Autor Wątek: Palarka Gene Cafe CBR-101  (Przeczytany 44797 razy)

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Marzec 2015, 19:25:38 »
To jak będę miał system ustawiony przy najbliższym paleniu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline zamek Mężczyzna

  • Wiadomości: 177
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Marzec 2015, 08:33:10 »
Postaram się zebrać informację w paru zdaniach.

Na początek organizacyjnie: mój Gene był z pierwszej generacji (kupiony na BellaBarista), coś mi się kojarzy, że później były zmieniane elementy grzewcze. Sprawność elementu można sprawdzić włączając cykl palenia na 250 stopni na pusto i obserwując do jakiej temperatury dojdzie Gene przed upływem 5 minut (u mnie nigdy nie udało się dojść do 250, zazwyczaj było około 230-240 stopni. Wsad, którego używałem to 227g (pół funta, tak mi było wygodnie dzielić kawę ze sweetmaria's). Paliłem w domu, najczęściej używając zwykłego, małego "wydechu" - tylko on pozwala wg mnie w pełni kontrolować rościk ;) - wąchamy, obserwujemy przejrzystość "dymu", słuchamy.

Samo palenie: moim celem zawsze było uzyskanie pierwszego cracka w okolicy 9 minuty. Gene Cafe użyty w standardowy sposób, w zgodzie z instrukcją i zalecaniami producenta nigdy nie pozwoli tego osiągnąć. Mój cykl palenia wyglądał następująco: nagrzewanie Gene do 250, emergency stop, wsypuję pierwszą partię, ustawiam Gene na 242 stopnie, pierwszy crack w okolicy 9 minuty (w pierwszym paleniu może być bliżej 10 minuty), dajemy rozpędzić się pierwszemu crackowi i obniżamy po około 30 sekundach od jego rozpoczęcia temperaturę do 238 stopni (jeśli crack jest niemrawy to obniżałem tylko do 240). Paląc na City czekałem do końca pierwszego co następowało w okolicach 10:30-11 minuty, City+ dodawałem 30-45 sekund sekund po końcu pierwszego cracka. Palenie na Full City - czekałem aż pojawi się bardziej intensywny i ciemniejszy "dym" - to była 100% pewność, że zaraz zacznie się 2 crack. Po uzyskaniu odpowiedniego palenia znowu emergency stop i wysypywałem kawę (przydają się rękawice ochronne z palcami, zwykłe kuchenne nie nadają się) na metalowy durszlak umieszczony w zlewie, szybko przykrywałem durszlak wiatrakiem i wsypywałem szybko do Gene kolejną partię kawy by powtórzyć cały proces od nowa. W ten sposób można zrobić 3-4 palenia zanim należy opróżnić "wydech" z łupin po kawie.

I na koniec mały disclaimer: powyższe postępowanie nie jest zgodne z instrukcją, sam paliłem tak przez parę lat i nie uważam by mogło spowodować awarie Gene ale nie biorę żadnej odpowiedzialności za ewentualne awarie :kwiat:.


« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2015, 08:35:12 wysłana przez zamek »

Offline arni978

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II,Moka Bialetti 1 cup
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Marzec 2015, 16:08:08 »
Napisałbyś Zamek coś,jakie efekty palenia w gene?Czy satysfakcjonujące?Przestałeś kupować kawę paloną?

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Marzec 2015, 17:52:24 »
Odnośnie ceny - jestem przekonany, że widziałem gdzieś taniej, ale za 365 euro można kupić chociażby tutaj:
dekoffiemolen.nu/gene-cafe-koffiebrander.html

Wypuścili też kilogramową wersję, ale taniej można kupić kilogramowego, bębnowego Topera  :mrgreen:

Offline zamek Mężczyzna

  • Wiadomości: 177
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Marzec 2015, 08:37:15 »
...,jakie efekty palenia w gene?Czy satysfakcjonujące?Przestałeś kupować kawę paloną?
Mój post nie miał nikogo przekonywać do kupna Gene Cafe...ani do jego nie kupowania. Raczej spodziewałem się, że właściciele Gene jakoś się do niego odniosą...
Jakie efekty palenia? Trudno odpowiedzieć bez znalezienia punktu odniesienia - ja nigdy nie paliłem kaw, które były dostępne na rynku w formie upalonej.
Czy satysfakcjonujące? Wiesz...każda pliszka swój ogonek chwali jak mówiła moja babcia. Ale chyba nie były tragiczne....
Czy przestałem kupować kawę paloną? Nigdy nie przestałem...dlaczego miałbym?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Marzec 2015, 09:00:14 »
Nie ma co liczyć, że jest się w stanie dobrze i powtarzalne wypalać kawę speciality. Domowe palenie to fajna zabawa i daje przyzwoite efekty.

Offline zamek Mężczyzna

  • Wiadomości: 177
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Marzec 2015, 09:53:18 »
To samo można powiedzieć o paleniu profesjonalnym....odsyłałem kawę z reklamacjami do Hasbean i do Javy.
Z drugiej strony wysyłałem swoją kawę paloną w Gene w parę miejsc i odzew był raczej pozytywny...ale może po prostu nie chcieli mnie zniechęcać?
Kluczem do sukcesu - oprócz jako takiego opanowania i zrozumienia narzędzia pracy - jest samo użyte ziarno. Tam tkwi moc 8).

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Marzec 2015, 09:54:54 »
Mi w nim brakuje trochę wydajności elementu grzewczego, stąd praktycznie ograniczone możliwości jakiegoś profilowania  ;)

Offline zamek Mężczyzna

  • Wiadomości: 177
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Marzec 2015, 14:20:19 »
A jaki masz ubytek masy? Np hard bean palony do C+?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Marzec 2015, 14:50:39 »
Dawno nie paliłem ale jeśli dobrze pamiętam to było coś ok. 17%

Offline zamek Mężczyzna

  • Wiadomości: 177
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Marzec 2015, 15:00:21 »
14-14.5 % wg moich doświadczeń.
« Ostatnia zmiana: 27 Marzec 2015, 15:17:23 wysłana przez zamek »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Marzec 2015, 15:41:40 »
17% to jest cholernie dużo... U nas już byłby alert z czerwoną migającą lampą ;).

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Marzec 2015, 15:47:05 »
Być może zawodzi mnie pamięć a teraz nie mam dostępu do swoich notatek. ;)

Offline zamek Mężczyzna

  • Wiadomości: 177
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Marzec 2015, 08:20:56 »
Jeszcze parę zdań podsumowania:

- waga wrzucanych ziaren - na pewno nie 250 czy 300g -  warto eksperymentować tak by przybliżyć czas pierwszego cracka w okolice 8-9 minuty, ja przypadkowo "odkryłem" 227g ale inni na pewno mają swoje obserwacje;
- przy pierwszym paleniu przy zastosowaniu mojego powyższego opisu lepiej jest palić jakieś ziarna soft bean (np. Brazylia), które szybciej absorbują temperaturę, to też zbliży czas pierwszego cracka do ideału;
- trzecie i kolejne palenia pozwalają zejść z pierwszym crackiem bliżej 8 minuty - zdarzały mi się palenia, które kończyłem w okolicy 10:20-10:30;
- dobre ziarno to podstawa - palenie "generic coffee" nie ma sensu chyba, że w celach szkoleniowych;
- ubytek masy: od ok. 13.5% dla City, 14-14.5% City+, około 15.5% FC.

Gene Cafe to naprawdę dobra palarka - moim zdaniem w szczególności do dripa. Mam też kilkumiesięczne doświadczenia i obserwacje z używania Behmora 1600 - również niezgodne z instukcją ;D - ale tutaj chyba nie ma jego użytkowników?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Palarka Gene Cafe CBR-101
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Marzec 2015, 07:20:42 »
Skusiłeś mnie Zamek, zamówię sobie na Święta jakąś Brazylię i znowu pobawię się w palenie :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi