynek został wyprodukowany w 2015r. a pod Twoim linkiem piszą "All grinders received after 15 December 2014 are V2" więc wynika z tego że mam V2.

Offline delfin00 Mężczyzna

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Aeropress, drip Melitta, kawiarka
  • Młynek: Delonghi K79, ręczny Rhinowares
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Czerwiec 2015, 10:15:26 »
Dzięki Maro za odpowiedź :)

Miałem nadzieję, że tak dobrze mieli wersja 1 a jak kupię 2 to będzie jeszcze lepiej :( ale i tak młynek moim zdaniem jest sensowny więc właśnie zamówiłem ;D

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Czerwiec 2015, 17:09:46 »
No i też stałem się posiadaczem tego cuda. Mam pytanie, może narażę się na śmieszność , ale to mój pierwszy młynek.
Wszędzie piszą, że aby zrobić np espresso, należy skręcić młynek na 5 klik od momentu styku żaren. Tzn od momentu maksymalnego możliwego skręcenia (nie można wtedy nawet zakręcić żaren bo są tak zblokowane)? Bo jak skręcam młynek na maksa i odkręcam na 5 klików to żarna ciągle o siebie trą (np kiedy młynek kręcę "na sucho"). To normalne?

W sumie nie mam doświadczenia, ale żarna "chodzą" wewnątrz młynka na sporym luzie. myślałem, że to powinno być jednak lepiej dopasowane, a tam w środku wszystko lata

Edit: odkryłem, że cały czas żarna trą o sobie, bo górę żarno po prostu spada w dół i opiera się na dolnym. Jak je unieruchomić, żeby było cały czas na miejscu? czy ono ma być takie swobodne, no ale wtedy chyba to by było bez sensu
« Ostatnia zmiana: 19 Czerwiec 2015, 17:16:41 wysłana przez slusar_o2 »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Czerwiec 2015, 17:59:24 »

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Czerwiec 2015, 21:17:06 »
Dzięki za linka. Czyli to jest normalne, że górne żarno opada na dolne? Rozumiem, że w momencie kiedy kawa się mieli to wchodzi pod żarna i luz między nimi sam się tworzy? Bo dla mnie to trochę dziwne, ale wynika z tego, że wszystkie młynki tego typu (hario slim, porlexy) tak mają.
Rozumiem również, że praca młynka na sucho niszczy żarna, bo wtedy trą o sobie, racja?

Ja na razie poradziłem sobie gumką recepturką i górne żarno "jako tako" siedzi na miejscu. Jutro powinienem mieć kawę, wiec zrobię testy, ale mocowanie tego elementów mnie wysoce zaintrygowało

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Listopad 2015, 19:43:18 »
Witajcie

Dzisiaj dotarły do mnie paczki ze sprzętem do dripa w tym i młynek z tematu. Jak tylko rozpakowałem to co przyszło od razu wziąłem się do roboty.

Skręciłem młynek do punktu styku po czym odkręciłem o 8 klików. 400ml przelało się w kalicie przez 26g kawy w...minutę. Kawa zmielona "na gruz".

Zmieniłem więc na 6 klików i nadal lipa. Woda leje się strumieniem.

W końcu zszedłem do zaledwie 3 klików i tutaj już jako tako to wygląda. Przelanie 400ml zajmowało ok 2:50. Tutaj z kolei miałem już wrażenie, że przemiał jest zbyt drobny bo w filtrze pozostawało błotko.

Pytanie brzmi jak ustawić młynek aby uzyskać czas przelewu na poziomie 3-3,5 min?

Na filmikach wszystko się wydawało takie oczywiste, a tu się nieco zdziwiłem ;)

Offline gbates

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Silvia V4
  • Młynek: ręczny
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Listopad 2015, 23:27:19 »
Miałem do czynienia z dwoma Rhino, jednym swoim i jednym znajomego.
Na tej samej kawie i tym samym ustawieniu od pełnego skręcenia z jednego i drugiego był inny przemiał.

Nie wiem czy to kwestia osadzenia górnego żarna czy śruby do regulacji, ale podobne rezultaty były po skręceniu jednego młynka o 3 kliki więcej, więc chyba nikt nie jest w stanie powiedzieć jakie ustawienie będzie dobre.

Offline Adam86W Mężczyzna

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Lelit Anna, AP, Clever, V60, Kawiarka
  • Młynek: Gaggia MDF, Handground
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Czerwiec 2017, 12:32:31 »
Czy ktoś z użytkowników Rhino wyjmował górne żarno?
Bo nie wiem czy mój model tylko tak ma czy to standardowo - jak je z powrotem zamocuje to wypada - muszę coś na kształt zapałki wsadzić między obudowe a żarna żeby nie wypadał do dołu...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Czerwiec 2017, 13:38:19 »
ten typ tak ma, to żarno opada bo nie ma żadnego mocowania. Zagłębienia po bokach służą tylko do zablokowania ruchu rotacyjnego wokół pionowej osi. Górne żarno opiera sięw tej konstrukcji o dolne, a odsuwa się aż do oparcia o konstrukcję młynka, gdy zaczynają wchodzić ziarenka kawy pomiędzy żarna.
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2017, 13:48:08 wysłana przez krystians »

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Sierpień 2017, 13:38:29 »
Cześć,

Jestem posiadaczem tego młynka od ponad tygodnia i chciałbym go lekko zmodyfikować. Konkretnie chodzi mi o zwiększenie stabilizacji górnego żarna w osi poziomej. Czy to żarno musi mieć delikatny luz czy można je wcisnąć tak aby nie chodziło w osi pionowej?

Tak sobie myślę, że dobrym pomysłem by była zwykła gumowa uszczelka o grubości ok 3-4mm (tyle jest luki między żarnem a ścianką obudowy). Próbował ktoś takiej modyfikacji?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Sierpień 2017, 00:15:23 »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Sierpień 2017, 00:40:34 »
Ja próbowałem w porlexie i zdemontowałem. Wprawdzie po przeróbce pyłu było mniej, ale grubszych odłamków ziaren więcej. Stwierdziłem że wolę oryginalną opcję. Porlexa zamieniłem na Rhinowares i w nim już nie kombinowałem.

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #28 dnia: 25 Sierpień 2017, 08:08:47 »
@donkiszot widziałem tę modyfikację jednak chciałem spróbować innych materiałów - zamiast taśmy zamontować uszczelkę gumową. Wczoraj zakupiłem sobie oringi 6/4" (40mmx3mm) i są prawie idealne.
Po lekkim docięciu wchodzą na styk - bardzo na styk ale dzięki temu żarno jest mega dobrze zamocowane. Nie rusza się ani w pionie ani w poziomie. Będę jeszcze próbował dokupić coś bardziej pasującego aby nie trzeba było bawić się w przycinanie dzięki czemu taka uszczelka powinna być bardziej dopasowana.

Zmieliłem trochę kawy pod AP i muszę przyznać, że kawa jest bardziej równomiernie zmielona. Jak się patrzy na żarna to też widać, że odstępy małego od większego są równomierne na całym obwodzie.

Dzisiaj/jutro zamieszczę zdjęcia gdyby ktoś chciał sobie taką modyfikację zrobić. Wiem, że to jeden z tańszych lepszych młynków jednak dziwi mnie trochę, to że na takie patenty nie wpadli producenci - zamiast tych rowków stabilizujących żarno żeby się nie kręciło można było owinąć je gumą i wkładać na ścisk.

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #29 dnia: 29 Sierpień 2017, 18:26:53 »
Patent z większym oringiem był dobry ale musiałem go pociąć :D

Dzisiaj przyszły "szyte na miarę" i ten 39x2.5mm pasuje wręcz idealnie, a właściwie to ich dwa!

Zdjęcia dropbox sh/3qjhydievpz0s9g/AABZ1X8zkuMECE_T0Uqz26OMa?dl=0


Najpierw zakładamy jedną gumkę na instrument i wkładamy żarno do środka. Pierwszy oring go wstępnie dopasuje i lekko unieruchomi. Trzeba go docisnąć głębiej i potem wcisnąć drugi. Po takim zabiegu żarno jest idealnie spasowane z młynkiem i się nie rusza jednocześnie pozwalając go zdjąć palcami bez zbytniego wysiłku.

Zastanawiam się jeszcze nad zamontowaniem oringu na tym mniejszym żarnie od strony sprężyny - dzięki temu zlikwiduję luz choć z drugiej strony podczas mielenia małe żarno jest i tak maksymalnie wypychane przez przechodzące ziarenka kawy.

Czy ktoś próbował usztywnić to mniejsze żarno?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi