Autor Wątek: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.  (Przeczytany 61704 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #45 dnia: 18 Styczeń 2018, 10:25:19 »
Tak, taki mam zestaw. Ale jak to mi robi za zestaw grająco-filmowy to ciężko by było dołożyć do tego sterowanie gniazdkiem.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #46 dnia: 18 Styczeń 2018, 10:50:00 »
Tak, taki mam zestaw. Ale jak to mi robi za zestaw grająco-filmowy to ciężko by było dołożyć do tego sterowanie gniazdkiem.

Nie bawiłem się nigdy HifiBerry, ale schemat połączenia, który podaje producent pokazuje, że sporo GPIO pozostaje nieużywanych. Pozostaje tylko kwestia dopięcia się kabelkiem, bo HifiBerry przykrywa wszystkie connectory. Pewnie trzebaby te 3 kabelki dolutować. No ale nie naciskam, żeby nie było na mnie ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #47 dnia: 18 Styczeń 2018, 10:58:34 »
Spoko, z HiFiBerry mam wystające goldpiny, bo ktoś montując pomyślał o tym, że może trzeba będzie coś wykorzystać :D

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #48 dnia: 18 Styczeń 2018, 11:11:25 »
z Raspianem
Raspbian to Debian. Na każdej malinie chodzi też Arch Linux, na nowszych Ubuntu. Wybór szeroki.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #49 dnia: 18 Styczeń 2018, 11:21:05 »
z Raspianem
Raspbian to Debian. Na każdej malinie chodzi też Arch Linux, na nowszych Ubuntu. Wybór szeroki.
Zgadza się. Wszystkie, które wymieniłeś są niezmiernie popularne (jak sama platforma Raspberry). To tylko potwierdza, że Malina to dobry kandydat (jak już go mamy) do odpalania takich projektów jak hub 433Mhz.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #50 dnia: 01 Luty 2018, 08:31:52 »
Sonoff G1 jesli ktoś boi się że może być podglądany to urządzenie mam nadzieje całkowicie jest bezpieczne... chyba. No i niezależne od dostępu internetu :-)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #51 dnia: 02 Luty 2018, 20:52:14 »
Sonoff G1 jesli ktoś boi się że może być podglądany to urządzenie mam nadzieje całkowicie jest bezpieczne... chyba. No i niezależne od dostępu internetu :-)

Obawiam się, że od innych różni się tylko tym, że z chmurą w Chinach łączy się przez GSM a nie wifi. Wciąż jednak gada z usługą w Chinach. Atut tego urządzenia - nie musisz mieć w pobliżu wifi. Na przykład możesz chcieć ekspres podpiąć w szklarni w ogrodzie ;).

skansen

  • Gość
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #52 dnia: 30 Czerwiec 2019, 21:52:42 »
Nim napiszę recenzję niedawno zakupionego zestawu młynek+ekspress chciałbym napisać kilka słów o używanych przeze mnie inteligentnych wtyczkach WiFi.

Wtyczki pozwalają na sterowanie (programowane włączenie/wyłączenie, zdalne sterowanie z dowolnego miejsca) i kontrolę zużycia prądu. Opisywane wtyczki realizuję 1:1  ideę Internetu Rzeczy (IoT). Łączą się bezpośrednio, przez WiFi z Internetem. Nie są potrzebne bramki/mostki. Do prawidłowego działania potrzebny jest stały dostęp do Internetu. Wszystkie dane i sterowanie odbywa się w chmurze.

W kilku poprzednich postach podnoszono zagrożenia jakie niesie ze sobą korzystanie z chmury. W moim przypadku nie zmienia to za wiele, ponieważ wszystkie dane, kontakty w telefonie, zdjęcia itd. itp. trzymam w chmurze. Zdaje sobie sprawę z zagrożeń ale uważam, że korzyści przewyższają ewentualne ryzyka.

Wtyczkami zarządzamy za pomocą aplikacji Tuya zainstalowanej na telefonach komórkowych i tabletach. Dzięki temu mogę wychodząc z pracy włączyć ekspres na popołudniową kawę. Można nimi sterować również za pomocą Google Home. Za jej pomocą możemy również kontrolować zużycie prądu przez urządzenia.

W jednej aplikacji możemy kontrolować różne urządzenia, nie tylko wtyczki i oświetlenie, ale również sterować ogrzewaniem, bramą itd. Aplikacja pozwala na sterowanie kilkunastoma tysiącami urządzeń różnych producentów.

tuya.jpg

W domu stosuje dwa rodzaje wtyczek. Pierwsza to popularna i wszechstronnie przetestowana przez moich kolegów wtyczka Neo. Świetnie sprawdza się do kontrolowania pojedynczych urządzeń, takich jak czajnik, toster, czy żelazko. Wtyczka posiada funkcję pomiaru zużycia prądu. Moc maksymalna podłączonych urządzeń to 3680W. Oprócz sterowania "chmurowego" możemy skorzystać z zamontowanego na wtyczce włącznika, sygnalizującego również stan wtyczki. Główną zaletą wtyczki są kompaktowe rozmiary i estetyczny wygląd. Koszt to ok. 60zł.
IMG_20190630_185319.jpg

Drugi typ używanych przeze mnie wtyczek to wtyczka podwójna. Świetnie sprawdza się do kontrolowania "tandemów" takich jak ekspres i młynek. Z poziomu aplikacji możemy sterować zarówno zbiorczo całym "tandemem" jak również pojedynczymi gniazdami. Programowanie natomiast odbywa się odrębnie dla każdego z gniazd. Możemy zaprogramować włączenie ekspresu z godzinnym wyprzedzeniem a włączenie młynka na właściwą godzinę porannego rytuału kawowego.  Wtyczka posiada funkcję zbiorczego (łącznie dla obu gniazd) pomiaru zużycia prądu. Moc maksymalna podłączonych urządzeń to 3840 W. Tu również są fizyczne włączniki dla poszczególnych gniazd. Główną zaletą wtyczki jest możliwość sterowania "tandemem"-jednym kliknięciem w telefonie możemy włączyć lub wyłączyć zestaw. Wadą jest spora masa zestawu - wtyczka może mieć skłonność do wypadania z gniazda. Koszt to ok. 80zł. Pomimo wad (masa, zbiorcze statystyki zużycia prądu) wychodzi sporo taniej niż dwie pojedyncze wtyczki.
duo (1).jpg
merge_from_ofoct (1).jpg


« Ostatnia zmiana: 30 Czerwiec 2019, 22:16:59 wysłana przez skansen »

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #53 dnia: 30 Czerwiec 2019, 22:41:54 »
Od maksymalnych obciążeń podawanych na tych wtyczkach trzeba odjąć 1/3, dla bezpieczeństwa własnego, i elektroniki w nich zastosowanej.

skansen

  • Gość
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #54 dnia: 01 Lipiec 2019, 08:24:26 »
Od maksymalnych obciążeń podawanych na tych wtyczkach trzeba odjąć 1/3, dla bezpieczeństwa własnego, i elektroniki w nich zastosowanej.

Do tego typu rozwiązań trzeba podchodzić ostrożnie. Na czas dłuższej nieobecności lepiej fizycznie wyłączyć urządzenia które nie będą pracować pod naszą nieobecność.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #55 dnia: 01 Lipiec 2019, 08:56:57 »
Hm nie widzę chyba sensu podwójnej wtyczki i włączania młynka równolegle z ekspresem który przecież musi się nagrzać, oczywiście można zakładać że młynek jest potrzebny tylko wówczas kiedy mamy gotowy ekspres ale to chyba funkcjonalność której nie potrzebuję. Ta wtyczka NEO wygląda dość solidnie, bardzo podoba mi się w niej możliwość włączenia przyciskiem, bo moje dziecko lub rodzice nie muszą mieć aplikacji lub prosić mnie w sytuacji kiedy pod moją nieobecność będą chcieli zrobić kawę, chyba nabędę drogą kupna ;-)
Rozumiem że ma możliwość tworzenia planowego zasilania w określonych godzinach i w różne dni tygodnia?

skansen

  • Gość
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #56 dnia: 01 Lipiec 2019, 09:14:22 »
Hm nie widzę chyba sensu podwójnej wtyczki i włączania młynka równolegle z ekspresem który przecież musi się nagrzać, oczywiście można zakładać że młynek jest potrzebny tylko wówczas kiedy mamy gotowy ekspres ale to chyba funkcjonalność której nie potrzebuję.
U mnie jest to skonfigurowane w ten sposób, że młynek włącza się pół godziny po ekspresie. Rano w łóżku słyszę dźwięk rozgrzewającego się ekspresu. A jak krzątam się po kuchni szykując śniadanie dla dzieci miga do mnie dioda włączającego się młynka. Mi sprawia to ogromną przyjemność.
Screenshot_20190630-193027.png

Ta wtyczka NEO wygląda dość solidnie, bardzo podoba mi się w niej możliwość włączenia przyciskiem, bo moje dziecko lub rodzice nie muszą mieć aplikacji lub prosić mnie w sytuacji kiedy pod moją nieobecność będą chcieli zrobić kawę, chyba nabędę drogą kupna ;-)
Obie wtyczki mają fizyczne przyciski, przy czym w podwójnej znajdują się po bokach co utrudnia trochę obsługę - słyszałem już pytania jak włączyć młynek (przycisk do młynka jest "z tyłu", na drugim boku).
Wtyczka Neo na pewno nie obciąża gniazdka tak jak podwójna. Jest bardziej intuicyjna w obsłudze.
W pracy koledzy używają właśnie jej. I ją mogą z czystym sumieniem polecić. Podwójną kupiłem trochę z ciekawości i na razie nie żałuję.

Rozumiem że ma możliwość tworzenia planowego zasilania w określonych godzinach i w różne dni tygodnia?

Tak. Można też np. dla żelazka ustawić samo wyłączenie. Czyli włączamy na wtyczce jeśli potrzebujemy skorzystać a jeśli zapomnimy wtyczka wyłączy obwód po godzinie wyjścia do pracy.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #57 dnia: 01 Lipiec 2019, 09:28:32 »
Mi sprawia to ogromną przyjemność.
Aleś Ty diodowy fetyszysta ;-) A tak serio to nie gniewaj się, każdy ma swoje preferencje ;-)  Mój młynek jest podłączony za lodówką z racji wolnych gniazdek, mapowanie czasu włączenia ekspresu jest wygodne a możliwość zdalnego włączenia kiedy wracam do domu jeszcze lepsza, uzależnienie od internetu coraz większe ;-( Dziękuję za te informację.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #58 dnia: 01 Lipiec 2019, 11:26:59 »
Czy to zaprogramowaniu samo pamięta kiedy się włączyć czy to aplikacja tego pilnuje?

skansen

  • Gość
Odp: Programator elektroniczny wygoda i oszczędność prądu.
« Odpowiedź #59 dnia: 01 Lipiec 2019, 12:22:06 »
Czy to zaprogramowaniu samo pamięta kiedy się włączyć czy to aplikacja tego pilnuje?

Sama aplikacja na telefonie służy do sterowania/wprowadzania danych. Aplikacja łączy się z chmurą w której przechowywane są wszystkie dane. Wyłączenie telefonu nie zakłóci działania wtyczki. Potrzebny jest jednak dostęp do Internetu aby wtyczka prawidłowo działała. Dziś zrobię jeszcze kilka testów których wyniki opiszę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi