Autor Wątek: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka  (Przeczytany 13082 razy)

Offline zamek Mężczyzna

  • Wiadomości: 177
Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« dnia: 03 Kwiecień 2015, 12:11:27 »
Kurcze...czuję się zagubiony...nadrabiam trochę zaległości w wiedzy i pamiętam, że kiedyś "była moda" na duże młynki z żarnami stożkowymi do espresso - a na blogu jimseven właśnie przeczytałem, że trudno jest uzyskać ze stożków odpowiednią min 19% ekstrakcję dla kawy palonej poniżej Full City+. Jak to w końcu jest? Jakie żarna do espresso?

Jestem podwójnie zagubiony...od 2 dni testuję Baratza Forte BG (stalowe płaskie) i kwaskowatość kawy w dripie (na razie v60 i technivorm) spadła na mordę :sciana: w porównaniu do zwykłego Solisa Scala (stożki). Niby pyłu mniej, przemiał równiejszy, ustawienia jak fabryka podała...ale napar totalnie inny, nie to co tygryski lubią najbardziej.

Ludzie, pomóżcie :-D

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Kwiecień 2015, 12:23:57 »
stożki nigdy nie dadzą tego co płaskie.. ale baratza, że tak się wyrażę ek43 mahlkonigiem nie jest ;)
PS. Dzięki za pdfy!

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Kwiecień 2015, 12:39:03 »
Ale czym jest to co dają tylko płaskie żarna?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Kwiecień 2015, 15:52:51 »
.od 2 dni testuję Baratza Forte BG (stalowe płaskie) i kwaskowatość kawy w dripie (na razie v60 i technivorm) spadła na mordę  w porównaniu do zwykłego Solisa Scala (stożki).
W Forte mieliłeś tylko jedną kawę?

Offline zamek Mężczyzna

  • Wiadomości: 177
Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Kwiecień 2015, 18:42:20 »
W sumie już dwie - Kenię od Mastro Antonio i Etiopię od Javy.
Dzisiaj zrobiłem ślepą próbę na żonie ;D. 3 młynki: Forte BG, Solis Scala, i Skerton ze stabilizacją od Orphan Espresso. Filtry Kalita Kantan Drip.
Kolejność preferencji kawy: Scala, Forte, Skerton.
Będę jeszcze testował grubsze zmielenie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Kwiecień 2015, 22:11:50 »
W nowym młynku całkiem sporo przemiału może zostać w okolicach żaren i opuścić go dopiero przy następnym mieleniu, chyba że go dokładnie odkurzasz. Przy przemiennym mieleniu różnych kaw smaki się mieszają, może stąd różnice.

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Kwiecień 2015, 23:33:05 »
Zamku, przetestuj na spokojnie nowy nabytek (którego gratuluję  ;)) biorąc pod uwagę że w porównaniu do poprzednich ma inną charakterystykę przemiału (ilość pyłu, regularność wielkości cząstek przemiału a nawet kształt zmielonych drobin. Być może trzeba zmienić przyzwyczajenia i czasy dotychczasowych zaparzań, zmienić temperatury itd. i dopiero po czasie będzie można wyciągnąć jakieś wnioski.

Mówienie że płaskie żarna są lepsze lub gorsze niż stożki niewiele wnosi i są to często oklepane miejskie legendy w których być może i jest prawda ale jej głosiciele często nie wiedzą na czym polega. (Proszę niech nikt nie bierze tego do siebie ani się nie obrusza bo nie to jest celem mojej wypowiedzi !  :szampan:)
Zarówno płaskie jak i stożki żeby działały w tak jak powinny, muszą działać na idealnie prostym wale który je napędza i odpowiednich łożyskach. Niestety, spora większość młynków na rynku tego nie oferuje i żarna nie kręcą się wokół własnej osi tylko po jaju.
Są też tzw. żarna hybrydowe - połączenie stożków z płaskimi, ale myślę że nie ma co w tym przypadku analizować wyższości jednych żaren nad drugimi i teoretyzować.
Myślę, że najważniejsze w kwestii którą poruszyłeś jest nie to jaki żarna mają kształt w sensie stożek - płaskie - hybryda, ale do jakiej pracy zostały stworzone - czy mają mielić pod przelewki czy pod espresso...Uniwersalne to pewien kompromis.
Np. mielenie pod alternatywy na Mazzerze Joly jest OK, ale na Mahlkonigu Guatemalii jest lepsze.

Póki co - cierpliwie testuj i niech sprawia Ci to przyjemność.  ;)  :szampan:
Przesiewasz przemiał ?
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Kwiecień 2015, 23:41:07 »
Są też tzw. żarna hybrydowe - połączenie stożków z płaskimi,
Any details?

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.

Offline zamek Mężczyzna

  • Wiadomości: 177
Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Kwiecień 2015, 11:33:52 »
Dziękuje za wszystkie komentarze - dzięki uwagom ingnacego, które otrzymałem na PW jest już lepiej. Ogólnie trzeba było pójść w stronę grubszego przemiału niż ten sugerowany przez instrukcje. Dalej będę testował ale jest pewna granica ilości kawy, którą można wypić dziennie (a testuje również Elektrę MCAL).

Przemiału nie przesiewam ale zamówiłem już te chińskie sito 60 mesh :).

Tak czy inaczej sprawa stożki vs. płaskie pozostaje dla mnie otwarta.

Planuje w przyszłości zebrać swoje uwagi na temat Forte BG w oddzielnym wątku. Na razie mały teaser  ;D:

« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2015, 11:44:56 wysłana przez zamek »

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Kwiecień 2015, 12:57:49 »
Pisz pisz o Forte BG, bo bardzo mi się podoba ten młynek i kusi, kusi...

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Kwiecień 2015, 13:24:05 »
Te żarna produkują bardzo specyficzny przemiał - nie przypominają żadnych żaren z tradycyjnych młynków gastro, a raczej te z dużych sklepówek tylko w wersji mikro. Tutaj można zobaczyć jak wyglądają:
https://theotherblackstuff.wordpress.com/2011/12/22/burrs-again/

Zaparzenie z tego co wypluwa ten młynek np. FP daje zupełnie nowe doznania smakowe :mrgreen: Ja zacząłem używać znacznie mniejszej dozy (5,75-6,25/100ml) bo wydaje mi się, że uzysk jest znacznie lepszy, a przemiału używam też znacznie grubszego niż pracując na Dittingu czy używając Mazzera SJ do dripów. Znacznie trudniej jest zrobić "underextracted" i zakres akceptowalnego przemiału dla dripa się rozciąga bardzo.

W smaku na pewno jest mniej kwasków, ale znacznie lepszy mouthfeel, wyższe body. Ostatnio miałem okazję kawę, którą piję na co dzień zmielić w jakimś ręcznym Zassenhausie to pierwsze co mi przyszło na myśl to "wow, ile kwasu"  :taktak:

Jeżeli komuś BARDZO nie pasuje taki przemiał - wydaje mi się, że mocowanie żaren ceramicznych jest identyczne i można po prostu zmienić.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Kwiecień 2015, 13:52:07 »
Aż taka jest różnica? A co by było gdyby zamontowało się np. żarna Mazzera? Tutaj większy wpływ mają same żarna czy konstrukcja młyna?

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Kwiecień 2015, 14:13:16 »
Żeby było jasne - ja uważam, że przemiał z SJ do dripów się nadaje generalnie jak pięść do nosa. Moim zdaniem (i według wielu recenzentów) te żarna produkują przemiał porównywalny już ze sklepowymi młynkami. Przesiadka z czegoś klasy Tchibo czy Concept jest jak przepaść. Montowanie do tego młynka z powrotem ceramicznych żaren to krok w tył, ale jak ktoś chce to się da. Można go pewnie nawet wtedy skalibrować tak, żeby ważył do espresso, ale nie wiem czy taki wariat się znalazł już :jezyk:

Konstrukcja młynka nie jest w żaden sposób rewelacyjna, tylko sam wylot zmielonej kawy jest zrobiony tak, żeby zmniejszyć retencję do minimum i to żarna odgrywają moim zdaniem najważniejszą rolę. Są z resztą produkowane przez Dittinga.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Kwiecień 2015, 16:14:22 »
Grubsze przemiały w Mazzerze SJ rzeczywiście są nierówne. Kiedyś opisywałem, jak przemiał na tych samych żarnach różni się w innych młynach, to było za czasów, kiedy naprawiałem Cadeta.
Zamontowałem w nim Mazzerowe żarna i przemiał na oko miał mniej pyłu, przy podobnym stopniu mielenia, ale tutaj różnicą może być prędkość obrotów silnika i trochę inna budowa.
Alternatywa nigdy mnie nie kręciła na tyle, by przesiewać, czy prowadzić poważniejsze porównania.

Np. w Roburze są żarna stożkowe, są tam stabilne, w przeciwieństwie do chociażby Graefów, z których sam kiedyś korzystałem. Z porównaniem takich stabilnych stożków do płaskich żaren się nie spotkałem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi