Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 524238 razy)

Offline martin

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: areopress
  • Młynek: szukam
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #630 dnia: 25 Listopad 2016, 02:13:38 »
Cześć, nie wiem czy w dobrym wątku zadaje to pytanie, bo bardziej chodzi mi o wybór ręcznego młynka, ale młynka którego będę używał w połączeniu AP, dlatego zdecydowałem, że tu będzie OK, jeśli nie to z góry przepraszam, a jakie mam wątpliwości:
1. Czy AP nadaje się do przyrządzenia espresso?
2. Jeśli się nadaje, to jaki wybrać młynek ręczny, wszyscy piszą, że do espresso jedynie nadaje się Comandante (bo potrafi drobno i równo zmielić, bo nie ma pyłu), ale czy warto za ponad 800PLN kupować młynek, jeśli wiemy, że będziemy robić kawę w AP, może do tego urządzenia wystarczy zwykły Hario Skerton lub Rhinowares Hand Coffee Grinder albo trochę lepsze Zassenhause Panama?

Będę wdzięczny za Waszą poradę.

Pozdrawiam
Marcin

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #631 dnia: 25 Listopad 2016, 08:25:22 »
Do przygotowania espresso potrzebna jest stabilna temperatura zaparzania i ciśnienie ok. 9 bar. Kawałek plastiku to dużo za mało, by te wymagania zaspokoić.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #632 dnia: 25 Listopad 2016, 10:09:27 »
Czy AP nadaje się do przyrządzenia espresso?
w teorii niby nie, ale niektórzy próbują:

How to Make REAL Espresso With Aeropress! - Tutorial


jeśli lubisz intensywną smakowo kawę a nie masz ekspresu to polecam kawiarkę (umiejętnie obsługiwana daje nawet lepszy relultat niż ekspres, choć kawa jest odrobinę większa objętościwowo). Phin też umie zrobić coś w stylu espresso, wystarczy dać mało wody. Dobry młynek zawsze się przyda, do każdej metody.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #633 dnia: 25 Listopad 2016, 10:47:39 »


Dobry młynek zawsze się przyda, do każdej metody.
A nawet można by rzec - bez dobrego młynka i dobrej kawy nikt cudów nie zdziała :)


Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #634 dnia: 25 Listopad 2016, 10:57:16 »
próbował ktoś z Was podobnego sposobu to tego na filmie?
Ubić kawę na dnie aeropressu i zamiast wymieszać ją z wodą to przepychać wodę przez ciastko kawowe na dnie...? Zasada działania trochę jakby ręczny ekspres dźwigniowy czy coś.....

Jaką temp wody stosujecie do AP? niby w instrukcji podają 80'', ale w paru instruktażach podają, że lepiej ją mocniej podgrzać. A może lać po prostu wrzątek (w kawiarkach, poccino itp. chyba jest nawet wyższa temp.)?

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #635 dnia: 25 Listopad 2016, 11:18:29 »
Ja próbowałem i nic z tego nie wyszło. Skoro np. różnica paru stopni w porządnym ekspresie (o ciśnieniu nie wspominam) potrafi całkiem zepsuć smak, to jak można oczekiwać, że Aeropress pozwoli na zrobienie espresso? To może nawet przypominać z wyglądu cremę, ale pewnie jest całkiem obrzydliwe w smaku.

Co do młynka, to Rhino jest w zupełności wystarczający, robiłem na urlopie pyszną kawę z Kenii śednio palonej i Rhino na średniej grubości mielenia (temperatura wody raczej wysoka, od razu po zagotowaniu do metalowego dzbanka, parę sekund i zalewam). W sumie to mógłbym się pozbyć mojej Bezzery i pić tylko kawę z Aero bo jest po prostu smaczniejsza ;p

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #636 dnia: 25 Listopad 2016, 11:45:46 »
Można zrobić obrzydliwie, można zrobić smacznie. Espresso to nie będzie ale aeropresso już tak ;) ważne aby zachować odpowiednie proporcje kawa/woda w stosunku jak przy espresso, nie jak w przelewkach. ~15-20g kawy/85ml wody. Można się bawić w ubijanie, można zrobić coś jak w phinie (wrzucić filtry też na kawę i czekać aż kapanie zrobi swoje), można w odwróconej wymieszać wszystko i w minutę przecisnąć. Wszystko można, to aeropress!

A z młynków fajnym turystycznie duetem jest mały porlex, mieści się w tłoku i nie zajmuje dodatkowego miejsca. Do domu i tak warto kupić elektryka, bo kręcenie się znudzi i jakość mielenia wyższa. Mimo wszystko lepiej o młynka poczytać w wątku o młynkach ;)

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #637 dnia: 25 Listopad 2016, 15:13:40 »
próbował ktoś z Was podobnego sposobu to tego na filmie?
Próbowałem, wykorzystując tajną broń - meksykańską przyprawę do grilla :lol2: i szczerze powiedziawszy było to niezbyt smaczne, a o wiele smaczniejszy efekt nożna uzyskać w phinie lub kawiarce.

Jaką temp wody stosujecie do AP? niby w instrukcji podają 80'',
80° dla średnio palonych i 85° dla jasno palonych

Offline martin

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: areopress
  • Młynek: szukam
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #638 dnia: 25 Listopad 2016, 23:36:15 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi w sprawie AP i doboru młynka, no i mam jeszcze jedno pytanie, gdzie może być błąd, bo wydaje mi się, że za łatwo mi przechodzi woda przez ciastko, oglądam różne filmiki i cisną tam ludziska ten areopress, a mój przechodzi dość łatwo, czy to kwestia grubości mielenia?

Pozdrawiam
Marcin

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #639 dnia: 26 Listopad 2016, 01:12:12 »
Nie ma obowiązku cisnąć ile tylko, można delikatnie, ale tak, generalnie grubość mielenia będzie miała tu znaczenie.

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #640 dnia: 26 Listopad 2016, 11:16:53 »
Ma duże znaczenie. Czym drobniej tym trudniej

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #641 dnia: 26 Listopad 2016, 12:00:21 »
oglądam różne filmiki i cisną tam ludziska ten areopress, a mój przechodzi dość łatwo, czy to kwestia grubości mielenia?

Także dozy.

Offline Karolcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #642 dnia: 30 Listopad 2016, 16:55:22 »
Napiszcie proszę czy Aeropress jest bardzo wrażliwy na niezbyt delikatne obchodzenie się w terenie, jakiś upadek itp... Pytam bo waham się czy sobie nie sprawić na wyjazdy, a egzemplarz, który oglądałem w sklepie (Tchibo Tarnów) był uwalony - miał wykruszone elementy z tworzywa.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #643 dnia: 30 Listopad 2016, 18:10:02 »
Może pęknąć. Choć mój (stara wersja) to bardzo solidny plastik, nie taki kruchy ale bardziej elastyczny, gruby.
Ale jest też Phin, on jest metalowy.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #644 dnia: 30 Listopad 2016, 19:42:31 »
Te elastyczne plastiki mają właśnie bisfenol...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi