Autor Wątek: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą  (Przeczytany 8216 razy)

Offline greta

  • Wiadomości: 13
Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« dnia: 10 Styczeń 2017, 23:44:46 »
Szanowni Użytkownicy. Czytuję Was czasem tutaj - piszę mój pierwszy post - trochę bez przywitania, ale problem mam nagły i wymagający podjęcia szybkich decyzji. Podobno chytry traci dwa razy i może to być również mój przypadek - jako amator który dopiero chce zacząć przygodę z kawą skusiłam się na Ascaso Arc Versatile (z ebay'owej aukcji - tzw refurbished. Ekspres po odpakowaniu i próbie 'odpalenia' zachował się bardzo brzydko - przy próbie napełnienia zbiornika woda zaczęła ciec z ponad grupy oraz ze złączeń obudowy. Z prysznica nie pociekło nic. Po ściągnięciu górnej obudowy okazało się że rurki do pompy i cała reszta ok - woda wycieka pomiędzy mosiężną grupą a prostokątną blaszką (srebrną - na zdjęciu - wybaczcie prymitywny opis, ale jestem laikiem jeśli chodzi o budowę). Teraz tak - sprzedawcy nie podejrzewam o wykręcanie się od reklamacji, ale póki co obudowę zdjęłam na jego prośbę, jutro po sprawdzeniu być może przyjdzie odkręcać kolejne śrubki, żeby zdiagnozować problem. Nawet jeśli się uda wirtualnie naprawić mymi rękoma - w co poważnie wątpię, jeszcze większa wątpliwość zostaje, czy ekspres będzie działał prawidłowo (trzymał ciśnienie) jeśli woda nawet już 'pocieknie' z prawidłowego otworu.. Co robić -odsyłać od razu? Czy jeszcze coś podziałać wg instrukcji sprzedawcy (który serwisuje również te ekspresy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Styczeń 2017, 08:02:07 »
Versatile to nie była wersja na saszetki?
Ja bym odsyłał.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Styczeń 2017, 09:03:49 »
To wersja szeroko dostępna w UK, i niestety nie nadająca się do współpracy z kawą mieloną do espresso. Przyjmuje niby mieloną i  saszetki, ale do espresso był zestaw dostosowujący. Pokaż zdjęcie prysznica - będzie od razu wiadomo co i jak. Aczkolwiek z drugiej strony - cieknie jak cholera i nie naprawisz tego sam w domu, może mróz go rozwalił podczas transportu - odsyłaj.
LMWDP #469

Offline greta

  • Wiadomości: 13
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Styczeń 2017, 11:18:54 »
Tak - ta wersja jest na saszetki i na 'mieszanki' sklepowe (prysznic z takimi większymi otworami). Docelowo miałam myśleć o wymianie prysznica.

Właśnie dziś też tak pomyślałam, że może coś strzeliło w czasie mrozu. Przed wysyłką ekspres testowali wodą - i niepokojące było już to, że po otwarciu krople były na ekspresie - tak jakby po testach pozostała w pompie. Pudło było zamoknięte, ale też sam ekspres który był nieszczelnie przykryty folią więc ewidentnie woda pochodziła z wnętrza.

Żadnego wyraźnego pęknięcia  w okolicach grupy nie widać, ale w tych miejscach nie kapie - ona się ewidentnie leje, więc pójdę za radą i odeślę.


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Styczeń 2017, 13:17:36 »
Jeżeli coś popękało przez zamarznięcie, to koszta naprawy będą bardzo wysokie (pewnie bojler, nie wiadomo jak przeżyła to pompa). Odeślij.

Swoją drogą, co to za sprzedawca, co wysyła w zimie ekspres z wodą w środku? Wiadomo, że popęka.

sam

Pisze
skusiłam się
Czyli sama, nie sam.

Doktorze, kawą zajmują się nie tylko faceci.
« Ostatnia zmiana: 11 Styczeń 2017, 13:21:12 wysłana przez Krakus »

Offline greta

  • Wiadomości: 13
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Styczeń 2017, 13:51:52 »
Brawo za czujność Krakus - w pewnym sensie pochlebia mi, że pomylono mnie z facetem (wiem wiem - niepoprawne politycznie ;) )

Sprzedawca Anglik - czego się spodziewać - przecież jeżdżą na letnich oponach w tej chwili

Dzięki za pomoc. Decyzja podjęta. Odsyłam


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Styczeń 2017, 14:45:48 »
pochlebia mi, że pomylono mnie z facetem
Cóż, w Walli (podobno) mężczyzna zawsze wchodzi pierwszy. To na wypadek, gdyby w stronę wejścia poleciało krzesło.

Odsyłam
Naprawa byłaby nieekonomiczna. Przeróbka na kawę - już tak - spytaj w razie czego o szczegóły @Janusza.

PS. Mało znam kobiet, które umieją rozkręcić ekspres, więc się nie dziwię z drugiej strony Doktorowi.

PS2.  Przed chwilą rozmawiałem z jednym z Panów Grzegorzy od Janusza. Problem jest znany, a szkody wcale nie tak wielkie - urywa śruby scalające bojler. Po wymianie uszczelki i śrub ekspres wraca do funkcjonalności.
« Ostatnia zmiana: 11 Styczeń 2017, 15:59:47 wysłana przez Krakus »

Offline greta

  • Wiadomości: 13
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Styczeń 2017, 21:09:53 »

PS2.  Przed chwilą rozmawiałem z jednym z Panów Grzegorzy od Janusza. Problem jest znany, a szkody wcale nie tak wielkie - urywa śruby scalające bojler. Po wymianie uszczelki i śrub ekspres wraca do funkcjonalności.

Dobrze wiedzieć co mogło urwać - sprzedawca przekonywał do samodzielnego zakupu uszczelki (nie wiem czy tej czy innej)  - wnioskuję, że niekoniecznie by pomogło.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Styczeń 2017, 21:13:41 »
wnioskuję, że niekoniecznie by pomogło
Zobaczyłabyś urwane śruby przy demontażu.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Styczeń 2017, 22:55:02 »
Potwierdzam wszystko co powyżej. Prawdopodobnie urwane śruby (rozciąganie na skutek zamarzania wody). No i do wymiany sitko na zestaw do kawy świeżo mielonej. Da się zrobić. :)
A na Wyspach lepiej takich "okazji" nie kupować.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Grabek

  • Wiadomości: 5
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Styczeń 2017, 10:47:09 »
Żeby nie zakładać nowego tematu podepne się pod  ten. Jestem w posiadaniu używanego Ascaso Arca. Zauważyłem, że jak dodam za dużo kawy to mam przeciek na kolbą. Pytanie, czy to jest normalne zachowanie? Doczytałem gdzieś, że Janusz chyba sugerował, że to normalne działanie.
Druga kwestia, to jak chcę spienić mleko, to zanim całość się nagrzeję to sporo pary ucieka bezpośrednio przez grupę. Czy to jest może wina uszczelki?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Styczeń 2017, 11:28:32 »
Problem jest tego samego typu co "nalałem kawę po brzegi kubka i się przelało"...
Kawy należy namielać do sitka tak aby po ubiciu odstęp od powierzchni kawy do brzegów sitka był 10 mm. W praktyce to jeśli namieli się kawę po brzegi sitka (po równomiernym rozrzuceniu kawy w sitku) to po ubiciu powinno się uzyskać ten odstęp. Bardzo pomocny jest profesjonalny tamper o średnicy 57 mm i wysokości stopy 10 mm. Ubijając kawę tym tamperem i trzymając jego stopę na górnej krawędzi trzema palcami powinno się uzyskać wypoziomowanie kawy w sitku oraz wyczuć czy górna krawędź tampera pokrywa się z krawędzią sitka. Jeśli tak to nie ma problemu ze zbyt dużą ilością kawy w sitku i przeciekaniem kawy brzegami portafiltra.
Druga kwestia - normalne zjawisko. Zawsze przy sprzedaży nowego ekspresu załączam jedną kartkę - aneks do instrukcji obsługi opisujący działanie ekspresu z termoblokiem przy funkcji pary. Jest to jeden układ - termoblok i po przełączeniu na parę jeśli nie zostanie otworzony zawór pary to gromadząca się para w termobloku musi znaleźć ujście - przez grupę. Nie jest to wina żadnej uszczelki. Dlatego też nie wolno po przełączeniu na parę pozostawiać w grupie wpiętego portafiltra. I do tego z fusami kawy. Jeśli nie zostanie otwarty zawór pary powstanie ciśnienie w grupie i może to grozić uszkodzeniem grupy, uszczelki oraz "wystrzałem" fusów na kuchnię.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Grabek

  • Wiadomości: 5
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Styczeń 2017, 16:12:39 »
Janusz, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Idę szukąć dobrego tampera :)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Styczeń 2017, 16:17:07 »
Nigdzie nie chodź !
Napisz do mnie e-mail z zamówieniem ! 8)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Arc - wyciek wody ponad grupą
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Styczeń 2017, 19:07:48 »
Januszu!
   Czy byłbyś przy okazji uprzejmy wyjaśnić oficjalną politykę Ascaso żądającą sypania kawy tak, aby po ubiciu była 10mm poniżej brzegu koszyka? U mnie w takiej sytuacji do koszyka podwójnego wchodzi 18,9 grama kawy, a do pojedynczego 10,7 grama.
Powoduje to następujące niedogodności:
  • Przy dopinaniu portafiltra czuć duży opór spowodowany wrzynaniem się sitka prysznica w kawę,
  • Najczęściej kończy się to wyciekaniem wody wokół portafiltra w trakcie ekstracji, gdyż koszyk nie dociska się do uszczelki, albo robi to w za małym stopniu,
  • Uniemożliwia dozowanie kawy,
  • Przeczy forumowemu testowi monety, czyli utrzymywaniu odstępu między kawą a sitkiem prysznica równego nie mniej niż 1mm,

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi